Jest jakiś fajny, polski reprap full opensource?

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7565
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2669

Re: Jest jakiś fajny, polski reprap full opensource?

Post autor: Berg »

@Artu, @Fabrykator.pl : dzięki

@Gerreth: Tak to jest o coś zapytać, to znajdą się wiedzący, którzy powiedzą Ci kim jesteś. Dziękuję, przyjmuje z pokorą, postaram się bardziej.

Myślę właśnie o zrobieniu nowej drukarki i o tym, by jak już zrobię to dzielić się tym co zrobiłem oraz brać od tych, którzy wymyślą coś nowego, lepszego.
Jednocześnie wolał bym się tym dzielić promując jednocześnie polskie pomysły techniczne.
Jakieś tam kilka drobnych upgrejdów wrzuciłem na thingiverse (małe rzeczy, ale z kupy małych rzeczy robią się duże rzeczy) i zazdroszczę społeczności Prusy.

Typowo polskie podejścia są takie właśnie - narzekać, krytykować albo robić coś samemu. Indywidualne konkurencje zawsze nam wychodziły lepiej niż praca zbiorowa.

Przykładowo wydaje mi się, że jest poważny kłopot z Marlinem i przyciskiem halt, ( w ogóle funkcją kill ). Niewiarygodne, że nikt tego nie zauważył, a jestem przekonany, że przez to kilka drukarek na świecie poszło z dymem.
właśnie zaproponowałem poprawkę na githubie. To jest właściwe miejsce i sposób do dzielenia się zbiorową pracą. A nie "proszenie", czy szukanie po forach.

// Normalnie nie bawimy się w moderację ortów, ale tutaj padł taki błąd, że aż zostało to zaraportowane. :D
// FR
Awatar użytkownika
DVJCODEC
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 227
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:10
x 64
Kontakt:

Re: Jest jakiś fajny, polski reprap full opensource?

Post autor: DVJCODEC »

DUE3DOM - praca jak najbardziej zbiorowa na "fabrykatorze" i wyszedł z tego bardzo fajny produkt.
Ludzie (w Polsce) chętnie sobie pomagają jak atmosfera panująca wokół projektu jest zdrowa.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7565
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2669

Re: Jest jakiś fajny, polski reprap full opensource?

Post autor: Berg »

a widzisz, DUE3DOM, nie znalazłem. Wygląda fajnie.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Jest jakiś fajny, polski reprap full opensource?

Post autor: virgin71 »

Pirx jest również opensource:)
Garreth
Postów w temacie: 3
Posty: 164
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 26

Re: Jest jakiś fajny, polski reprap full opensource?

Post autor: Garreth »

Generalnie idea 'reprap' jako pomysl na maszyny samo-replikujace sie troche odeszla w niepamięć. Fajnie to brzmi, ze kupimy drukarke, a na niej wydrukujemy sobie czesci do kolejnych 10, ale spojrz na wiekszosc projektow polskich czy zagranicznych forumowiczow. W wiekszosci przypadkow odchodzi sie juz od elementow plastikowych gdzie tylko sie da, a z tego wzledu trudno o zdobycie popularności.

Open-source jest fajne jesli chodzi o software - tu sprawa jest jasna, bo pracuje się nad jednym projektem w kilka(nascie, set) osob. W przypadku elementów drukarek jest gorzej, bo jak sie nie ma sprzetu to trzeba zlecać prace mechaniczne, tworzenie plytek drukowanych, etc.

Zeby stworzyc tania drukarke na plastikach to projektow juz jest wystarczajaco duzo, można sie pobawić, wymyslajac cos, co da sie zreprodukowac w kilkudziesieciu procentach, ale w tej chwili to juz raczej zabawa hobbystyczna:) z praktycznego punktu widzenia lepiej przejrzec pare konstrukcji, rozrysowac sobie, kupic dociete profile aluminiowe i stworzyc solidna baze drukarki.

U siebie tez potrzebowalem wydrukowac pare elementow do drukarki na innej drukarce, ale w niedalekiej przyszlosci mam w planach pozostawic jedynie dwa plastiki wlasnego projektu, ktorych sensownie zastapic nie potrafilem. Gdzie tu miejsce na open-source?:)
Awatar użytkownika
picapau
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 14 lip 2016, 15:59

Re: Jest jakiś fajny, polski reprap full opensource?

Post autor: picapau »

Kopytko pisze:I coreXY Slawka z rctruck.pl
X3D oblewa egzamin na bycie open source juz w drugim punkcie definicji z wiki. Poza tym x3d zmienilo "dom" na http://diy-lab.pl/forum/
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Jest jakiś fajny, polski reprap full opensource?

Post autor: FlameRunner »

Garreth, jak zaprojektuję drukarkę nawet całkiem bez drukowanych części, ale udostępnię edytowalne projekty każdego elementu i napiszę "bierzcie i zarabiajcie na tym wszyscy", to nie będzie to open source?
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Jest jakiś fajny, polski reprap full opensource?

Post autor: McKee »

FlameRunner pisze:... udostępnię edytowalne projekty każdego elementu i napiszę "bierzcie i zarabiajcie na tym wszyscy", to nie będzie to open source?
Nie będzie :shout:
Może potocznie tak się to rozumie, ale formalnie jest jeszcze kilka innych warunków do spełnienia "Open Source".
Najgorszy :rotfl: (dla niektórych) warunek to konieczność publikacji prac powstałych na podstawie twojej pracy, na tej samej licencji (jest to twardy wymóg).
Czyli przeróbka Twojego projektu musi być dozwolona (przez Ciebie), ale też każda kolejna osoba przerabiająca musi udostępniać (for free) swoje modyfikacje (może na swoim produkcie zarabiać, ale musi udostępnić wszystkie źródła / pomysły). Jeżeli wykorzysta jakieś swoje wcześniejsze rozwiązanie czy patent, to musi go bezpłatnie udostępnić. Lekko "zaraźliwa" licencja - nie wszystkim się podoba i dlatego powstało dużo innych licencji umożliwiających bezpłatne dzielenie się produktem ale bez "utraty kontroli" (Creative Commons na przykład (w różnych wersjach)).

Warto przeczytać definicje Open Source dokładnie: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Open_ ... Definition

I rozróżniamy (rozróżniajcie) Open Source i RepRap - to zupełnie inne rzeczy.
RepRap może być na innej licencji (przykład Sławkowe X3D CoreXY) i nadal być RepRap-em.
Tu ciekawostka: licencja X3D CoreXY nie pozwala na zarabianie na tej drukarce - to jest też niezgodność z Open Source.

A sprzęt na Open Source nie musi być RepRap-em (zdaje się że dobrym przykładem jest Ultimaker - chociaż prawdę mówiąc tylko słyszałem, ale nie sprawdzałem osobiście czy Ultimaker na pewno jest na Open Source).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Garreth
Postów w temacie: 3
Posty: 164
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 26

Re: Jest jakiś fajny, polski reprap full opensource?

Post autor: Garreth »

FlameRunner pisze:Garreth, jak zaprojektuję drukarkę nawet całkiem bez drukowanych części, ale udostępnię edytowalne projekty każdego elementu i napiszę "bierzcie i zarabiajcie na tym wszyscy", to nie będzie to open source?
Co do szczegółów czy to będzie open source czy inna forma licencji to nie wiem, nie jestem w temacie samych licencji obeznany.
Bardziej chodziło mi o to, że na forach publikowane jest mnóstwo drukarek zrobionych w przydomowym warsztacie, jedynie rzadko ktoś to publikuje razem z dokumentacją, bo jej po prostu nie tworzy. Jedynie kwestia taka, że jeśli się komuś taki projekt spodoba, to zawsze może zapytać autora o listę części czy jakieś szkice w 2D czy 3D potrzebne do przygotowania poszczególnych elementów. Dlatego mi się wydaje, że gotowych projektów do pobrania nie ma zbyt wiele.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”