Replicator 2 (bardzo uparty !)

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
enklawa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 08 mar 2019, 09:54

Replicator 2 (bardzo uparty !)

Post autor: enklawa »

Witajcie !

Zwracam się do Was o poradę i wskazówki w niesprawiedliwej walce z drukarką która uparcie psuje wydruki.
Problemem jej był kiedyś stół roboczy ( przyczepność ) oraz ekstruder - standardowo wymieniłem na wersję z dociskiem i to pozwoliło drukować przez parę lat czas bez problemu.

Teraz mam inny problem, drukarka uparcie psuje wydruk na tej samej wysokości. Model zajmuje prawię całą powierzchnię stołu, przy mniejszych wydrukach jak kostka kalibracyjna preblemu nie zauważyłem.

Co zrobiłem aby uporać się z problemem:
- czyszczenie dyszy
- wymiana dyszy
- zmiana tworzywa na inne lub nowe (PLA)
- czyszczenie ekstrudera
- podmiana ekstrudera
- sprawdzenie przewodów ekstrudera miernikiem (niby OK)

Dodam tylko że czasem po pustych warstwach druk rusza od nowa choć działo sie to sporadycznie. Po przepatrzeniu miernikiem przewodów i sprawdzeniu ich "organoleptycznie" na słuch czy nie trzeszczą i wzrok czy nie mają przetarć nie znalazłem usterki, jeden wydruk się udał a następny już nie. Jednakowoż wysokość na jakiej psuje się wydruk uległa zmianie.

Co dalej ? Czy możliwe że przy skrajnych położeniach przewód ekstrudera przerywa, czy też może jakiś inny problem ? Pojęcia nie mam.
Proszę o wskazówki jak dalej walczyć z tą upartą bestią bo "juz mnie ręca opadajo".
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Replicator 2 (bardzo uparty !)

Post autor: mcxmcx »

Wymień przewody.

Wygląda że się załamały i po przeglądzie załamanie przeniosło się na inną wysokość.

Nie kosztuje wiele kabel a najprostsza metoda.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Replicator 2 (bardzo uparty !)

Post autor: FlameRunner »

enklawa pisze:Czy możliwe że przy skrajnych położeniach przewód ekstrudera przerywa
Tak.
enklawa pisze:czy też może jakiś inny problem ?
Tak.
Możesz na przykład mieć problem z rurką teflonową w strefie gorącej głowicy (o ile u Ciebie rurka teflonowa występuje) lub z chłodzeniem strefy zimnej głowicy.
enklawa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 08 mar 2019, 09:54

Re: Replicator 2 (bardzo uparty !)

Post autor: enklawa »

Rozebrałem doszczętnie dyszę i nie znalazłem tam nic co by świadczyło o użyciu rurki ptfe - jest full metal, mimo to nie zaszkodziło żeby całość wyczyścić i spasować ponownie. Kable zarobiłem na nowo. Teraz puszczam wydruk na 10h, zobaczymy czy pomoże.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Replicator 2 (bardzo uparty !)

Post autor: McKee »

Trzymamy kciuki. Daj znać jak efekty.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
enklawa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 08 mar 2019, 09:54

Re: Replicator 2 (bardzo uparty !)

Post autor: enklawa »

Wszystko wygląda na to że problem rozwiązany. Dziękuję za wskazówki i poradę. Zauważyłem jeszcze że przydało by się tej drukarce mocowanie do filamentu na łożyskach - bujanie się i szarpanie rolką na oryginalnym mocowaniu wpływa na kształt ścianek - ale to na inny czas.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Replicator 2 (bardzo uparty !)

Post autor: FlameRunner »

Szarpanie rolką? Czy masz rurkę prowadzącą filament? Powinna być rurka z jednym końcem przy ekstruderze, a z drugiem zamocowanym z tyłu drukarki nad szpulą, dzięki czemu karetka ekstrudera nie szarpie szpuli przy ruchach w płaszczyźnie XY, a tylko sam ekstruder powolutku ciągnie filament.

Uchwyt na rolkę z filamentem w postaci nieobracającego się trzpienia to bardzo popularne rozwiązanie i powinno działać. Wielu popularnych producentów drukarek 3D stosuje tego typu uchwyt, nie tylko MakerBot.

PS A jak Ci szarpie szpulę przy ruchach w XY, to przy łożyskowanym uchwycie rozpędzona szpula będzie zrzucać z siebie filament. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”