XZ+Y vs CoreXY+Z - starcie tytanów

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

XZ+Y vs CoreXY+Z - starcie tytanów

Post autor: dziobu »

Witam,

Raz na jakiś czas pada pytanie - co lepsze: drukarka w układzie kartezjańskim z ruchomym stołem w Y czy CoreXY ze stołem w Z. Pewnym zbiegiem okoliczności mam jak to w miarę sensownie (mam nadzieję) sprawdzić.
Porównanie nie będzie kompletne bo na to trzeba tygodni i masy testów, chcę tylko przybliżyć największą różnicę, przedmiot licznych sporów, itp, otóż - co zmienia ruchomy stół.

W szranki stają dwie chabety: Flsun i3 Plus oraz Flsun G. Krótka charakterystyka:
Flsun i3 Plus Flsun G
Wątek (i modyfikacje): https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=34&t=2304 https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=34&t=3547
Konstrukcja: Kartezjańska; X/Z, stół ruchomy w Y CoreXY, stół ruchomy w Z
Prowadzenie: Rolki łożyskowane (jak w kabinie prysznicowej) w X/Z; w Y łożyska liniowe INA 12mm (chyba już zajechane) Wygląda jak V-Slot.
Pole robocze: 300x280x400mm (280 wynika z użytego chłodzenia; technicznie dostępne jest 300mm w X) 320x320x460mm
Ekstruder: Konstrukcja własna; opis, zdjęcia i STLe w obu wątkach. Silnik (200, 1/16) bez przełożenia, radełko MK8. Bowden ~60cm na zwykłej rurce 4/2.
Dysza: Oryginalna E3D 0.5mm Oryginalna E3D 0.6mm
Jakość wykonania: :bad:

Hotendy w sumie nie wiem jakie tam są dlatego o tym nie wspomniałem :D Nie znam się...


Poza tym obie drukarki od tego samego producenta, tak samo dupne i z tej samej -głęboko dolnej- półki. Obie mają tą samą wersję Marlina (1.1.9), obie są na równie wytwornych elektronikach (coś klasy MKS Gen L 1.0).
Więcej szczegółów można znaleźć w wątkach o każdej drukarce.


Czyli podsumowując - walka jest równa, walczą dwa g*wna ;)
Wydruk:

Na obu wydrukowałem kostkę 40x40xNN rozciągniętą do pełnego pola roboczego w Z.
Materiał: Colorfil PLA Oliwka
Szybkość nominalna 60mm/s, warstwa 0.2mm, tryb wazy.
Flsun i3 Plus Flsun G
q01.jpg
q02.jpg
Czas druku: 2h47 (Z=400) 1h57 (Z=460)
Jerk (X/Y/Z/E): 7.0/6.0/0.4/4.0 16.0/16.0/0.1/12.0
Acceleration: 3000 3000
Linear Pressure Control v1.5: 0.6 0.45
Porównanie: (i3 na górze)
Z daleka nie tak źle:
q03.jpg
Spód obu:
q04.jpg
Obróciłem torchę jedno żeby światło się odbijało w obu:
q05.jpg
q06.jpg
Wyraźnie widać że w i3 im wyżej, tym gorzej. Prowadnice stołu coś się chyba telepią, do tego sprężyny. Niby naciągnięte, no ale jednak są. Dla sprawiedliwości obróciłem kostkę z i3 najładniejszą stroną (w osi X) żeby nie było że problemy to tylko efekt osi Y:
q10.jpg
q11.jpg
Nie jestem pewien czy w tej klasie sprzętu jest sens walczyć o lepszą jakość. Oczywiście można zjechać szybkością druku, no ale przy stole 300x300x400 to 30mm/s wygląda żenująco... Drukarka przecież ma być użyteczna. Przypomnę że i tak już mam włączony Linear Advance, które znacząco spowalnia wydruk.

To teraz wróćmy do samej góry: (CoreXY)
q07.jpg
Widać falki?
Tak wygląda krzywa śruba nie podparta od góry (*1) ;) Na pierwszym zdjęciu (drukarka z wydrukiem) widać że stół jeździ na 4 prowadnicach. Ale gdy jest w maksymalnym położeniu, moment wyginający ze śruby (podpartej wtedy tylko na silniku i niewiele wyżej - na śrubie stolika) zaczyna wyginać stół.

(*1)Ale podparcie jej też nie rozwiązuje problemu :D Dodam że w i3 śruby są podparte bo ten sam efekt jest jeszcze bardziej widoczny przez beznadziejne prowadzenie w Z (tylko że śruby są proste i podparcie niczego nie psuje). Ale nie to jest tematem posta.

Niemniej w i3 wcale nie jest lepiej:
Tak wygląda krawędź w i3:
q21.jpg
A tak prezentuje się sama góra (ostatnie ~30mm) w "G":
q22.jpg
Wniosków pisać nie będę. Wszystko jest na zdjęciach.
Przypomnę tylko że to są chińczyki modyfikowane po taniości.
kapi, RaveOn, panWiadr0, jarekb, balgator, Abys
corradoskj
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 73
Rejestracja: 05 mar 2018, 20:59
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: CR-10, I3 MEGA
x 1

Re: XZ+Y vs CoreXY+Z - starcie tytanów

Post autor: corradoskj »

Ostatnio zrobiłem sobie porównanie podobne między Ender-5 a CR-10S (tak, wiem Ender-5 to nie CoreXY) wyniki były lekko lepsze na enderze ale trzeba brać pod uwagę że im wyżej tym gorzej. Ja drukowałem do 10 cm. Ender był całkowicie stock, CR-10S jako, że to jedna z najstarszych drukarek w mojej pracowni miała m.in tl smoothery od trianglelabs, marlina, prędkości podobne, chłodzenia te same (nigdy nie widziałem sensu zmiany do PLA). Ender-5 po tym teście stała się moją ulubioną drukarką, ale Ty w FLSUN masz przynajmniej dual z, w enderze ten stół niestety trochę się buja. Mając 3 drukarki na jednym średnio stabilnym blacie wahania potrafią być zauważalne szczególnie przy ciężkim stole CR-10S.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”