Prusa i3 - Adinfo też się z nami bawi :D

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 66
Posty: 1097
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 249
Kontakt:

Prusa i3 - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Kupiłem w zeszłym tygodniu od fabrykator.pl drukarkę Prusa i3 za 199zł (dopłaciłem 30zł za Arduino Mega 2560) + 30zł koszt przesyłki. Mam nadzieję, że sobie z nią poradzę, do tej pory męczyłem tylko moją deltę. Poniżej zdjęcia zakupionej drukarki, przywiózł ją dzisiaj DHL. Będę miał sporo pytań jako całkowity amator. Na pewno pierwszy będzie temat doboru parametrów do konfiguracji drukarki aby ją poprawnie oprogramować. W kolejnym poście pozostałe zdjęcia.

Podstawowe informacje jakie uzyskałem:
01. drukarka z tego wątku http://fabrykator.pl/board/viewtopic.php?f=87&t=32 - istotniejsze szczegóły uwzględniłem poniżej
02. drukarka aktualnie nie ma firmware, wcześniej był w niej repetier - zobaczymy czy będzie Marlin (niestety poprzednik nie posiada źródeł firmware z konfiguracją drukarki) - dlatego trzeba będzie samemu wszystko skonfigurować
03. brak grzanego stołu - tylko płyta GekonWeld
04. brak chłodzenia wydruku
05. głowica do klon E3D v6 (podobno bardzo dobrej jakości)
06. elektronika Arduino Mega 2560
07. wyświetlacz 128x64
08. podnoszenie Z pręty M6 + nakrętki
09. brak regulacji stołu (GekonWeld)
10. dla mnie to ważna informacja :mrgreen: - chodzi o poprzedniego właściciela drukarki "...dziobu dodrukował mi brakujące plastiki"
11. informacja dotycząca RAMPS 1.3: "źle polutowana płytka RAMPS 1.3 (z początków mojej zabawy z drukarkami, elementy przewlekane). Lutownica w łapę, wymiana błędnie wlutowanych rezystorów, mosfety z innych sprzętów przelutowane, Arduino Mega2560 na regale, A4988 i DRV-ki namierzone na półce. Delikatny tuning pod przejściówkę do wyświetlacza graficznego (jest od RAMPS 1.4)"
12. brak "podajnika na filament (będę dorabiał jak drukarka ruszy)
13. silniki dla osi: ML17A4 (4 siniki, dwa na osi Z)
14. silnik ekstrudera: STP-43D2006-01 (2.5V 0.9A)
15. w drukarce brak zasilacza więc zaopatrzyłem się w DELL ADP-220-AB B (12V 18A) za 30zł - @GUTEK podesłał mi projekt obudowy na wtyk ATX aby nie pruć wtyku zasilacza tylko zrobić przelotkę
16. czeka mnie rozpisanie pinów dla RAMPS w celu określenia "do czego" są przypisane aby "ustawić" odpowiednio firmware
17. obudowa wyświetlacza była drukowana na tej drukarce (przypuszczam, że bez zaawansowanej kalibracji)
18. do RAMPS jest wpięty osobny duży wentylator - przypuszczam, że miał służyć do chłodzenia elektroniki, albo był tam planowany (na tych pinach) wentylator pod chłodzenie wydruku.

Pytania jakie nasunęły mi się po wstępnych oględzinach:
p.1. do czego służą pręty z przedostatniego zdjęcia w tym poście? - być może to głupie pytanie
p.2. rozumiem, że ten ekstruder (z przekładnią) jest tak zbudowany, że nie potrzeba rurki teflonowej? - chyba, że jest coś między radełkiem - jeszcze tam nie zaglądałem?
p.3. jakie parametry muszę "poznać" aby użyć ich do wprowadzanie w firmware (z pewnością ząbki na zębatkach silników, rodzaj paska, mikrokroki) - jak to zrobić? - chodzi o ilość zębów ale też o średnicę zębatek itp.?
p.4. na osi Z widzę tylko enstop na dole, czy na górze też powinien być osobny? - chodzi o maksymalną wysokość w osi Z
p.5. na ile piny w RAMPS 1.3 są używane "standardowo" - a które "wybiera" się wg. własnych decyzji - i tak czeka mnie rozpiska gdzie co jest podłączone

Z góry sorry za prostackie pytania :shock:
Załączniki
Prusa_i3_ramps1.3_2.JPG
Prusa_i3_ramps1.3_1.JPG
Prusa_i3_krancowka_prawa_strona.JPG
Prusa_i3_GekonWeld_z_przodu.JPG
Prusa_i3_GekonWeld_z_gory.JPG
Prusa_i3_ekstruder_z_lewej.JPG
Prusa_i3_ekstruder_tyl.JPG
Prusa_i3_ekstruder_prawa_strona_2.JPG
Prusa_i3_ekstruder_prawa_strona.JPG
Prusa_i3_ekstruder_lewa_strona.JPG
Prusa_i3_cos_luzem.JPG
Prusa_i3_ekstruder_tyl.JPG
Ostatnio zmieniony 05 sie 2019, 14:04 przez Adinfo, łącznie zmieniany 1 raz.
dziobu, Abys
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 66
Posty: 1097
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 249
Kontakt:

Re: Prusa i3 - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Pozostałe zdjęcia drukarki Prusa i3
Załączniki
Prusa_i3_silnik_krancowka_przod.JPG
Prusa_i3_silnik_krancowka_os_Z.JPG
Prusa_i3_silnik_ekstrudera.JPG
Prusa_i3_ramps1.3_3.JPG
Abys
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Prusa i3 - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: dziobu »

Adinfo pisze:p.2. rozumiem, że ten ekstruder (z przekładnią) jest tak zbudowany, że nie potrzeba rurki teflonowej? - chyba, że jest coś między radełkiem - jeszcze tam nie zaglądałem?
To direct. I zapewne ma PTFE od radełka do hotendu.
Natomiast do szpuli możesz sobie PTFE pociągnąć żeby się filament nie pałętał pod nogami. Ale to opcja i w sumie rzadko używana (PTFE jednak stawia pewien opór).
Adinfo pisze:p.3. jakie parametry muszę "poznać" aby użyć ich do wprowadzanie w firmware
Takie o jakie Cie kreator/plik konfiguracyjny poprosi :D

Czyli:
  • kroki/mm wszystkich osi (X/Y/Z/En),
  • rodzaje termistorów,
  • piny dla:
    • stepsticków,
    • krańcówek,
    • termistorów,
    • panelu (LCD, SD, przyciski/impulsator),
    • wentylatorów,
    • grzałek
Pewnie trochę tego jeszcze będzie. Ale jak fizycznie masz drukarkę to nie będzie to raczej problem.
Adinfo pisze:(z pewnością ząbki na zębatkach silników, rodzaj paska, mikrokroki) - jak to zrobić? - chodzi o ilość zębów ale też o średnicę zębatek itp.?
Program interesuje chyba tylko ilość kroków na milimetr.

Zaczynasz od silników - masz np 200 kroków/obrót. Do tego mikrokroki. Np /8. Czyli z punktu sterowania masz (200*8)kroków/obrót.
Potem patrzysz na zębatkę i pasek. Zębatka ma np 20 zębów; czyli jeden obrót to przejechanie 20 ząbków, a pasek to np GT2 - to znaczy że każdy ząbek to 2mm. Z tego wychodzi że zębatka przy jednym obrocie robi 20*2mm przesuwu na pasku. Jak to połączysz to masz 200*8 kroków na 20*2 mm. I już masz co wpisać w konfigu. Tak samo robisz w Z gdzie jest śruba.
Adinfo pisze:p.4. na osi Z widzę tylko enstop na dole, czy na górze też powinien być osobny? - chodzi o maksymalną wysokość w osi Z
Wystarczy jeden żeby drukarka mogła pojechać do jednego znanego miejsca. Przeważnie jest to minimum.
A wysokość (konkretnie to zakres pracy w każdej osi) sprawdzisz linijką :D
Adinfo, Abys
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 66
Posty: 1097
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 249
Kontakt:

Re: Prusa i3 - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Dzięki za informacje. Rozumiem, że parametry silników najlepiej poszukać w kartach katalogowych i takie przyjąć do wyliczeń.
Jak drukarka przyjechała dzisiaj to zauważyłem, że radiator miał luzy - kiwał się na boki w obudowie ekstrudera, odkręciłem dwie śruby dociskowe na dole, wcisnąłem go do końca i zakręciłem - teraz trzyma jak należy.

Poprawka - mój błąd:
13. silniki dla osi Y oraz Z (x2): ML17A4 oraz dla ekstrudera
14. silnik osi X: STP-43D2006-01 (2.5V 0.9A)

Poniżej zdjęcie ekstrudera przy otwartym docisku.
Załączniki
Prusa_i3_ekstruder_radełko.JPG
Abys
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Prusa i3 - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: dziobu »

Adinfo pisze:Dzięki za informacje. Rozumiem, że parametry silników najlepiej poszukać w kartach katalogowych i takie przyjąć do wyliczeń
Parametry elektryczne masz na etykietach bądź w dokumentacji (o ile masz). Z tym że tu nie ustawiasz prądu stepsticków także to możesz olać.

A kroki silnika... choć są różne to w reprapach stosuje się 200 bądź 400. Baaaardzo rzadko są inne. Przyjmij 200, jeśli będzie jeździł dwa razy mniej niż powinien, to wtedy załóż że masz 400. Do tego nie trzeba niczego szukać ;)
Awatar użytkownika
DVJCODEC
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 227
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:10
x 64
Kontakt:

Re: Prusa i3 - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: DVJCODEC »

Te motorki mają 200 kroków.
Elementy ciemno-szare/grafitowe jak obudowa od LCD czy uchwyt poprzeczki do szpuli (te 2 luźne pręty gwintowane z drukowanymi elementami na nich) były drukowane właśnie na tej drukarce. Możesz przy okazji wizualnie sprawdzić jak ona sobie radziła.
Krańcówek na góże osi Z nie potrzebujesz, bo max. wysokość określana jest w firmware i dalej nie pojedzie.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 66
Posty: 1097
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 249
Kontakt:

Re: Prusa i3 - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Sprawdzony rodzaj zębatek i pasków:
- zębatka oś X/Y: GT2 - 20 zębów, wał 5mm (wymiary zewnętrzne 16/16mm)
- paski X/Y: GT2 szerokość około 6.3mm, skok = 2mm

Przy silnikach OKI ML17A4 A (oś Y i ekstruder) znalazłem informację:
200 kroków/obrót
Podłączenie: 4 przewody
Napięcie: 12V/1,4A/1,8 step
Długość korpusu: 31 mm
Wysokość/szerokość: 42X42 mm
Długość całości: 63 mm
Średnica osi: 5 mm
Długość osi: 28 mm
Waga sztuki: 0.24 kg

Dla silnika STP-43D2006-01 (oś X):
200 kroków/obrót
prąd/napięcie: 0.9 A, 2.5 V, 1.8/step
Wyprowadzenie: 6 przewodowe (aktualnie są użyte 4 przewody)
Długość korpusu: 40 mm
Szer./wys.: 42 mm
Długość całości: 64 mm
Średnica osi: 5 mm
Średnica zębatki: 13 mm
Waga: 0.32 kg

Ekstruder:
duże trybo: średnica około 66.50mm, skok około 5mm, ilość zębów 43
małe trybo: średnica około 18.15mm, skok około 5.5mm, ilość zębów 10
radełko: średnica około 8mm

Maksymalna wysokość druku: 140mm licząc od góry suwnic osi Z do końca gwintu (10mm zapasu).
Jako, że krańcówka jest zbyt blisko

Pasek osi X naprężyłem bo był luźny i przez to występował luz między suwnicami osi X a "trzymaczem" silnika osi X.

Po przymierzeniu tych prętów co dostałem luzem już wiem jak je przykręcić, muszę tylko załatwić jakiś pręt do trzymania szpuli z filamentem oraz zaprojektować i wydrukować "rolkę" na której będzie zawieszona szpula.

1. Skąd wziąć informację o mikrokrokach (@dziobu pisał np. 8 - z czego wynika ta wartość) - czy z tym ma co wspólnego "1.8 step"?
2. W osi Z są dwa pręty 6mm ze zwykłym gwintem + dwie narkętki M6 co w związku z tym muszę znać?
3. Co do głowicy - klon E3D - rozumiem, że do konfiguracji muszę wiedzieć jaki tam jest termistor, grzałka itp? - nie wiem na ile odbiega od oryginału w parametrach.
4. Zastanawiam się jak dla tego ekstrudera z przełożeniem ustalić poprawny wysuw filamentu.
5. Rozumiem, że dla wentylatora chłodzenia wydruku są przeznaczone w RAMPS 1.3 określone zestawy pinów, dzięki czemu jest możliwa regulacja obrotów wentylatorów.
6. Co z silnikami osi Z - jeżeli z obu stron jest minimalnie różna wysokość - czy przed pierwszym uruchomieniem powinienem w osi X - z lewej i prawej strony sprawdzić wysokość dyszy nad stołem - wtedy będzie pewność, że pozycja wyjściowa obu tych silników jest taka sama?

Czas rozpisać piny z RAMPS w celu ustalenia co i gdzie jest podłączone.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Prusa i3 - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Pjoter »

1. Ustawienie zworek na RAMPSie daje informacje o mikrokrokach
2. Obrót 360 stopni śruby jakie daje przesunięcie w mm.
3. Grzałka pewnie 40W (info to jest Ci potrzebne tylko przy wyborze zasilacza) , termistor może lepiej wsadz jakiś o znanych parametrach?
4. Ustaw np 300 kroków, zadaj wysuniecie 100mm, zmierz ile wysunelo i policz z proporcji poprawna ilość kroków.
5. W RAMPS 1.6 tak jest, obstawiam że w 1.3 też ;)
6. Zależy jak masz podpięte silniki - jeśli jako dwa niezależne to musisz poprawić obie krancowki osi Z, jeśli jako identyczne na jednym sterownik to musisz ogarnąć kalibracja jak w Prusie oryginalnej

Piny RAMPSa masz na necie i obstawiam że to gotowa konfiguracja extruder-heatbed-fan
Adinfo
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 66
Posty: 1097
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 249
Kontakt:

Re: Prusa i3 - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

1. Aktualnie dla silników X/Y/Z0 i Z1 oraz E0 jest zworki są ustawione tak samo: MS1 i MS2 zmostkowane dla JP2, JP4, JP5 i JP6
2. Rozumiem, że mogę to zmierzyć ręcznie na próbę - od pozycji 0 stołu przekręciłem 5 obrotów podnosząc głowicę: wyszła wysokość około 3.35mm/5 obrotów, co daje 0.67mm na 360 stopni obrotu pręta M6, ale wypadało by to potwierdzić jakimś obliczeniem bo na oko to niektórzy chorują.
3. Zasilacz mam 12V 18A DELL, o to się nie obawiam. Co do parametrów grzałki i termistora postaram się rozeznać co w środku siedzi, rozumiem, że wykręcenie grzałki, termistora - wizualne rozpoznanie niewiele daje, a pomiar rezystancji również nic nie wniesie.
4. Z tym filamentem i wysuwem zobaczę, z powodu przełożenia przypuszczam, że przy domyślnym ustawieniu (bez kalibracji) wyjdzie go znacznie więcej niż powinno, ale to już sobie policzę tak jak w mojej Delcie.
5. W przypadku tej drukarki wentylator chłodzenia radiatora głowicy jest podpięty pod piny D9 (do D10 jest wpięta grzałka głowicy), do D8 będzie podpięty w przyszłości podgrzewany stół, w tej płycie nie widzę osobnych pinów pod chłodzenie radiatora głowicy ekstrudera (niektóre RAMPS 1.3 miały takie piny wyprowadzone - nie wszystkie są takie same, np. u mnie nie widzę również pinów I2C.
6. Oba silniki są podpięte w piny (2B,2A,1A,1B) dla osi Z (jeden rząd jeden silnik, drugi rząd drugi silnik).

Pod T0 podpięty jest termistor głowicy, w T1 jest włożona dioda - w jakim celu?
Nie bardzo wiem gdzie podpiąć w RAMPS 1.3 (skoro D9 jest zajęte) wentylator chłodzenia wydruku z regulacją obrotów, do PLA bez tego nie da rady, dwa przewody już są "przeciągnięte" w wiązce, więc mogę to wykorzystać.
W Internecie widziałem, że niektórzy w sąsiednie piny drivera wpinają wentylator dla ekstrudera E1, wtedy D9 będzie wolne - rozumiem, że D9 umożliwia płynną regulację obrotów wentylatora - w opisie RAMPS jest podane "12V-35V OUT".
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 66
Posty: 1097
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 249
Kontakt:

Re: Prusa i3 - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Widziałem, że wentylator do chłodzenia elektroniki był wpięty w piny (servos) GND i D7 - rozumiem, że tu mogę podpiąć wentyl dla chłodzenia wydruku, lecz aby w nim regulować obroty muszę zrobić dodatek w postaci układu z mosfet. W przeciwnym wypadku będzie albo 0V albo 12V na tych pinach - bez tego "dodatku".
Obrazek
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”