Artillery Genius - konkurencja dla Ender 3?

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
dlewczuk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 42
Rejestracja: 01 cze 2020, 12:13
x 7

Re: Artillery Genius - konkurencja dla Ender 3?

Post autor: dlewczuk »

Zacząłem się zastanawiać czy jednak te parametry (zmniejszone flow i zmniejszona liczba kroków silnika ekstrudera) nie powinny zadziałać w drugą stronę...

Puściłem wydruk bez silikonowej skarpety i obserwowałem. I roztopiony filament zaczął bardzo powoli wypływać pomiędzy dyszą a blokiem i pomiędzy blokiem a łącznikiem.

Wiec tutaj była moja wina... Albo z pośpiechu po złożeniu całego ekstrudera nie dokręciłem dyszy na gorąco (byłem przekonany, że to zrobiłem), albo dokręciłem za słabo.

Teraz na gorąco dokręciłem konkretnie i widać poprawę.

Mała pierdoła a trochę syfu się zrobiło.

Mam już te części na wymianę, więc niedługo wymienię żeby wszystko było czyste.
lukasz.k
Postów w temacie: 5
Posty: 22
Rejestracja: 20 cze 2020, 11:19
x 5

Re: Artillery Genius - konkurencja dla Ender 3?

Post autor: lukasz.k »

Ja jeszcze nie ruszałem głowicy hotend, co to właściwie w środku siedzi? Bo myślę powoli o większych objętościowo wydrukach i wymianie na dyszę o większej średnicy.
Zamówiłem nakrętki do śrub trapezowych z kompensacją luzu, pomimo podkładki nakrętka pływa w gnieździe więc system działa. Jednak na prawej śrubie luz na nakrętce jest widoczny, pomiar suwmiarką z prawej strony wynosi 0,2mm.
W planach mam przerobienie mechanizmów naciągu pasków osi X i Y na pokrętła.
dlewczuk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 42
Rejestracja: 01 cze 2020, 12:13
x 7

Re: Artillery Genius - konkurencja dla Ender 3?

Post autor: dlewczuk »

Teoretycznie wymiana dyszy powinna być bezproblemowa, jednak na pewne rzeczy warto zwrócić uwagę.
W bloku grzejnym dysza powinna stykać się z łącznikiem.
IMG_20200718_192840.jpg
IMG_20200718_192911.jpg
Jak będziesz wkręcał dyszę to nie zrób tego błędu co ja.
Wkręciłem dyszę i ustawiłem blok grzejny równolegle do osi Y mimo tego, że dało radę jeszcze trochę dokręcić dyszę razem z blokiem grzejnym. Niedokręcenie spowodowało powstanie szczeliny pomiędzy dyszą i łącznikiem i filament wypływał ze wszystkich stron :)
Teraz wkręcam dyszę dopóki nie poczuję przyzwoitego oporu.

Jeżeli wykręcisz cały blok, z dyszą i łącznikiem to poza drukarką łatwiej to dostosować. Ja jak rozbierałem ekstruder łącznika nie wyjąłem z ekstrudera. Stąd jest lekko pod kątem (tak jak pokazywałem na zdjęciu w jednym z poprzednich postów).

Ogólnie w łączniku jest jeszcze rurka PTFE i powinna ona również stykać się z dyszą.
IMG_20200718_192958.jpg
Jednak jest duże prawdopodobieństwo, że rurka jest za krótka i przez retrakcję trochę się cofnęła...
IMG_20200718_193033.jpg
Jednak jeszcze nie wiem jaka powinna być dokładna długość rurki żeby dociąć ją na odpowiedni wymiar.

Co więcej nie widzę tam konkretnej blokady tej rurki...

Ale na razie temat odpuściłem i drukuję dopóki da radę i przy wymianie bloku i łącznika na nowe będę się zastanawiał jak to rozwiązać.

Póki co, po dokręceniu dyszy do oporu wydruki wychodzą przyzwoite i muszę trochę nadrobić robotę, więc jak działa to nie ruszam :)
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Artillery Genius - konkurencja dla Ender 3?

Post autor: Andrzej_W »

Jeżeli radiator i hotend są podobnie zbudowane jak w creality to może wystarczy podkładka pomiędzy złączkę a rurkę ptfe. Sprawdź jak wygląda to tutaj https://www.thingiverse.com/thing:4220059
dlewczuk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 42
Rejestracja: 01 cze 2020, 12:13
x 7

Re: Artillery Genius - konkurencja dla Ender 3?

Post autor: dlewczuk »

Wyglądają całkiem inaczej.

https://youtu.be/jPIC1XkM9bw?t=616


Z łącznika wychodzi rurka PTFE i na rurkę nakładana jest taka pokrywa i ta pokrywa chyba jest zablokowana w drugiej części ekstrudera.
Przy rozkładaniu przyjrzę się temu na spokojnie.

Ale wychodzi na to, że tutaj po prostu trzeba dociąć rurkę na odpowiednią długość i nie powinno być problemów.
surix
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 29 paź 2020, 18:58

Re: Artillery Genius - konkurencja dla Ender 3?

Post autor: surix »

Ja także stałem się posiadaczem Geniusa i jest to moja pierwsza drukarka :) Samo złożenie i uruchomienie było bezproblemowe. Po pierwszym wydruku miałem średnie odczucia głównie ze względu na nierówne warstwy:
IMG_20201022_104601_1280x720.jpg
Po naciągnięci pasków osi X i Y oraz poprawieniu ułożenia w sprzęgle osi Z śruby trapezowej drukarka zaczęła drukować już o wiele lepiej, profile pobrałem z https://3dprintbeginner.com/ideamaker-p ... nd-genius/ :
IMG_20201022_104508_1280x720.jpg
IMG_20201022_104527_1280x720.jpg
IMG_20201022_140048_1280x720.jpg
Zamówiłem nowsze sprzęgła dla osi Z, dyszę od Mellow (przesyłki w drodze), drukarkę czeka także nasmarowanie łożysk kół bo te które dołączyła fabryka są słabo nasmarowane ;)
Slidek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 11 lut 2021, 18:10

Re: Artillery Genius - konkurencja dla Ender 3?

Post autor: Slidek »

Cześć koledzy! ;)

Na forum jestem nowy, ale jako niezarejestrowany przeglądam je już jakiś czas. Czytałem, czytałem i wreszcie się naczytałem i mój wybór padł na Genius'a, jako pierwszą drukarkę. Mam jednak prążki na wydrukach, a że nie mam zbyt dużo doświadczenia, to przybywam z pytaniem co i jak począć, ażeby się tego pozbyć. Załączam zdjęcia jak wyglądają moje wydruki.

Ten był pierwszy.
3.jpg
Tutaj kolejny, już pocięty samodzielnie w Curze.
Jako pierwszy wydrukowałem ten po prawej, później poczyściłem i nasmarowałem ponownie oś Z i podokręcałem wszystko mocniej.
Ten po lewej wyszedł po powyższych operacjach.
2.jpg


A tak wyglądają obecnie. Jedyne co zrobiłem, to pozmieniałem kilka opcji w Curze.
4.jpg
Paski na wydrukach nadal są widoczne. Od czego w przypadku tej drukarki zacząć naprawę? Mam nadzieję, że jako "starzy wyjadacze" pomożecie świeżakowi ogarnąć ten sprzęt tak, żeby drukował ładnie :)

Znajomy kupił sobie również taki sam sprzęt, również na pierwszą drukarkę, ale oczywiście pech chciał, że to u mnie coś się sypie, a jego drukuje praktycznie idealnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”