Anycubic 4MAX PRO - termistor hotendu, silniki krokowe, stepsticki

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
blackknight88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 70
Rejestracja: 05 gru 2019, 09:35
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 6

Anycubic 4MAX PRO - termistor hotendu, silniki krokowe, stepsticki

Post autor: blackknight88 »

Hej,

by nie brudzić w innym temacie mam kilka pytań:

1. Czy ktoś wie na jaki prąd są silniki krokowe w Anycubic 4max pro? Tabliczki znamionowej nie uświadczyłem.

2. Na płycie mam 5 stepsticków. Pierwsze 3 są dla osi XYZ, czwarty pewnie dla ekstrudera.. a piąty? dla grzałki? czy zapasowy?

3. Słynny problem z termistorem i jego wyborem w Marlinie. Marlin ma możliwość wyboru od cholery termistorów, a wg internetu poruszamy się pomiędzy 5tym a 11tym. Legenda głosi, że jak ktoś miał w Marlinie 5ty a fizycznie 11ty (opisany jest tam typ termistora) to temp była zaniżana o 20stopni. Czy ta obniżka była stała bez względu czy jest to 180 czy 250stopni? Dążę do tego, że sprawdzam na multimetrze (z pomiarem temp) temperaturę i dla 180stopni mam na multi 175 (w granicach błędu pomiarowego), ale dla 250 mam już 230 stopni.. i nie wiem czy zły termistor wybrany czy wszystko jest ok. Termistora raczej nie sprawdzę w warunkach laboratoryjnych jego rezystancję (tym bardziej, że zmiana nie jest liniowa) porównując z charakterystyką.
Pozdrawiam, Karol
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1547
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 569

Re: Anycubic 4MAX PRO - termistor hotendu, silniki krokowe, stepsticki

Post autor: TDI-CAD »

Jeżeli dobrze pamiętam to jest nieużywany.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1354
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 723

Re: Anycubic 4MAX PRO - termistor hotendu, silniki krokowe, stepsticki

Post autor: JGFTW »

blackknight88 pisze:[...] Na płycie mam 5 stepsticków. Pierwsze 3 są dla osi XYZ, czwarty pewnie dla ekstrudera.. a piąty? dla grzałki? czy zapasowy? [...]
Grzałka nie jest silnikiem krokowym po co miałaby mieć sterownik ? :D

Jeżeli masz 5 stepsticków i tylko 4 silniki to chyba zapasowy, sprawa wyjaśni się jak nie ma wpiętej wiązki w gnieździe obok niego - jeżeli jest to szukaj piątego silnika ;)
Zawsze możesz wypiąć i zobaczyć co się stanie :D
blackknight88 pisze:
[...] Słynny problem z termistorem i jego wyborem w Marlinie. Marlin ma możliwość wyboru od cholery termistorów, a wg internetu poruszamy się pomiędzy 5tym a 11tym. Legenda głosi, że jak ktoś miał w Marlinie 5ty a fizycznie 11ty (opisany jest tam typ termistora) to temp była zaniżana o 20stopni. Czy ta obniżka była stała bez względu czy jest to 180 czy 250stopni? Dążę do tego, że sprawdzam na multimetrze (z pomiarem temp) temperaturę i dla 180stopni mam na multi 175 (w granicach błędu pomiarowego), ale dla 250 mam już 230 stopni.. i nie wiem czy zły termistor wybrany czy wszystko jest ok. Termistora raczej nie sprawdzę w warunkach laboratoryjnych jego rezystancję (tym bardziej, że zmiana nie jest liniowa) porównując z charakterystyką.[...]

Czyli na podstawie temperatury z multimetra i legend ;) wysnuwasz wniosek, że prawdopobnie masz wybrany zły termistor - powinien być 5 a jest 11 lub odwrotnie ?

Odczyt temperatury nie jest liniowy, ponieważ temperatura jest zczytywana na podstawie korespondującej rezystancji wpisanej obok w tabeli wartości termistorów.

Tutaj przykładowa tabela

Można nawet te wartości edytować jak wiesz co robisz :devil:

Ale pytanie czy masz jakieś problemy z termistorem lub temperaturą w drukarkę w ogóle ?

Zakładając, że pomiar jest jakkolwiek miarodajny to jeżeli przekłamuję 10-20 stopni a drukuję dobrze (nie ma sporych wahań temperatury*) to co to za różnica ? ;)

Z praktycznego punktu widzenia ustawienia (temperaturę) dostosowujesz do posiadanego materiału. Ja nawet nie wiem czy te 250 stopni jakie mam ustawione przy druku z PETG jest chociaż zbliżone do prawdy, bo drukuję ok. Jest to zapewne jeden z powodów dla których temperatury sugerowane przez producentów filamentu są w pewnym zakresie.


Zmierzam raczej do tego, że nie przejmowałbym się tym jeżeli nie ma problemów. Jak Cię to męczy i nie wiesz jaki masz termistor a chcesz w oparciu o tabelę termistorów robić reverse engineering, który to powinien dokładnie być to lepiej wydaj na przykład 5 zł na Honeywella 135-104LAG-J01 https://www.digikey.com/product-detail/ ... ND/1886021 wpisz w marlinie 7 i załatwione ;)


*Na które zapewne wystarczy zrobić jedynie kalibrację PID
mpk
Postów w temacie: 2
Posty: 363
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 102

Re: Anycubic 4MAX PRO - termistor hotendu, silniki krokowe, stepsticki

Post autor: mpk »

anycubic w źródłach, które wrzyucił na github ustawił 5, podczas gdy w sprzęcie montuje beta 3950.
jak jest w stockowym firmware - nie wiem. nie sprawdzałem.
rozjazd temperatur oczywiście będzie nieliniowy. a różnica 230 vs 250 stopni ma znaczenie przy hotendzie na PTFE.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3232
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Anycubic 4MAX PRO - termistor hotendu, silniki krokowe, stepsticki

Post autor: morf »

mały ot Szerze mówiąc ja zawsze miałem problem z termistorami w reprapach. Zdarzało mi się nawet modyfikować tabele ze współczynnikami. Ostatecznie ufam tylko tym firmowym np z dolaczonym do oryginalnej e3dv6.
Mam wrażenie że nawet to co sprzedają na allegro za oryginalnego epocsa dalej nie trzyma charakterystyki.
Anyway sorry za ot ale jak masz możliwość to kup coś oryginalnego nawet drogiego to zaoszczędzisz nerwów
Done is better than perfect.
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Anycubic 4MAX PRO - termistor hotendu, silniki krokowe, stepsticki

Post autor: tig33r »

mpk pisze:anycubic w źródłach, które wrzyucił na github ustawił 5, podczas gdy w sprzęcie montuje beta 3950.
jak jest w stockowym firmware - nie wiem. nie sprawdzałem.
rozjazd temperatur oczywiście będzie nieliniowy. a różnica 230 vs 250 stopni ma znaczenie przy hotendzie na PTFE.
Oczywiście, że nie ma różnicy gdy termistor przekłamuje, bo de facto jak sobie kalibrujesz temperaturę ekstruzji to przecież temp na wyświetlaczu bierzesz jako punkt odniesienia. Materiał dobrze się ekstruduje przy danej temperaturze realnej, a czy to jest 230 czy 250 na wyświetlaczu to nie ma znaczenia.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anycubic 4MAX PRO - termistor hotendu, silniki krokowe, stepsticki

Post autor: FlameRunner »

A co z rurką teflonową w bloku, o ile ktoś taką ma? Nie będzie różnicy, jeśli 240 "na wyświetlaczu" to będzie w rzeczywistości 260?
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Anycubic 4MAX PRO - termistor hotendu, silniki krokowe, stepsticki

Post autor: tig33r »

Mówię o tym, że woda się zawsze gotuje w 100 bez względu czy termometr pokazuje 80 czy 120. Przecież jak ktoś ustawi 250 dla pla to od razu będzie widać przypalenia etc. Normalnie dla każdego filamentu warto puścić pustą kostkę 40x40x120 i od 180 do 250 zmieniać temperaturę co 20 i wybrać tą odpowiednią. Wtedy masz 99% gwarancji, że nie przekraczasz 250. Dla PLA i PETG optymalne temperatury nie przekraczają raczej 230C. Może jestem w błędzie, ale przedrukowałem już dużo PETG na teflonie i nic się z nią złego nie stało.
mpk
Postów w temacie: 2
Posty: 363
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 102

Re: Anycubic 4MAX PRO - termistor hotendu, silniki krokowe, stepsticki

Post autor: mpk »

Jedni zatem gonią za perfekcją i tuningują tabele rezystancji w marlinie, innym najwyraźniej wystarczy termopara, a tymczasem ja tylko opisuję jak to jest z 4max pro, żeby każdy mógł przynajmniej świadomie zdecydować czy się na taki stan godzi, czy nie. I nie było potem historii, że jak abs, to najlepiej przy 205C ;)
blackknight88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 70
Rejestracja: 05 gru 2019, 09:35
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 6

Re: Anycubic 4MAX PRO - termistor hotendu, silniki krokowe, stepsticki

Post autor: blackknight88 »

Panowie, perfekcja to trochę za dużo powiedziane. 20stopni różnicy to sporo przy 200-250stopniach. Porównanie tego do gotującej wody to też kulą w płot, bo miałoby to sens w przypadku gdy wiemy że konkretny filament firmy X drukuje sie idealnie w temperaturze Y. Wiemy, że woda zaczyna się gtować przy 100stopniach i mamy punkt wypadkowy. Tutaj chodziło mi o prostą zmianę w pliku konfiguracyjnym, ale już kolega @mpk mnie uświadomił, że faktycznie przypadku w Anycubic 4max pro sprowadzały się tylko do dwóch typów termistorów. Nr 5 i 11 (config marlina). Więcej możliwości nie było. Wgrywając różne firmware patrzyłem jak zachowuje się odczyt temperatury z miernika z tym co pokazuje na LCD jak i kompie po podłączeniu drukarki po kablu. Już to rozwiązałem, fakt. ustawienie "11" załatwiło sprawę i teraz odczyt temperatury miernika mieści się w tolerancji błędu pomiarowego.

By nie było historii jak kolega @FlameRunner czy @mpk powiedzieli. By rurka PTFE się nie stopiła, bym potem nie mówił, że u mnie PLA przecież drukuje się na 170 stopniach ideolo (a w rzeczywistości jest 190).

Ostatni stepstick jest zapasowy jak się okazało.


Kwestia jeszcze tylko tych silników. Teoretycznie jeden z filmów supportowych od Anycubic pokazuje regulację stepsticków A4988, na którym sugerują ustawić napięcie 0,86V. Czy wg tego jesteśmy w stanie oszacować na jaki prąd jest silnik?
Pozdrawiam, Karol
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”