Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 278
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Post autor: Berg »

W sumie jak Wy ogarnięcie te chińskie termistory? Ustawiacie któryś numerek z Merlina? Nie ma tam tego termistora. Ja bez zrobienia własnej tabeli, co mi zajmuje chwilę to nie wiem jak by to działało. Jakkolwiek jak już ją zrobię dla danego termistory to jest ok.
Obrazek
Awatar użytkownika
jestan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 79
Posty: 223
Rejestracja: 27 lis 2016, 15:27
Drukarka: Lume, MiniCoreXY
x 24

Re: Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Post autor: jestan »

arsene pisze:Z rurką teflonową w strefie gorącej (w bloku)
jak w lume.
Tu na samym dole najlepiej widać, jeszcze na poprzednim komplecie blok-dysza-rurka:
http://zaporozec.eu/?rozne-fotki-i-film ... -zazem,153
W bloku grzejnym od dołu jest dysza, w ten sam gwint w bloku wkręcona od góry rurka metalowa z teflonem.
Podejrzewam, że puchnie. Jak mi sp.. wydruk, próbowałem zmienić filament, rozgrzałem dyszę do 210 st. Wyjałem filament i próbowałem włożyć drugi, bez szans, nie dało się był taki opór.
Przepychałem igłą do dysz. trochę to trwało zanim udało mi się przepchać.
Jak przepchałem udało mi się włożyć bez problemu nowy filament. Niestety po kilkunastu cm. druku zaczęło gubić kroki i filament leciał "w kratkę". Temperatura glowicy dzielnie stał na tym samym poziomie.
Obserwowałem wczoraj w czasie pracy temp. dyszy, wachała się w granicach -2 do +1 założonej.
Mam jeszcze 3 rurki, dziś zmienię na nową i zobaczymy.
Niesamowite przygody masz z tą drukarką. Moja Lume działa od samego początku bardzo fajnie.
Jaką masz temperaturę dyszy i stołu przed ich rozgrzaniem?
Awatar użytkownika
arsene
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 49
Posty: 51
Rejestracja: 25 lut 2017, 10:53

Re: Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Post autor: arsene »

Normalnie tak jak w domu, około 20 stopni, czasem 18, zależy jak żona wietrzy :)
Ale w przeciągu nie stoi, wręcz między szafką z TV a fotelem a za plecami ma grzejnik.
Na tym pierwszym radełku i oryginalnym ekstruderze pochodziła mi około 2kg filamentu. Na tym wiekszym radełku i ekstruderze aluminiowym dwukrotnie zmieniałem rurkę i blok grzejny, tak około kg.
Dzisiaj rano skończyło ładny wydruk a potem kolejny już sp...ło. Jak drukuje dobrze to jest ok, a potem nagle się sp..........


3 górne fotki: http://zaporozec.eu/?rozne-fotki-i-film ... -zazem,153
meler
Postów w temacie: 63
Posty: 144
Rejestracja: 29 lis 2016, 23:04
x 2

Re: Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Post autor: meler »

Kalibrowałeś nowy ekstruder?
X3D XL
Awatar użytkownika
arsene
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 49
Posty: 51
Rejestracja: 25 lut 2017, 10:53

Re: Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Post autor: arsene »

tak tym 30mm? To tak.
Ale z tamtym było dokładnie to samo.
Awatar użytkownika
arsene
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 49
Posty: 51
Rejestracja: 25 lut 2017, 10:53

Re: Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Post autor: arsene »

Okazało się, że rurka wchodząca do bloku była zablokowana 5 mm od dołu. Po przepchaniu jej na gorąco i potem po wyjęciu i wystudzeniu filament przechodzi przez nią z dużym oporem w porównaniu z nową i nieużywaną rurką.
Dlaczego się blokuje? Za wysoką temperaturę ustawiam dla PLA? 195 stopni.


Zaraz drukuję mocowanie do hotend-a, mam już wszystkie klamoty i będę zmieniał.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 278
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Post autor: Berg »

rurka wytrzymuje do 250. Jeśli jest tam spuchnięte a nie drukowales z wyższą temp to znaczy że masz coś nie tak ze zmontowaniem hotenda albo kalibracją termistora.

Jest jeszcze jedna teoria. Pisałem o tym kiedyś. U mnie raz na jakiś czas, zapewne nie tylko u mnie, jak drukarka wchodzi w tryb halted, np jak wypniesz termistor w trakcie druku, albo jak naciśniesz przycisk halt na wyświetlaczu to nie przestaje grzać, co gorsze zaczyna grzać na maxa. W pliku merlin_main.c w procedurze void kill() moim zdaniem jest błąd . sobie poprawiłem.
Awatar użytkownika
arsene
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 49
Posty: 51
Rejestracja: 25 lut 2017, 10:53

Re: Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Post autor: arsene »

Podrzuć gdzie i na co zmienić. Miałem wczoraj HALTED a i dzis rano też

Po wymianie rurki drukuje jakby własnie wyjechała z fabryki.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 304
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Post autor: dragonn »

Jak dla mnie to trzeba sobie tak skonfigurować parametry "thermal runaway" żeby przy normalnej pracy nie występował HALTED.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 278
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Kolejny temat o drukarce 3D LUME.

Post autor: Berg »

zawsze się może zdarzyć. z jakiegoś powodu. Np jak ustawiałem 110'C stół i zapomniałem wyłączyć chłodzenia przy ABS. stół nie wyrabiał i był halt.

Zrób taki test. w trakcie grzania stołu i głowicy, jak będzie działał PID na obu. naciśnij przycisk. Zobaczysz, czy za którymś razem po naciśnięciu drukarka nie zostaje w takim stanie, że dioda od grzania głowicy będzie się świecić. Powtórz cały test z 10 razy.

Wtedy potafi spalić wszystko, bo już żadne inne zabezpieczenie nie działa, są wyłączone przerwania.
Zablokowany

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”