Zmorph 2.0 - zdjęcia

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8896
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5831
Kontakt:

Zmorph 2.0 - zdjęcia

Post autor: dziobu »

Witam,

I znowu pozaśmiecam forum :D

Daaaawno temu ktoś prosił o zdjęcia Zmorpha (pamiętam ;p). Akurat trafił mi się taki który wymaga lekkiej naprawy, a przy okazji nie był modyfikowany. Plombę gwarancyjną też ja zerwałem. Także mam 4-letni (produkcja - 2015), używany oryginał w bardzo dobrym stanie.
Naprawy które muszę porobić wynikają raczej na pewno z transportu drukarki - przyszła bez przesadnej warstwy gąbki z każdej strony, osłonięta tylko grubym kartonem. Jedno uszkodzenie to pęknięte mocowanie silnika X (wystaje i łatwo uderzyć), drugie - wypadło łożysko trzymające śrubę (ewidentne "wytelepanie").
I widać tu największą kichę nad wszystkie kichy w tych drukarkach - mocowanie śrub Z na elastycznych sprzęgłach. Oś X pływa masakrycznie.
Potem Zmorph wprowadził pakiet "upgrade" który poprawiał takie rzeczy już w tym modelu - odsyłało im się drukarkę albo oni dostarczali niezbędne części. W kolejnych modelach śruba jest zintegrowana z silnikiem.

Przez jakiś czas jeszcze będzie stał na wierzchu także mogę dofocić to co by było potrzebne.
z01.jpg
z02.jpg
z03.jpg
z04.jpg
z05.jpg
z06.jpg
z07.jpg
z08.jpg
z09.jpg
z10.jpg
z11.jpg
z12.jpg
z13.jpg
z14.jpg
z15.jpg
z16.jpg
dragonn, Berg, panWiadr0, Abys, S3b
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8896
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5831
Kontakt:

Re: Zmorph 2.0 - zdjęcia

Post autor: dziobu »

Ciekawostka - silniki Z mają wał z obu stron (tak jak silnik Y). I wał ten sterczy sobie w dół...
z20.jpg
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8896
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5831
Kontakt:

Re: Zmorph 2.0 - zdjęcia

Post autor: dziobu »

Jak się okazało, powyższa ciekawostka implikuje pewną kichę - silniki Z obracają się w drugą stronę niż nowsze Zmorphy. Oznacza to że nie da się wykorzystać tego samego konfigu... Przy okazji zauważyłem że wpisane jest "2134" kroków/mm w osi Z. Ciekawe jak to ktoś wyliczył i jak bardzo ta wartość pasuje do niczego.

I kilka fotek:
Silnik X:
q01.jpg
Sporo plastików jest popękanych:
q02.jpg
Teoretycznie wszystkie to ABS, ale z wyglądu bliżej im do PLA.
q03.jpg
Tylko aceton mówi że to jednak jest ABS...
(tu widać pęknięcie też na środkowym elemencie)
q04.jpg
W sumie to ABS od SST też jest zbliżony wizualnie do PLA, może i to jest jakaś chińszczyzna.

A tak wygląda góra śruby:
q05.jpg
Pojęcia nie mam co autor miał na myśli. Pierścień trzymający śrubę jest luźny, łożysko w łożu nie jest przykręcone (i brak śladów żeby kiedykolwiek było). Zresztą jedno wypadło podczas transportu... Konia z rzędem temu kto powie jak to miało działać, zwłaszcza ten zarąbisty pierścień na śrubę. Dodam że ta śruba z drugiej strony wisiała w powietrzu na łożysku sprężynowym.
Po drobnych modyfikacjach wygląda to tak:
Łożysko przykręciłem - tak jak w innych drukarkach. TAK, WIEM z czym to się wiąże.
q06.jpg
Chwilowo zostawiłem sprzęgło; różnica polega na tym że teraz jest naciągnięte - jak znajdę to wsadzę tam kulkę z łożyska.
q07.jpg
I to mocowanie osi X na powyższej śrubie:
q08.jpg
W sumie to sprytne; elastyczne mocowanie rozwiązuje problem krzywej śruby, sprężyny są twarde i nic samo z siebie nie lata.
Abys
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Zmorph 2.0 - zdjęcia

Post autor: McKee »

Straszna manufaktura :O
Ja na zdjęciach widzę, luksusowego Rep-Rapa (z poprzedniej epoki ale jednak luksusowego) i ogromną ilość pracy potrzebną do złożenia tej drukarki.
To nie może być tanie.
Trochę dziwi konstrukcja oparta na Prusie i2 (?) (i trochę szok, że to (drukarka/firma) przetrwało do naszych czasów).
dragonn
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8896
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5831
Kontakt:

Re: Zmorph 2.0 - zdjęcia

Post autor: dziobu »

Może przy kolejnej okazji wrzucę zdjęcia z 2.0S, bo tam poprawili to i owo. Ogólnie pozycja stara ale chyba mimo to dość ciekawa - bo drobnych modyfikacjach jest w zasadzie nie do zajechania. No i cały czas pasują głowice. Dopiero chyba najnowszy laser wymaga nowszej drukarki.

Tu przypomnę że to pierwszy, w miarę udany, model tej drukarki. Pierwszym IMHO udanym (z wyjątkiem kabla do stołu, co poprawili później) jest właśnie 2.0S.
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Zmorph 2.0 - zdjęcia

Post autor: panWiadr0 »

Z którego roku jest ta maszyna?
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Zmorph 2.0 - zdjęcia

Post autor: McKee »

panWiadr0 pisze:Z którego roku jest ta maszyna?
Przecież jest napisane. :shock:
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Zmorph 2.0 - zdjęcia

Post autor: panWiadr0 »

McKee pisze:
panWiadr0 pisze:Z którego roku jest ta maszyna?
Przecież jest napisane. :shock:
A faktycznie. Pominąłem intro :D
kalio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2019, 16:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zmorph 2.0 - zdjęcia

Post autor: kalio »

Dla posiadaczy ZMorpha mam dobrą wiadomość, mogą dokupić mocniejszy laser 6 W w zestawie z mocowaniem do gniazda maszyny.
https://optlasers.com/kits-and-adapters ... laser-head
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”