Adinfo - Prusa i3 Beer 0% Upgrade

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 58
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Adinfo - Prusa i3 Beer 0% Upgrade

Post autor: Adinfo »

Rozwiązałem problem z przesunięciem w osi Y co było widać na wydrukach, które wcześniej zapodałem. To nie była wprost sprawa mechaniczna - myślałem, że to wina tulei grafitowych, które stawiają większy opór (przy wolniejszym druku to nie wystąpiło dla tego samego drukowanego obiektu). CURA z "jakiegoś powodu" miała włączoną kontrolę JERK i przy JERK dla travel = 30, zauważyłem to przypadkiem w panelu drukarki przy wydruku. W drukarce mam domyślnie ustawione Jerk = 20 dla osi Y, po wyłączeniu kontroli JERK w CURA i puszczeniu wydruku 80mm/s przesunięcie nie wystąpiło, spróbuję jeszcze z większą prędkością i zobaczę jak to wyjdzie.
morf
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 58
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Adinfo - Prusa i3 Beer 0% Upgrade

Post autor: Adinfo »

Otrzymałem w tym tygodniu przesyłkę z 5-cioma filamentami PET-G 3mm 0.5KG każdy, niestety jest problem z moim hotend - filament bardzo trudno z dużym oporem wchodzi do środka, nie wspomnę już o drukowaniu, które nie jest możliwe. Do tej pory drukowałem z PLA 2.85mm i nie było większego problemu (mam rozwiercony otwór w ekstruderze. Ten nowy PET-G ma około 3mm średnicy i z tego co widzę może być problem bez przeróbki/rozwiercania samego hotend (mimo, ze jest niby pod 3mm), mam taki:

https://pl.aliexpress.com/item/32911028903.html (fullmetal 3mm - mam jeden a drugi zamówiony)
https://pl.aliexpress.com/item/32907607166.html (radiatory fullmetal - zamówiłem)
https://pl.aliexpress.com/item/32902245824.html (łączniki fullmetal - zamówiłem)

Jeżeli chodzi o rozwiercanie radiatora i łącznika to mam tylko wiertarkę stacjonarną na stojaku - ale są obawy, że tam są za duże luzy i mogę narobić więcej szkody niż pożytku z tej operacji, samo wiertło np. 3.1mm jeszcze bez problemu znajdę (może nawet mam gdzieś w domu), ale samo wiercenie może już nie być takie precyzyjne. Po takiej operacji powiększone otwory mogą nie być na tyle gładkie i równe jak by to zrobił fachowiec dobrym sprzętem. Czekam też na dostawę zapasowych łączników, radiatorów z tego samego sklepu co mam z nim problem (różne wziąłem w zapasie bo też do innej drukarki pójdą w razie czego). Może macie jakieś rady czy można coś w tej kwestii zdziałać.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Adinfo - Prusa i3 Beer 0% Upgrade

Post autor: Pjoter »

Brzmi jak zlecenie dla TDI-CAD :D
JGFTW, Artu, Abys, Adinfo
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 58
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Adinfo - Prusa i3 Beer 0% Upgrade

Post autor: Adinfo »

Pjoter pisze:Brzmi jak zlecenie dla TDI-CAD :D
A chciałem to napisać w poście, ale mnie "ubiegłeś" :mrgreen:
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 58
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Adinfo - Prusa i3 Beer 0% Upgrade

Post autor: Adinfo »

Ostatnio zabrałem się za próbę z druku PET-G 3.00mm, który odkupiłem (5 szpul po około 0.5KG dziwnej firmy ARTMe, GlassME). Jedna szpula to czarny PET-G, z powodu, że hotend mam fullmetal i 2.85 to filament 3.00mm nie przechodzi przez niego poprawnie. Do tego celu założyłem łącznik pod 2.85 ale wersja pod PFTE, co umożliwia bez większych oporów drukowanie filamentem o średnicy 3.00mm. Niestety jak zawsze mam problemy z retrakcją i nitkowaniem.

Temperatura: próba przy 225-230 stopni (stół 70-75 stopni) - po kilkunastu/kilkudziesięciu minutach filament utyka w hotendzie i radełko nie daje rady go pchać, dopiero 235 stopni powoduje, że tego problemu nie ma.

Flow: udało się go w końcu okiełznać, że przy dyszy 0.4mm mam w miarę prawidłowe szerokości ścianek.

Niestety próba wydrukowania wierzy do testu retrakcji kończy się bardzo kiepskimi wydrukami, a temperatury już bardziej nie mogę obniżyć.

Próbowałem włączyć lekki nadmuch dla PET-G 4% ale nie wiele to dało, retrakcja jaką mam w tej chwili to 3/30mm, jak próbowałem zwiększyć retrakcję np. 4/30, 4/40, 4/50, 5/25, 5/30 ale było tylko gorzej.

Hotend mam taki (różne wersje do różnych celów): https://pl.aliexpress.com/item/32911028903.html

Kolejne problemy to przy 235 stopni (+ nadmuch 4%) odrywanie supportu jest bardzo trudne i czasami niemożliwe.
Załączniki
petg3_7.jpg
petg3_6.jpg
petg3_5.jpg
petg3_3.jpg
petg3_2.jpg
petg3_1.jpg
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Adinfo - Prusa i3 Beer 0% Upgrade

Post autor: Pjoter »

A nie rozmawiałeś z TDI-CAD aby ci wytoczył heatbreak i dysze pod filament 3.00mm? Bo brzmi to na rozwiązanie twoich problemów :D
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 58
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Adinfo - Prusa i3 Beer 0% Upgrade

Post autor: Adinfo »

Pjoter pisze:A nie rozmawiałeś z TDI-CAD aby ci wytoczył heatbreak i dysze pod filament 3.00mm? Bo brzmi to na rozwiązanie twoich problemów :D
W sumie masz rację, bo raczej tak zrobię, ale od razu wezmę od niego też inne np. do delty, albo jak ma coś gotowego do zaproponowania do tych rozwiązań jak komuś robił wcześniej.

Tylko ten filament 3.00mm to raczej zużyję i nigdy więcej nie wrócę do niego, za to pod 1.85mm to na pewno by się na stałe przydało.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 58
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Adinfo - Prusa i3 Beer 0% Upgrade

Post autor: Adinfo »

Wracając do tematu PET-G kombinuję co jeszcze mogę zrobić aby elementy z PET-G nie pływały (nie deformowały się) i mniej nitkowały:

1) staram się drukować bez nadmuchu (w skrajnych sytuacjach włączam nadmuch 4%)
2) ustalam minimalną temperaturę kiedy filament drukuje się poprawnie np. 235 stopni
3) ustawienia retrakcji niewiele dają, ale są bardzo kiepskie (wolę tego nie pokazywać) - a temperatury już nie mogę zmniejszyć

Drukuję ostatnio elementy:
- 4 obrysy i 4 warstwy górne i dolne
- wypełnienie 50%, dysza 0.4mm, wysokość 0.3/0.35mm
- prędkość druku 60mm/s, próbowałem też zwiększać travel ze 120 na 160mm/s, ale z powodu innych problemów wróciłem do 120

Jak pisałem wcześniej supporty są bardzo trudne do oderwania a niektóre narożniki są dosyć zaokrąglone jak by spływały - przy warstwie 0.3 lub 0.35 w Cura dystans jest dobierany na 0.1mm, ale widzę też, że obiekt drukowany nad supportem opada z ciepła nieco w dół - np. jak jest otwór poziomo to z góry jest "zapadlisko".

Czy przy takich wydrukach, które muszą być mocne mechanicznie (jak dla PET-G) przy dużej prędkości większy nadmuch zaszkodzi? (np. przy 60mm/s mam 4% a przy 80mm/s dam 10%) - czy zwiększenie nadmuchu przy jednoczesnym zwiększeniem prędkości może znacząco zaszkodzić?
Czy zwykle zmniejszając prędkość druku z 60 do 30mm/s uzyskuje się lepsze wydruki z PET-G? - może iść w tę stronę. Albo zmniejszyć wysokość warstwy np. max do 0.25mm.

Jak często słyszę, że ludzie w 90% używają PET-G a nie PLA to jakim cudem to się udaje i to z dobrym efektem końcowym.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Adinfo - Prusa i3 Beer 0% Upgrade

Post autor: Pjoter »

A nie możesz przy mostach dać 30-100% nadmuchu. Wartość musisz dobrać ale chodzi o to aby jedna, pierwsza warstwa nad supportem była drukowana z dużym nadmuchem. Będzie krucha ale to tylko 1 warstwa a już kolejna nad nią będzie uznawana jako zwykła ściana dolna i drukowana znowu z nadmuchem 0-4%. Z tego co pamiętam to w PrusaSlicer mogę tak ustawić.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 58
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Adinfo - Prusa i3 Beer 0% Upgrade

Post autor: Adinfo »

Pjoter pisze:A nie możesz przy mostach dać 30-100% nadmuchu. Wartość musisz dobrać ale chodzi o to aby jedna, pierwsza warstwa nad supportem była drukowana z dużym nadmuchem. Będzie krucha ale to tylko 1 warstwa a już kolejna nad nią będzie uznawana jako zwykła ściana dolna i drukowana znowu z nadmuchem 0-4%. Z tego co pamiętam to w PrusaSlicer mogę tak ustawić.
Dzięki za radę, nawet nie brałem takiej możliwości pod uwagę - bo te opadanie materiału i problemy są tylko przy niektórych warstwach, poszukam czegoś takiego w Cura może jest a o tym nie wiedziałem. Ten nadmuch miejscami by sporo dał.

Przy okazji jak by w Cura po wygenerowaniu wstępnym druku/wizualizacji supportów dało się niektóre wyłączyć całkowicie "usunąć" to by też czasami ułątwiło życie - po co komu w otworze na małą śrubę drukować suppport - a Cura to robi np. mimo ustawienia 70 stopni pochyłu.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”