Easythreed NANO - drukarka "dla dziecka" za niecałe 400 zł - pierwsze wrażenia

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
Blazi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 163
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:29
Drukarka: Easythreed, M200
x 92

Easythreed NANO - drukarka "dla dziecka" za niecałe 400 zł - pierwsze wrażenia

Post autor: Blazi »

// Mowa o drukarce: Easythreed NANO z gearbest.com
// Wątek wydzielony z wątku: "Drukarka dla dziecka za niecałe 400zł" i stanowi jego bezpośrednią kontynuację.
// Część cytowanych tutaj wypowiedzi to wypowiedzi z poprzedniego wątku.
// FR


Przyszła.
IMG_0368.JPG
Włączyłem defaultowy wydruk z karty:
IMG_0379.JPG
Działa. ;)

Od razu parę rzeczy:
• Lekka, malutka.
• Stół jest mały, za mały żeby zmieścił się podstawowy element toru od kolejki Duplo. Za to jest magnetyczny.
• Uruchomienie jej od wyjęcia z pudełka zajęło mi 5 minut.
• Bardzo podoba mi się rozwiązanie z przełącznikiem do ekstruzji/retrakcji - po przełączeniu z pozycji środkowej na skrajne grzeje głowice i zaczyna podawać/wycofywać materiał. Prościej się nie da.
IMG_0369.JPG
• Efekty braku chłodzenia widać nawet na pierwszym wydruku z karty
• Drukuje wolno. Bardzo wolno. Przynajmniej na razie. ;)
• Nie jest tak cicha jak wynikałoby z Waszych opisów. Słychać wyraźnie silniki.
• Wysokość nad raftem jest ustawiona zbyt bezpiecznie (aby się dało oderwać) i pierwsze warstwa będzie kaszaniasta.

Plan jest taki:

1. Sciągam z Thingiverse pare rzeczy które mogłoby chcieć wydrukować dziecko - jakąś figurkę, tory do kolejki Duplo, uchwyt do pada etc, (jak macie propozycje dajcie znać), drukujemy z pomocą ichniejszego Slicera i sprawdzamy czy prawdą jest, że
To jest tragiczna opcja, może tylko zniechęcić.
Jako pierwsza drukarka jest bez sensu. Nie da się na tym wydrukować niczego użytecznego do domu
oraz
nie jest warte nawet tych 400zł


2. Otwieramy spód i odpowiadamy na pytanie
Ciekawe jak wygląda w środku i co można było by usprawnić.
3. Instalujemy Curę, dorzucamy wiatrak, robimy profil materiałowy :ugeek: i bierzemy na tapet stwierdzenia:
W końcu coś co drukuje gorzej niż moja delta
wypluwa wielkiego kleksa
i na koniec fundamentalne pytanie czy faktycznie
TO JEST GÓWNO! Dramatyczne gówno.
;)
FlameRunner, Marvin27, Abys, dziobu, DoktorM, virgin71, balgator, yszty
Pozdrawiam,
Ten typ od oprogramowania do drukarek.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Drukarka dla dziecka za niecałe 400zł

Post autor: FlameRunner »

Jesteś wredny. :D Lubię to!
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Drukarka dla dziecka za niecałe 400zł

Post autor: mcxmcx »

Zanim otworzysz to sprawdź jak tam pliki z Cura, bo u mnie jedynie z ichniejszego slicera trzymał temperaturę, a z cury albo kisslicera była kiszka. Zaniki temperatury, wyłączało się, po chwili się włączało nagrzewało i tak w kółko.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: Drukarka dla dziecka za niecałe 400zł

Post autor: Artu »

Blazi pisze:Przyszła.
Czyli jednak ktoś się skusił :DD
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
Blazi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 163
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:29
Drukarka: Easythreed, M200
x 92

Re: Drukarka dla dziecka za niecałe 400zł

Post autor: Blazi »

Ej, właśnie odkryłem, że ta zabawka ma podgrzewany stolik. :shock: PLA lepi się do niego jak wściekłe, nawet pojedyncze ścieżki. Tak nawiasem - jego jakość jest dokładnie taka jakiej możecie spodziewać się po żółtym, no-name'owym plastiku marki z chińskimi napisami. ;) Jestem przekonany, że z tym stolikiem można całkowicie zrezygnować z raftu.

Póki co wydrukiem na karcie okazała się być jakaś miniaturowa biedawaza z logo makerbota na spodzie :) z deseniem takim, że nie widać na nim absolutnie nic, ale robi dobre wrażenie jak ktoś się nie zna na druku. Wydruk się udał, więc zachęciło mnie to do czegoś ambitniejszego - uchwyt na joycona do Swicha. Procedura "na amatora", czyli Thingiverse (https://www.thingiverse.com/thing:2769344), przerzucić do ichniejszego slicera (ledwo się mieści - ale mieści), włączyć pełny support, model na kartę, print. Według slicera miało to trwać 7,5h a trwało ponad 12h, z czego większość czasu to retrakcja z z-hopem na poziomie połowy milimetra. Jak jak jak już pisałem - ustawienia domyślne są bardzo bezpieczne.

No ale finalnie...
IMG_0388.JPG
...wyszło. Jakość - jak widać, ale wydruk w całości. Teraz trzeba oczyścić z podpór:
IMG_0399.JPG
Udało się, choć w jednym miejscu wydruk pękł (pisałem już, że filament z zestawu nadaje się do utopienia w kiblu?). Trzeba było się nagimnastykować ze szczypcami (brak w zestawie) i nożykiem modelarskim (tym bardziej brak w zestawie), ale finalnie jest OK. A czy działa?
IMG_0402.JPG
No działa. Pad wszedł ciasno - ale wszedł, wydruk się nie rozpadł, zostało tylko wcisnąć przyciski które się właśnie drukują. Szok i niedowierzanie, drukarka za 400zł wydrukowała użyteczny przedmiot. ;)

Póki co na 2 wydruki - 2 udane. Następna będzie 1/2 toru do kolejki, na noc coś co będzie wymagać większej precyzji i wytrzymałości - uchwyty do stacji dokującej Swicha na akcesoria. Ze wstępną opinią wstrzymam się do jutra.

Aha, obejrzałem dokładnie tą konstrukcję i będzie problem aby dostać się do bebechów bez rozkręcania całej ramy będącej właściwie pięcioma kawałkami plastiku skręconymi na kilka wkrętów. Póki co nie będę ryzykował połamania tego wszystkiego żeby zrobić zdjęcie elektroniki, zostawię to do momentu montażu wiatraka na wydruk.
McKee, Zepco, Abys, malyhenio1
Pozdrawiam,
Ten typ od oprogramowania do drukarek.
Awatar użytkownika
Blazi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 163
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:29
Drukarka: Easythreed, M200
x 92

Re: Drukarka dla dziecka za niecałe 400zł

Post autor: Blazi »

Od wczoraj pojawiły się 4 nowe wydruki.

- Przyciski do uchwytu kontrolera z poprzedniego posta. Tu pojawił się pierwszy problem - w dwóch na cztery zatrzaski oderwały się od supportu.
Screenshot_2.png
Nitki to błąd slicera - nie zrobił retrakcji - usunąłem nożykiem. Co ciekawe, nawet te odklejone przyciski działają w porządku.

- Tor do kolejki Duplo - https://www.thingiverse.com/thing:193825 . Wydruk wyszedł od góry nawet fajnie, ale pojawił się fakap z profilem - okazuje się, że ustawienia "fast" nie mają infillu :shock:. Drukarka mosty robi słabo i w prawdzie poradziła sobie z zamknięciem, ale widać to wyraźnie na modelu. Spód także nie jest zachwycający. Okrągłe elementy mają tendencję do słabego przylegania do raftu - stąd najlepiej z niego zrezygnować
IMG_0413.JPG
Ale funkcjonalnie? Bez zarzutu.
IMG_0417.JPG
IMG_0418.JPG
- Potem poszły uchwyty https://www.thingiverse.com/thing:2221022 , profil "standard". Jakość nawet spoko...
IMG_0420.JPG
...przynajmniej póki nie zajrzymy pod spód supportów :(
IMG_0419.JPG
Funkcjonalnie? jeden z elementów wymagał lekkiej zabawy z nożykiem, ale finalnie wszystko pasuje.
IMG_0424.JPG

- Na koniec polypokemon https://www.thingiverse.com/thing:327753 , preset z najwyższą jakością, drukował się kilka ładnych godzin i zaczął zbyt nisko:
IMG_0426.JPG
Założyłem jednak, że jak ktoś się na tym nie zna to pewnie bałby się dotykać. I faktycznie, pod koniec raftu już było OK.
IMG_0427.JPG
Nie traktuję więc tego jako wadę modelu - ale siłą rzeczy takie może to przyspieszyć zużycie. Z ciekawości sprawdziłem raft od torów - widać ten sam problem. Natomiast model?
IMG_0432.JPG
IMG_0433.JPG
Jak widać. Na większości modelu nie widać warstw, szwu w ogóle nie zlokalizowałem, za to są artefakty na ścianach i miejscami pozostałości oozingu. Delikatnie widać przegrzanie na czubku. Ogólnie żeby się doczepić trzeba wiedzieć gdzie spojrzeć.

- Znalazłem też pierwszy wydruk, ten z karty.
IMG_0428.JPG
Co nasunęło mi się do tego momentu:

• Na 6 wydruków - 6 się udało. 3 z nich miały defekty wynikające z profilu - ale dalej spełniały swoje zadanie. Było nie było - 100% skuteczności w prawdopodobnie najtańszej drukarce na rynku. Wow...
• Oprogramowanie zachowuje się jak jakaś starsza wersja Cury z nakładką od Chińczyka.
• Ta drukarka może i jest klonem M3D Micro - ale nie ma przynajmniej części problemów które zgłaszali jej użytkownicy. Drukarka występuje u producenta w kilku wersjach - grzanie platformy wydaje się być w standardzie już w najtańszej i sterowane jest z gcodu, zasilacz jest jeden. Obszar roboczy jest prostopadłościanem. Prędkość przeskoków to 50mm/s a nie 30mm/s (przynajmniej według slicera), więc tyle pewnie może też drukować. Rama jest plastikowa ale zadziwiająco sztywna. No i patrząc po opiniach w sieci w przeciwieństwie do M3D - większość tych drukarek po wyjęcia z pudełka działa...
• Odrywanie supportów jest upierdliwe. Raft odchodzi bez problemu. Czyli idealnie do pierdółek z Thingiverse :)
• Powierzchnia druku jest mniejsza niż stolik - 90x110x100mm. Mimo to wydaje mi się, że da się jeszcze ugrać po centymetrze z trzech stron (do pewnej wysokości), głowica fizycznie tam się zmieści.
• Brak wyświetlacza i otwór na kartę z tyłu nie jest takim problemem jak mi się wydawało na początku. Drukarka jest malutka i łatwo się wszędzie dostać. Dopłata do wyższej wersji z drzwiczkami i malutkim ekranem to aktualnie ponad 30% ceny - moim zdaniem nie warto.
• Konstrukcja jest mniej wiotka niż Prusa i2 - prowadnice i uchywty są jak piórko, ale całość ratuje rama. Ekstruder w prawdzie można przechylić palcem - ale podczas pracy nic się samo nie ugina i nie odkształca. Mimo wszystko chyba może być problem z kilogramową szpulą, z dołączoną do zestawu 250g jest OK.

Czas na krótkie podsumowanie po kilku dniach zabawy "bez grzebania".

Czy nadaje się na prezent? Zdecydowanie TAK. W prawdzie za 350zł można już znaleźć sporo fajnych zabawek ale ta drukarka 3D należy do ciekawszych propozycji.
Czy to dobry pomysł na rozpoczęcie przygody z drukiem? TAK. :shock: Wydruki idą bezproblemowo, obsługa jest tak prosta, że poradzi sobie z tym pięciolatek, zero zabawy się ze skręcaniem i poprawiania fabryki, zero użerania się z tak podstawowymi sprawami jak kalibracja pierwszej warstwy bo wszystko lepi się do stolika - i nawet jak coś jest nie tak to drukarka da sobie z tym radę. Tego się po prostu przyjemnie i bezstresowo używa - niewiele jest drukarek w tej klasie o których można to napisać. Jeżeli ktoś się ma zrazić to prędzej będzie to konfrontacja z własnymi oczekiwaniami, że drukarka 3D będzie tak szybka jak atramentowa plujka a wydruki będą wyglądały jak zabawki ze sklepu.
Czy nadaje się do warsztatu? NIE. Ustalmy jedną rzecz - to nie jest drukarka dla użytkowników tego forum. Ma za mały obszar roboczy a prędkość druku jest na tyle żałosna, że niektóre elementy nie zdążą się wydrukować przez noc. Za wiele nie da się w niej poprawić, i jeżeli bardziej od wydruków interesuje Cię maszyna - źle trafiłeś.
Jakość druku? No tu cudów nie ma. :). Brak wiatraka robi swoje. Z drugiej strony, nie jest jakoś bardzo źle. Wejdźcie na linki do Thingiverse przedmiotów które drukowałem i zobaczcie na zdjęcia którymi są opisane. Osiągnięcie porównywalnej jakości sprowadza się tu do wybrania ustawienia "optimize" (przynajmniej dobrze, że nie nazwali go "high" :D) i cierpliwości. Znam ludzi, którzy nigdy nie osiągnęli takich efektów bo ugrzęźli po drodze walcząc z maszyną.

Czy kupiłbym ponownie? Już teraz mogę powiedzieć że tak. Leży sobie na biurku i od piątku praktycznie nie stygnie - nie pamiętam kiedy ostatnio miałem taki fun z drukowania. Prawdopodobnie to kwestia tego, że z tymi maszynami od lat użeram się po to, żeby użytkownik końcowy nie musiał i drukowanie kojarzy mi się bardziej z wyzwaniem i rozwiązywaniem problemów - a tu mam zabawkę, gdzie ktoś zrobił to za mnie. :) Coś czuje, że czar pryśnie kiedy ją porozkręcam i siądę do profilu, ale wstępnie - jestem pozytywnie zaskoczony.
dziobu, Abys, emartinelli, balgator, Olson
Pozdrawiam,
Ten typ od oprogramowania do drukarek.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Drukarka dla dziecka za niecałe 400zł

Post autor: dziobu »

Bardzo prawie ją kupiłem. Tzn doszedłem do potwierdzenia zamówienia. Ale...ale wygrał zdrowy rozsądek :)
Niemniej fajnie że drukuje ;)
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Drukarka dla dziecka za niecałe 400zł

Post autor: mcxmcx »

Jeszcze powiedz, czy tylko ze slicerem z zestawu czy zewnętrzny slicera też działa?

Ja mam bez podgrzewanego stołu, to jest plastyk z dziurkami na śruby i na to naklejka adhezyjna.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Blazi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 163
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:29
Drukarka: Easythreed, M200
x 92

Re: Drukarka dla dziecka za niecałe 400zł

Post autor: Blazi »

Na razie jadę ze slicerem z zestawu. Trochę poeksperymentowałem w ustawieniami i doszedłem do tego, że jak nie działa się na predefiniowanych to za wiele się nie da ugrać, część rzeczy działa dziwnie i na przykład nie ma w ogóle ustawień wentylatora - także niedługo wskoczy Cura. Jak będzie potrzeba spróbuję wydębić od producenta firmware. We wtorek jak będę miał trochę czasu rozbiorę całość - wtedy też potwierdzę lub zdementuję informację o grzanym stole - ale na 95% sama elektronika nie zagrzała by się w takim stopniu, zasilacz ma 60W i się dość mocno grzeje - więc coś to musi odbierać. No, chyba że gdzieś jest jakieś zwarcie :D

Stół u mnie jest metalowy, 4 śruby do regulacji na sprężynach, na tym jakaś 5mm magnetyczna podkładka (lepi się do lodówki :)).
webs1821
Pozdrawiam,
Ten typ od oprogramowania do drukarek.
Awatar użytkownika
Blazi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 163
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:29
Drukarka: Easythreed, M200
x 92

Re: Drukarka dla dziecka za niecałe 400zł

Post autor: Blazi »

Jestem idiotą :) Nie ma żadnego podgrzewanego stolika, to silnik osi Z nagrzewa się przy wielogodzinnym druku. :D A że na spodzie nie ma wentylacji to smaży się tak bardzo, że aż nagrzewa się się usytuowany wyżej na sprężynach stolik. Zmylił mnie edytowalny parametr „Hotbed”. Elektronika ma wyjście na wiatrak jak i stolik, są nawet potrzebne mosfety, ma nadrukowane ET4000 v2 - zwykła płytka na Atmedze.
B584DB8C-CC79-4A8C-BD21-EFB646F9123E.jpeg
Nie wydaje się aby wgranie customowego firmware bylo większym problemem.

Resztę zdjęć dodam jak będę miał możliwość ich przeskalowania. Muszę jeszcze dostać się do ekstrudera.
dziobu, webs1821, Abys
Pozdrawiam,
Ten typ od oprogramowania do drukarek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”