Flashforge Dreamer - stół grzeje cały czas; poza tym wydruk nie trzyma się stołu

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
ZdzichuD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 13 lut 2020, 09:59
x 1

Flashforge Dreamer - stół grzeje cały czas; poza tym wydruk nie trzyma się stołu

Post autor: ZdzichuD »

Cześć Wszystkim,
Jestem nowy na forum i jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o drukarki i druk 3D.
Stałem się posiadaczem drukarki z tematu, kupiłem ją okazyjnie jako nie w pełni sprawną.
Mam z nią dwa problemy.
- pierwszy to taki że stół grzeje cały czas, i rozgrzewa się do max temp. pomimo wyłączenia go w ustawieniach. Wyczytałem na forum w innym temacie przy innej drukarce że może być to problem z tranzystorem sterującym stołem. Na płytce najbliżej wyjścia na stół jest taki MOSFET 7C030L zrobiłem jego zdjęcie. Wydaje się być mocno przegrzany żółtawy kolor wokół tranzystora. Podpowiedzcie proszę czy może być to jego wina ?
Jeśli tak to gdzie szukać nowego, próbowałem go znaleźć ale ciężko nawet na Aliexpres.
- druga sprawa to problem z odklejaniem się wydruku od stołu nie mogę sobie z tym poradzić, zakupiłem drukarkę z gołym stołem , kupiłem i nakleiłem jakąś tanią podkładkę z Allego ale cały czas po rozpoczęciu wydruku wszystko się odkleja. Może źle to kalibruje albo to wina wahań temperatury na stole bo rozłączam go ręcznie. Podpowiedzcie proszę co najlepiej sprawdza się na podkład na stół ?

Pozdrawiam
Mateusz
Załączniki
IMG_20200216_100915_resized_20200217_123728514.jpg
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1178
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 788
Kontakt:

Re: Flashforge Dreamer - mam problem

Post autor: @GUTEK@ »

Kolega chyba zwycięzca ostatniej aukcji na Allegro z tym Dreamerem bez nakładki adhezyjnej :D

Co do mosfetu, jeśli ma zwarcie. (jest gorący? masz możliwość go zmierzyć multimetrem?) To do wymiany, jeśli nie można dostać oryginalnego, to jakikolwiek zamiennik o podobnych parametrach będzie dobry. Jeśli nie czujesz się na siłach samemu wymienić możesz wysłać płytkę do kogoś z forum.

Co do samego stołu, jak pisałem w swoim temacie, ja wyrzuciłem oryginalną nakładkę i dałem szybę. I Tobie też tak polecam zrobić, kupić kawałek szyby u lokalnego szklarza do tego np. klej DD - nie polecam klejów "pryskanych" z racji małego stołu i zamkniętej obudowy, uwalisz wszystko wokół stołu. Jednak najpierw napraw grzanie stołu.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Flashforge Dreamer - mam problem

Post autor: FlameRunner »

Tranzystor
To żółte to nie są po prostu pozostałości kalafonii po lutowaniu? To by sugerowało, że już coś było tam robione.
Tranzystor nie musi być dokładnie taki sam, można dobrać inny, ale najpierw upewniłbym się, czy faktycznie jest uszkodzony.

Stół
Brak danych.
Jaka podkładka? Jaki filament (rodzaj materiału)? Jaka temperatura stołu?
Niezależnie od powyższych, podkładka musi być odtłuszczona, a pierwsza warstwa odpowiednio po niej rozprowadzona - nie wprasowana w podkładkę, ale też nie drukowana w powietrzu nad podkładką.

Ogólnie temat nie trzymania się wydruku na stole był wałkowany milion razy i jest co najmniej kilka cieszących się popularnością sposobów. U mnie dobrze sprawdza się podgrzany stół + zwykłe szkło + preparat adhezyjny.


PS Gutek w międzyczasie napisał prawie to samo, ale nie będę wyrzucał z tego powodu mojego posta, sorry. :P

PPS Póki co możesz odpiąć grzałkę stołu i drukować na zimnej podkładce, PLA i PET-G powinieneś być w stanie tak ogarnąć.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Flashforge Dreamer - mam problem

Post autor: McKee »

1.
Czy po włączeniu drukarki do prądu stół od razu zaczyna grzać?
Czy dopiero po jakiejś Twojej operacji?
Jakiego slicera używasz ?

2.
Spróbuj PLA, na zimnym stole, na niebieskiej taśmie malarskiej Tesa. (Taśma jest do dostania w marketach budowlanych - tylko nie kupuj innego koloru / innej marki).
Berg
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Flashforge Dreamer - stół grzeje cały czas; poza tym wydruk nie trzyma się stołu

Post autor: Berg »

Kurde.... przelicytował mnie teraz jeszcze chce by mu pomóc :devil: :devil: :devil: :devil:

ps: żartuję, tzn z tym, że podbił to nie żartuję.

JGFTW
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Flashforge Dreamer - stół grzeje cały czas; poza tym wydruk nie trzyma się stołu

Post autor: mcxmcx »

A, zeby miec zimny stol to normalnie, odkrecasz kable ze zlacza.

Zeby jasnosc byla '-)
Berg
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
ZdzichuD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 13 lut 2020, 09:59
x 1

Re: Flashforge Dreamer - stół grzeje cały czas; poza tym wydruk nie trzyma się stołu

Post autor: ZdzichuD »

Dziękuję Wam wszystkim za szybką odpowiedź, widzę prężnie działające forum.

-Macie rację zakup faktycznie na Allegro , już wiem kto tak podbił cenę , a tak ładnie szło myślałem że taniej będzie. Na otarcie łez Rafaljot powiem Ci że nie masz czego żałować, sprzedający niedbale wrzucił ją do kartonu, nawet od góry nie przykrył niczym i przyszła z popękaną pokrywą i złamanym zaczepem przy obudowie. No i z problemami jak pisałem wcześniej. Miałem ją odesłać ale stwierdziłem że szkoda kasy na przesyłki i może się czegoś nauczę :)

- jeśli chodzi o mosfet to jest gorący po chwili od włączenia, stół zaczyna się grzać od razu po włączeniu drukarki a reguluję jego temperaturę właśnie odłączając kabelek od stołu :)

- używałem FlashPrinta do przygotowania wydruku kilka razy próbowałem coś wydrukować ale bez powodzenia,

- podkładka to jakaś najtańsza " podkładka do Druku 3D Wanhao 220*220" odtłuszczałem ją i kleiłem niebieską taśmę ( niestety nie Tesa tylko Dexter była szersza i w tej samej cenie ;) ale nie sprawdziła się ) i nawet klejem smarowałem w sztyfcie podkładkę, a temperature stołu trzymałem na 50 C . Drukowałem PLA .

- muszę najpierw naprawić grzanie i będę testował różne sposoby na przyczepność do stołu, na pewno dużo znajdę na forum,

- mam prośbę o pomoc w doborze zamiennika tego mosfetu, bo o ile z lutowaniem sobie poradzę (lutowałem trochę na smd ) to dobór odpowiednich elementów będzie trudny.

Takie dane udało mi się znaleźć oryginału- https://www.nexperia.com/products/mosfe ... 30YLC.html
Jak tam zamówie to trochę będę czekał może uda się coś u nas zamówić .

Pozdrawiam
Mateusz
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1178
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 788
Kontakt:

Re: Flashforge Dreamer - stół grzeje cały czas; poza tym wydruk nie trzyma się stołu

Post autor: @GUTEK@ »

Mosfet na szybko znaleziony taki, powinien podejść: https://www.tme.eu/pl/details/psmn2r2-3 ... /nexperia/
A może masz jakieś uszkodzone płyty główne / karty graficzne lub podobną elektronikę z której można by przelutować taki mosfet ?

Napisz jak poziomujesz stół?
ZdzichuD
ZdzichuD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 13 lut 2020, 09:59
x 1

Re: Flashforge Dreamer - stół grzeje cały czas; poza tym wydruk nie trzyma się stołu

Post autor: ZdzichuD »

Ok. Dziekuje Ci bardzo. Zamówiłem .
Tylko zastanawia mnie czy różnica w - Rezystancja w stanie przewodzenia 4,6mΩ ma jakieś znaczenie bo ten oryginalny miał ponad dwa razy większą.

Stół poziomuje śrubami za pomocą tego wbudowanego narzędzia poziomowania, dokręcam tak żeby kartka papieru w miarę lekko przechodziła pod głowicą. Próbowałem zwiększyć prześwit do grubości wizytówki może było trochę lepiej ale się odklejało.
Awatar użytkownika
seler1500
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 202
Rejestracja: 19 gru 2019, 17:30
Lokalizacja: Jełowa k. Opola
Drukarka: Prusa A8
x 26
Kontakt:

Re: Flashforge Dreamer - stół grzeje cały czas; poza tym wydruk nie trzyma się stołu

Post autor: seler1500 »

Mniejsza Rdson to akurat plus. W parze z tym zazwyczaj idzie większa pojemność bramki, ale tutaj to nie robi znaczenia bo i tak dużych częstotliwości tam nie ma, kilka-kilkanaście Hz.
Poziomujesz oczywiście mając podniesioną Z o 0,1? :)
ZdzichuD
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”