Vertex 8400

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 115
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Vertex 8400

Post autor: Berg »

Z due to jest tak, że klon miewa zacinki przy włączaniu. Wówczas trzeba dolutować jeden rezystorek. Oryginalny jakimś cudem działa mimo, że też jest zrobione niezgodnie ze spec i też brakuje.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Vertex 8400

Post autor: tomekr »

Właśnie zacząłem montować Dueta2WiFi do Vertexa, bo oryginał coraz częściej się zwiesza, ciekawy jestem efektów. Montuje gołą płytkę, bez wyświetlacza, bo super to chodzi po Wifi z przeglądarki, z telefonu i nie potrzebny jest wyświetlacz, no może przy uruchamianiu i wgrywaniu nowego softu. Wgrałem ostatnią wersje 2.02RC5, be problemu na płytę w wer. 1.02, czyli starej i chyba jeszcze jedną zamówię bo golasa widziałem na Ali za niecałe 80$, nie opłaca się niczego innego ciągnąć.
Przy okazji wie może ktoś jaki prąd mogą uciągnąć tranzystory załączające wentylatory w Duecie2, mam takie wentyle 2-stopniowe co ciągną 0.9 albo 1.4A i zamierzam zamontować wentyle na korpusie i przez rurki dostarczyć powietrze do głowicy. Na razie to dmuchają tak, że jak skierujesz rurkę na usta to trudno oddech złapać, takie małe odkurzacze. Pewnie też będą unoszone głowice i może jeszcze miejsce na czujnik poziomu piezo.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Vertex 8400

Post autor: dragonn »

Wyświetlacz nic nie pomaga przy aktualizacji soft, robi się to albo przez USB albo po Wi-Fi
Co do mocy wentylatorów https://duet3d.dozuki.com/Wiki/Connecti ... uring_fans 1.5A max, tylko uważajj jeśli są to jakieś silniki szczotkowe. W 1.02 nie ma diody zabezpieczającej.
tomekr
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Vertex 8400

Post autor: tomekr »

Racja, że wyświetlacz nie konieczny, ale u mnie miałem łatwiej, gdy nie odpalało mi wifi, YAT nie chciał się skomunikować bo problemy miałem z sterownikami USB, to wgrałem odpowiednie pliki na kartę i z panelu kontrolnego wywołałem komendę aktualizacji, miałem dodatkowo podgląd co się dzieje. Wiem, że można było spreparować odpowiednie pliki i po włożeniu karty automatycznie by poszła aktualizacja, ale to się dowiedziałem później.
Na razie nie widzi hotendów i ekstruderów - narzędzia są nieskonfigurowane i muszę poczytać co i jak.
Puki co mogę powiedzieć, że musiałem na wtyczkach od krańcówek zamienić miejscami skrajne przewody (sygnał i masa), no i ustawienie, że sygnał niski jest aktywny, czyli tak jak by krańcówka zwierała styk po jej dotknięciu. Jak znajdę czas to zrobię zrzuty konfiguracyjne, jak będzie wszystko grać.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Vertex 8400

Post autor: tomekr »

Wszystko ładnie chodzi, tylko extruder muszę przekalibrować, albo zrobić 1/32 kroku, nie 1/16. Przy 1/16 na wszystkich silnikach plyta robi interpolację do 1/256, nie wiem co to jest warte, muszę trochę z tego pokorzystać i zobaczę. Pewnie ustalę 1/32 kroku, bo jednak te mikro kroki na extruderze są ważne.
Jeszcze jedna ważna uwaga, kable na wtyczkach od wiatraków również musiałem zamienić miejscami, dobrze, że na wiatraki puściłem zasilanie przez dodatkowy stabilizator impulsowy żeby mieć tam coś ok. 12V, uratowało to wyjścia i wiatraki, bo zwarcie zablokowało stabilizator i uchroniło resztę, gdybym wybrał zworą zasilanie bezpośrednio z zasilacza, to posmażyłbym wyjścia, a tak wszystko działa. Generalnie to osie zapieprzają, jak ustawiłem na 200mm/s, to ruchy głowicy są naprawdę szybkie, pewnie zjadę z prędkością. Kolejna sprawa to ekstruder, przy ustawieniu za dużego podawania, 150krokow/mm zamiast 75 wywalało filament bokami, aż stolik się uginał bez gubienia kroków, generalnie jeszcze przy wydatku rzeczywistym 25mm/s filamentu extruder nie gubił kroków, a i tak ograniczyłem prąd do 2000mA, chociaż można by było dać 2500mA, jak nominalny prąd silnika extrudera.
No i wysyłanie plików z kompa po wi-fi i podgląd w przeglądarce co się dzieje, to dla mnie bajka, do tej pory, jak jaskiniowiec zapieprzałem piętro niżej po kartę SD, potem spowrotem piętro wyżej, żeby wgrać plik na kartę, potem znowu spowrotem na dół i odpalanie pliku z karty, czekanie, aż się rozgrzeje i zacznie drukowanie, kontrola pierwszej warstwy i po kilkudziesięciu minutach byłem wolny. Teraz podgląd na monitor, czy telefonie, że zaraz się zacznie, kontrolny wypad na dół i po 5 min już widać, że ok i można wrócić do zajęć. No i kultura pracy, cichutko, tylko wiatraki słychać.
Kolejna sprawa to elastyczność oprogramowania, widzę, że jeszcze z 12mm na osi X można wykorzystać, no problem, w telefonie odpalam plik konfiguracyjny, zmieniam wartość maks. osi X, zapis, restart i wszystko gotowe.
Generalnie to trzymałem płytkę pod coś większego, ale przy obecnych cenach to bezsens, tym bardziej, że nowe ARM-y to ponad 300Mhz zegar,w nich przetworniki AC 16bit vs 12bit, prawie 2 razy tego więcej, a cena niewiele wyższa od obecnych, tylko czekać, aż ta płytka będzie osiągalna za 50$.
Nie wspomnę o Mosfetach w obudowie SOT23 dźwigające 5-6A prądu - kosmos.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Vertex 8400

Post autor: tomekr »

No dobra, poszedł pierwszy testowy i prosty wydruk i moje pierwsze spostrzeżenia:
Oryginalny sterownik Vertexa gubił się przy skomplikowanych kształtach złożonych z wielu krótkich odcinków, tutaj błyskawica, ze 2-5 razy szybciej.
Precyzja sterowników i zgranie czasowe wymagają dodatkowej, precyzyjniejszej kalibracji i ujawniły się niedoskonałości mechaniczne, np słabo naciągnięty pasek na przekładni powoduje owal na krańcach łuków i słychać luzy na tulejkach w karetce XY.
Cisza, hałas jak z drukarki atramentowej.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Vertex 8400

Post autor: tomekr »

Doszło trochę zmian w mojej drukarence, przede wszystkim wywaliłem wentylatory pod drukarkę, nie ma problemu z łożyskami w wiatrakach, zmniejszyła się też waga głowicy, mniejszy hałas, bo pracują na 10-15% mocy i pod drukarką, no i jak mamy życzenie to jest moc, że czapkę może zdmuchnąć - wiatraki mają nominalnie po 30W mocy (12V/3A), chodzą przy 3-5W. Kolejna ważna zmiana to unoszone głowice, przesunięcie żółtej dźwigienki po prawej do przodu lub do tyłu unosi/opuszcza głowicę. Odbywa się to przez podjechanie karetką pod wystającą śrubę z prawej strony i przejazd karetki, to są procedury zapisane drukarce i są wykonywane przy wyborze głowicy. Kolejna zmiana to extrudery na dużych silnikach z 2 radełkami, ale jedno za drugim, czyli powiedzmy że jedno pcha i drugie ciągnie. Nie zdarzyło się zablokowanie filamentu, jak jedno radełko "zabuksuje" i wyżłobi filament, to drugie jest wtedy mocniej dociskane i przepchnie filament. Jak zacząłem testować wydajność drukowania to szybko wyrwało bowden i teraz bowdeny są wkręcane na gwint, ale bez problemu poszło 25mm3/s na PLA na dyszy 0.8, aż temperatura głowicy zaczęła kucać. Myśle, że na Vulkanie da się zrobić ponad 50mm3/s. Do dopracowania został jeszcze czujnik do poziomowania, nawet mikro włącznik jest zamontowany, ale reszta mechaniki popłynęła przy 50C, bo to z PLA. Jest też stół magnetyczny z blachą stalową pokrytą kaptonem, akurat z wydrukiem z Nanokarbonu części do ekstrudera.
Zostało jeszcze wywalenie silników na zewnątrz, powiększenie pola roboczego, zamknięcie komory, a nie przez ten duży "kapelusz", wzmocnienie konstrukcji kątownikami, wymiana prowadnic (krzyżaka) na nowy z rurek stalowych 10x1, no i łożysk na panewki ślizgowe. Obecnie te 2 tulejki mosiężne (oryginalne) w głowicy ważą prawie tyle co głowica z hotendami (chyba 57g tulejki vs 75g głowica z hotendami), nowe panewki to zaledwie 6g kpl. Do tego dojdzie prowadnica z łożyskami ok. 95g 50% sztywniejsza od oryginału i ponad 40% lżejsza. Ale to wszystko dopiero jak uruchomię nową drukarkę.
Załączniki
Aktualny stan mojej drukarki Vertex 8400
Aktualny stan mojej drukarki Vertex 8400
Berg
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 106
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Vertex 8400

Post autor: kapi »

DSC_0928.JPG
U mnie Vertex Evo dostał nową czapkę :)
Kwadrat stabilizujacy górę skrzynki.
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Vertex 8400

Post autor: tomekr »

Kapi, ty to w ogóle pojechałeś, bo i kinematykę zmieniłeś. Nie jestem przekonany do CoreXY, ze względu na długość pasków, trzeba by bardzo dobrej jakości paski i pewnie 10mm szer, a krzyżak nie jest zły jeśli się samemu projektuje i dostosowuje głowicę. Do CoreXY skłania mnie tylko możliwość wymiany narzędzi, nic więcej. Ja postaram się własnymi środkami dokonać modernizacji kinematyki, tzn nie będe zamawiał żadnej płyty, na rogach dam króciutkie kątowniki pionowo, otrzymujące kąt prosty narożników (powiedzmy 60x60x4) i u góry poziomo, wzdłuż ścianek takie 10x20 do 15x25 usztywniające ścianki, a tą oryginalną poziomą płytę wywalę, wypadałoby jeszcze wzmocnić oś Z i dać sztywniejsze mocowanie prowadnic. Ścianki boczne zostaną tylko dla rozmieszczenia łożysk wałków. Chcę jeszcze zabudować ścianki od wewnątrz styrodurem 10mm, nie będzie się tak rozgrzewać obudowa poliwęglanowa, no i zamknąć od góry jakąś osłoną.
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 106
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Vertex 8400

Post autor: kapi »

@tomekr, obudowa akrylowa mi została to co miałem zrobić :D

K8400 ma "swoją" , stalową skrzynię. znajdziesz ją parę stron wcześniej w tym wątku.
Berg
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”