Anycubic Mega X - początki, czyli wątek o tym, że tani chińczyk nie jest idealny

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anycubic Mega X - początki, czyli wątek o tym, że tani chińczyk nie jest idealny

Post autor: FlameRunner »

SQ9KRD pisze:Zapytam przewrotnie a która jest idealna ?
Tytuł wątku to akurat ja zmieniłem.
Oryginalny tytuł brzmiał: "Anycube I3 Mega X - początki"
Jacob
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 06 maja 2020, 11:46
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Drukarka: Anycubic Mega X

Re: Anycubic Mega X - początki, czyli wątek o tym, że tani chińczyk nie jest idealny

Post autor: Jacob »

Na razie drukuję na PLA, gdyż ją dostałem wraz z drukarką.
W sensie parametrów druku czy profilu drukarki?
A jeżeli chodzi o drukarkę to o nią właśnie chodzi.
Jakie można zastosować ulepszenia (do wydrukowania), aby lepiej drukowała oraz czy da się zastosować w niej autopoziomowanie?
shdster
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 10 maja 2020, 03:29

Re: Anycubic Mega X - początki, czyli wątek o tym, że tani chińczyk nie jest idealny

Post autor: shdster »

To ja się podepnę, żeby się podzielić swoim doświadczeniem. Kupiłem drukarkę przez Aliexpress jakiś miesiąc temu, dotarła przed tygodniem (straszny delay przez COVID, chyba wszyscy kupują teraz). Jestem tu totalnie nowy i nigdy nie drukowałem w 3D dotąd.

Na początku było ciężko. Szczególnie z levelowaniem. Okazuje się, że mój stół jest lekko wykrzywiony (warp do góry na środku). Miałem wielkie problemy, żeby pierwsza warstwa jakiegokolwiek druku nie odczepiała się od szkła. W końcu zacząłem łapać o co chodzi i udało mi się wydrukować testowe sówki:

Obrazek

Następnie zacząłem pracować nad tym, żeby mimo wykrzywionego stołu jakoś wydrukować coś na większej powierzchni. Do tego celu, bardzo pomogła kalibracja odkopana na Youtube, żeby nie robić tak jak według producenta:

A --> B --> C --> D ... (kilka razy)

poniżej opis rogów:

D C

A B

tylko A --> C --> B --> D

Poszło o wiele łatwiej. Do tego dodałem do każdego druku, aby najpierw drukował się brim i teraz z tą krzywizną stołu prawie udaje mi się osiągnąć ideał (sprawa została zgłoszona na support Anycubica i wysyłają niewykrzywiony stół roboczy - plate i szkło - w ramach gwarancji).

Aby idealnie wypoziomować druk, robię tak, że drukuje rafta i ustawiam celowo stół w zbyt dużej odległości od dyszy. Patrzę ile warstw musi przejechać zanim zacznie drukować i sukcesywnie zmniejszam odległość, aż zacznie drukować na pierwszej.

Ustawiłem też wysokość layera na 0,3 mm i prędkość wydruku na 50 mm/s. Szczerze powiedziawszy wszystkie te rzeczy zrobiłem jednocześnie i nie wiem co tak naprawdę najmocniej pomogło :D

Co do poziomowania, to jest jakiś firmware Marlina, który jest napisany do i3 Anycubica, więc wymaga przepisania na Mega X i dzięki któremu można zmapować całą powierzchnię druku, żeby osiągnąć idealny odstęp od stołu.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Anycubic Mega X - początki, czyli wątek o tym, że tani chińczyk nie jest idealny

Post autor: McKee »

shdster pisze:... można zmapować całą powierzchnię druku, żeby osiągnąć idealny odstęp od stołu.
To jest proteza, której (IMHO) należy unikać jak ognia.
Problemy mechaniczne (płaskość stołu) należy rozwiązywać mechanicznie a nie software'owo.
Mapowanie powierzchni to jest jakieś rozwiązanie, jak inaczej się nie da to OK, ale stosować należy jak już nic innego nie da się zrobić.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Robin
Postów w temacie: 1
Posty: 110
Rejestracja: 19 mar 2020, 16:27
Lokalizacja: Wrocław
x 20

Re: Anycubic Mega X - początki, czyli wątek o tym, że tani chińczyk nie jest idealny

Post autor: Robin »

McKee pisze:
shdster pisze:... można zmapować całą powierzchnię druku, żeby osiągnąć idealny odstęp od stołu.
To jest proteza, której (IMHO) należy unikać jak ognia.
Problemy mechaniczne (płaskość stołu) należy rozwiązywać mechanicznie a nie software'owo.
Mapowanie powierzchni to jest jakieś rozwiązanie, jak inaczej się nie da to OK, ale stosować należy jak już nic innego nie da się zrobić.
Święte słowa, oś Z nie powinna się ruszać podczas drukowania całej warstwy. Stąd tyle wątków p.t. "dlaczego mam fale dunaju?".
shdster
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 10 maja 2020, 03:29

Re: Anycubic Mega X - początki, czyli wątek o tym, że tani chińczyk nie jest idealny

Post autor: shdster »

Dlatego czekam na nowe elementy od producenta i będę wymieniać ;)
shdster
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 10 maja 2020, 03:29

Re: Anycubic Mega X - początki, czyli wątek o tym, że tani chińczyk nie jest idealny

Post autor: shdster »

Mogę popprosić o opinię na temat jakości filamentu / wydruku?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze jedno pytanie - nie zawsze ale czasem po rozgrzaniu przed "dotknięciem" jeszcze przez dyszę stołu - cieknie lekko filament. To samo się dzieje przy ruchach głowicy na inne miejsce. Ale nie zawsze. Czym jest to podytkowane i jak tego uniknąć, rzecz jasna poza wymianą całej głowicy ? :)
shdster
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 10 maja 2020, 03:29

Re: Anycubic Mega X - początki, czyli wątek o tym, że tani chińczyk nie jest idealny

Post autor: shdster »

I ostatnie - czy według Was drukarka na podstawie tych wydruków da radę z tym: https://www.thingiverse.com/thing:3578797

? :)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8944
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Anycubic Mega X - początki, czyli wątek o tym, że tani chińczyk nie jest idealny

Post autor: dziobu »

shdster pisze:Mogę popprosić o opinię na temat jakości filamentu / wydruku?
Z tego co widać, a widać tak sobie - to nie jest źle. Właściwie to jest ładnie.
Te nitki w miejscach meijscah tylko musisz poprawić.
shdster pisze:Jeszcze jedno pytanie - nie zawsze ale czasem po rozgrzaniu przed "dotknięciem" jeszcze przez dyszę stołu - cieknie lekko filament. To samo się dzieje przy ruchach głowicy na inne miejsce. Ale nie zawsze. Czym jest to podytkowane i jak tego uniknąć, rzecz jasna poza wymianą całej głowicy ? :)
Wymiana/naprawa głowicy nic tu nie zmieni (o ile nie mówimy o szparce nad dyszą czy problemach z mocowaniem PTFE). Plastik cieknie bo działa grawitacja.
Wyciek przed wydrukiem zdejmujesz ręcznie albo robisz rozbiegówkę na stole żeby sam odpadł.
Cieknięcie podczas druku rozwiązujesz retrakcją.
shdster pisze:I ostatnie - czy według Was drukarka na podstawie tych wydruków da radę z tym: https://www.thingiverse.com/thing:3578797
Nie spróbujesz to się nie dowiesz. I się nie nauczysz.
Jeśli:
  • detal mieści się w polu roboczym,
  • nie wymaga cudownego materiału jakiego Twoja drukarka nie obsłuży,
  • oraz nie wymaga konkretnej wielkości dyszy
to jedyne ograniczenie w druku to fantazja tego co siedzi przed monitorem :)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anycubic Mega X - początki, czyli wątek o tym, że tani chińczyk nie jest idealny

Post autor: FlameRunner »

dziobu pisze:Z tego co widać, a widać tak sobie
U mnie w ogóle nie widać.

viewtopic.php?f=22&t=2109
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”