AIO Robotics ZEUS

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 42
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: AIO Robotics ZEUS

Post autor: dziobu »

Jedyny napis na paskach to "Pioneer rubber belt" (120MXL).

Tak pobieżnie sprawdziłem sobie konstrukcję. Otóż...niemal wszystkie śrubki są luźno dokręcone albo niemal poluzowane. Po zdjęciu obudowy w ogóle dwie mi wypadły (i nie wiem skąd). Podczas jazdy wszystko się telepie, ręcznie mogę kolebać całość. Cicho zakładam że to efekt upadku drukarki czy coś - choć uszkodzenia jakoś na to nie wskazują.
Jeśli tak skręcona jest nowa maszyna to masakra.
Tak to wygląda w przypadku osi X - aż na chwile obecną nie ma sensu patrzeć jak to drukuje:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=LnanS1Z6Yqw
Abys
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 42
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: AIO Robotics ZEUS

Post autor: dziobu »

Uskuteczniłem lekki serwis urządzenia. Rozebrałem co miało sens, dostałem się do każdego zakamarka, dokręciłem co było trzeba, posmarowałem prowadnice.
I teraz tak - dokręciłem...95% śrubek. PRAWIE WSZYSTKIE! Poza ekstruderem, zawiasami drzwi i kilkoma losowymi pozycjami WSZYSTKIE trzeba było dokręcić o przynajmniej pół obrotu! Kilka blach wręcz latało luzem, co było słychać przy pierwszych jazdach. M A S A K R A
Jedna śrubka w ogóle była ukręcona; musiałem dać nakrętkę.

Do czego zmierzam - drukarka jest nowa. Całkiem nowa. W pamięci nie miała żadnych niestandardowych wydruków. Z dyszy wyleciał od razu mój plastik. Swoją drogą dysza czyściutka. W ogóle wszystko czyste. Ani śladów filamentu, jakiegoś kleika, nawet porty USB przy pulpicie są niewyrobione.
Jak wspominałem, drukarka była uszkodzona. Walnięty panel dotykowy, powyginane blachy i brak jednej nóżki. Wygląda jakby komuś spadła na przedni-lewy róg. Swoją drogą TFT już nieruszony, blachy wyprostowałem ręcznie. Uderzenie nie było szczególnie silne.
Niemniej takie uszkodzenie NIE tłumaczy niedokręconych śrubek! Ja rozumiem że drukarka na której ktoś pracuje dwa lata bez serwisu zaczyna się rozpadać, ale ta jest nowa. Co, ktoś ją woził w bagażniku przez 4 lata? Czytałem że ten sprzęt miewa problemy z jakością wykonania. Teraz się nie dziwie. W poprzednim poście zamieściłem filmik jak ręcznie ruszana oś X lata. Ja sobie drukarkę rozkręciłem, ale jak ktoś miał ją na gwarancji to przecież nie będzie śrubek dokręcał...

Poza tym namierzyłem takie kwiatki które ciężko wytłumaczyć wspomnianym uderzeniem:
Nie wiem gdzie i jak bym musiał rzucić tym pudłem żeby ułamać ten fragment: (założę się że ktoś go rozwalił zakładając pasek)
j01.jpg
To się samo nie wygięło:
j02.jpg
Oto blaszka która mi wypadła ;)
j03.jpg
A tu była zgrzana:
j04.jpg
Ta z drugiej strony też odpada
j05.jpg
Tak Prezentuje się całość:
j06.jpg
Te blaszki z górnej blachy mogły przyjąć kawałek uderzenia, ale...no litości. Zgrzaną blachę da się oderwać, no ale nie palcami... Zwłaszcza że jeśli uderzenie miało by być tak silne żeby wyłamać te żeberka, to dlaczego to biała pokrywa nie ma żadnych śladów? Ani wygięć, ani zarysowań...

Po dokręceniu wszystkiego i kapnięciu olejem tu i tam drukarka zaczęła chodzić kulturalnie, względnie cicho (a4988) i nie przypomina już złomu. Miło.
bafunio, Jackoboo, kamilxxg, Abys
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: AIO Robotics ZEUS

Post autor: Pjoter »

Dwa górne zdjęcia (ułamany plastik trzymający pasek oraz pogięty idler) - wygląda jakby plastikowy element wjechał w idler - plastik się ułamał a metal wygiął. Ale czy stało się to podczas upadku, transportu czy użytkowania?
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 42
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: AIO Robotics ZEUS

Post autor: dziobu »

Nie. Fizycznie głowica zatrzymuje się tak że od mocowania do kółka jest ~30mm.
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 3
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: AIO Robotics ZEUS

Post autor: panWiadr0 »

A może były jakieś wypełnienia fabryczne na czas transportu i one porobiły te szkody ?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 42
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: AIO Robotics ZEUS

Post autor: dziobu »

Pierwszy wydruk.
Modele: viewtopic.php?f=60&t=5412

Z jednym obrysem gubił ściany dlatego poszło z dwoma (a nie wiem jaki tu jest slicer ale pamiętam że któryś miał z tym problemy). Od czegoś trzeba zacząć.
Cięte wewnętrznym slicerem.
60mm/s
Materiał: jakieś PLA z wyprzedaży (Plast-Spaw?).
d01.jpg
d02.jpg
d03.jpg
d04.jpg
d05.jpg
d06.jpg
Część pasków może być ponieważ teraz zauważyłem że po wywaleniu tego tragicznego docisku stołu (odginał mi stół w górę) całość ma niewielki luz. Jakoś to poprawię.

Myślałem że będzie dużo gorzej. Do rzeczy użytkowych do domu/warsztatu to już jest dobrze.


edit.
panWiadr0 pisze:A może były jakieś wypełnienia fabryczne na czas transportu i one porobiły te szkody ?
Były z pianki.
bafunio, Abys
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 42
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: AIO Robotics ZEUS

Post autor: dziobu »

Mała aktualizacja ;)

Tak wystaje kabel zasilający:
t01.jpg
Wymieniłem nóżki:
Stare - dość miękkie i nieco lepkie. Sprawiały wrażenie jakby zaczęły się rozpływać. Poza tym - jednej brakowało:
t02.jpg
Guma 3DColor. Białym drukuje się średnio, ale jest wytrzymała, miękka i muszę ją zużyć ;)
t03.jpg
Stół.
Tak wygląda oryginalny:
314L3sf6-tL.jpg
314L3sf6-tL.jpg (8.45 KiB) Przejrzano 3358 razy
A tak mój:
t06.jpg
Wydrukowany uchwyt przykleiłem do szyby:
t05.jpg
I jeszcze wepchałem tam magnesy (w mocowaniu w drukarce też są):
t04.jpg
Pasuje:
t07.jpg
No i wywaliłem docisk stołu. Moja szyba jest o ~10mm szersza i docisk był za mocny - na tyle że podnosił kawałek stołu.
Obrotowe mocowanie jest w zasadzie bezluzowe także ten docisk nie ma sensu.
t08.jpg
Tu też widać jakie wymyślne kształty są użyte w tej drukarce.
Abys
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: AIO Robotics ZEUS

Post autor: mcxmcx »

Są takie wtyczki kątowe, do hulajnogi albo roweru elektrycznego
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 42
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: AIO Robotics ZEUS

Post autor: dziobu »

Nie znalazłem takich kątowych.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 42
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: AIO Robotics ZEUS

Post autor: dziobu »

Pierwszy wydruk - STL->detal
IMHO najciekawszą cechą tej drukarki jest wbudowany slicer (konkretnie Slic3r 1.2.9, czyli 2015r...). Pozwala to wydrukować plik STL, czyli ominąć całą kołomyję z masą parametrów na PC i po prostu wydrukować projekt. Z perspektywy kogoś początkującego czy niezainteresowanego procesem druku to może być spora zaleta. Do tego plik można wrzucić z klucza USB czy przez sieć (Pydio :D; natomiast wyszukiwarka myminifactory i thingiverse nie działa albo czegoś nie potrafię ustawić). Wiem że każdy zaawansowany user, uzbrojony w znaną sobie drukarkę i slicer z zestawem profili machnie tu ręką ale nie takim osobom była adresowana ta drukarka. Poza tym - nikt tu niczego nie blokuje i można sobie także wydrukować gcody przygotowane na zewnątrz. Przykładowy plik - bo tu cudów nie ma a jest kod startowy/końcowy załączam do posta.

No to może w końcu pokażę jak wygląda proces druku.

(UWAGA - wydruk leciał kilka razy i poniższy zestaw zdjęć jest niejako złożeniem; różni się m.ni orientacja detalu na stole czy warstwa)
Przygotowanie i cięcie
Główne menu:
01.jpg
Wybór pliku: (na karcie jest tylko STL; sam zrobił podgląd i to dość szybko)
02.jpg
Po wybraniu już wiem że się nie mieści:
02a.jpg
Ale olewam - przeskaluję sam (z powodu dorabianego stołu moje pole robocze jest nieznacznie mniejsze w Z)
03.jpg
Przechodzę do edycji i skaluję do 90%
04.jpg
Zachowanie zmian (wszystkich; także obrotu czy przesuniecia na stole) polega na zapisaniu nowego detalu do pliku STL. W sumie to nie jest głupie posunięcie:
05.jpg
I mój wybrany detal w odpowiedniej skali:
06.jpg
Odpalam cięcie. Tu mam wybór profilu (o tym zaraz) i kilku najpopularniejszych nastaw. Potencjalnie tyle musi wybrać user chcący skorzystać z dobrodziejstwa wbudowanego slicera. IMHO - idealne.
07.jpg
W profilu druku mamy taki zestaw nastaw: (warstwy)
08.jpg
Szybkości:
09.jpg
Różne:
10.jpg
I powrót - po wybraniu "next" leci cięcie. W przypadku sowy trwało ok 1:30. Bez rewelacji. Ale zrobił wszystko sam.
11.jpg
Podgląd pociętego pliku. Jest taki sobie - Slic3r miał problem z ukrywaniem istniejących ścian; pamiętam. Mogę też przełączyć na widok STLa. Ogólnie - no spoko.
11b.jpg
Oczywiście można podgląd powiększać i obracać:
13.jpg
Mogę sobie powstawiać też pauzy na wybranych wysokościach:
12.jpg
No i mam pełny zestaw informacji - w końcu mogę mieć gcode przygotowany wcześniej czy przez kogoś innego. Dodam że te dane są zachowane w pliku.
14.jpg
Wydruk
Najpierw wylatuje sprytnie zamontowany i obsługiwany czujnik do poziomowania stołu. Metrologicznie tak sobie, ale działa.
20.jpg
Drukarka podczas druku - gdyby nie to że jest masakrycznie głośna to fajnie mogła by się prezentować w widocznym miejscu:
21.jpg
No i tak sobie drukuje:
22.jpg
I koniec:
24.jpg
#2:
25.jpg
#3:
26.jpg

Wcześniej wspomniałem że wydruk leciał kilka razy - no udana jest dopiero 4-ta próba.
Wcześniejsze:
x1.jpg
x2.jpg
Ale problem nie leży w samej drukarce - nigdy nie drukowałem na zimnym stole, a do tego moje mocowanie stołu się nie sprawdziło i musiałem je modyfikować.


I drukowane pliki:
Berg, bafunio, Jackoboo, balgator, McKee, Abys
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”