LUME+

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 36
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: LUME+

Post autor: Berg »

dragonn pisze:Hmmm przecież w + jest domyślnie otwór na drugie Z?
jest. ale jak się założy drugie Z, to umiejscowienie pierwszego zaczyna być bez sensu. wtedy lepiej by lewe Z było tak samo jak prawe. Zatem pasowało by po prawej zrobić symetryczne mocowanie.

A jak już się tak zrobi, to okazuje się, że silnik X jest bez sensu i lepiej dać też bardziej z lewej, blisko wałka Z

A jak się go już da z lewej przy wałku, to się okazuje że jest dodatkowe 5cm na szerszy stół (np Prusy MK2/MK3? ).

Wówczas fajniej było by przesunąć wałki Y tak by były symetrycznie pod tym większym stołem, czyli w lewo. Nie muszą być tak rozsunięte - nic to nie daje.

i wtedy nawet ładniej wygląda, bo więcej bebechów jest schowanych za pionowymi słupkami

:D
Zima pisze:Pytałem o ten drugi silnik:
LumeZ.png
Na drugi silnik Z jest takie rozwiązanie i możemy dorzucić jej gratis. Trzeba jednak mieć silnik Z z bardzo krótki korpusem (przy aluminiowych sprzęgłach) lub zintegrowaną śrubą aby się zmieścił.
Więc jak się dogadasz z producentem, to dostaniesz zmodyfikowany wózek Z.
Już mam dwie Z. Długo byłem zwolennikiem jednej ale jednak widzę różnicę. Zacząłem ją widzieć po tym jak zrobiłem HyperCube z podwójnym Z, i na 4 wałkach 12 w Z, Dowiedziałem się co to znaczy równe warstwy :D
Awatar użytkownika
LUME
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 161
Rejestracja: 02 paź 2016, 17:49
x 21

Re: LUME+

Post autor: LUME »

rafaljot pisze:
dragonn pisze:Hmmm przecież w + jest domyślnie otwór na drugie Z?
jest. ale jak się założy drugie Z, to umiejscowienie pierwszego zaczyna być bez sensu. wtedy lepiej by lewe Z było tak samo jak prawe. Zatem pasowało by po prawej zrobić symetryczne mocowanie.

A jak już się tak zrobi, to okazuje się, że silnik X jest bez sensu i lepiej dać też bardziej z lewej, blisko wałka Z

A jak się go już da z lewej przy wałku, to się okazuje że jest dodatkowe 5-7cm na większy stół.

Wówczas fajniej było by przesunąć wałki Y tak by były symetrycznie pod tym większym stołem, czyli w lewo. Nie muszą być tak rozsunięte - nic to nie daje.

i wtedy nawet ładniej wygląda, bo więcej bebechów jest schowanych za pionowymi słupkami

:D
Bebechy to ładnie wyglądają jak są schowane razem z plątaniną przewodów :D
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: LUME+

Post autor: Zepco »

Czy przewody do stołu są mocowane do platformy i dalej już nie pracują czy tak są zaginane jak na zdjęciu i na całej długości się zginają?
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
LUME
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 161
Rejestracja: 02 paź 2016, 17:49
x 21

Re: LUME+

Post autor: LUME »

rafaljot pisze:
Już mam dwie Z. Długo byłem zwolennikiem jednej ale jednak widzę różnicę. Zacząłem ją widzieć po tym jak zrobiłem HyperCube z podwójnym Z, i na 4 wałkach 12 w Z, Dowiedziałem się co to znaczy równe warstwy :D
Masz może jakieś porównanie zdjęciowe? Osobiście oglądałem wydruki z drukarek: Stratasys Mojo, Davinci Pro, Zortrax M200 i wydaje się, że to bardziej kwestia technologii ma już gdzieś swój koniec a różnica między najbardziej precyzyjną mechaniką i najwyższej jakością użytego filamentu jest nieodczuwalna dla "domowego" użytkownika drukarki 3D.

Przewód się układa w taki sposób:
Załączniki
20171231_121434.jpg
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 36
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: LUME+

Post autor: Berg »

ok. wydrukuję porównanie na Lume. łatwo odkręcić nakrętkę. sam jestem ciekaw bo zawsze mogło być tak, że przyczyna był jeszcze w czymś innym.

Jakby co, to tu jest projekt pod prawą nakrętkę Z. Używam teraz śrub 5mm.

jednak teraz myślę, że można by ten element montażowy silnika zintegrować z mocowaniem wałka Z. Może nawet tak by odległości były kompatybilne z Prusą.
Załączniki
Lume prawa Z.zip
(113.95 KiB) Pobrany 198 razy
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 36
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: LUME+

Post autor: Berg »

na razie warstwy na 2 Z:
nie mogę jednak ogarnąć tej rurki przelotowej i ciągle mi z niej trochę cieknie. to też wpływa na to czy jest równo. Mimo wszystko wyszł, jak wyszło.

PLA zielony warstwa 0.2, czerwony-0.25, dysza 0.35 prędkość 40, jerk 20, acc 3000, travel 200, travel acc 5000.

(kliknij by powiększyć zdjęcia)
Załączniki
20171231_195817.jpg
20171231_195956.jpg
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 4
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: LUME+

Post autor: Marcin1415 »

Super kostki wyszły. Pokaże kolega benchy z tej drukarki?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 36
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: LUME+

Post autor: Berg »

Halo Panie @Marcin1415, czy leci z nami pilot?
viewtopic.php?f=14&t=1635&start=85
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 4
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: LUME+

Post autor: Marcin1415 »

rafaljot pisze:Halo Panie @Marcin1415, czy leci z nami pilot?
viewtopic.php?f=14&t=1635&start=85
No tak przecież to lume.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 36
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: LUME+

Post autor: Berg »

jedyne co zrobiłem, to zdjąłem prawą nakrętkę Z.
z lewej jedno Z, z prawej dwa. Wydruki w vase mode warstwa 0.25, podstawa 50x20mm ostawione dłuższym bokiem w X na środku stołu.

tylko tak co by była jasność. Oba wydruki są dobre. By było widać różnice musiałem chwilę kombinować by odpowiednio odbić światło do zdjęcia. Zagadzam się z tym, że jedna oś daje radę. widziałem sporo drukarek z podwójną Z, które radzą sobie gorzej niż pojedyncza Z w Lume i kosztowały więcej.
Najczęściej i tak nierówna praca ekstrudera inne luzy są bardziej widoczne niż ta nierówność warstw wynikająca z poj Z.

Pojedyncza Z ma też taką zaletę, że spokojnie można sobie kręcić ją ręką i nie ma kłopotu z ustawianiem potem.

wydaje mi się, że te łożyska lekko się zacinają, nawet dobre, nawet idealnie ustawione, czasem się też wyrabiają, wpada w nie kurz. To sa bardzo delikatne zacięcia, prawie nie wyczuwalne ręką. Jednak jak nie ma do pomocy drugiej Z to je widać na wydruku.

w innych komentarzach ludzie piszą o jakimś "efekcie opadania z prawej" przy poj. śrubie z lewej - nie ma niczego takiego. Nic z prawej nie opada. Karetka jak jedzie z lewej w prawo i z powrotem na 100% nie ma żadnego ruchu na prawym wałku w Z. No chyba, że ktoś słabo wszystko poskręca albo ma mega kiepskie wałki/łożyska - to nie wiem, może wtedy opada.

Podsumowując. Moim zdaniem nie jest niezbędna druga Z. Jednak fajnie by była taka opcja ( i ponoć jest - super :) ). JEśli ktoś zauważy brak, to sobie doda. Na wejście zawsze ma trochę tańszy sprzęt, który też działa i jest prostszy w poskładaniu, ustawieniu, obsłudze.Myślę, że różne opcje, upgrejdy też są dobre z punktu widzenia "marketingu"
Załączniki
20180102_090318.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”