Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: emartinelli »

Właśnie wczoraj zaktualizowałem u siebie Z-Suite i też zacząłem mieć problemy z odrywaniem od raftu... te ustawienia co podałem były z wersji 2.7.2 (długo nie aktualizowałem). Niby to nie powinno mieć znaczenia ale być może coś skopali w najnowszej wersji.
Swoją drogą jak zależy ci głównie na PLA to ja bym się przesiadł na oryginalną Prusę.
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 28
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: dsc »

U mnie te ustawienia raftu pod ABS-based wydawaly sie na granicy, w sensie first layer gap ustawiony na bodajze 0.20mm powodowal, ze model nie chcial sie oderwac od raftu (albo sie odrywal ale z wielkim trudem). Z kolei ustawienie z profilu PLA-based, bodajze 0.39mm zostawia tak duzy odstep, ze spod modelu praktycznie nie przywiera do raftu. W ostatnim druku zwiekszylem first layer gap do 0.25mm i calosc odeszla gladko, ale sam model byl maly, zgaduje, ze na wiekszym modelu byloby trudniej.

Co do PLA to fajnie byloby miec mozliwosc druku w tym materiale, szczegolnie ze Zortrax sie chwali ze mozna. Z tego, co czytam to wiekszosc uzytkownikow M200 albo nie uzywa PLA albo narzeka ze cos tam drukuje ale slabo, ba sam siedze z rolka PLA Pro i w sumie jestem stratny prawie 200zl, bo na chwile obecna tego filamentu uzyc nie mam jak. Prusa mi sie podoba i gdyby nie ograniczenia przestrzenne to pewnie byl ja kupil, chociaz tam z kolei ABS tez pewnie srednio idzie przez brak obudowy?

Tak z czystej ciekawosci emartinelli na M200 drukujesz glownie ABS i pochodne?
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 28
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: dsc »

Wlasnie natknalem sie na ten watek:

https://forum.zortrax.com/t/the-cost-of ... es/8251/12

Po przeczytaniu, ktorego chyba sobie daruje M200.
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: emartinelli »

Ja na M200 po zmianie głowicy na MicroSwiss drukuje wszystkim poza gumą i jestem bardzo zadowolony. Bez względu czy to PLA ABS PET wydruki wychodzą bardzo dobre. Nawet Przy PLA i dużych wydrukach nie miałem problemu z odrywaniem raftu i podpór. Ale Z-Suite aktualizuje bardzo rzadko. Do wczoraj chodziłem na wersji 2.7.2 i chyba do niej wrócę.
Praktycznie poza Ultratem wszystkie inne filamenty nie sa Zortraxowe.
Moja opinia jest taka, że jeśli wydruki z ABS wychodzą dobre, to reszta jest kwestią ustawień i parametrów druku. Sprawdź jeszcze termopare czy na pewno dobrze trzyma temerature.
Ostatnio zmieniony 28 sie 2019, 14:45 przez emartinelli, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: FlameRunner »

dsc pisze:Wlasnie natknalem sie na ten watek:

https://forum.zortrax.com/t/the-cost-of ... es/8251/12

Po przeczytaniu, ktorego chyba sobie daruje M200.
W imię zasad?
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 28
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: dsc »

@emartinelli: moglbys wrzucic kilka zdjec swoich wydrukow? Jestem poprostu ciekaw czego oczekiwac.

@Filip: chodzi o ewentualne koszty napraw, czytalem ze w starszych M200 czasami padaja plyty glowne, a czesc elementow sie poprostu zuzywa i nie ma opcji trzeba je wymieniac. Z zupelnie drugiej strony to bardzo za mna chodzi wywalenie calej elektroniki z obudowy i wstawienie czegos co chodzi z kazdym slicerem i g-code, ma inny hotend, lepsza wentylacje itp. Wydaje mi sie ze ta drukarka dosc dobrze nadaje sie na taki mod, ale chwilowo nie mam czasu zeby sie w to bawic. Tak jak pisalem czasami potrzebuje wydrukowac poprostu jeden / dwa elementy prototypowe do zastosowan mechanicznych i do tego akurat ABS chyba nadaje sie niezle.
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: emartinelli »

Może lepiej zamieść tutaj model, a ja go wydrukuje i zobaczysz jak to wygląda u mnie.
Porównywanie innych modeli trochę bez sensu, zwłaszcza, że ja rzadko drukuje coś małego.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: FlameRunner »

dsc pisze:Co do U2Go to pogooglowalem troche ale wiekszosc recenzji jest raczej srednia biorac pod uwage cene.
Bo nowa była mocno nietania, używane można kupić w cenie dużo bardziej sensownej.
dsc pisze:ba sam siedze z rolka PLA Pro i w sumie jestem stratny prawie 200zl, bo na chwile obecna tego filamentu uzyc nie mam jak.
For the record: spokojnie możesz z tego drukować na innej drukarce w razie czego. ;)
dsc pisze:Prusa mi sie podoba i gdyby nie ograniczenia przestrzenne to pewnie byl ja kupil, chociaz tam z kolei ABS tez pewnie srednio idzie przez brak obudowy?
Tak.
dsc pisze:@Filip: chodzi o ewentualne koszty napraw, czytalem ze w starszych M200 czasami padaja plyty glowne, a czesc elementow sie poprostu zuzywa i nie ma opcji trzeba je wymieniac. Z zupelnie drugiej strony to bardzo za mna chodzi wywalenie calej elektroniki z obudowy i wstawienie czegos co chodzi z kazdym slicerem i g-code, ma inny hotend, lepsza wentylacje itp. Wydaje mi sie ze ta drukarka dosc dobrze nadaje sie na taki mod, ale chwilowo nie mam czasu zeby sie w to bawic. Tak jak pisalem czasami potrzebuje wydrukowac poprostu jeden / dwa elementy prototypowe do zastosowan mechanicznych i do tego akurat ABS chyba nadaje sie niezle.
Myślę, że za bardzo się martwisz. M200 z przebiegiem 2000 godzin to prawie nowa drukarka, ona może bez żadnych inwestycji podrukować jeszcze grube tysiące godzin, uważaj tylko na płytę perforowaną. Jeśli potrzebujesz od czasu do czasu wydrukować pojedyncze elementy, to nie dasz rady zajechać tej drukarki.
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 28
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: dsc »

@emartinelli: faktycznie racja, dzisiaj postaram sie wydrukowac ta kostke:

https://www.thingiverse.com/thing:1278865

Przetestuje Z-ABS, Z-PLA i Z-Ultrat, jak bedziesz mial czas puscic to u siebie w PLA albo ABS to bede wdzieczny.

@Filip: jako ze mam zerowe doswiadczenie z drukarkami 3d to nie wiem czego sie spodziewac, czytalem kilkakrotnie, ze uzywane M200 lubia sie troche sypac. Jak narazie siadlo tylko pokretlo do kontroli ale to moge sobie wymienic samemu wlutowujac nowke, takze koszty beda prawie zerowe. Znajomy tej M200ki raczej nie cisnal mocno i ja tez nie planuje, wiec jesli nie bede pechowy to faktycznie powinna chodzic dlugo.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: FlameRunner »

Miej na uwadze, że czytałeś o tych, które się wysypały. Jak komuś działa, to na ogół nie przychodzi na forum pisać "sierpień 2019 - drogi pamiętniczku, moja drukarka 3D nadal jest sprawna". ;) Tych drukarek sprzedało się dużo, tak że nawet mały odsetek urządzeń, które się zepsuły na przestrzeni lat będzie stanowił całkiem sporą liczbę.
dsc
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”