Drukarka robiona z pozostałości :)

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
cichy47
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:12
x 1

Drukarka robiona z pozostałości :)

Post autor: cichy47 »

Witam wszystkich
Na wstępie chciałem powiedzieć że poczytałem kila przykładowych wpisów o budowach i widzę że ludzie mają naprawde fajne pomysły które nie wiem czemu są krytyowane za niektóre rozwiązania techniczne a ja jestem zwolennikiem teorii że jeśli coś jest głupie ale działa to nie jest głupie :D.
Zarejestrowałem sie na forum zeby skorzystac z waszej wiedzy więc prosze nie obrzucajcie mnie shitem ze coś jest nie tak jak ktoś by sobie to wymarzył...Tyle słowem wstępu

Ponieważ pracuje teraz z domu i mam trochę więcej czasu a mam juz drukarkę 3d od 4 lat - klona prusy i3, pomyślałem że wala mi sie trochę cześci i można by było tak hobbystycznie coś z tego sklecić z nudów.

Częsci projektuje sobie w OnShape
onshape.JPG
Złożyłem to w całość i zapiąłem paski zostały mi silniczki (podróbki nema17 wyjete z AnetyA8) dokupiłem sterownik ramps1.4 z Megą
drukara.jpg
Idea była taka żeby maksymalnie wykorzystac pole robocze w srodku ramy wyszło ok 450x450mm przy założeniu że jako głowica pójdzie Ultimaker Cross.
Nie oczekuje że bede na tym drukował czesci do promów kosmicznych. Drukarka przydaje mi sie do napraw motocykli a raczej plastików w motocyklach wszystkie bardziej ambitne wydruki jakie chciałem robić nie miesciły sie na moim klonie prusy wiec wymysliłem to to to i uważam całkiem fajnie to wyszło jako eksperyment oczywiście ze złomu który sie walał na strychu.
Nie chciałem robić corexy bo te paski to troche bardziej idea Ultimakera .... tyle ze u mnie są dwie prowadnice z wałka 8mm z czego jedna jest pomostem napędowym (obraca się), Dotyczy to obu osi . W karetkach siedzą igusy. Wszystkie czarne elementy sa drukowane. Idea była taka ze drukarka robi dukarkę :D a przynajmniej część częśći .

Obecnie jestem na etapie wgrywania firmware-u i zapinania sterowania żeby zobaczyć czy osie X,Y bedą chciały gładko jeździć bo palcami przesuwają sie bez oporu ale jak to bedzie z silnikami nie wiem. Jak okaże sie że to działa to zaczne budowac oś Z

Pierwsza rzecz na jaka natrafiłem (problem) to w jaki sposób przeliczyć zębatki bo na silnikach z anety mam zebatki na osie 5mm a wałki sa 8mm i na takie zostały kupione zębarki. Średnice są rożne wiec ruch będzie trzeba przeskalowac tylko jak i gdzie sie to wprowadza w firmwarze...tego nie wiem i tutaj jest moja prośba o pomoc ewentualnie jakiś link do instrukcji jak to wgrywać i gdzie modyfikować

Znalazłem taką instrukcje https://www.my-home-fab.de/en/documenta ... -ramps-1.4
a jestem przeciwniekiem wyważania otwartych drzwi wole zapytać.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2668

Re: Drukarka robiona z pozostałości :)

Post autor: Berg »

Co do obliczenia mikrokrokow to tutaj:
https://blog.prusaprinters.org/calculator/
Jeśli masz koła zębate różnej średnicy na wale i na silniku to trzeba użyć proporcji, liczyć tak jak przełożenie w skrzyni biegów od moturu ;) jak podasz konkretnie jakie masz kółka to będzie obliczone

Co do krytykowania. Oczywiście że należ to skrytykować. To tak jakby nie krytykować że ktoś biegnie maraton w gumiakach. Mimo, że sie da przebiec.

Napisałeś, że chciałeś zmaksymalizować pole robocze. No ale ten sposób zamontowania wałków krzyżaka trochę pola Ci zabrało.
cichy47
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:12
x 1

Re: Drukarka robiona z pozostałości :)

Post autor: cichy47 »

Chcialem zmaksymalizowac przy posiadaniu juz tych elementow aluminiowych mialem ich 12 cietych mniej wiecej na 50 cmi z tego musialem cos wykroić :D
Jedyne gdzie trace miejsce to te dodatkowe elementy łaczne za karetkami. Najpierw wydrukowałem karetki z otworami na wałki ale przy montazu stwierdziłem że wymiana wałka krzyżaka lub łożyska głowicy będzie sie wiązała z rozebraniem całego układu co wg mnie jest lekko mówiąc bez sensu wiec zrobiłem ten element złaczny tak ze wystarczy je rozkręcić/rozpołowic i można wyjąc sam krzyż bez ingerencji w mechanike osi a że one troche wystają ...no coż i tak wewnątrz bedą śruby od stołu wiec ten lekki zgrzyt z efektywnym wykorzystanie pola i tak by sie pojawił :D. Ale dzieki za pierwszy wpis.

Nie mowiłem zeby nie krytykowac tylko żeby ktoś sobie oszczędził wpisów typu jak byś dołożył tu stowke tam dwie stówki dał tu lepsze tam droższe tu złote tam srebrne ...itd bo to nie była idea projektu.

Jest stara prawda : że może być zrobione szybko,tanio i dobrze ale wybrać można 2 z 3
Wiec jak szybko i dobrze to nie tanio
Jak tanio i szybko to nie dobrze
jak dobrze i tanio to nie szybko - osobiscie licze na ten wariant bo mam czas

Kólka mam takie 20 zębów fiu 8mm
wieksze kolko.JPG
16 zębów fiu 5mm
mniejsze kolko.JPG
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2668

Re: Drukarka robiona z pozostałości :)

Post autor: Berg »

no to trzeba policzyć tak:
obwód koła zębatego na silniku = 16zębów*2mm = 32mm
liczba mikrokroków na obrót silnika = 200 pełnych kroków silnika * 16 mikrokoków stepstika = 3200

liczba mikrokoków na milimetr = 3200/32=100

przełożenie na kołach zębatych (przekładnia na krótkim pasku) Jedno koło ma 16 zębów, drugie 20:
20 : 16 = 1,25

musisz wpisać w configu 1,25*100 = 125
kamilxxg
cichy47
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:12
x 1

Re: Drukarka robiona z pozostałości :)

Post autor: cichy47 »

No widzisz o takie rady mi chodziło - dzieki wielkie
cichy47
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:12
x 1

Re: Drukarka robiona z pozostałości :)

Post autor: cichy47 »

cos mam jakiś fuckup, zainstalowałem Arduino 1.8.12 pobralem nowego marlina 2.0 z gita wprowadzilem jakies tam zmiany - niec dużego ot po prostu że osie ruszyły nawet bez przeliczania , próbuje przekompilować szkic i trwa to godziny i sypie błedami. Czegos mi brakuje lub za nowy marlin?
arduino error log.txt
(421.61 KiB) Pobrany 144 razy
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2668

Re: Drukarka robiona z pozostałości :)

Post autor: Berg »

No nie myślisz chyba że ktoś będzie cały log przeglądał z godzinnej kompilacji :D

- Jaka elektronika?
- lepiej dać sobie spokój z Arduino i przejść na VSCode + PlatformIO
cichy47
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:12
x 1

Re: Drukarka robiona z pozostałości :)

Post autor: cichy47 »

Ramps 1.4 z Arduino mega 2560
Awatar użytkownika
Sekal
Postów w temacie: 1
Posty: 90
Rejestracja: 24 kwie 2016, 00:50
x 40

Re: Drukarka robiona z pozostałości :)

Post autor: Sekal »

Jeśli chodzi o kalibrację, to z mojego doświadczenia wynika, że lepiej ją robić na żywo. Poza tym tak jest łatwiej. Nie zawsze znamy parametry elementów jak budujemy z pozostałości. Szczególnie jak nie wiemy czy oryginalna część była w systemie metrycznym czy innym wymiarowana.

Wpisujesz komendę na konsoli, żeby przejechała głowica 50 mm i sprawdzasz czy tyle pojechała rzeczywiście. Mierzysz. Jak nie to rozwiązujesz prostą proporcję. Opcjonalnie możesz napisać sobie gcode przejeżdżający zadaną odległość w każdej osi. Warto sprawdzić dla różnych osi z różnymi wartościami.

zmierzona_droga\aktualna_liczba_krokow_kroki=oczekiwana_droga\nowa_liczba_krokow
- Dni Druku 3D, Kielce
- Drukarki w układzie delta
- Drukowanie z mas
cichy47
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:12
x 1

Re: Drukarka robiona z pozostałości :)

Post autor: cichy47 »

Panowie ,choć to głupie to, jestem z siebie zadowolony podpiąłem elektronike z wgranym firmwarem defaultowym żeby sprawdzić czy osie chodza, no i chodzą :) bardzo fajnie, oczywiscie stają po 20 cm. Pewnie taki bed jest a krancowek nie podpialem jeszcze ,wiec nie dotykam pozycjonowania, ale naprawde jest to dla mnie jako totalnego amatora, spory sukces
morf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”