XYZ Pro 1.0 3in1

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 21
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

XYZ Pro 1.0 3in1

Post autor: SQ9KRD »

Witajcie.
Skoro było zainteresowanie moją drukarką chętnie ją opiszę.
Obrazek
Od razu mówię iż jest to moja subiektywna opinia .
Drukarkę posiadam od kilku miesięcy. Jak wcześniej pisałem ma już za sobą ponad 500h druki i przepuściła już na pewno pomad 15kg filamentu.
Nim ją nabyłem zastanawiałem się co wybrać czy zdecydować się na produkt PL a może wybrać Prusa lub Vallemana. W końcu padło na XYZ PRO 1.0. O wyborze zdecydowała :
- zamknięta komora
- wymienne głowice ( o nich później )
- zwarta konstrukcja
- Fajnie wygląda ( więc żona nie marudzi że nowy grat stoi w domu )
- dość dobry support ze strony społeczności internetowej
- skaner 3D ( o tym też coś napiszę )
- bardzo dobry stosunek ceny/jakości

Teraz o samej drukarce:
Pole robocze 200x200x200 w pełni mnie zadowalało. Jakość druku katalogowo nie odbiega od Zoltraxa M200.
Oczywiście pierwsze kroki w druku 3d były okupione kilkudziesięcioma godzinami prób , błędów, uczenia się ustawień nim pierwszy wydruk wyszedł zadowalający. Poszło na te cele około 3kg różnych filamentów.
Drukarka by "dobrze" drukowała wymagała ingerencji w kilka elementów
- Usztywnienie osi Z
- Wymiana rurek PTFE
- Wymiana wszystkich chińskich szybkozłącz PTFE
- Wymiana układaka kabla ( chiński oplot kabla przetarł sie po 100h)
- Wydrukowania uchwytu na filament
- Modernizacja podpór stołu roboczego
- Wymiana karty SD
- Dodatkowa płyta uszczelniająca od góry by ciepło nie uciekało.
ObrazekObrazek
Długo również walczyłem przyklejaniem się ABS`u do stołu.
- podkładki tyup CORP ( idealnie nadaje się jako podkładka pod myszkę )
- papier dostarczony z drukarka ( coś na wzór niebieskiej taśmy tylko o wymiarach 200x200
- niebieskie taśmy ( wydruk do 3h trzymał się ładnie ale im większe obiekty tym łatwiej od odklejanie się brzegów) ,
- białe taśmy, kleje w sztyfcie ( kiepskie efekty )
- sok ABS ( gdyby nie ta brzydka struktura od spodu druku oraz dużo syfu w koło byłby mój faworyt)
- taśmie kaptonowej.
Trochę o taśmie kaptonowej w moim przypadku.
Długo miałem opór do jej stosowania a to ze względu na cenę a to ze względu na brak wiary w skuteczność . Zupełnie niepotrzebnie. Zauważyłem iż wydruki o "dużym" kontakcie powierzchni ze stołem trzymają się idealnie. Gdy model ma małe pole kontaktu stosuje . Generalnie przy dużych polach powierzchni styku i przy powiedzmy 12h druku obserwuje max odklejanie na poziomie 0,5mm Dodam odrazu iż XYZ ma stół aluminiowy. Gdy potrzebuję mieć 100% pewności nakładam szybę smaruje sokiem i zapominam o problemach poza tą dolną strukturą po wydruku. Stół grzeję do 90C i to jest max temp. ograniczona softwerowo. Przy dłuższym wydruku temperatura stołu pozwala ogrzać całą komorę do stabilnych 35C a to zapobiega gwałtownemu skurczu ABS`u . Nauczyłem się już nie otwierać zbyt często komory i czekać na stopniowe wystudzenie modelu.
Myślę iż każdy drukarz przechodził przez to samo i borykał się z tymi samymi problemami więc niema się co rozpisywać.

Wymienne głowice:

Głowica po kilkunastu wydrukach
Obrazek
A tu już po szybkim czyszczeniu
Obrazek

Głowica laserowa
ObrazekObrazek
To jedna z tych rzeczy która mnie przekonała. Drukarka daje możliwość wymiany głowicy drukującej na laser. Jest to szumnie nazwane światełko o mocy do 300 mW ( katalogowo podobno 500 mW ale to raczej pobożne życzenia 300 jest bardziej realne) . Nie ukrywam że mam dużo roboty dzięki temu wynalazkowi i można powiedzieć ze moduł już zarobił na siebie. W drewnie pali bardzo ładnie, pendrive metalowe również dosyć miło graweruje. Tak samo podkładki korkowe. Kartki papieru bez problemu wycina oraz radzi sobie z cienkim styropianem ( w zależności od grubości trzeba zrobić kilka przebiegów).Tu wykonałem dodatkowe przewietrzanie komory by wyciągać na zewnątrz dymy powstałem przy paleniu. W przyszłości na pewno przerobię tą głowicę na coś chinskiego o mocy powiedzmy 10-12W...

Chyba się nikt nie obrazi ...
Obrazek

Skaner 3D - tylko w wersji XYZ PRO 1.0 3in1
To badziewie.... Heheeheh generalnie na samym początku myślałem iż bardzo mi się to przyda. Będę mógł skanować i drukować. Oj jakie było moje rozczarowanie gdy zrobiłem pierwsze skany. Nie nadawało się to do niczego. Ma to niby 2 kamery ma to niby dodatkowe laserowe czujniki lecz nie radzi sobie zbyt dobrze. Wiem z różnych źródeł (internet) że pracują nad tym by poprawić software ale na dzień dzisiejszy jest to tylko zabawka która raczej nikomu się nie przydaje. Jest też opcja iż robię coś źle ale po pierwszych próbach zaprzestałem dalszych testów. Być może w przyszłości poświęcę więcej czasu by temat rozgryźć.

Software i inne:
Software to jest największa bolączka tej drukarki. Niestety oprogramowanie dołączone jest strasznie bidne. Praktycznie opcję ograniczono do minimum ( porównuje z CURA, S3D). Jednocześnie narzucono 2 ograniczenia.

ObrazekObrazekObrazek

- Głowica max 240 C
- Stół max 90 C
- Prędkość druku max 100mm/s
Nagrzewanie czasami zajmuje sporo czasu. Najpierw grzany jest hotend a potem stół.
Jedynym rozwiązaniem jest S3D. Z tego co mi wiadomo jest to jedyne oprogramowanie które w pełni współpracuje z tą drukarką i znosi w/w ograniczenia. W planach na pewno zakup tego softu i wywalenie XYZ Software.
Drukarka niema typowego gniazda kart SD. Więc STL`a wgrywa się przez WiFi lub Ethernet bezpośrednio do drukarki. Można oczywiście dobrać się do jej wnętrzności i tam znajdziemy microSD ( ja wymieniłem na 16GB class10) i podpiąć przejściówkę lecz nie widzę sensu takiego działania.

Tak więc wygląda ta drukarka. Nie jest to żadna reklama tego produktu ma wady jak każda, ma tez sporo ograniczeń, dużo należy poprawić nim zacznie "dobrze" drukować. Kilka razy całkowicie się zawiesiła podczas druku gdy zapalałem światło wewnątrz, kilka razy wykrzaczyła się przy ładowaniu modelu ( dlatego wymieniłem kartę SD ).
Podsumowując jestem już z niej zadowolony. Opanowałem bestie i cieszy.
Ponieważ ciężko o ciekawą opinie na polskim forum postanowiłem troszkę więcej się o niej rozpisać. Jak kogoś zanudziłem wielkie sorki. Chętnie też odpowiem na ewentualne pytania.

Obrazek
Solo
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: XYZ Pro 1.0 3in1

Post autor: dragonn »

Wrzuć zdjęcia jakoś tak żeby dało się w nie kliknąć żeby otwierały się większe ;).
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 21
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: XYZ Pro 1.0 3in1

Post autor: SQ9KRD »

Niewiem czy teraz lepiej
Załączniki
IMG_4016small.jpg
IMG_4014small.jpg
IMG_4011small.jpg
IMG_4009small.jpg
IMG_4008small.jpg
IMG_4004small.jpg
IMG_3997small.jpg
IMG_3982small.jpg
IMG_3981small.jpg
IMG_3980small.jpg
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: XYZ Pro 1.0 3in1

Post autor: Artu »

Znacznie lepiej :git:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
syntetyczny
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 17 sty 2017, 06:49
x 4
Kontakt:

Re: XYZ Pro 1.0 3in1

Post autor: syntetyczny »

Bardzo fajna recenzja!
eppur si muove
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: XYZ Pro 1.0 3in1

Post autor: FlameRunner »

Bardzo dobry tekst, daje realne wyobrażenie, z czym należy się liczyć kupując ten sprzęt. :git:
Tylko trochę mało o jakości druku. ;)
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 21
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: XYZ Pro 1.0 3in1

Post autor: SQ9KRD »

Hmmm zastanawiałem się jak podejść do kwestii jakości druku.
Nim nabyłem tą drukarkę poprosiłem o kilka testowych wydruków. W mojej opini porównując ten sam model z Zoltrax M200 i mojej M200 był sporo gorszy.

Pamiętajcie że to dość subiektywna opinia każdego z nas.
Oczywiście jeśli chcecię chetnie wrzucę kilka przykładowych wydruków ale czy to da jakieś odniesienie.
Każdy drukowany z inną prędkością z innym wypełnieniem a co najważniejsze innym filamentem.
Moim zdaniem filament to klucz do sukcesu.

Myślę iż fajnie było by stworzyć tu na forum jakąś skale porównawczą.
- Zachowując te same podstawowe parametry jak grubość warstwy, wypełnienie, prędkość może coś jeszcze.
- Wybrać ciekawy model najbardziej odpowiedni do testów.
- Określić kryteria oceny.

Jest tu ( na forum ) dość bogata ilość różnych drukarek być może da się wybrać tą najlepszą pod względem wydruku.
Tak mi jeszcze na koniec przyszło do głowy. Każdy soft będzie inny. Być może warto by było stworzyć jeden model i drukować po czystym G-code ?
Załączniki
Ty mamy porównanie 2 różnych filamentów. Z zielonego jestem bardzo zadowolony. Ładna spójność warstw. Praktycznie brak ubytków. Brak konieczności poprawek. I po drugiej stronie Biały ABS dość drogi a zawiódł mnie totalnie. Każdy kto bawił się już ABS`em zauważy że foto jest już po klejeniu warstw acetonem. Niestety podczas wydruku pomimo zamkniętej komory nastąpił skurcz i w konsekwencji rozerwanie poszczególnych poziomów. No cóż. Dziś dotarł PET-G biały więc poleci po raz drugi test.
Ty mamy porównanie 2 różnych filamentów. Z zielonego jestem bardzo zadowolony. Ładna spójność warstw. Praktycznie brak ubytków. Brak konieczności poprawek. I po drugiej stronie Biały ABS dość drogi a zawiódł mnie totalnie. Każdy kto bawił się już ABS`em zauważy że foto jest już po klejeniu warstw acetonem. Niestety podczas wydruku pomimo zamkniętej komory nastąpił skurcz i w konsekwencji rozerwanie poszczególnych poziomów. No cóż. Dziś dotarł PET-G biały więc poleci po raz drugi test.
Tu podziękowania należą sie Filasklep. W zasadzie błyskawicznie obdarował mnie próbką filamentu Devil`a. Zdjęcia nie oddają tego ale obudowa wygląda naprawdę dobrze. Robiłem zdjęcie pod jakimś dziwnym kątem ;). Jestem zadowolony i choć producent sam piszę od 245 C a ja drukowałem przy 240 C wrażenia są hmm więcej niż poprawnę. Zapewne w przyszłości nabędę jakiś 1kg do testów i szukania odpowiednich parametrów. Na dzień dzisiejszy i po 2 testach jak dlamnie wynik 7/10. PS. swojej 10 jeszcze nie znalazłem.
Tu podziękowania należą sie Filasklep. W zasadzie błyskawicznie obdarował mnie próbką filamentu Devil`a. Zdjęcia nie oddają tego ale obudowa wygląda naprawdę dobrze. Robiłem zdjęcie pod jakimś dziwnym kątem ;). Jestem zadowolony i choć producent sam piszę od 245 C a ja drukowałem przy 240 C wrażenia są hmm więcej niż poprawnę. Zapewne w przyszłości nabędę jakiś 1kg do testów i szukania odpowiednich parametrów. Na dzień dzisiejszy i po 2 testach jak dlamnie wynik 7/10. PS. swojej 10 jeszcze nie znalazłem.
Drukuję sporo rolek pod łożyska i oto jedno z nich. To w ramach mojego innego hobby (SQ9KRD). Jak narazie spisuje się bez problemów.
Drukuję sporo rolek pod łożyska i oto jedno z nich. To w ramach mojego innego hobby (SQ9KRD). Jak narazie spisuje się bez problemów.
Tu kolejna odsłona zielonego filamentu. Sam jestem pozytywnie zaskoczony. Był tani a wychodzi nadzwyczaj dobrze.
Tu kolejna odsłona zielonego filamentu. Sam jestem pozytywnie zaskoczony. Był tani a wychodzi nadzwyczaj dobrze.
PET-G. Żonka ma potrzaskała szklaną misę więc wydrukowałem jej nową "nietrzaskającą się"
PET-G. Żonka ma potrzaskała szklaną misę więc wydrukowałem jej nową "nietrzaskającą się"
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 21
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: XYZ Pro 1.0 3in1

Post autor: SQ9KRD »

Załączniki
IMG-20170215-WA0011.jpeg
IMG-20170215-WA0009.jpeg
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: XYZ Pro 1.0 3in1

Post autor: Berg »

SQ9KRD pisze: - Określić kryteria oceny.

Jest tu ( na forum ) dość bogata ilość różnych drukarek być może da się wybrać tą najlepszą pod względem wydruku.
Tak mi jeszcze na koniec przyszło do głowy. Każdy soft będzie inny. Być może warto by było stworzyć jeden model i drukować po czystym G-code ?
Coś w tym jest. Wydawało mi się oczywiste, że znajdę taką informację/galerię w necie jednak goolge mi nie pomógł.

Odnośnie białego ABSu - zwiększ temperaturę i obniżaj flow. 95%, 90%, 85% może nawet i patrz co się dzieje.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: XYZ Pro 1.0 3in1

Post autor: McKee »

rafaljot pisze:
SQ9KRD pisze: Być może warto by było stworzyć jeden model i drukować po czystym G-code ?
Coś w tym jest. Wydawało mi się oczywiste, że znajdę taką informację/galerię w necie jednak goolge mi nie pomógł.
To nie takie proste.
Czysty g-code? A jak jedna drukarka ma głowicę 0.4mm a druga 0.5mm to już niemiarodajnie wyjdzie.
W jednej wentylator na 50% ledwo wieje a w innej siedzi turbina, która prawie zwiewa wydruki że stołu przy takim samym ustawieniu.
Trzeba dopasować parametry do drukarki.
Ale także do filamentu - bo filament różnych producentów (ba czasem nawet różne kolory) drukują się optymalnie w innych temperaturach.
Koniec końców decyduje doświadczenie osoby drukującej.
To tak jak w fotografii: artysta zrobi super zdjęcie byle aparatem, a amator z lustrzanką za 15tysiecy nie będzie w stanie artyście dorównać.
Możemy się wszyscy umówić na wydruk łódki (3DBoat) z tego samego filamentu, tylko nie wiem czy rozrzutu jakościowy w ramach tylko jednej marki nie będzie zbyt duży, żeby dało się ocenić drukarkę a nie drukarza. To raczej ta sama osoba powinna drukować, po dokładnym zapoznaniu się z drukarką, tygodniowych testach na przykład, tylko kto by miał na to czas(?)
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”