Prusa i3 - Adinfo też się z nami bawi :D

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 6
Posty: 962
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 179

Re: Prusa i3 - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: artur_n »

STLe z których korzystałem.
Załączniki
P#SARTU2.stl
(285.53 KiB) Pobrany 156 razy
P3SARTU1.stl
(478.21 KiB) Pobrany 141 razy
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 66
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Prusa i3 - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Dzięki za udostępnienie STLi. Co do wersji TR w jaką pójdę jeszcze przemyślę sprawę. Czy warto iść w TR8x8? np. kupić takie: https://abc-rc.pl/product-pol-8604-Srub ... 00-8D.html
Czytałem, trochę o tych trapezach i wyszło na to, że warto dać TR z większym skokiem niż 2mm, np. 4 lub 8mm. Czy to dobra droga?
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 66
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Prusa i3 - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Czyli jeżeli użyć STLi z Bear Upgrade (zakładając, że użyję TR8), musiałbym wydrukować elementy z załącznika. Mam w domu PET-G, w zaleceniach dla Prusy pisze, że użyć takich ogólnych ustawień: wysokości warstwy 0.2mm, wypełnienie 20% GRID i materiał PETG. Czy warto włączyć chociaż minimalny nadmuch (kilka %) - podobno po kilku dniach PET-G będzie miało podobne właściwości, tak jak to drukowane bez nadmuchu po zdjęciu ze stołu.
Załączniki
Prusa_i3_printed_parts_XZ_bear_upgrade.jpg
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Prusa i3 - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Domell »

Ja na pet-g dmucham normalnie czyli mocno xD dał bym tylko z 4 obrysy i z 30-40% wypełnienia.
Co do trapezówek po co zmieniać mocowania silników i górne prętów? a i środkowe nie potrzebne o ile masz gdzie nakrętkę przykręcić.
Co do skoku to nie spotkałem się / nie słyszałem i sam nie potwierdzę opinii o wysokości skoku.
Abys
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Prusa i3 - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Berg »

1. trapezówki tr8-8 lub 8-4. Przy czym jeśli w przyszłości planujesz jak w oryginalnej Prusie używać zawsze z-hopa czy tmc2xxx do homeingu to tylko tr8-8
2. Lepsze są moim zdaniem nakrętki z POM a nie mosiężne, tylko uwaga, są większe i mniejsze, do Prusy muszą być te większe, występują znacznie rzadziej w sklepach
3. uchwyty silników, które pokazujesz są pod profile v-slot do bearupgrade (widać wypusty, które wchodzą w rowek), tak że jeśli ty masz płaską ramę to te części lepiej dać od projektu ori. To samo dotyczy górnych mocowań wałków Z
5. Nie trzeba moim zdaniem nawiewu na PETG
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Prusa i3 - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Domell »

[quote="rafaljot"]1. trapezówki tr8-8 lub 8-4. Przy czym jeśli w przyszłości planujesz jak w oryginalnej Prusie używać zawsze z-hopa czy tmc2xxx do homeingu to tylko tr8-8

Off top --> dla czego?


A w temacie to jak już ci pisałem kiedyś na czacie, masz inną drukarę to przedrukuj wszystko na ori prusa i3 mk2 i po problemie.
Z mieszania kilu wersji nic dobrego nie wyjdzie a ori są spoko później tylko jak będziesz potrzebował to mod nadmuchu na wydruk.
Prusa moim zdaniem mato wszystko przemyślane i nie trzeba za bardzo kombinować.
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 66
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Prusa i3 - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Dzięki za istotne uwagii sugestie @rafaljot i @Domell. Za bardzo się rozpędziłem nie wyjaśniając do czego zmierzam - przepraszam.

Tę drukarkę z wątku chciałbym na tyle poprawić aby dało się na niej drukować w miarę dobre jakościowo wydruki. Aktualnie nie jest to możliwe. Dlatego podejrzewam oś Z. Dlatego chciałem na pewno wymienić te pręty z gwintem M5 o skoku 0.8mm na coś większego (np. TR6 lub TR8). Do tego potrzebne mi wydrukowane elementy do osi Z (miałem nadzieję, że podejdą z "nowszej Prusy", bo na tych co mam nakrętek nie przykręcę.

Docelowo chciałbym poskładać drukarkę bazując na v-slotach i elementach drukowanych z Prusy MK3S. Wcześniej nie zauważyłem, że te mocowania dolne i górne silników nie pasują pod typ ramy co mam. Może wystarczy wydrukować tylko elementy osi Z/X dodatkowo górne mocowanie aby dodatkowo trzymało pręt TR a dolne mocowanie silników pozostawić bez zmian.

Rozumiem, że bez problemu mogę pomieszać x-end-idler oraz x-end-motor z wersji Bear Upgrade (oraz wymienić tylko górne mocowanie osi Z z Prusy i3 MK2). Prusa MK2 oraz MK3S mają standardowo TR 8mm?
Załączniki
Prusa_i3_mk2_Z_top.jpg
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Prusa i3 - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Berg »

1. moim zdaniem spokojnie można pomieszać. Choć nie analizowałem dokładnie każdego szczegółu. Zakładam że może coś wyjść ale jak wyjdzie to będą to problemy do rozwiązania.

2. Ja bym zrobił, jak pisałem wcześniej całą oś X, tzn mocowanie silnika X, napicnacz pasków, karetka, ekstruder zgodnie z projektem bear upgrade oraz ektruder pod radełka bmg z przełożeniem.

3. Śruby trpezowe tr8-8 i nakrętki POM (te większe) . @domell dlatego tr8-8 bo sporo czasu mi zeszło by dostroić właściwie tmc2130 by nie gubiły kroków a jednocześnie reagowały prawidłowo na opór. Tr8-4 w tym przypadku są mniej czułe, trudniej wychwycić że się oparły o górę lub dół. Poza tym Oś X w prusie jest dość lekka. Zatem można nią szybko latać góra dół, co innego stołem w hypercube. Można to wykorzystać i robić szybki z -hop a na 8-8 będzie szybszy właśnie.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 66
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Prusa i3 - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

No to tylko załatwić teraz TR8-8 i mogę drukować elementy. Rozumiem, że chodzi o tę nakrętkę: https://blackfrog.pl/nakretka-bezluzowa ... -1219.html. Sprawdzałem na ALi - specjalnie taniej nie wychodzi.

Kolejne pytanie: ta drukarka co mam na ten moment - dla niej wystarczą TR o długości 30-32cm, tylko, że jak bym budował na v-slotach to może lepiej było by kupić 35 albo 40 cm? - w najgorszym przypadku do czasu załatwienia ramy v-slot TR będą do góry wystawać, ale na jakość wydruku negatywnie to nie wpłynie.

Co bym musiał kupić obowiązkowo, oprócz wydrukowania części o którym piszesz? czy jestem w stanie wykorzystać tę głowicę E3Dv6 co tam aktualnie jest zabudowana.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Prusa i3 - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Berg »

nie, nie. Jezu, jakbyś ją tam wcisnął!? Ta, ma otwory 18mm:
https://pl.aliexpress.com/item/32961517441.html

zauważ, że na przykład ta ma otwory w odległości 16mm, czyli za mało ma być ta powyżej:
https://www.aliexpress.com/item/32922240000.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”