WANHAO Duplicator 6 / D6

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 45
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: WANHAO Duplicator 6

Post autor: FlameRunner »

Powiedzmy. :P Rozebrałem to wszystko do obejrzenia, wyczyszczenia, nasmarowania, czy co mi tam jeszcze może przyjść do głowy.

Jak już wcześniej zasugerowałem, oś Z nie jeździ dobrze.
  • Wszystkie łożyska liniowe osi Z fabrycznie przykręcone do podpory stołu (czyli to, o czym pisałem wcześniej) - płynność ruchu stołu po prowadnicach była bardzo zła.
  • Rozebrałem wszystko, przetestowałem wszystkie cztery łożyska z osobna. Szału nie robią, ale jednak każde z nich jeździ dużo lepiej niż w punkcie powyższym. Każde łożysko z osobna - płynność ruchu kiepska (kiepska to dużo lepiej niż bardzo zła!).
  • Z powrotem skręciłem cały moduł osi Z, ale łożysk nie dokręcałem - płynność ruchu kiepska.
  • Spróbowałem dokręcić łożyska - płynność ruchu bardzo zła.
  • Próbowałem oczywiście poluzować, poruszać, dokręcić, poluzować, poruszać, dokręcić, poluzować, poruszać, dokręcić... - płynność ruchu nadal bardzo zła.
Wałki też nie są super, są wyraźnie porysowane. Mam wrażenie, że po jednym z wałków łożyska jeżdżą lepiej. I nawet ten lepszy ma odcinki lepsze i gorsze.

PS Wygląd bocznych ścianek nie uległ poprawie.
Abys, dziobu, emartinelli
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 45
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: WANHAO Duplicator 6

Post autor: FlameRunner »

Łożyska na wałku.
Załączniki
17396E43-5C1C-43E5-80B2-4A0A58825FCB.jpeg
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 45
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: WANHAO Duplicator 6

Post autor: FlameRunner »

Dużo problemów w drukarkach daje się wyjaśnić tym, że coś jest krzywe. :)

W poprzednim poście pokazałem krzywe kołnierze łożysk liniowych i myślałem, że to ich wina. Jednak niedługi czas potem dotarły do mnie nowe łożyska i wcale nie pomogły - może i same łożyska są lepsze, ale nadal po ich dokręceniu płynność ruchu jest bardzo zła. Dopiero wtedy zauważyłem, że krzywy jest element, do którego się te łożyska przykręca.

PS To jest zaległa aktualizacja, wadę tego elementu zauważyłem już z miesiąc temu.
F27733D2-4831-4C21-8E33-1DFF6BCC7E16.jpeg
3513C551-66A0-41CB-87D1-8FE3FE7DC4AB.jpeg
749FA72D-7B82-4F0B-9E3F-9CE187CEEA4F.jpeg
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 45
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: WANHAO Duplicator 6 / D6

Post autor: FlameRunner »

Wziąłem się za blaszkę.
Poskakałem po niej, pogiąłem ręcznie.
Wydaje się być prosta, a po skręceniu całości wałki wydają się być równolegle.
Pomieszałem stare łożyska z dokupionymi.
Całość udało mi się skręcić tak, że jeździ dużo płynniej niż przed poprawkami.

Wygląd bocznych ścianek nie uległ poprawie.
Pjoter, Berg
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 45
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: WANHAO Duplicator 6 / D6

Post autor: FlameRunner »

Zrobiłem małe rozeznanie, rzuciłem okiem na kilka recenzji, rzuciłem okiem na fejsikową grupę o tej drukarce. Wygląda na to, że z uporem godnym lepszej sprawy próbuję naprawić drukarkę, która wcale nie jest zepsuta i nie wypada źle na tle pozostałych egzemplarzy. Te drukarki nie drukują zbyt pięknie i tyle.

Wygląd bocznych ścianek nie ulegnie poprawie.

Składam wszystko elegancko w jedną całość i uznaję sprawę za zamkniętą.
bafunio, Pjoter, dziobu, Abys
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 45
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: WANHAO Duplicator 6 / D6

Post autor: FlameRunner »

Zapomniałem wcześniej napisać, podaję poniżej stan na godzinę 19:54 (dwie godziny po poprzednim poście).

Drukarka całkiem złożona i drukuje.

Wróciły na swoje miejsce ścianki boczne i frontowe drzwiczki.
Górną część akrylowej zabudowy zamontowałem tylko na chwilę i zaraz zdjąłem z obawy przed możliwością bardzo szybkiego zużycia taśmy.
Dodałem kawałek rurki PTFE 4/3 i przypiąłem do taśmy.
Załączniki
93A95FF4-0D43-497B-B1C3-27678E7BD81D.jpeg
Awatar użytkownika
aaannnd
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 453
Rejestracja: 29 sie 2018, 14:00
Lokalizacja: KRK-PD
Drukarka: Ender 3
x 234

Re: WANHAO Duplicator 6 / D6

Post autor: aaannnd »

Czyli wygląd bocznych ścianek uległ poprawie bo wróciły na swoje miejsce :D






znaczy drukarki, nie wydruków
WillingMagic
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 45
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: WANHAO Duplicator 6 / D6

Post autor: FlameRunner »

Okazało się, że trzeba pogrzebać jeszcze przy głowicy. ABS się w miarę drukował, ale przy PET-G okazało się, że ledwo przechodzi przez głowicę i nie idzie nic normalnie wydrukować.

Duplicator 6 fabrycznie ma dyszę z głębokim otworem na rurkę teflonową, tak że filament ma styczność z metalem dopiero w samym czubku dyszy, w zasadzie tylko w stożku i kapilarze. Pamiętam, że podobnie było w CTC Bizer, a popularną modyfikacją było wstawienie dyszy z otworem przelotowym o średnicy 2 mm, tak żeby rurka teflonowa do niej nie wchodziła, a materiał odbierał dużo ciepła na całej długości dyszy. Postanowiłem zrobić to samo w Duplicator 6.

Zleciłem wykonanie nowej dyszy, dziś zamontowałem i... efekt jest całkowicie zgodny z oczekiwaniami. PET-G w końcu normalnie płynie przez głowicę. Puściłem dokładnie ten sam gcode, przy którym wcześniej ekstruder ciągle przeskakiwał i dziś już drukuje się niemal* bezproblemowo.

Dysze być może będą dostępne w sklepie TDI-CAD. ;)

* Ekstruder troszkę przeskakuje przy drukowaniu raftu, ale to IMO nie jest coś, czym trzeba się szczególnie przejmować.
TDI-CAD, Kopytko
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 45
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: WANHAO Duplicator 6 / D6

Post autor: FlameRunner »

Chyba za wcześnie się ucieszyłem...
Warstwa 0,2 mm, ścieżka 0,5 mm, obrys wewnętrzny 50 mm/s - i jest problem, silnik ekstrudera gubi kroki. Przy 40 mm/s już jest chyba dobrze.

Nowa dysza pomogła, ale efekty nadal nie są w pełni satysfakcjonujące.

Może pomiar temperatury głowicy mocno odbiega od rzeczywistości, ale nie mam tego jak zweryfikować.
Może trzeba zwiększyć prąd silnika ekstrudera.
Może trzeba wstawić nową rurkę teflonową, może obecną przyciąłem krzywo lub do zbyt małej długości.

Na pewno trzeba jeszcze popracować nad tematem.
Kopytko
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 45
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: WANHAO Duplicator 6 / D6

Post autor: FlameRunner »

Nadal korzystam z nowej dyszy.

Dodałem między łącznik a radiator pastę termoprzewodzącą (zwykłą tanią silikonową).
Wymieniłem rurkę PTFE.
Skróciłem retrakcję z 1,5 mm do 1 mm.

Niestety PET-G nadal ma tendencję do blokowania się w głowicy.

Może pora odpuścić PET-G, sprawdzić ABS+ i jak będzie dobrze, to na tym poprzestać? Fajnie by było, gdyby ta drukarka pracowała z PET-G, odpowiadałoby to bieżącym potrzebom, ale nie mam ochoty dokładać jeszcze do tej drukarki części za ~300 zł (radiator, łącznik i dysza od Micro Swiss - zestaw analogiczny do tego, który robią do M200).
Załączniki
DA50129E-F55F-4682-85E7-43CC698FD114.jpeg
33022E27-6DE0-4759-8089-99BB117EC8B9.jpeg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”