Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 1196
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: emartinelli »

dsc pisze:A jaki masz firmware na drukarce i jaka wersje Z-Suite uzywasz?
Z-Suite 2.7.2.0
Firmware podam wieczorem.
Jakiś czas temu zainstalowałem 2.10 ale szybko przesiadłem się z powrotem na 2.7.2. Z tego co widze jest już 2.11 ale nie testowałem.

Co do testu to można albo benchy albo coś takiego:
https://www.thingiverse.com/thing:2806295
dsc
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 28
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: dsc »

Pytanie tylko jak sprawdzic temperature na bloku? moge przykleic plaska (dysk) termopare na tasme Kapton i mierzyc jak to wyglada w trakcie druku, tylko nie wiem jak dokladne jest sterowanie w drukarce (w sensie czego sie spodziewac).
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 28
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: dsc »

emartinelli pisze:
dsc pisze:A jaki masz firmware na drukarce i jaka wersje Z-Suite uzywasz?
Z-Suite 2.7.2.0
Firmware podam wieczorem.
Jakiś czas temu zainstalowałem 2.10 ale szybko przesiadłem się z powrotem na 2.7.2. Z tego co widze jest już 2.11 ale nie testowałem.

Co do testu to można albo benchy albo coś takiego:
https://www.thingiverse.com/thing:2806295
Dobra drukne Bench'iego w weekend i wrzuce zdjecia oraz filmik z drukowania.
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 28
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: dsc »

Finalnie druknalem inny maly model, wyszedl ok, odszedl od raftu tez ok (po korekcie ustawienia) ale widoczny byl stringing. Zgaduje, ze temperatura druku jest zbyt wysoka ale lece na profilu Zortraxa, wiec podejzenie pada na grzalka, ktora jest nowa...

Troche poza tematem - widzialem ze Prusa wypuscil Pruse Mini i baaaardzo mocno sie nad nia zastanawiam...
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 28
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: dsc »

Po kilku innych modelach widze ze stringing nie odpuszcza, wiec zapuscilem ten szybki test z wiezyczkami:

https://www.thingiverse.com/thing:2219103

I tak jest efekt:
ultrat_default.png
Ciekawe, ze wrzucilem ten sam druk na profilu External material ABS, z temperatura obnizona do 250degC (Zortrax mi pisal, ze Ultrat jedzie na 260degC, ale tez czytalem, ze MicroSwiss troche przegrzewa, wiec obnizylem o 10deg) i efekt byl jeszcze gorszy :unknown:

Jakies sugestie co z tym robic? czytalem ze normalnie kombinuje sie z temperatura i retraction, ale ta druga opcja dostepna jest tylko przy profilach External (i jest to grzebanie w ustawieniach, czego chcialem uniknac).

Co do temperatur to mierzylem blok termopara typu K przyklejona z boku:
tc.png
i pokazuje 220degC na starcie, pozniej skacze do 230degC i wtedy na fullu wchodzi wiatrak, trzymajac temperature w okolicach 230degC. Cholera wie jednak, co jest na samej dyszy, a tam termopare ciezko przykleic, bo powierzchnia jest mala i nierowna.
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 28
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: dsc »

A tutaj stara rolka Z-ABS puszczona na profilu external material na temperaturze 250degC, czyli 30degC mniej niz normalnie w profilu pod Z-ABS :?
zabs_at_250degC.jpg
Wciaz nie jest genialnie, ale znacznie lepiej niz wczesniej. Gdzies po pierwszych kilku warstwach dolnych na wiezach wchodzi wentyl na 100% i chyba wtedy calosc sie troche sypie. Wciaz mi to wyglada na problemy z zarzadzaniem temperatura...

@emartinelli czy moglbys wrzucic zdjecia jak u Ciebie wyglada zmontowany hot end MS? moze cos popieprzylem? chociaz slalem juz zdjecia zlozonego hotendu bezposrednio do MS i niby bylo OK. Jeszcze jakbys mogl wrzucic fote swojej grzalki + czujnika to bylbym wdzieczny. Ponizej moj:
heater_probe.png
Plan na jutro to wstawic stary hot end i zobaczyc jak to sobie radzi, a jak bedzie dalej zle to wrzucic stara grzalke.
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 1196
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: emartinelli »

Wszystko wygląda poprawnie, jeśli termopara nie da się wcisnąć bardziej i jest dokręcona z wyczuciem to powinno być OK.
U mnie nie wiele widać bo mam blok owinięty taśmą teflonową:
20191105_092420.jpg
20191105_092244.jpg
Swoją droga jeśli po załączeniu wentylatora coś się zaczyna psuć to może sam wentylator sieje jakieś zakłócenia? Próbowałeś z wyłączonym? Jak wiesz Zortrax fabrycznie ma bardzo słabe chłodzenie wydruku więc takie wieżyczki drukować lepiej ze 2-3 na raz.

Miałem podać jeszcze firmware, u mnie mam wgrany 1.2.0
Wersja hardware: 04
Na razie mam 1900 godzin i nie widać specjalnie zużycia.
dsc
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 28
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: dsc »

Jak zwykle @emartinelli dzieki za odpowiedz. Musze poznac parametry profili Zortraxowych, zeby odtworzyc je w profilach external material i grzebac tylko przy temperaturze i retrakcji, moze uda sie to poprawic. Mozliwe tez ze wrzuce oryginalny hotend i zobacze jak to sobie radzi, bo teraz po wymianie zarowno hotendu jak i grzalki, nie wiem co szwankuje.
dsc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 28
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2019, 12:23
x 3

Re: Zortrax M200 + hotend Micro Swiss - problemy z PLA-Pro

Post autor: dsc »

Finalnie pozbywam sie M200, gabarytowo nigdy mi nie lezala i mimo, ze zamkniety system mi poczatkowo pasowal, to przy problemach jakie mialem jest to niestety dosc spore ograniczenie.

Dzieki wielkie dla wszystkich za pomoc, szczegolnie @emartinelli !

W lutym przesiadka na Prusa Mini :)

Aha mam na sprzedaz hot end Micro Swiss jakby ktos chcial sie przerzucic albo poeksperymentowac.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”