Adinfo - Prusa i3 Beer 0% Upgrade

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Adinfo - Prusa i3 Beer 0% Upgrade

Post autor: Berg »

W zasadzie to ja zawsze uważałem, że wycinanie podstawy stołu z grubego alu to marnotrawstwo.
Z włókna węglowego mi się marzy :)

Poza tym, to tak jak mówiłem idź w podwójne paski, (raczej na jednym silniku, z dwoma są kłopoty choć moc większa :P). Jeśli jednak nie, to raczej łożyska muszą być bliżej paska.

PS: Jakiego używasz modułu assembly we freeCad ?
IMG_20201111_230426.jpg
Marvin27, Adinfo
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 58
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Adinfo - Prusa i3 Beer 0% Upgrade

Post autor: Adinfo »

rafaljot pisze:1) Poza tym, to tak jak mówiłem idź w podwójne paski, (raczej na jednym silniku, z dwoma są kłopoty choć moc większa :P). Jeśli jednak nie, to raczej łożyska muszą być bliżej paska.
2) PS: Jakiego używasz modułu assembly we freeCad ?
Ad.1
Możliwe, że zrobię tak jak u Ciebie bo i tak mi leży silnik (taki sam jak mam aktualnie), wystarczy dodrukować drugi komplet "plastików". Dzięki za zdjęcie od spodu, na pewno pomoże w podjęciu decyzji. Materiału mam na dwa stoły, w razie czego zawsze mogę zrobić dodatkowe otwory i przejść na dwa silniki itp.

a) W przypadku jednego paska masz na myśli, że łożyska musiałbym umieścić bliżej siebie w osi X (tym samym bliżej paska "środkowego")?

b) Jeżeli użyłbym jednego silnika to najlepiej jak by udało mi się kupić osobną "ośkę" 5mm lub wybić taką z uszkodzonego silnika (z "wcinką na przykręcenie trybka) + jakiś sztywny łącznik metalowe do skręcenia obu osiek + dorobić jakieś mocowania łożysk wzdłuż tej dodatkowej ośki. I wtedy jeszcze trybko dodatkowe na drugi pasek.

c) Czy z silnika trudno jest "wybić" ośkę? (pogadam z moim "przyszywanym wiekowym wójkiem" to może mi taką ośkę przygotuje jeżeli będzie miał o średnicy 5mm, wytdy pozostanie tylko zamocowanie silnika i "wzmocnienie" dodatkowym uchwytami z łożyskami na końcach.

Ad.2
Niestety w moim przypadku FreeCAD to całkowita amatorka i ręczne dzierganie - co najwyżej z wykorzystaniem Array (gdzie mogę tablicą rozstawiać elementy w określonej odległości (wtedy korygując pierwszy reszta się ustawia tam gdzie powinna - to szczyt moich umiejętności).

Wczoraj zapuściłem się w głębiny twórczości sprężynowej FreeCAD i wydziergałem sprężynę po ścieżce do stołu wg. tutorialu z YouTube.

Dużo bym się nauczył przeglądając więcej tuturiali i potworzył własne projekty na większą skalę niż teraz - do tego z wykorzystaniem większej liczby narzędzi i "wspomagaczy" - aktualnie jak pisałem dziergam ręcznie bez wykorzystania zaawansowanych narzędzi (nawet nie wiem że takie istnieją albo jak ich użyć) w programie FreeCAD.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Adinfo - Prusa i3 Beer 0% Upgrade

Post autor: Berg »

ad 1a. tak. zwłaszcza tulejki, a nie kulkowe, mogą mieć tendencje do zacinania się, jak stół się będzie przekaszać, wystarczy, że np całkiem po lewej będzie jakiś cięższy element wydrukowany.
ad 1b. w zasadzie wszystkie chwyty dozwolone. długa oska a na niej dodatkową rolka, pasek zamknięty do silnika to typowe rozwiązanie w drukarkach jak Anycubic Max, Ghost, Dreamer. tylko tam poroszaja osią X a nie stołem. dodatkową zaletą to, że można pokombinować z przełożeniem np 2:1 na zamkniętym pasku

ad 1c był wątek, @kopytko wybił walki z silników i zastąpił śrubą trapezową tr5. można spróbować wybić i zastąpić długim walkiem.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 58
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Adinfo - Prusa i3 Beer 0% Upgrade

Post autor: Adinfo »

Wątek z wymianą osi na śrubę czytałem viewtopic.php?f=50&t=743

Powoli będę zamawiał to czego nie mam na stanie, czyli:

- Tuleja spiekana tulejka z brązu TYP A 8x12x16 (https://allegro.pl/oferta/tuleja-spieka ... 8842730132)
- Tuleja spiekana tulejka z brązu TYP A 8x12x20 (https://allegro.pl/oferta/tuleja-spieka ... 9887904366)
- Zębatka GT2 20T pasek 6mm wał 5mm (https://allegro.pl/oferta/zebatka-gt2-2 ... 9535489075)
- Koło zębate luźne z łożyskiem 20T GT2 6mm oś 5mm (https://allegro.pl/oferta/kolo-zebate-l ... 9535531275)
- wałek liniowy fi 5mm (https://allegro.pl/oferta/walek-liniowy ... 9162848578) - tną na wymiar

Zastanawiam się czy tym dałbym radę (osiowo) skręcić oś silnika Nema oraz osobną oś 5mm tym: https://allegro.pl/oferta/hexy-hex-1-10 ... 8476644283 (albo poszukam czegoś dłuższego), ewentualnie natnę tak dodatkową ośkę aby zrobić w niej wcięcie jak w silniku. Jeżeli oś silnika była by równo skręcona z przedłużką i za nią od razu łożysko to powinno dać radę.

Nie wiem jeszcze jakie łożyska użyć do zamocowania wałka z dwoma zębatkami GT2 - czy takie chwyty do profili 2020 lub 2040 ktoś już miał pod łożyska na oś 5mm.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 5
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Adinfo - Prusa i3 Beer 0% Upgrade

Post autor: czasnagli »

dodam jeszcze coś od siebie... odpuść te tulejki z brązu. Jak masz wałki w tolerancji h6 to te tulejki będą ciasne, jeśli chińskie g6 to można próbować. Już jedna daje opór i nie ma bata abyś ustawił 4 sztuki aby to chodziło gładko. Kupiłem takie na fi12, kasa poszła w błoto. Zmarnowałem mnóstwo czasu i pieniędzy na różne rozwiązania przy wałkach 8mm i teraz przy 12mm i ostatecznie zostałem przy LME12UU.

Jak chcesz zrobić na dwa paski to wydaje się, że prościej i taniej będzie wykorzystać 2 zębatki 20t fi8, rurka aluminiowa fi8, 4 łożyska 608, sprzęgło 5x8 po stronie napędowej oraz po drugiej stronie dwa napinacze z zębatkami 20t na fi3 lub fi5.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Adinfo - Prusa i3 Beer 0% Upgrade

Post autor: Berg »

mam te tulejki nie są ciasne, są pasowe tak jak trzeba, na wałkach z tolerancją h6, czy chromowanych h7. muszą tylko być równolegle prowadzone. We wszystkich Ultimakerach też jakoś to działa,

PS ale jeśli będą ciasne, to odrobię pasty polerskiej na wałek i przejechać tulejkę parę razy po całym wałku. Potem dokładnie usunąć pastę.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 58
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Adinfo - Prusa i3 Beer 0% Upgrade

Post autor: Adinfo »

Dzięki za uwagi z tymi tulejkami i wałkami (tonerancje) - wezmę to pod uwagę.

1) tulejki to nie jest góra kasy - 20-ścia kilka złotych przeżyję jednorazowo za 4 sztuki fi8 - tylko wziąć te dłuższe czy te krótsze? - co sądzicie 16-20mm to nie duża różnica, ale na 4-rech sztukach to już mogą być opory większe.

2) A jeżeli zostałbym przy tym, że w pierwszej wersji tego stołu (mam kątowników na dwa stoły) zrobiłbym go na trzech tulejkach (dwie krótsze z lewej i jedna dłuższa z prawej - tam gdzie będzie jedna) i jednym pasku standardowo aby ocenić potem jak pracuje stół z dwoma paskami (druga wersja) - sam jestem ciekawy, niczego nie tracę tylko dodatkowe otwory musiałbym wykonać aby stół przerobić na dwa paski (4 tuleje).

3) Wałki te co mam i tak są bardzo krótkie (nie wiem jaką mają tolerancję i jak będzie z tulejami) - nowych wałków jeszcze nie zamawiałem a te co mam trudno stwierdzić jakie są - przekonam się jak zamówię tuleje - te nie są grafitowe co zapodałem link ale właściwości smarne mają podobne.

4) I tak będę dłuższe wałki zamawiać od TDI-CAD - wszystkie profile 2040 co mam mają 460mm równiutko przycięte - jak to skręcę to dokładnie zobaczę jak długie prowadnice kupić (dla osi X oraz Y) - to będzie spory zapas w obu osiach z miejscem na stół - na pewno wejdzie docelowo stół 300mm na szerokość, mam na to PCB 200x30mm jak by co - do tego też będę robił "stelaż" z kątowników alu (ale to już inny temat).

5) Czy ma sens próbować robić myk z tulejkami na osi X gdzie jeździ ekstruder? - czy takie rozwiązanie się sprawdzi zamiast łożysk liniowych.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Adinfo - Prusa i3 Beer 0% Upgrade

Post autor: Berg »

- na X lepiej moim zdaniem zostawić kulki.

- Ja bym dawał cztery tulejki pod stół. wałki muszą być idealnie równolegle. trudno to będzie ustawić ale da radę.
Trzeba najpierw założyć dwie tulejki przednie. dojechać do jednego krańca zakręcić walki. potem do drugiego. w ten sposób na całej długości walki będą tak samo od siebie oddalone (czyli równolegle)
potem założyć tylne tulejki (pewnie będzie ciężko chodzić), rozgrzać lekko palnikiem wałek do 100'c miejscowo i przesunąć stół tak by najechały na rozgrzane miejsce - plastiki się lekko roztopią i ułożą idealnie.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 58
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Adinfo - Prusa i3 Beer 0% Upgrade

Post autor: Adinfo »

rafaljot pisze:....rozgrzać lekko palnikiem wałek do 100'c miejscowo i przesunąć stół tak by najechały na rozgrzane miejsce - plastiki się lekko roztopią i ułożą idealnie.
Tak też zrobię - co najwyżej hotairem to potraktuję dłużej i na wyższej temperaturze.

@rafaljot - pisałeś, że przy dwóch silnikach (tak jak u Ciebie) mogą być czasami problemy - co masz na myśli? (bo to akurat byłbym w stanie zrobić od ręki - jak tylko kupię zębatki)
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Adinfo - Prusa i3 Beer 0% Upgrade

Post autor: Berg »

a zrób. w końcu u mnie działa.
Zaletą jest to, że ja mam te dwa silnik na osobnych stepstikach, tak że moc jest podwójna (no chyba, że jeden tmc5160). Przy dwóch osobnych silnikach jednak fajnie, by był jakiś choć mikroluz na tulejkach, bo silniki nie pracują idealnie, producenci podają że dokładność zębów rotora jest ~2% jeden może pozycjonować minimalnie inaczej niż drugi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”