LUME+

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 36
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: LUME+

Post autor: Berg »

dlatego "zestaw czesci niezbędnych do zbudowania drukarki" jest barierą dla takich klientów. Tylko to powinno być wyraźnie powiedziane. Dla innych klientów pewnie można mieć te sama drukarkę jednak, tak ona będzie 1000-1500 droższa.

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
DVJCODEC
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 227
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:10
x 64
Kontakt:

Re: LUME+

Post autor: DVJCODEC »

Ale "zestaw części niezbędnych do zbudowania drukarki" też swoje kosztuje jeśli ma to być dobre a nie szajsowate. W mojej kalkulacji nie uwzględniłem czegoś takiego jak montaż drukarki, więc to tylko i wyłącznie zestaw części.

Z perspektywy czasu i prowadzenia działalności w tej branży mogę teraz śmiało napisać - zarobek 400 zł na jednym zestawie DIY to zdecydowanie za mało (tyle ja przykładowo miałem). Ja sprzedawałem zestawy DIY w cenie 1950-2500 zł brutto. Sprzedawałem po 20-25 zestawów miesięcznie. Miałem 3 pracowników. 25 zestawów X 400 zł = 10000 zł. Miałem w tym momencie na 3 wypłaty dla chłopaków (i ich ZUS-y) i dla siebie NIC. A gdzie jeszcze opłacenie ZUS mojego, najmu pracowni, opłaty związane z ogrzewaniem, prądem, internetem, telefonem, wywozem śmieci ? Jak wpadła cała drukarka na sprzedaż (a tych były 2-3 sztuki w miesiącu, niekiedy więcej) to dopiero miałem zarobek dla siebie. Gorzej jak był miesiąc słaby (bo i takie były) i trzeba było z własnej kieszeni na pracowników wyłożyć. Do tego zamówienia części, które na magazynie leżały w ilościach dużych, bo przesyłki z Chin trochę czasu idą.
Fakt faktem, wtedy części były dużo droższe niż teraz, ale to nie ma znaczenia - tu ma znaczenie tylko i wyłącznie zarobek 400 zł na 1 zestawie DIY. ZAROBEK, czyli to co zostaje na rękę po odprowadzeniu podatku i VAT (czyli ok. 600 zł z podatkiem i VAT-em).

Byłem w o tyle lepszej sytuacji niż sprzedawcy teraz, bo wystartowałem z tym w naszym kraju i miałem zawsze pewniaki w postaci złożonych drukarek, które regularnie były składane i wysyłane + drukarki na zamówienie z różnymi parametrami. Do tego sprzedaż części i własnych elektronik - jak startowałem na Allegro z częściami do drukarek to w tej kategorii była zaledwie JEDNA strona z aukcjami :) Zarabiałem dodatkowo na częściach.
Produkowałem własne elektroniki, produkowałem własne głowice - z tego zawsze coś wpadło.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 12
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: LUME+

Post autor: marek91 »

Jak wpadła cała drukarka na sprzedaż (a tych były 2-3 sztuki w miesiącu) to dopiero miałem zarobek dla siebie.
To mnie cieszy że kupując gotową i2 wykarmiłem głodnego Krzyśka :D ;)

Ja bym jeszcze dodał tyle że na tak skalkulowanym biznesie nie ma mowy o budowy sieci dystrybucji = cały czas zapierniczamy sami.
Jako że sprzęt z tanich części to obsługujemy dużo gwarancji, po sprzedaży odpowiedniej liczby zestawów nie robimy już nic po za gwarancjami, bo nie starcza czasu na nic innego. (to z takiej historii o konstruktorze co się na pieniądzach nie znał)
Awatar użytkownika
DVJCODEC
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 227
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:10
x 64
Kontakt:

Re: LUME+

Post autor: DVJCODEC »

Sieć dystrybutorów tu by NIC NIE DAŁA, nie przy takim zarobku. Kolejni pracownicy by zarabiali na siebie i to jest fakt. Każdy dystrybutor by musiał dostać rabat, przynajmniej 20%, więc zarobek jeszcze mniejszy.

Ja na szczęście robiłem to w dobrych czasach, więc narzekać nie mogę. Niemniej jednak gdybym miał żyć TYLKO ze sprzedaży zestawów DIY to by była plajta po kilku miesiącach i długi w banku.

Gwarancje na szczęście mnie jakoś nie obciążały - tu zawsze starałem się nie oszczędzać, bo wiem że tanix by się szybko zemścił.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 36
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: LUME+

Post autor: Berg »

jaki wniosek zatem?
Chińczyk? i nie ma innej opcji?
EDIT: w sensie że rodzima produkcja w tym segmencie nie ma szans?
Awatar użytkownika
DVJCODEC
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 227
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:10
x 64
Kontakt:

Re: LUME+

Post autor: DVJCODEC »

Rodzima produkcja ma rację bytu, ale nie przy takiej cenie i nie bez dobrej dystrybucji.
Sam mogłem powrócić do drukarek i sprzedaży - nie zrobiłem tego mimo zdobytego doświadczenia w ciągu 5 lat jako prowadzący działalność sam oraz jako udziałowiec w spółce i szef działu R&D. Za dużo bym musiał pieniędzy wyłożyć na rozruch, reklamę, bardzo dobrego marketingowca i bym musiał się modlić aby w ciągu roku czy dwóch to ruszyło. Do tego NIGDY bym nie startował z kolejną drukarką FDM bo to strzał w kolano szczególnie gdy chcesz firmę rozbujać.
Gdybym miał 40-50 tyś zł na start, to bym wolał ściągać i handlować chińczykami, bo bym miał 100% pewności ze bym miał zarobek :) Gdybym miał 400-500 tyś zł na start (wolnych a nie krwawicę odłożoną) to bym wchodził w produkcję i sprzedaż (ale nie FDM) i z bardzo okrojonym składem pracowniczym.
Awatar użytkownika
jestan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 223
Rejestracja: 27 lis 2016, 15:27
Drukarka: Lume, MiniCoreXY
x 24

Re: LUME+

Post autor: jestan »

Przyznacie jednak, że pewnym nowym aspektem, który również wpłynął na szybkość sprzedaży LUME był design. Nie bez znaczenia jest to, że autor jest z zawodu projektantem. Czas takich dziwolągów, które straszą widocznymi silnikami, kupą prętów i rurek też będzie stopniowo mijał... Tak myślę ;)
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: LUME+

Post autor: McKee »

Raczej się tak szczęśliwie złożyło że był okres przedświąteczny i dość niska cena.
Design nie miał tu dużego związku, bo przecież chińskie drukarki wcale gorzej nie wyglądają. Może w kwestii oszczędności (tania rama) design się trochę liczył. I (to już moje bardzo subiektywne zdanie) nie uważam, że ta drukarka była sukcesem (dla jej producenta). Kwoty, które tu Lume podawał jakoś nie wprawiały w zachwyt. To nie był biznes mogący się kilka lat pokręcić, mający odpowiedni bufor na rozbudowę, reklamę i RnD.
Życzę Lume żebym się mylił i żeby jeszcze coś z tego wyszło, ale grupa docelowa (hobbyści) moim zdaniem nie rokuje dobrego zarobku.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 12
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: LUME+

Post autor: marek91 »

jestan pisze:Przyznacie jednak, że pewnym nowym aspektem, który również wpłynął na szybkość sprzedaży LUME był design.
Moim zdaniem - tak. Dlatego też zwróciłem na nią uwagę. :D
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: LUME+

Post autor: animos »

Bardzo dobra kalkulacja (400/drukarka)
To co przeszkadza to system obecny prowadzenia działalności.
Planują to zmieniać, miał być podatek jednolity (zrezygnowano), zapowiadają ułatwienia dla DG.
Jak będzie się pewnie okaże - zbyt dużego optymizmu raczej nie planuję, bo są obciążenia 500+.

A może zredukować koszty, zatrudnienie - zlecać wszystko na zewnątrz, zająć się tylko kompletowaniem?
Nie mam w tym doświadczenia - może to nie ten kierunek.
Może wchodzić w inkubatory przedsiębiorczości itp.

Kolejny aspekt to czas na nową konstrukcję.
Wydaje się, że parę miesięcy to minimum - może nie jest jeszcze nowa konstrukcja dopracowana.

Wnioski nasuwają się same - na małą skalę nie opłaca się prowadzić działalności.
Mając kapitał pewnie by się to udało, ale też inwestując go (nie koniecznie w dg) też były by z tego dochody.
A wtedy zastanowić się trzeba czy warto ryzykować?
Jedyne co mi się pozytywnego nasuwa na myśl to budowa własnej marki - działając nawet bez zysku (a nawet na stratach) generujemy rzeszę zadowolonych klientów [tylko jak to wykorzystać w przyszłości ].
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”