Anycubic 4Max Pro - zabezpieczenie przed spaleniem

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
dreamerwise
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 26 kwie 2018, 21:22
x 1

Anycubic 4Max Pro - zabezpieczenie przed spaleniem

Post autor: dreamerwise »

Witam,

Widziałem gdzieś w świecie, że nasza drukarka ma pewne niedociągnięcia odnośnie przenoszenia dużego prądu w pewnych miejscach, co może skutkować zapłonem. Chciałem poprosić bardziej doświadczonych kolegów by podzielili się wiedzą i sposobami jak temu zapobiedz?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: Anycubic 4Max Pro - zabezpieczenie przed spaleniem

Post autor: Zbigu »

Ile było takich przypadków? Jakieś filmy, linki? Ja drukowałem bez przerwy 60 godzin i była zimna jak lód poza głowicą i stołem. Nie wyczuwałem żadnych objawów przegrzania.
mpk
Postów w temacie: 1
Posty: 358
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 100

Re: Anycubic 4Max Pro - zabezpieczenie przed spaleniem

Post autor: mpk »

Jak to z chińszzyzną. jedna złożona lepiej, druga gorzej. Ale miejsca z potencjałem na problem są.

1: końcówki przewodów w zaciskach są cynowane. Fujki, fujki!
2: pin gnd przy gnieździe od podgrzewania stołu - jeżeli jest równo przylutowane, to cały prąd przepływa przez powłokę ścianek otworu w PCB - ma prawo się zagrzać, mi się przepaliło.
3: gniazda IMO nie są dobrane do natężenia. Przynajmniej te od stołu. Mój stół ma 0.7Ohm, czyli przy 12v będzie tamtędy szło ~17A. Zatem przewód powinien mieć chociaż ze 2mm^2. jest ~0.5mm^2. i to na tym większym.

Ja tam wolałem tych gniazd u siebie się pozbyć. miałem jakieś xt60, więc dolutowałem na kablu silikonowym o słusznym przekroju. Gdzie się dało, to prosto do mosfeta, żeby nie polegać tylko na patach płytki drukowanej.
Wyszło jak w załącznikach.

Jeszcze kusiło mnie tam jakiś bezpiecznik samochodowy wstawić, ale nic sensownego pod ręką nie miałem.
Załączniki
layout.JPG
luty.JPG
gniazda.JPG
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: Anycubic 4Max Pro - zabezpieczenie przed spaleniem

Post autor: Zbigu »

Ha ha ha , ale tam jest masakra chińska. Może nie jestem elektronikiem ale mgr inż. elektrykiem :0 choć w zawodzie nie pracowałem ani jednego dnia :) ponad 20 lat w amerykańskich firmach IT, to widzę , że to wszystko co tam w tej naszej drukarce jest pod tą podłogą to szkoda słów. Ja tam zaglądać nie będę bo się tylko wkurzę, nie lubię tandety a te wszystkie złączki są w stanie lekko mówiąc masakrycznym. Rzeczywiście widać tam taniość i robienie aby było. Pozostaje nadzieje, że się nie spali. (Najlepszym testem są dane statystyczne ze świata, jak nie ma dużo przypadków to znaczy, że nie ma co się bać ale zawsze lepiej mieć na oku urządzenia elektryczne, nawet te na 12V. Sprawdź jak możesz amperomierzem jaki jest rzeczywisty prąd podczas grzania stołu, jestem ciekawy.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anycubic 4Max Pro - zabezpieczenie przed spaleniem

Post autor: FlameRunner »

Zbigu pisze:Ja tam zaglądać nie będę bo się tylko wkurzę
Czyli wiesz, że pewnie masz tam fuszerkę, rozumiesz czym to może grozić, wiesz jak to naprawić, ale nawet tam nie zajrzysz, żeby się nie denerwować? Żelazna logika!
stonoga.png
stonoga.png (104.02 KiB) Przejrzano 3521 razy
dragonn, morf, Janek_Porzycz
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: Anycubic 4Max Pro - zabezpieczenie przed spaleniem

Post autor: Zbigu »

Żelazna logika jest inna: Nie ma /nie słyszałem / o masowych spaleniach czy przegrzaniach tej drukarki, nie widzę więc problemu. A jeśli bym tam zajrzał to problemy mogłyby się zacząć. Po co ruszać coś co dobrze działa. Co innego gdyby coś się grzało, śmierdziało czy inne objawy by występowały. Poprawić można wszystko po każdej fabryce i każdym człowieku, tylko nie dajmy się zwariować.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Anycubic 4Max Pro - zabezpieczenie przed spaleniem

Post autor: morf »

niby tak, Twoja drukarka Twój dom etc,
mnie tam zawsze lepiej by się spało gdybym wiedział że mam sprawdzona instalacje :)
Lepiej nie być pierwszym
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: Anycubic 4Max Pro - zabezpieczenie przed spaleniem

Post autor: Zbigu »

@morf, to akurat prawda lepiej czasami nie być pierwszym. Zgoda.
dreamerwise
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 26 kwie 2018, 21:22
x 1

Re: Anycubic 4Max Pro - zabezpieczenie przed spaleniem

Post autor: dreamerwise »

No ja juz po poprawkach. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”