Flashforge Dreamer - mam i ja

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 20
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: Flashforge Dreamer - mam i ja

Post autor: @GUTEK@ »

Więc tak:
- Przez święta rozebrałem całą drukarkę.
rozIMG_20191224_184302.jpg
- Drukarka cała była zalana jakimś śmierdzącym olejem. Błędnie zasugerowałem się tym co pisał dziobu, że to śmierdzi stół po nagrzaniu. To ten olej, był on nawet między plastikami.
- Wyczyściłem wszystkie osie oraz łożyska.
- Łożyska i śrubę osi Z nasmarowałem Towotem.
- Poluzowałem trochę paski, wg mnie były zbyt mocno naciągnięte, aż się z nich sypało. A z pasków osi Y ściągnąłem sprężynki napinające.
- Wymieniłem wentylatory z tyłu obudowy oraz chłodzące głowicę na Sunony.
- Drukarka ma pęknięty plastik trzymający turbinę, oraz nadtopiony w jednym miejscu tunel. Podejrzewam musiało to walnąć solidnie o wydruk.
- Są uszkodzone izolacje przewodów termopar od strony bloku grzejnego. A koszulek termokurczliwych które dodatkowo powinny być, były też strzępy. Przy próbie założenia nowych koszulek udało mi się przeciąć przewód mniej więcej w połowie jego długości podczas rozcinaniu starych kawałków koszulek. Udało mi się go połączyć, jednak jak wzruszyłem to ułamał się drucik zaraz przy termoparze. Także jedna termopara do wymiany. Druga działa, ale też ma uszkodzoną izolację w tym miejscu. Znalazłem na AliExpress termopary które powinny pasować: https://www.aliexpress.com/item/32898345044.html
aPHO00004.JPG
panWiadr0, Jackoboo, Abys, dziobu, emartinelli, WillingMagic
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 20
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: Flashforge Dreamer - mam i ja

Post autor: @GUTEK@ »

Przyszły nowe termopary, wziąłem jedną więcej na zapas. Jakościowo wyglądają ok. Jedynie długość przewodu to chińczyk ciął na oko. Dwie sztuki mają około te 12cm, ale jedna niewiele ponad 10cm. Mimo to nie powinno być problemów z podłączeniem. Oryginalna ma przewód około 13cm i jest to duży zapas.
nowe_termopary.jpg
Mam już też TMC2208 do zastąpienia w osiach X,Y,Z. Dla ekstruderów raczej zostawie oryginalne A4988.
Nie wiem tylko do końca jaki prąd ustawić. Prąd oryginalnych stepsticków ustawia się programowo. Przykładowo: M907 X100 Y100 Z40 A100 B20. Wartość może być w zakresie od 0 do 127. Silniki to 42HB40F08AB-03 (dla osi Z jest inny), niestety nie znalazłem oficjalnej specyfikacji. Zakładam, że to 08 oznacza 0.8A. Rsense w stepstickach to 270. Zdjęcie w poscie dziobu: viewtopic.php?f=34&t=4622&start=20#p79930
Jeśli dobrze kombinuję to dla wartości 127 stepstick ustawi się na te 0.8A, skoro domyślnie slicer daje 100, to będzie to około 0.62A. Problem tylko, że w tym przypadku dla osi Z wychodzi mi około 0.25A. Trochę mało wydaje mi się, ale ustawię takie wartości w TMC2208 i zobaczę co będzie. Jeszcze muszę też przelutować piny, bo w tej drukarce oryginalne stepsticki są w lustrzanym odbiciu
tmc2208.jpg
Będzie czas w weekend to się tym pobawię.
Holgin
Postów w temacie: 1
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Flashforge Dreamer - mam i ja

Post autor: Holgin »

Masz schemat tej płytki? 127 to moim zdaniem wypełnienie PWM (7 bit), które jest filtrowane dolnoprzepustowo do jakiegoś Vref, który jest normalnie podawany na wejście w A4988. Możesz zrobić zdjęcie płyty głównej od góry w dobrej rozdzielczości?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Flashforge Dreamer - mam i ja

Post autor: dziobu »

Jeśli mnie pamięć nie myli, bo to dane skądś z sieci, to silniki są 0.84A.
Jeśli mnie pamięć nie myli, bo już nie pamiętam, ja mam ustawione ~1A.
Holgin pisze:Masz schemat tej płytki? 127 to moim zdaniem wypełnienie PWM (7 bit), które jest filtrowane dolnoprzepustowo do jakiegoś Vref, który jest normalnie podawany na wejście w A4988. Możesz zrobić zdjęcie płyty głównej od góry w dobrej rozdzielczości?
I tak wlaśnie jest.
Wspomniane 127, czyli 100%, to oidp 1.2V dla A4988.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 20
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: Flashforge Dreamer - mam i ja

Post autor: @GUTEK@ »

Nie mam schematu, w ogóle nic nie znalazłem na temat tego jaki tam jest oryginalnie ustawiony prąd na silniki. Jedynie filmik na yt jak jakiś gość w pełni chwały wymienić na TMC2208, a jak go w komentarzach pytali o prądy to pisał że nie pamięta.

Dużo zdjęć jest w temacie dziobu o tej drukarce: viewtopic.php?f=34&t=4622&start=20#p79930
Mogę jutro zrobić zdjęcia, chodzi Ci o płytę do której wkłada się stepsticki? Bo tam są 2 oddzielne.

EDIT: dziobu, ale dla osi Z też masz 1A ?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Flashforge Dreamer - mam i ja

Post autor: dziobu »

Wszędzie mam tyle samo. Ustawiłem ileś na głupa i działa.
Będzie za słabo to zwiększę. Będą się silniki grzały, to zmniejszę. Po co sobie życie utrudniać :D

Obecnie wszystko działa; kroków nie gubi i nie śmierdzi spalenizną, to nie dotykam.
@GUTEK@, emartinelli, Abys
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 20
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: Flashforge Dreamer - mam i ja

Post autor: @GUTEK@ »

Wymieniłem stepsticki osi X/Y/Z. Trzeba było piny przylutować z drugiej strony oraz odwrotnie podłączyć przewody od silników.
moje_dzielo_sztuki.jpg
zamontowane.jpg
Silniki w drukarce to:
- dla osi X i Y: 42HB40F08AB-03, maksymalny prąd 0.8A
the_silnik_xy.jpg
- dla osy Z: 42HB34F04ASG-09, maksymalny prąd 0.4A
the_silnik_z.jpg
Czyli wychodzi, że moje obliczenia były poprawne.
Do obliczania prądu użyłem kalkulatora na stronie FYSETC. Początkowo dla osi X/Y ustawiłem Vref około 1.1V co dało 0.78A. Jednak silniki po godzinie druku nagrzewały się do ponad 70C, przy wydruku PLA z otwartą komorą. Zmniejszyłem więc prądy i ustawiłem takie:
- dla osi X/Y Vref około 0.92V co daje 0.65A - silniki grzeją się do około 50-55C
- dla osi Z Vref około 0.42V co daje 0.3A - silnik jest ciepły, nie mierzyłem ile ma

Zastanawiam się czy skoro tam są takie małe prądy to potrzebny jest taki mocny wentylator chłodzący stepsticki, chyba dam coś słabszego i cichszego.
wazonarium.jpg
dziobu, Jackoboo
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: Flashforge Dreamer - mam i ja

Post autor: Zbigu »

@GUTEK podrzuć proszę namiary na te wazoniki. Jak to drukowałeś, jakie parametry?
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 20
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: Flashforge Dreamer - mam i ja

Post autor: @GUTEK@ »

Na szybko znalezione na thingiverse wpisując frazę "vase".
https://www.thingiverse.com/thing:550604
https://www.thingiverse.com/thing:1371418
Parametry:
-slicer Cura
-warstwa 0.2
-dolne warstwy 3
-górne warstwy 0
-ilość obrysów 2
-brak wypełnienia
-określona pozycja szwu
-tryb kombinowania - bez skóry
i to z grubsza tyle, reszta standardowe parametry
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 20
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: Flashforge Dreamer - mam i ja

Post autor: @GUTEK@ »

Nie polecam termopar od tego sprzedawcy: https://www.aliexpress.com/item/32898345044.html

Nie dość, że jedna sztuka ma krótszy przewód. To nałożona koszulka termokurczliwa pali się w temperaturze 200C. Co ciekawe na woreczku pisze, że zakres do 600C :shock:
Na plus, to z tego co sprawdziłem pokazują poprawną temperaturę.
IMG_20200112_204542.jpg
IMG_20200112_185456.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”