Artillery Genius - konkurencja dla Ender 3?

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
dlewczuk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 42
Rejestracja: 01 cze 2020, 12:13
x 7

Re: Artillery Genius - konkurencja dla Ender 3?

Post autor: dlewczuk »

Kolejny dzień walki za mną...

Błędnie założyłem, że drukarka się zatrzymywała po pojawił się glut, a to glut pojawiał się przez to, że drukarka się zatrzymała.

Winny temu był pendrive. Nie ten dołączony do zestawu. Po prostu wziąłem jakiś z biurka... Także na to trzeba uważać.

Powyższy problem z zatrzymywaniem drukarki spowodował to, że wymieniłem dyszę. Myślałem, że dysza mosiężna za bardzo się oblepia, więc wymieniłem na stalową...

No i podczas wymiany dyszy spowodowałem pojawienie się szparki pomiędzy dyszą a łącznikiem.
I filament zaczął wypływać górą bloku grzejnego...

Rozebrałem cały ekstruder, to co się dało oczyściłem. Złożyłem ponownie i chciałem bardziej wkręcić łącznik, tak żeby zostawić delikatną szczelinę pomiędzy dyszą a blokiem grzejnym, aby podczas wymiany dyszy mieć pewność, że dysza dotyka łącznika.
Ale ustawiało to blok grzejny w takiej pozycji, że nachodził na nadmuch. Albo po prostu ta szczelina wyglądała na za dużą.

Wkręciłem dyszę do końca i dalej kręciłem już całym blokiem i wystarczyło jakieś 20-30 stopni dokręcić blok aby poczuć, że łącznik dotknął dyszy.
Stwierdziłem, że tak zostawię i sprawdzę.

Po tym wszystkim uświadomiłem sobie, że szparka pomiędzy dyszą a łącznikiem powstała przez to, że blok grzejny ustawiłem równolegle z osią Y. A trzeba było po dokręceniu dyszy dokręcić jeszcze trochę całość z blokiem i nie przejmować się, że jest to ustawione pod jakimś kątem.
IMG_20200711_174451.jpg
Zobaczymy za kilka godzin czy ma to sens.
dziobu, lukasz.k
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Artillery Genius - konkurencja dla Ender 3?

Post autor: dziobu »

Czyli zaczynasz poznawać jak to działa i dlatego pewne rzeczy są takie jakie są ;)
W sumie to dobrze. Teraz hurtowo rozwiązujesz wszystkie problemy aż dojdziesz do momentu gdzie wszystko będzie działać na tyle że kupić sobie jakąś drugą drukarkę żebyś miał w czym grzebać :D

btw.
Podła dysza to problem. Ale podła dysza stalowa to same problemy. A nie wiem co masz.
morf, dlewczuk
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 3220
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1593

Re: Artillery Genius - konkurencja dla Ender 3?

Post autor: morf »

Jak już druga doprowadzisz do stanu gdzie będzie produkować satysfakcjonujące Ciebie wydruki to przyjdzie czas na trzecią (bo przecież szkoda grzebać w takiej skoro dobrze drukuje) :-)
dlewczuk
Done is better than perfect.
dlewczuk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 42
Rejestracja: 01 cze 2020, 12:13
x 7

Re: Artillery Genius - konkurencja dla Ender 3?

Post autor: dlewczuk »

@dziobu,
Właśnie Genius to druga drukarka, trochę do grzebania ;)
Ender dosyć szybko dał mi zadowalające wydruki z PLA i tam staram się nie grzebać jak nie muszę.

Tutaj polubiłem się z PET-G i trochę więcej się bawię ze sprawdzaniem różnych parametrów.

Drukuję sobie klipsy do opakowań (tego nigdy za dużo, a wydruki są dosyć krótkie) i sprawdzam jaki jest wpływ zmiany parametrów...

Dyszę stalową kupiłem na Allegro, ale tylko jedną i już jest w koszu. Mosiężne z zestawu do drukarki.

Masz może jakiegoś sprawdzonego producenta?
A może czymś posmarować stożek dyszy...


@morf,
Jak tę doprowadzę do stanu, gdzie zadowalające wydruki będą powtarzalne to wezmę się za Endera, a potem zobaczymy ;)


Staram się tutaj opisywać te problemy (przynajmniej o nich wspomnieć) bo drukarka jest dosyć dobrą propozycją w tym przedziale cenowym. A szukając informacji na jej temat w pierwszym momencie raczej nie trafia się na opis problemów z jakimi można się spotkać, a raczej na same pochwały. Ale z czasem pewne problemy mogę się pojawić i jak będzie to gdzieś zapisane to może innym będzie łatwiej.

W sumie pierwsze wydruki, bez żadnego kombinowania, nie były jakieś złe. Jakbym nie miał porównania z Enderem to pewnie pomyślałbym, że tak ma być.
Jak ktoś kupuje drukarkę żeby drukować hobbystycznie różne rzeczy do domu lub jakieś przedmioty użytkowe, gdzie wygląd nie musi być idealny to Genius to dobra propozycja. Po wyjęciu drukarki z pudełka (i wkręceniu 4 śrub) i wgraniu profili do slicera, tych dostępnych w internecie, wydruki powinny być stosunkowo przyzwoite :)
lukasz.k
Postów w temacie: 5
Posty: 22
Rejestracja: 20 cze 2020, 11:19
x 5

Re: Artillery Genius - konkurencja dla Ender 3?

Post autor: lukasz.k »

dlewczuk pisze:Błędnie założyłem, że drukarka się zatrzymywała po pojawił się glut, a to glut pojawiał się przez to, że drukarka się zatrzymała.

Winny temu był pendrive. Nie ten dołączony do zestawu. Po prostu wziąłem jakiś z biurka... Także na to trzeba uważać.
Zapomniałem napisać, u mnie też był problem z pendrive, tym dołączonym do zestawu. Wydruk zatrzymywał się na kilka sekund i w tym czasie głowica roztapiała plastik dookoła. Na wyświetlaczu sypało błędami.
20200617_160504.jpg
20200617_160454.jpg
Teraz korzystam z Repetier-Host, ewentualnie inny pendrive.
dlewczuk
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Artillery Genius - konkurencja dla Ender 3?

Post autor: dziobu »

dlewczuk pisze:Masz może jakiegoś sprawdzonego producenta?
Wszędzie gdzie się da ładuje te od E3D. Zarówno mosiężne jak i stalowe.
morf, dlewczuk
dlewczuk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 42
Rejestracja: 01 cze 2020, 12:13
x 7

Re: Artillery Genius - konkurencja dla Ender 3?

Post autor: dlewczuk »

Ok, dzięki ;)
Na razie znalazłem całą masę zamienników, a te od E3D tylko u nich albo w 3DJake...
Jeszcze chwilę podrukuję na tych chińskich za 5 zł. A potem może bezpośrednio zamówię od E3D.

Chociaż wpadła mi w oko dysza, w której stożek przechodzi od razu w sześciokąt. Nie ma tego wypłaszczenia.
Może to też sprawdzę.

Ogólnie to nie jest problem drukarki jako takiej, a w pierwszej kolejności parametrów druku (w drugiej pewnie dyszy). Dysza się brudzi najbardziej podczas wydruków PET-G bez chłodzenia.
A zwłaszcza podczas wydruków pierwszej warstwy.

I pewnie nie odkryję nic nowego - tutaj poza parametrami (jeżeli chodzi o oblepianie dyszy), istotniejsze jest dokładne wypoziomowanie stołu.
Oczywiście to jest do zrobienia. I nie sprawia wielkich trudności tylko trzeba się przyłożyć.

Odnoszę wrażenie, że dysza stożkowa w Enderze i podkładka magnetyczna są mniej wrażliwe na błędy poziomowania stołu, niż to co mam w Geniusie - dysza volcano i szkło.
(ale to tylko takie moje przemyślenia)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Artillery Genius - konkurencja dla Ender 3?

Post autor: dziobu »

Jak CI się materiał na dyszy zbiera to zapewne podajesz za dużo materiału. Jak to poprawisz to zbieranie śmieci z dyszy będzie rzadkością i jej materiał nie ma większego znaczenia (*1).

(*1)
Wszystkie dysze które mam brudzą się podobnie od zewnątrz. Choć od pewnego czasu niemal w ogóle się nie brudzą :D
dlewczuk
lukasz.k
Postów w temacie: 5
Posty: 22
Rejestracja: 20 cze 2020, 11:19
x 5

Re: Artillery Genius - konkurencja dla Ender 3?

Post autor: lukasz.k »

Znalazłem dość fajne profile do Cury od 3D Nexus
https://3d-nexus.com/resources/file-arc ... ery-evnovo
https://www.youtube.com/watch?v=Qm_dwgR ... e=emb_logo

Cooling fan torture test:
20200712_011636.jpg
20200712_095459.jpg
20200712_095605.jpg
20200712_095612.jpg
20200712_095618.jpg
20200712_095707.jpg
20200712_095720.jpg
20200712_095729.jpg
20200712_095735.jpg
Mógłby ktoś wyjaśnić, dlaczego gdy robiłem test retrakcji to przy 0,6mm było ok, a przy tych wydrukach powyżej przy 2,5mm pojawiają się nitki?
dlewczuk
dlewczuk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 42
Rejestracja: 01 cze 2020, 12:13
x 7

Re: Artillery Genius - konkurencja dla Ender 3?

Post autor: dlewczuk »

@likasz.k,
korzystałem z tych profili do Cura i rzeczywiście było całkiem ok. Jednak pobrałem profile z 3dbeginners do ideamakera i ten slicer też mi się spodobał i postanowiłem potestować.

Co do retrakcji 2,5 mm i nitek to sam chętnie zweryfikuję swoje myślenie na ten temat.

Tłumaczę to sobie tak (na podstawie tego co gdzieś przeczytałem i "wydaje mi się")... retrakcja trwa ułamek sekundy, wycofujesz jakąś objętość materiału i następnie dosyć szybko wprowadzasz tę objętość z powrotem.
Jednak to co jest już roztopione w dyszy to tego nie wycofasz. Wycofanie filamentu polega na zmniejszeniu nacisku na to co jest roztopione.
I jak nie ma nacisku to materiał nie wypływa, jak z powrotem wprowadzasz materiał to zaczyna on płynąć (no logiczne...).
I jak wycofałeś mniejszą wartość to wystarczyło na zwolnienie nacisku, a następnie wprowadziłeś tę wartość z powrotem i było dobrze.
A jak wycofałeś większą wartość to również to wystarczyło na zwolnienie nacisku, ale już wprowadzenie tej większej wartości mogło spowodować większe ciśnienie i materiał zaczął wypływać "niekontrolowanie" i to spowodowało nitkowanie.
Ale to takie moje tłumaczenie samemu sobie.
Może będzie jakimś punktem odniesienia.
dziobu pisze:Jak CI się materiał na dyszy zbiera to zapewne podajesz za dużo materiału. Jak to poprawisz to zbieranie śmieci z dyszy będzie rzadkością i jej materiał nie ma większego znaczenia (*1).

(*1)
Wszystkie dysze które mam brudzą się podobnie od zewnątrz. Choć od pewnego czasu niemal w ogóle się nie brudzą :D
I zapewne masz rację.

Mocno bawiłem się wartościami flow rate, zazwyczaj zmniejszałem te wartości. Ale przez moje testowanie ideamakera nie zwórciłem uwagi na to, że jest tam parametr E steps... Jest w ustawieniach drukarki, a ja skupiłem się na parametrach druku.
Był ustawiony na 415, gdzie w rzeczywistości wynosi 445 (i tutaj tak było ustawione od początku przez producenta, wykonałem test i nie trzeba było tej wartości zmieniać).

Teraz ustawiłem poprawną wartość w ideamaker i sprawdzę co wyjdzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”