Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
robertm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 203
Rejestracja: 20 cze 2017, 21:58
Lokalizacja: Siemiatycze
Drukarka: MK3S Yes Yes Yes
x 53
Kontakt:

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: robertm »

a propos kostki tu masz z mojego m200 głowica micro swisha
transparnet blu petg od print.me
profil z-abs ze zmienianą tylko temperaturą stołu i głowicy
Fotki są w trybie macro więc widać wiele mankamentów jakkolwiek optycznie na żywo większości byś nie zobaczył
PETG-print-me (8).jpg
PETG-print-me (7).jpg
PETG-print-me (6).jpg
PETG-print-me (5).jpg
PETG-print-me (4).jpg
PETG-print-me (3).jpg
PETG-print-me (2).jpg
Liczy się tylko jeden - chcesz wiedzieć kto ? - zapytaj
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 28
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: dsc »

Dzieki za zdjecia Robert, Ty juz dlugo pracujesz z M200? Ciekaw jestem czy zdarzyly Ci sie jakies przestoje zwiazane z awariami czy raczej wszystko pracuje dobrze.
Awatar użytkownika
robertm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 203
Rejestracja: 20 cze 2017, 21:58
Lokalizacja: Siemiatycze
Drukarka: MK3S Yes Yes Yes
x 53
Kontakt:

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: robertm »

dsc pisze:Dzieki za zdjecia Robert, Ty juz dlugo pracujesz z M200? Ciekaw jestem czy zdarzyly Ci sie jakies przestoje zwiazane z awariami czy raczej wszystko pracuje dobrze.
Ja swojego odsprzedałem na wiosnę tego roku. Nie mogłem się dogadać z PETG, a ABS mi zapachowo nie podchodzi - boli mnie głowa jak na kacu. Druk był w 100% poprawny ale odrywanie raftu to była praca katorżnicza.
Co do samej awaryjności - jestem pedantem, więc zawsze konserwowałem wszystko zawczasu. W czasie gdy nie drukowałem drukarka była nakryta aż do blatu na którym stała grubym workiem. Mój egzemplarz wyglądał jak nówka i tak pracował. Nigdy nie miałem żadnego problemu. Ja miałem V4 i moim zdaniem to bardzo dobra drukarka (wiele osób mnie za to hejtowało).
Bardziej wkurzało Z-Suite, bo nigdy nie było ono dostosowane do duszy reprapowca i standardem jest to, że jak coś naprawią to psują co innego - zawsze było coś. Np. Nigdy nie udało mi się wydrukować ładnego sklepienia kuli.(gdzieś był tu nawet o tym wątek)
Po M200 przesiadłem się na i3 MK3S i dla mnie to jest rozwiązanie idealne.
dsc
Liczy się tylko jeden - chcesz wiedzieć kto ? - zapytaj
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 28
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: dsc »

Ja z ABSem tez sie zbytnio nie lubie i tez mam bole glowy, wiec tak kombinuje nad obudowa z filtrem, ale wtedy cala drukarka wyglada jakby miala metr wysokosci, co biorac pod uwage jej aktualna lokalizacje (skraj otwartej kuchni / salonu) raczej nie podpasuje zonie. Gdyby stala w swoim wlasnym pokoju to olalbym sprawe mowiac szczerze, ale w obecnej sytuacji nie ma jak. Z drugiej strony i3 bedzie zbyt piala glebokoscia i otwarta konstrukcja wiec przy niej to raczej na bank skonczymy razem drukujac na dworzu :)

V4 to byla ostatnia wersja M200? Mnie tez Z-Suite irytuje, ale w reprapach chyba na szybko nie polapalbym sie w ustawieniach. Idea byla taka, zeby cos kupic i drukowac praktycznie po nacisnieciu guzika i tutaj trzeba przyznac ze M200 spelnia wymog (zakladajac ze to ABS).

Co do napraw to wlasnie mierzylem rezystancje grzalki i wyszlo 18ohm, co wedlug Zortraxa za duzo i kwalifikuje sie pod wymiane grzalki i termopary. Koszt raczej nie duzy, ale nie wiem czy tego na razie nie zostawic. Przykleilem do bloku grzewczego mala plaska termopare i ta pokazuje miedzy 190-200*C przy druku ustawionym na 210*C, ale chyba wentylator ma tu mocny wplyw na pomiar, wiec musze jutro przeniesc termopare w okolice dyszy i sprawdzic co tam wychodzi.

Na i3 drukujesz glownie PLA czy tez wszystko inne poza ABSem?
Awatar użytkownika
robertm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 203
Rejestracja: 20 cze 2017, 21:58
Lokalizacja: Siemiatycze
Drukarka: MK3S Yes Yes Yes
x 53
Kontakt:

Post autor: robertm »

JA drukuje w 90% PETG / 10% PLA
dsc
Liczy się tylko jeden - chcesz wiedzieć kto ? - zapytaj
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 28
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: dsc »

Tu wczorajszy druk z Z-PLA:

https://photos.app.goo.gl/XeBw2Wm5QU28Vzmi6

Powiem, ze jestem pozytywnie zaskoczony, jest lepiej niz przy ten drobnej kostce. Ustawienia jak u emartinelli tyle ze dalem extrusion na -10% i zwiekszylem first layer gap i raft gap o 0.05mm. Faktycznie cos chyba pozmieniali w Z-Suite, bo wczorajszy raft z druku Ultratowego za cholere nie chcial odesc (na domyslnych ustawieniach). Dzisiaj sprobuje zwykly Z-ABS i zobaczymy czy jest to samo (wczesnie rafty z ichniego ABS odchodzily pieknie).
emartinelli
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: FlameRunner »

Abys
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 28
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: dsc »

Finalnie M200 zostaje, mysle ze bez wiekszej ilosci drukow nie ma jak jej ocenic. Wymieniam grzalke na nowa, bo rezystancja jest za wysoka, przetestuje tez PLA od innych producentow, dodam Z-Vent i inny wentylator i zobaczymy jakie beda rezultaty. Jedna rzecz, ktora powoli troche dziala mi na nerwy to platforma i druki z raftem, jest jakis mod zeby drukowac na czyms plaskim bez raftu?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: FlameRunner »

Trzeba jakoś obejść to, że fabrycznie pozycja Z=0 jest wyznaczana przez fizyczne dotknięcie dyszą do stołu i zamknięcie obwodu elektrycznego.
O ile dobrze rozumiem, Z-Sense pozwala na obejście tego.
Myślę, że można by to też obejść w sposób budżetowo-chałupniczy, dotykać gdzieś z boku śrubką do metalowej płytki.
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 28
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: dsc »

Z tego, co czytalem to mozna dodac pauze przed pierwsza warstwa i wtedy dolozyc cos na stol, np. warstwe szkla, aluminium etc. Z-Suite ma teraz opcje na drukowanie bez raftu, wiec chyba mozna pokombinowac z odlegloscia pierwsze warstwy od stolu i tak to obejsc. Bylem tylko ciekawy czy ktos tutaj juz tego probowal.

Raft jest OK jesli ma sie problemy z odrywaniem od stolu przy trudniejszych materialach, ale w mniejszych drukach to marnowanie filamentu wedlug mnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”