Anycubic 4Max Pro - jak dobrze zacząć?

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Qbalion
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 09 kwie 2020, 18:27

Anycubic 4Max Pro - jak dobrze zacząć?

Post autor: Qbalion »

Hej,
Właśnie przyszła moja pierwsza drukara - Anycubic 4Max Pro (4MP). Trochę już o niej wiem i również paręnaście wydruków na innych maszynach mam już za sobą. Chciałbym jednak prosić właścicieli 4Maxów o przydatne rady jak z nią dobrze zacząć?

Mam mniej więcej taki plan:
1. Unboxing oczywiście i pozdejmowanie wszystkich zabezpieczeń i dystansów wewnątrz
2. Posprawdzam naciąg pasków i czy jest nasmarowana - prowadnice i śruba posuwu osi Z.
3. Nie będę się dobierał do płyty głównej - jeśli coś nie ruszy to wtedy otworzę i posprawdzam wtyczki
4. Skalibruję stół, założę filament.
5. I tu kwestia softu - czy od razu aktualizować jakiś firmware do płyty/wyświetlacza? Nie chcę eksperymantalnych tylko stabilne wersje.
6. Slicer - tej pory używałem Cura 4.5 i czytam, że nie bardzo sobie radzi z 4MP? Czy zrobić downgrade do wersji 4.1? Czy wystarczy wgrać lub samemu ustawić profil dla 4MP?
7. Po ustawieniu profilu w Cura warto pewnie skalibrować ekstruder i do tego jak rozumiem trzeba druknąć kostkę kalibrującą i zmieniać temperaturę co kilka warstw? Jak to dobrze zrobić?
8. Co jeszcze powinienem w niej sprawdzić/ustawić zanim wrzucę jakąś pierwszą figurkę? Kilka pierwszych wydruków zrobię w PLA i dopiero potem mam zamiar się pobawić z PETG lub ABSem.
9. Zanim ruszę z wyższymi temp dyszy (>230), to wymienię rurkę PTFE na Capricorna). W ABSie mam do zrobienia detal, który nie może wymiękać przy około 90-95s topniach.
10. Jak sprawdzić czy mój czujnik temp w bloku jest zgodny z softem? W sofcie jest ponoć profil 11 a w drukarkach czasem przychodzi czujnik wymagający profilu 5. (Lub odwrotnie? :-$)

Będę wdzęczny za waszą pomoc! Dzięki :-)
rydz
Postów w temacie: 1
Posty: 80
Rejestracja: 17 sty 2020, 16:35
Drukarka: MK3.5 MMU3 RevoSix
x 60

Re: Anycubic 4Max Pro - jak dobrze zacząć?

Post autor: rydz »

Cześć,
Ja tylko na szybkiego odpowiem na pkt 3.
Warto odkręcić dół (8 śrubek, 4 widoczne, 4 pod "gąbką" w nóżkach) i podkręcać wszystkie zaciski itp.
Ludzie w "internetach" piszą, że czasem kable są lekko przykręcone. Mogą wypaść i narobić szkody.

W swoim przypadku miałem kilka luzów.
Qbalion
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 09 kwie 2020, 18:27

Re: Anycubic 4Max Pro - jak dobrze zacząć?

Post autor: Qbalion »

Hej,
Po kilku problemach poszły testowe sowy. Wyszły nawet fajnie. Z tematów do ogarnięcia zrobiłem:
A. Obcięcie i wyrównanie kleju przy krańcówce osi Y, która nie ma dźwigienki. Klej blokował dosunięcie stołu i krańcówka nie włączała się. Można też było ją wymienić (zapasowa krańcówka z dźwigienką była w woreczku z sensorem filamentu), ale uznałem, że w jakimś celu tę bez dźwigienki montują :-$
B. Spiłowanie łbów śrub stołu (po wich wykręceniu) - wystawały po 0,05 do 0,15mm. Poza tym były słabo dokręcone. W sumie fart, że szyba przy dociskaniu nie pękła :-) Mimo to stół nadal był wklęsły około +0,2mm na środku.
C. Podłożenie folii alu na środku szyby stołu. Folia złożona tak, by na środku było 16 warstw (około 0,2mm), a na brzegach 8 warstw. Te 8 warstw pokrywaja może nieco ponad połowę powierzchni stołu. Docelowo składam na to reklamację.
D. Jednak rozkręcenie karetki, wyjęcie hotendu i zamiana PTFE na Capricorna. Zrobiłem to, ponieważ po pierwszym preheacie pod ABS (240 stopni) z dyszy poleciało coś białawego. Pomyślałem, że mam jednak nieodpowiedni termistor (względem ustawienia firmware'u) i poszło na dzyszę ze 260, co stopiło PTFE. Jednak po rozebraniu okazało się, że rurka była nienadtopiona, wyszła gładko, a w końcówce była chyba resztka białego filamentu. Mimo wszystko dobrze wiedzieć, jak się do tego dobrać i mieć spokój, że się nie stopi.

Teraz kolej na pierwsze slice'owanie, ale do ogarnięcia jeszcze wybór wersji Cury oraz ustawienie w niej parametrów 4Max Pro.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Anycubic 4Max Pro - jak dobrze zacząć?

Post autor: dziobu »

Qbalion pisze:A. Obcięcie i wyrównanie kleju przy krańcówce osi Y, która nie ma dźwigienki. Klej blokował dosunięcie stołu i krańcówka nie włączała się. Można też było ją wymienić (zapasowa krańcówka z dźwigienką była w woreczku z sensorem filamentu), ale uznałem, że w jakimś celu tę bez dźwigienki montują :-$
Dźwigienka wprowadza niepotrzebną histerezę i sama z siebie może nie zachowywać powtarzalności. Akurat w osiach X/Y w 99.9% przypadków nie ma to znaczenia i możesz przyjąć że ta blaszka wypadła :D

Jak działa bez niej - to zostaw.
Qbalion pisze:B. Spiłowanie łbów śrub stołu (po wich wykręceniu) - wystawały po 0,05 do 0,15mm. Poza tym były słabo dokręcone. W sumie fart, że szyba przy dociskaniu nie pękła :-) Mimo to stół nadal był wklęsły około +0,2mm na środku.
Te śruby przypadkiem nie mają sprężyn pod spodem i nie służą do wypoziomowania szkła?
Qbalion pisze:C. Podłożenie folii alu na środku szyby stołu. Folia złożona tak, by na środku było 16 warstw (około 0,2mm), a na brzegach 8 warstw. Te 8 warstw pokrywaja może nieco ponad połowę powierzchni stołu. Docelowo składam na to reklamację.
???
Qbalion pisze:D. Jednak rozkręcenie karetki, wyjęcie hotendu i zamiana PTFE na Capricorna. Zrobiłem to, ponieważ po pierwszym preheacie pod ABS (240 stopni) z dyszy poleciało coś białawego. Pomyślałem, że mam jednak nieodpowiedni termistor (względem ustawienia firmware'u) i poszło na dzyszę ze 260, co stopiło PTFE. Jednak po rozebraniu okazało się, że rurka była nienadtopiona, wyszła gładko, a w końcówce była chyba resztka białego filamentu. Mimo wszystko dobrze wiedzieć, jak się do tego dobrać i mieć spokój, że się nie stopi.
Przy 260 PTFE zaczyna się degradować i pęcznieje. Trochę cieplej i zaczyna wydzielać rakotwórcze substancje i staje się dość szkodliwy.
Teflon topi się w temperaturze (OIDP) ~340-350°C. O 100°C to raczej nie zbłądziłeś.
prystek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 11 kwie 2020, 14:14

Re: Anycubic 4Max Pro - jak dobrze zacząć?

Post autor: prystek »

czesc
jako nowy nabywca 4max chcialem zapytac kolege czy odrazu aktualizowal soft czy nie ma to wiekszego znaczenia?
oraz jako rady ma dla swiezaka w dziedzinie 4max pro ;-_
z gory dzięki
grego
Postów w temacie: 4
Posty: 110
Rejestracja: 24 paź 2017, 13:40
x 1

Re: Anycubic 4Max Pro - jak dobrze zacząć?

Post autor: grego »

A swoją drogą gdzie teraz ją zamawiałeś, z tego co patrzyłem nigdzie nie ma opcji wysyłki z Europy, mało tego jakby na oficjalnej stronie Anycubic jej nie ma...
Awatar użytkownika
musk75
Postów w temacie: 1
Posty: 64
Rejestracja: 12 sty 2020, 16:54
Drukarka: Bambusy oraz Prusy:)
x 6

Re: Anycubic 4Max Pro - jak dobrze zacząć?

Post autor: musk75 »

prystek pisze:czesc
jako nowy nabywca 4max chcialem zapytac kolege czy odrazu aktualizowal soft czy nie ma to wiekszego znaczenia?
oraz jako rady ma dla swiezaka w dziedzinie 4max pro ;-_
z gory dzięki
Nic nie aktualizuj tylko drukuj
Mocomo
prystek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 11 kwie 2020, 14:14

Re: Anycubic 4Max Pro - jak dobrze zacząć?

Post autor: prystek »

ok dzięki
Awatar użytkownika
Mocomo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 13
Rejestracja: 18 kwie 2020, 14:32

Re: Anycubic 4Max Pro - jak dobrze zacząć?

Post autor: Mocomo »

musk75 pisze:
prystek pisze:czesc
jako nowy nabywca 4max chcialem zapytac kolege czy odrazu aktualizowal soft czy nie ma to wiekszego znaczenia?
oraz jako rady ma dla swiezaka w dziedzinie 4max pro ;-_
z gory dzięki
Nic nie aktualizuj tylko drukuj
Pozwolę sobie przyłączyć do tematu swoimi problemami.
No i zacząłem. Na początek sowy z karty.
IMG_20200413_125402.jpg
IMG_20200413_152713.jpg
IMG_20200413_152745.jpg
IMG_20200411_194448.jpg
Potem dragony do trzymania filamentu.
IMG_20200413_174217.jpg
IMG_20200413_171041.jpg
Kupiłem suwmiarkę, zestaw pilników YATO YT-6144 i większe, ale PLA do szlifowania manualnego jest ciężkie, chociaż do wyszlifowania kolistych otworów w następnym druku przydały się.

No i teraz obecnie próbuję wydrukować tunel powietrzny pobrany z:
https://www.thingiverse.com/thing:3772311/files
IMG_20200417_195249.jpg
IMG_20200417_195729.jpg
IMG_20200418_181633.jpg
IMG_20200418_181652.jpg
okazało się jednak, że nie pasuje
IMG_20200418_181234.jpg
IMG_20200418_181248.jpg

Po wydrukowaniu zostawiłem filament w drukarce, na drugi dzień strasznie mi popękał na kawałki około 2 cm. Czy po drukowaniu trzeba wyjąć filament, wogóle po za wyczyszczeniem stołu trzeba podejmować jakieś czynności?
prystek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 11 kwie 2020, 14:14

Re: Anycubic 4Max Pro - jak dobrze zacząć?

Post autor: prystek »

grego pisze:A swoją drogą gdzie teraz ją zamawiałeś, z tego co patrzyłem nigdzie nie ma opcji wysyłki z Europy, mało tego jakby na oficjalnej stronie Anycubic jej nie ma...
na allegro u kolegi Sławka polecanego tu na forum - any przyleciala z angli 7 dni i drukuje :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”