LUME+

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 36
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2665

Re: RE: Re: LUME+

Post autor: Berg »

LUME pisze:
1. Próbuję poruszać choć by jednym zagięciem i nie mogę :) W inną stronę nie da się zagiąć bo dolna obudowa musiała by być dłuższa co wpłynie na sztywność, wielkość ramy.
Kurcze, a ja mogę co więcej wydaje mi się że wystarczajaco by masa stołu tym poruszała się. Nie wiem, jak to zmierzyć. Jakby było tak zagięte to by się nie ruszyło. Oczywiście, że to są mikrometry.

Obrazek
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: LUME+

Post autor: DanyQsh »

Fajnie to wszystko wygląda. Niech chłopak walczy. Może nie chce zdradzać modelu biznesowego, a to forum to nie cały świat i nie robi tej drukarki tylko dla nas. Nigdy nie poprawi tej drukarki na 100%, bo zawsze każdy klient coś wymyśli albo uważa, że wie lepiej. Jeśli na pewnym etapie działa to pora to sprzedawać. Widać też, że jest trochę kasy zainwestowane, trzeba czasem zaryzykować jeśli jest dobry plan. Poczytajcie historie np. Bransona. Też nie miał łatwo na początku ale wywracał biznesy do góry nogami.

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
LUME
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 161
Rejestracja: 02 paź 2016, 17:49
x 21

Re: LUME+

Post autor: LUME »

Bardzo chcieli byśmy uczestniczyć w targach Kieleckich ale w tym roku nie damy rady.
rafaljot pisze:Ad. 1. Da się. Narysuję.
Pogadamy o zestawie części do upgrejdy z 1.0 ? ;)
Nie ma problemu, jak zbiorą się chętni (a jest ich sporo) to mogę zlecić ich wykonanie "przy okazji" bo ciężko z jednostkową produkcją. Jednak szczegóły dogadamy na priv, żeby nie robić kolejnych wątków.

Jeżeli chodzi o stół, to niestety musi mieć odpowiedni kształt aby nie kolidował z silnikiem Y. Tak długie uszka niestety pogięły by się w trakcie użytkowania, zwłaszcza prób oderwania wydruków.

Jak już jesteśmy przy temacie stołu to przesyłam zdjęcia grzałki poprawionej na nasze zamówienie, która rozgrzewa się bez izolacji do 100 stopni w 2 min:
- montaż pasków bez użycia trytyek
- brak wystających wkrętów
- termistor smd
- dioda sygnalizująca pracę

Obrazek
Obrazek
marek91 pisze:Zacytuję sam siebie :)
"Dużo większym problemem jest natomiast obrany model biznesowy, czy w tej kwestii również będą duże zmiany?"

Pytanie jest ogólnikowe, ale rozumiem, że chodzi o to, czy będziemy dążyć do złożenia zestawów z jak najtańszych komponentów aby zachować najniższą cenę?

W drukarce LUME+ staraliśmy się przede wszystkim wyeliminować problemy, na które największy wpływ miała elektronika. Obecnie nie będzie już stepsticków, używanych silników, przegrzewających się mosfetów, słabego zasilacza. Wiązki nie da się podłączyć odwrotnie jak również nie trzeba będzie przedłużać żadnego przewodu a soft jest skonfigurowany pod nasze komponenty. Takie usprawnienia dadzą możliwość dużo szybszego złożenia oraz uruchomienia drukarki.

Jeżeli chodzi o poprzednią wersję to bardzo chciał bym zrobić porządek w wątku "Kolejny temat o drukarce 3D LUME." aby można było łatwo odnaleźć interesujący temat, który dotyczy w większości elektroniki a przyda się również innym posiadaczom rampsów.
Paatryk93
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, 13:26
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Graber i3, H2 Printo
x 14
Kontakt:

Re: LUME+

Post autor: Paatryk93 »

LUME pisze:Bardzo chcieli byśmy uczestniczyć w targach Kieleckich ale w tym roku nie damy rady.

Jeżeli chodzi o poprzednią wersję to bardzo chciał bym zrobić porządek w wątku "Kolejny temat o drukarce 3D LUME." aby można było łatwo odnaleźć interesujący temat, który dotyczy w większości elektroniki a przyda się również innym posiadaczom rampsów.
To o czym piszesz można by zrealizować za pomocą FAQ ( Frequently Asked Questions), chociaż wymagało by to przejrzenia całego wątku i sprawdzenia z czym najczęściej były problemy.
Moje drukarki:
Graber i3, Printo H2, Anet A8
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 36
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2665

Re: LUME+

Post autor: Berg »

Powiem z głowy, to całe zestaw kłopotów z Lume, i pewnie połową podobnych konstrukcji. Może ktoś rozwinąć te punkty po kilka zdań i będzie FAQ:
1. z grzaniem stołu - standardowe poprawki RAMPSa (wymiana MOSFETa, ew. bezpieczników, zielonej złączki) rozwiązywały sprawę. ilka zdjęć z opisem jak to zrobić zebranych w jenym miejscu.
2. kiepski zasilacz - ciekawe czy komuś do dziś przeżył, porada, wymienić, możne trochę podkręcić 13,5-14V, nie ma moim zdaniem jednak sensu za bardzo kombinować w stronę 24V, nie ta drukarka, nie ta elektronika. (przerobiłem wszystkie wersje popularnych zasilaczy ATX, xboxy, ledy 12/24, jakieś testy z transformatorem AC na stół... w sumie ciągle temat otwarty :D )
3. z zakłóceniami wyświetlacza, transmisji z SD - pomagały ferryty na zasilaniu, lepsze taśmy i diody. Ferryty i diody - kolejny miesiac i po tym upgrejdzie rampsa całkowicie te kłopoty mam wyeliminowane. Nie wiem jak tam ten SBASE 1.3, tak, to ta płytka? widział ktoś od niego schemat?, jak nie ma diody zabezpieczających (niby klon smoothie, to powinien mieć) to elektronika roku nie wytrzyma. Tę kwestię zgłębiłem najgłębiej. Polecam do każdej drukarki, nawet jak nie ma problemów, to założyć, dłużej pożyje.
4. trzeba uważać przy metalowej obudowie z różnymi przebiciami. potrafi się grzałka w głowicy uwalić tak, że popłynie prąd po prętach albo przez śruby mocujące stół. Dobry elektronik musi przeglądnąć całą obudowę pod tym kątem, wybrać jakiś wariant, czy masa na obudowie, czy nie, czy izolacja elektroniki, co z zabezpieczeniem ("uziemieniem").
5. różne nieścisłości w dokumentacji, w dużej mierze wynikające ze zmian.
6. nieskonfigurowany dobrze soft, pewnie z tego samego względu co wyżej, brak domyślnie PIDu, dobrze ustawionych krańcowek i takie tam
7. nie wiadomo jakie termistory, wiem, że nie trzymają normy, ale może chociaż w ramach jakiejś jednej partii trzymają, i można by dla nich zrobić tabelę, tak by 200'C to było te 200'C a stół jak ma 70 to 70 +-5'C a nie nie wiadomo, czy 45, czy 90. Mam wrażenie, że sporo ludzi marudziła, że im się nie grzeje a tam już jaja można było smażyć i odwrotnie
8. jakieś lepsze oznaczenie krańcówek, bo dało się podłączyć odwrotnie
9. kalibracja obudowy
10. dodać napinacze pasków
11. wywalić met. dzwigienkę ze switcha i przełożyć krańcówkę Z - też człowiek od razu będzie odrobinę szczęśliwszy.
12. i najprzyjemniejsza część do FAQ ustawienie parametrów w slicerze do pierwszego próbnego wydruku, na kilku przykładach z thingiverse, zdjęcia, jak powinien taki wydruk wyglądać z tej drukarki.
13. jakiś opis narzędzi, części zamiennych, które warto mieć (i gaśnica :D)

Brak tego FAQ powodował, żę ludzie kombinowali w różne strony, co wielokrotnie powodowało jeszcze większe kłopoty.

reszta to drobiazgi, faktycznie elektronika to największy kłopot ale ten ramps nawet jest do ogarnięcia po doinwestowaniu 20zł.
Awatar użytkownika
kswiorek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 242
Rejestracja: 30 gru 2016, 12:37
Lokalizacja: Wiórek (pod Poznaniem)
Drukarka: Lume
x 20

Re: LUME+

Post autor: kswiorek »

rafaljot pisze: 2. kiepski zasilacz - ciekawe czy komuś do dziś przeżył
Mi przeżył, może dlatego że mało drukowalem z ABSu, na niskich temperaturach.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: LUME+

Post autor: dragonn »

Mój też jeszcze żyje :D, ale pewnie dlatego że wpakowalem do niego na starcie wentylator 70mm. Fakt jest taki że obudowa w miejscu zasilacza mocno się nagrzewa.

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
DVJCODEC
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 227
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:10
x 64
Kontakt:

Re: LUME+

Post autor: DVJCODEC »

Rozwój konstrukcji w dobrą stronę (widać spore poprawki, choć nadal warto by było ten drugi silnik osi Z wrzucić). Z ciekawości jaka będzie cena zestawu DIY?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 36
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2665

Re: LUME+

Post autor: Berg »

Fabrykator. dla zabawy i podtrzymania nieśmiertelnego tematu nie zgodzę się z Tobą.
dwa aspekty techniczny i biznesowy.
1. techniczny
Po pierwsze faktycznie jest mało potrzebny ten drugi silnik. np jak zatnie się filament, to ekstruder ciągnie os X do góry, w dodatku nierowno. no drugi silnik by pomógł ale tylko na takie mini zacięcia. Ten kłopot można rozwiązać lepiej inaczej. wiadomo jak.
Sprawdzilem to, drukowalem po lewej, prawej te same obiekty równocześnie i osobno. Jeden silnik jest wystarczający. albo inaczej, artefakty wynikające z jego braku ukryte są pod innymi, które należy rozwiązać w pierwszej kolejności.
2. Z biznesowego punktu widzenia a ciągle to pytanie wraca najlepiej moim zdaniem dać dziurę na silnik. i sprzedawać ten silnik do kompletu razem z czymś jeszcze jako jakiś tuning pack. Klienta mniej boli zapłacić za dwa miesiące +300 zł. niż od razu 2150 zamiast 2000. Zwłaszcza że na początek chodzi po ofertach i niekoniecznie dostrzega różnice a ceny dostrzega. Nie jest to żadne dymanie klientów. to też fajna zabawa - dołożyć sobie coś.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: LUME+

Post autor: McKee »

Tak w temacie "biznesowo-reklamowym": Mam wrażenie, że kupujący Lume mają sporą świadomość niedociągnięć tej drukarki i spore chęci do jej modyfikacji (choć mogę to mylić z koniecznością ;) modyfikacji). Fajną rzeczą było dostarczanie "niekompletnej" drukarki, gdzie dysze wentylatora trzeba sobie było samemu dodrukować. To jest też część zabawy - tak zaprojektować sprzęt, żeby dawał trochę rozrywki kupującemu. (to drukarka dla "dłubaczy", a nie użytkownika "biznesowego"). Tego typu dodatki fajne są. Może ten aspekt warto umieścić w reklamie i/lub instrukcji (kupiłeś Rep-Rap-a, więc dodrukuj sobie ulepszenia).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”