Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Benji
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 23
Rejestracja: 18 lis 2016, 17:03
x 2

Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Post autor: Benji »

Hmmm, nie wiem co w tym lume jest że miałaby być godna polecenia. Ostatnio przeglądałem forum rcclub i już 2 użytkowników opisuje swoje jak to określili (nie)przyjemności. Jeden nie może nagrzać stolika to więcej niż 60 stopni, drugi głowicy do więcej niż 113 stopni. Raczej ciężko będzie drukować. Inna sprawa to, nie wiem czy tutaj ktokolwiek zwrócił uwagę, bo na tamtym forum tego nie oczekuję skoro dotyczy innej dziedziny: w wersji "PRO" tej drukarki szumnie prezentowana śruba trapezowa owszem jest ale tylko po jednej stronie osi Z.. Rozwiązanie proszące się o problemy. Widać też wymuszone na producencie cięcie kosztów aby tylko zmieścić się z ceną za blaszaną obudowę na absurdalnie niskim poziomie.

Jak to gdzieś indziej pisał fabrykator Krzysztof, wznieta z obciążeń drukarki 300 kg od góry jest jakaś niepoważna, kto normalny każe siedzieć tłustej amerykance na drukarce 3D? :) Taki wykres obciążenia może byłby zasadny gdyby ta siła działała z boku na ramę. Prędzej tam występują jakiekolwiek siły np. przy zmianie kierunku jazdy karetki osi X. Sztywność ramy w przypadku druku 3D nie ma aż takiego znaczenia jak przy wielkoformatowych maszynach CNC gdzie jest ona kluczowa. Pozostaje za to wiele innych rzeczy. Autor drukarki nie popisuje się też wiedzą lub pisze to celowo wspominając o jakimś "oryginalnym" chipsecie w klonie Arduino.. :roll: Z tego co się orientuję układ jest jeden i ten sam czyli ATmega2560 i używany jest tak samo w oryginałach jak i klonach. A CH340 to mikrokontroler USB.

Drukarka będzie się sprzedawać bo większość ludzi kupuje oczami i nie jest świadoma pułapek które tam czekają. Zastanawiałem się długo nad zakupem tej drukarki, ale z biegiem czasu widzę więcej i raczej z tego rezygnuję.

EDIT: GGonsior, możesz sprawdzić też Autodesk 123D, w miarę prosty i parametryczny program do tworzenia, bardzo podobny do Inventora no i freeware.


// Wydzielono stąd: http://reprapy.pl/viewtopic.php?f=4&t=399&p=5078#p5078
// Poprzedni "duży" temat o LUME: http://www.reprapy.pl/viewtopic.php?f=39&t=314
// FlameRunner
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 22
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

Post autor: McKee »

Artu pisze:
McKee pisze:SketchUP Ok, Bender mniej (IMHO), Autodesk ma ciekawe softy
Jest jeszcze bardzo intuicyjny (i jak na razie darmowy) DesignSpark Mechanical :git:
Jest, ale przesiadłem się z niego na Autodeska jakiegoś (Fusion 360 jak grzybu napisał - ja nawet nazwy nie pamiętam ;))
Niebo a ziemia - duuużo lepszy od DSM-a. Tylko wydruki zapisuje w Autodesku a nie na PC: może to kiedyś słono kosztować.
Z kolei Autodesk Inventor mi jakoś nie przypasował - wolałem DSM-a.
Benji pisze:Hmmm, nie wiem co w tym lume jest że miałaby być godna polecenia.
Cena.
Z zastrzeżeniem że szerszych opinii nie ma (na forum RC nie siedzę), więc z ew. zakupem można poczekać aż się pojawią. Jeżeli opinie są negatywne, to można odpuścić.

To jeszcze pytanie o Delty Kossel za ~1500,- na Allegro - ktoś to widział? Coś to warte?
http://allegro.pl/komputery?string=delt ... 18&order=d
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 60
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

Post autor: Artu »

Benji pisze:Hmmm, nie wiem co w tym lume jest że miałaby być godna polecenia. ... Jeden nie może nagrzać stolika to więcej niż 60 stopni, drugi głowicy do więcej niż 113 stopni.
Jest to na 150% "wina użyszkodników" ewentualnie "chińskich elementów składowych" a nie samej drukarki :smile2:
Benji pisze:...w wersji "PRO" tej drukarki szumnie prezentowana śruba trapezowa owszem jest ale tylko po jednej stronie osi Z.
Nie siej defetyzmu, bowiem w tej drukarce oś Z jest podparta obustronnie:
2016-11-21 12_08_10.jpg
2016-11-21 12_08_10.jpg (77.87 KiB) Przejrzano 12900 razy
EDYTA: Dobra, teraz dopiero zauważyłem, że faktycznie "wersja PRO" ma tylko jedną śrubę w osi Z :shock:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 21 lis 2016, 12:23 przez Artu, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Benji
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 23
Rejestracja: 18 lis 2016, 17:03
x 2

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

Post autor: Benji »

To jest wersja tania. Wersja PRO wygląda inaczej, nie widać tam dwóch śrub, zatem swoją opinię podtrzymuję z pełną świadomością tego czynu ;)
EDIT: usunięty obrazek, wyżej kolega zreflektował ;) [img]...[/img]
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 60
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

Post autor: Artu »

Obrazek nie usunięty, tylko źle podlinkowany :sorry:
Lume.jpg
Lume.jpg (78.98 KiB) Przejrzano 12885 razy
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
LUME
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 117
Posty: 161
Rejestracja: 02 paź 2016, 17:49
x 21

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

Post autor: LUME »

Hmmm, nie wiem co w tym lume jest że miałaby być godna polecenia. Ostatnio przeglądałem forum rcclub i już 2 użytkowników opisuje swoje jak to określili (nie)przyjemności. Jeden nie może nagrzać stolika to więcej niż 60 stopni, drugi głowicy do więcej niż 113 stopni. Raczej ciężko będzie drukować. Inna sprawa to, nie wiem czy tutaj ktokolwiek zwrócił uwagę, bo na tamtym forum tego nie oczekuję skoro dotyczy innej dziedziny: w wersji "PRO" tej drukarki szumnie prezentowana śruba trapezowa owszem jest ale tylko po jednej stronie osi Z.. Rozwiązanie proszące się o problemy. Widać też wymuszone na producencie cięcie kosztów aby tylko zmieścić się z ceną za blaszaną obudowę na absurdalnie niskim poziomie.
Problemy są drobne i z pewnością zostaną usunięte. Drukarkę można odesłać na dowolnym etapie i pomogłem już kilku osobom ją złożyć do końca. Gwarantuję, że nikogo nie zostawię z niedziałającą drukarką. Niestety to nie klocki lego, są plany aby montaż uprościć do minimum ale drukarka nie będzie kosztować tyle co obecnie. Ze względu na szeroki rozstaw łożysk nie ma potrzeby stosowania dwóch śrub, na oś X nie działają żadne siły. Łatwiej jest też kalibrować nie mając dwóch śrub do ustawiania.
Jak to gdzieś indziej pisał fabrykator Krzysztof, wznieta z obciążeń drukarki 300 kg od góry jest jakaś niepoważna, kto normalny każe siedzieć tłustej amerykance na drukarce 3D? :) Taki wykres obciążenia może byłby zasadny gdyby ta siła działała z boku na ramę. Prędzej tam występują jakiekolwiek siły np. przy zmianie kierunku jazdy karetki osi X. Sztywność ramy w przypadku druku 3D nie ma aż takiego znaczenia jak przy wielkoformatowych maszynach CNC gdzie jest ona kluczowa. Pozostaje za to wiele innych rzeczy. Autor drukarki nie popisuje się też wiedzą lub pisze to celowo wspominając o jakimś "oryginalnym" chipsecie w klonie Arduino.. :roll: Z tego co się orientuję układ jest jeden i ten sam czyli ATmega2560 i używany jest tak samo w oryginałach jak i klonach. A CH340 to mikrokontroler USB.
Sztywność ma duże znaczenie bo drukarka podczas pracy wibruje dość mocno, chyba pamiętam test wspomnianego Krzysztofa ze szklanką postawioną na ramie Gate. Niestety nie jestem elektronikiem nie znam się na wszystkim ale staram się zaopatrywać w komponenty lepszej jakości a nie najtańsze.
Drukarka będzie się sprzedawać bo większość ludzi kupuje oczami i nie jest świadoma pułapek które tam czekają. Zastanawiałem się długo nad zakupem tej drukarki, ale z biegiem czasu widzę więcej i raczej z tego rezygnuję.
Polecam zakup od Chińczyka z pomocą polskiego pośrednika, na pewno nie będzie miał Pan problemów z montażem i reklamacjami.
GGonsior
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 39
Rejestracja: 12 lis 2016, 18:47

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

Post autor: GGonsior »

Dobra zrobiła sie dyskusja o Lume,
Pomijam ...
Aaa... dalej nie znam odpowiedzi na moje pytanie jaki kit kupić aby wszystko było "dobrej jakości" i dało się złożyć i działało jak najlepiej (sprawdzona najlepiej przez kogoś) :)
Bo narazie X propozycji i kłutnia co najlepsze z której i tak nic nie wynika :(
GGonsior
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 39
Rejestracja: 12 lis 2016, 18:47

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

Post autor: GGonsior »

Sorry za post pod postem ale dodam że nie skreślam Lume (poczekamy na recenzje lub więcej info o niej) :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 2
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

Post autor: chemik72 »

Aaa... dalej nie znam odpowiedzi na moje pytanie jaki kit kupić aby wszystko było "dobrej jakości" i dało się złożyć i działało jak najlepiej (sprawdzona najlepiej przez kogoś) :)
Bo narazie X propozycji i kłutnia co najlepsze z której i tak nic nie wynika :(
Zapewne dla tego że z takich tanich chińskich zestawów nikt poważny znający się na rzeczy Ci ich nie poleci bo to loteria. Jedni kupują i działa wszystko a drugi egzemplarz nawet u tego samego sprzedawcy producenta może się okazać wieczną walką. W takim budżecie brał bym LUME a zostaje jeszcze trochę pln na ewentualny tuning... A po poznaniu i ogarnięciu tematu druku myśleć o własnej konstrukcji z obudową i lepszych częściach.
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
ali87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 100
Posty: 103
Rejestracja: 22 lis 2016, 18:11
x 3

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

Post autor: ali87 »

Witam, jestem jednym z nabywców LUME i jednocześnie użytkownikiem który zgłaszał problem na forum RcClub z niemożliwością nagrzania głowicy. Otóż problem był prosty, przez przypadek dostałem grzałkę 24V a nie 12V. Nie zauważyłem tego przy montażu i dopiero później postanowiłem przyjrzeć się grzałce. Drugi użytkownik również rozwiązał problem ze stolikiem.

Jest to moja pierwsza drukarka i wcześniej tylko czytałem i przeglądałem YouTube w poszukiwaniu informacji więc nie mam dużej wiedzy na ten temat ani porównania z innymi sprzętami. Szukałem czegoś w miarę taniego i dobrego jednocześnie ale nie oczekiwałem cudów. Przeglądałem fora, allegro. Postanowiłem wybrać LUME. Wydała mi się najlepsza z pośród wszystkich w moim budżecie. Zaznaczam że nie robię żadnej reklamy to tylko moja opinia.

Drukarka jest bardzo solidna po złożeniu. Autor cały czas ją rozwija stąd różne zdjęcia i wersje. Powyższe zdjęcia kilka postów wcześniej to inne ramy a nie konkretne różnice między PRO a LGT. Jedyne co było błędem to aktualizacja sprzętu ale nie instrukcji przez co miałem problemy przy składaniu. Autor napisał mi że jest już w trakcie aktualizacji samej instrukcji więc nie powinna już sprawiać tyle problemów. W sumie to tylko złożenie ekstrudera i docisku sprawiło mi najwięcej problemów ale metodą prób i błędów się udało. Oprogramowanie według instrukcji i podanych na tacy linków zainstalowało się bez problemu na Windowsie 10 x64.

Support jest bardzo dobry i wątpię żeby taki był przy zakupie chińczyka z allegro. Całą drukarkę można kupić złożoną i skalibrowaną za odpowiednią dopłatą jeżeli komuś nie chce się tego robić. Dla mnie to akurat była przyjemność (poza wspomnianym ekstruderem :P ).

Na YouTube jeden użytkownik prezentuje wydruki z LUME i mimo że filmy nie powalają jakością to warto podejrzeć. Ma zamiar wrzucać ich więcej więc można podejrzeć drukarkę podczas pracy i jej efekty.

Na temat samego wydruku się nie wypowiem bo jeszcze nic nie wydrukowałem. W tym tygodniu jak dostanę grzałkę to może w końcu z tym ruszę.
Sorry za ścianę tekstu, może to jakoś pomoże w podjęciu decyzji.
Zablokowany

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”