LUME+

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
LUME
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 161
Rejestracja: 02 paź 2016, 17:49
x 21

Re: LUME+

Post autor: LUME »

Przepraszam za wprowadzenie w błąd z głowicą. Proszę pamiętać, że chcemy osiągnąć dobrą jakość druku w przystępnej cenie dlatego nie ma możliwości zastosowania extrudera i głowicy, która będzie stanowiła 1/4 końcowej ceny drukarki. Jest to produkt DIY i każdy ma możliwość zamontowania dowolnej głowicy bez utraty gwarancji na wszystkie pozostałe komponenty. Ze swojej strony mogę zaoferować dostosowanie karetki do innych głowic, żeby nie robić "rzeźby".

Umieszczenie extrudera ćwiczyłem już na wszelkie sposoby i ten wydaje się być najlepszy pod względem dostępności, szybkiej wymiany. O położeniu decyduje też wiele innych komponentów, które są dość mocno upchane.

Jeżeli chodzi o karetkę dwugłowicową to jedyna możliwość to bowden. Jak wspomniałem wyżej, każda karetka będzie pasowała do starej oraz nowej wersji. Obecnie skupiłem się na standardowym rozwiązaniu bo jest sporo innej pracy ale do tematu powrócę.
gratis_lpg
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 46
Rejestracja: 23 lis 2016, 10:10
x 1

Re: LUME+

Post autor: gratis_lpg »

W jakim zakresie będzie możliwy upgrade do plusa? Czy wiercąc otwory w ramie bedzie możliwość rozbudowy zwykłego LUME o drugi silnik? Znamy już cenę nowego wózka?;)
Awatar użytkownika
DVJCODEC
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 227
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:10
x 64
Kontakt:

Re: LUME+

Post autor: DVJCODEC »

Napinacz paska po jego obu stronach to bardzo zły pomysł (po stronie silnika i po stronie łożyska odbioru). Silnik powinien być zamocowany na sztywno. Nie wiem co chciałeś osiągnąć tą modyfikacją, ale jest to nieprawidłowe.
Awatar użytkownika
LUME
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 161
Rejestracja: 02 paź 2016, 17:49
x 21

Re: LUME+

Post autor: LUME »

Nie będzie problemu z wymianą karetki X ale drugi silnik to już wymagał by wymiany całej dolnej ramy. Wózek ze względu na błąd w ostatniej partii będzie dostępny po kosztach ale proszę w tej sprawie zgłaszać się mailowo lub przez PW.

Napinacz paska będzie 1 z przodu. Na górze napisałem, "wybrane rozwiązanie", może ciężko to zauważyć. Silnik zamocowany na sztywno jest korzystniejszym rozwiązaniem. Problemem było zagięcie tak małego ceownika bez przygotowywania specjalnych narzędzi i dlatego próbowałem z silnikiem.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 36
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: LUME+

Post autor: Berg »

kilka uwag na podstawie mojej Lume:
1. Bardzo fajnie, że głowica jest zdecydowanie bliżej osi X. W mojej "starej" Lume wyraźnie masa silnika i głowicy wpływa na wyginanie blachy w lewo i prawo przy szybkich ruchach i widać to na wydruku. Takie połączenie na jednym zagięciu nie jest niestety sztywne wystarczająco.
W tej nowej wersji głowicy nie da się czegoś zrobić, by jakby zamknąć profil, albo dołożyć kawałek blachy, poziomo, jakieś zagięcie by dodatkowo usztywnić?
Czekam, zwłaszcza że mam już samą ED6 i miałęm wydrukować jakiś wózek X pod nią.

2. masę stalowej ramki stołu też widać na wydruku. Do tego dałeś szybę 5kę. Masz jakiś pomysł jak jeszcze poza szybą można by to odchudzić? A w nowej wersji będą cięższe łożyska.

3. Przycisk już sam sobie wyciąłem ale z przodu :D ponieważ zasilacz (oryginalny padł bardzo szybko) mam teraz w wersji slim 350W ma wyjścia 12/240 po przeciwnych stronach. 24W też takie slim można znaleźć. To chyba nie jest głupie by lepiej odseparować oba napięcia

4. elektronikam stary RAMPS- wiadomo, nie ma co pisać.

5. obudowa jest tak jak pisałeś fajnie sztywna, dopóki stoi na równym stole. Niestety za każdym razem jak ją podniosę coś od spodu pomajstruję i położe na nowo, albo po prostu przesunę w bok na biurku, to stół jest do kalibracji. W tej płaszczyżnie jest miekką jak z tektury. Mogę podłżyć coś na 5mm pod jedną nóżkę a pozaostałe dalej leżą twardo. Moim zdaniem nad tym warto by byóo pomyśleć. Planuję rozwiązanie takie, żę kupię kawałek grubego MDFU i przykręce jakoś od spodu i dopiero do tego nóżki.

6. Z czasem obluzowały się gwinty od poziomowani stołu. Gwinty w blaszce 1.5mm które często się rusza, to nie jest dobry pomysł. Na szczęście to było łatwe. śruby od dołu i motylki od góry. NAjlepiej zrobić tak od razu.

7. To samo dotyczy śrubki od endstopu Z. W ogóle to miejsce, w którym jest ten end stop to jest katastrofa. Weź to daj gdzięś na prawo od śruby Z , bliżej stołu by był do regulacji jakiś dostęp.

8. Tak samo przydało by się coś to regulacji endstopu Y. Tak by sobie ustawić można było bezpieczną odległość od klipsów na szybę. Zwłaszcza to będzie potrzebne przy wymianie różnych głowic.

9. I na koniec. Gdybyś dodał na lewym wózku osi Y, w tym miejscu co jest endstop dodatkowe mocowanie wałka X. To założę się, że dostaniesz (i ja przy okazji, bo miałem w planie tam coś przykręcić) mniejsze opadanie X'a. Mocowanie górnego też da się usztywnić. Tam jest kawał marnującej się sztywnej blachy. Widzę, żę jak naciskam z prawej strony X w dół to w tym miejscu się rusza względem śrub od endstopu. Nie jest to jakoś dużo, więcej uginają się wałki Y, ale trochę tu, trochę tam i robi się luz
Obrazek
LUME
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 36
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: LUME+

Post autor: Berg »

Ad 5. Tyle muszę umieść z lewej by zaczęła się unosić prawa strona (tył jest oparty).

Obrazek
Awatar użytkownika
LUME
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 161
Rejestracja: 02 paź 2016, 17:49
x 21

Re: LUME+

Post autor: LUME »

Wiedziałem Rafał, że można liczyć na konkretne pytania od Ciebie.

1. Jeżeli mocno się z tym zacznie szarpać to da się tym zagięciem ruszać, ale przy pracy drukarki nie występują takie siły. Problemem w twojej wersji była zapewne tulejka m6 zamocowana na osobnym elementem. Silnik jest trochę bliżej osi X. Długo kombinowałem z innym umieszczeniem silnika extrudera, ale to jest jedyne słuszne do łatwego demontażu, obserwacji co się dzieje i wymiany filamentu.

Obrazek

2. W nowej wersji stołu dodałem rozcięcia, przez co łożyska powinny być delikatniej zaciśnięte. Ceownik potrafił je nieco rozpłaszczać. Masa nowego stołu jest taka sama jak z łożyskami 8 mm ~530 g. Szyba w nowej wersji nie jest przewidziana bo z grzałką Mk3 masa stołu to już prawie 1 kg. Dodałem również strzałkę, która będzie informowała w którym kierunku zamontować stół aby po wgraniu softu nie było zdziwienia, że porusza się w przeciwnym.

Obrazek

3. Też oglądałem zasilacze slim, ale nie znalazłem 24V. Obecne będą miały 300W 24V. Wyjście z napięciem skierowane będzie do przodu aby nie było kontaktu z nim a zasilacz zamontowany przez uprawnioną osobę. Również rozważałem wiele wersji włączników ale ostatecznie zostaje z tyłu ze względów estetycznych.

Obrazek

4. Nie ma :/

5. Są dodatkowe podgięcia pod ramą, podgięcie w środku (równoległe do zasilacza i elektroniki). Podstawa dostała też trochę grubości. Można było by jeszcze pogrubić przedni Panel, dać drugą śrubę z przodu ale znowu estetyka cierpi a kawałek względnie prostego blatu, podłogi to nie jest coś nieosiągalnego. Na tle wielu konstrukcji to i tak jest "czołg".

6. Chciał bym dać w przyszłości PEMy, oczywiście nie ma problemu z wdrożeniem Twojej propozycji bo nie trzeba nic zmieniać.

7. Przeniesienie endstopu Z już dawno planowane, chciałem się też pozbyć otworów z bocznych paneli. Wymagało to dodatkowego elementu giętego z blachy. Być może kręcenie krótkim imbusem było kłopotliwe, przy długim z kulistą końcówką da się to zrobić bez problemu.

8. Tutaj również nie ma problemu, wystarczy jeden otwór w stole, sprężynka, śrubka. Będzie trochę więcej do montażu.

9. Też to zauważyłem, zwiększyłem rozstaw samych zacisków prętów. Mocowanie dwóch prętów pewnie by coś pomogło, ale pojedynczego chyba niewiele.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 36
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: LUME+

Post autor: Berg »

To się nazywa "trudny klient".Kiedyś będziesz miał takie divsion w firmie od takich.
Póki co:
Ad 5. Kiedyś kumple grali w Quaka, Diablo a ja Pontifex Bridge Building .( mam jakieś World Awards ;) ) Dlatego nie daje mi spokoju tak teoretycznie nawet tylko: drewno/stal żelazo/ gdzie i ile by pociąg przejechał z 10 wagonami. Co tam dołożyć by było lepiej.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: LUME+

Post autor: McKee »

4. Wyłącznik IMHO powinien być bardzo łatwo dostępny, więc z przodu (przednia ścianka). Pal diabli estetykę (chociaż da się przecież ładny dobrać - ten czerwony na zdjęciu Rafała wygląda OK, ale czarny na żółtej drukarce to nawet centralnie nie jest umieszczony / krzywo / paskudnie). Ale jak coś źle idzie i trzeba awaryjnie wyłączyć drukarkę to szukanie wyłącznika z tyłu (jeszcze jak jest mało miejsca) jest strasznie frustrujące.
Ew. może jakieś głosowanie/ankietę w tym temacie zrobić (jeśli dopuszczasz porady "społeczności" :rotfl:).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
matm60
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 38
Rejestracja: 13 sty 2017, 12:42

Re: LUME+

Post autor: matm60 »

Ja polecam włącznik bistabilny fajnie wyglądają Ale też cena trochę też nie za fajną bo od 22zl się zaczynają
:D Pozdrawiam Mateusz :D
Aktualna drukarka 3d ---LUME 3D---
W budowie Mostly printed cnc :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”