MK3S poziome pręgi

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Jasnemocne
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 28 lip 2020, 14:54

MK3S poziome pręgi

Post autor: Jasnemocne »

Cześć, jakiś czas temu pojawiły się pręgi jak na zdjęciach poniżej. Zdjęcie jest dla porównania z Enderem3 i jakiś domyślnych ustawieniach "na szybko" więc proszę nie bić za ten szew. Próbowałem różnych metod druku, filamentów, ustawień wszędzie efekt taki sam. Ma ktoś pomysł? Oczywiście podstawowe rzeczy jak napięcie pasków smarowanie łożysk etc zostało wykonane. O sprzęcie:

Samoróbka mk3s
Full Bear Upgrade
Łożyska Misumi (przesmarowane z aplikatorem)
Większość gratów dostarczone przez Fystec
Przebieg 1600h
Załączniki
IMG_20200726_180855.jpg
IMG_20200726_180852.jpg
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: MK3S poziome pręgi

Post autor: JGFTW »

Nie podpisałeś zdjęć, ale zakładam, że ta sowa na górze jest z MK3s.

Wydaję mi się, że może to być kwestia prowadzenia osi (np. z-wobble) albo ekstrudera.

Pytania pomocnicze, jakie mogą Cię nakierować na rozwiązanie to:

- Czy masz silniki ze zintegrowanymi śrubami trapezowymi? Czy mocowania nakrętek są dobrze zamontowane lub odpowiednio wypoziomowane?

- Może po 1600h łożyska w X/Y/Z zwyczajnie się wyrobiły (albo pręty gładkie)?

- Kiedy wymieniałeś ostatnio dyszę (taki spadek jakości też może świadczyć zwyczajnie o zużytej lub słabej jakości dyszy) czy łącznik nie ma syfu w środku (używasz czyścika)?

- Czy docisk na radełku jest odpowiedni?

Najlepiej wydrukuj w trybie wazy zwykłą kostkę 20x20 to może będzie lepiej widać czy jest to kwestia ekstruzji czy prowadnic.
Jasnemocne
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 28 lip 2020, 14:54

Re: MK3S poziome pręgi

Post autor: Jasnemocne »

Dzięki za odpowiedź tak, górne to mk3s.

1. Tak silniki są zintegrowane. Nakrętki przylegają całą powierzchnią do drukowanego elementu przykręcone po skosie.
2. Łożyska były smarowane pręty czyszczone nie wydaje mi się aby na hejnał wszystkie poszły w diabły.
3. Dyszę wymieniałem kilka razy, cały hotend był rozbierany (gardziel ptfe) i nic w nim nie zalegało.
4. Docisk na radełku, cały czas mam "na płasko" śrubę z elementami drukowanymi. Dokręciłem mocniej ale nie dało to jakiegoś efektu. Nic nie trzeszczy nie przeskakuje filament nie jest jakoś specjalnie pogryziony
IMG_20200728_210617.jpg
20x20 waza
IMG_20200728_210625.jpg
Ta sama kostka co waza ścianka ma 1.5mm i sama w sobie nie ma infila tylko ścianki co ciekawe wyszły fale dunaju
IMG_20200728_210644.jpg
xyz 20x20 drukowana normalnie podstawa i górna warstwa po mojemu jest ok
IMG_20200728_210702.jpg
inny wydruk testowy

Wszystkie wydruki są z dzisiaj. Temperatury druku 200/60 testowałem też z 190 i 215 oraz bez grzanego stołu. Wcześniej podmieniałem silniki Z wraz z nakrętkami - bez zmian. Podmianka elektroniki oraz pindy też nie rozwiązała problemu.
Ostatnio zmieniony 28 lip 2020, 21:29 przez Jasnemocne, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: MK3S poziome pręgi

Post autor: dziobu »

Te paski z drugiego zdjęcia to ewidentnie prowadzenie w Z. Nie pasują Ci może do skoku śruby?
Jasnemocne
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 28 lip 2020, 14:54

Re: MK3S poziome pręgi

Post autor: Jasnemocne »

Całkiem możliwe, przyłożyłem teraz na oko jednak przy sztucznym świetle na zdjęciu nic nie widać jednak od skoku do skoku pokrywa się z falami.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: MK3S poziome pręgi

Post autor: dziobu »

Tak wyglądają krzywe śruby i podłe prowadzenie w praktyce:
download/file.php?id=18528&mode=view

Widocznie coś Ci się rozpadło/poluzowało/zatarło. Albo któraś z istotnych części dokonała żywota.
Jasnemocne
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 28 lip 2020, 14:54

Re: MK3S poziome pręgi

Post autor: Jasnemocne »

Tylko co najzabawniejsze i najgorsze ani zmiana silników nie przyniosła efektu i nic nie lata luźno cała konstrukcja jest sztywna bo co jeszcze mogło pójść w diabły?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: MK3S poziome pręgi

Post autor: dziobu »

Nie jest sztywna skoro masz prążki. I silniki to chyba jedne z ostatnich rzeczy jakie powinieneś zmieniać w takiej sytuacji.

Syf na śrubie, w nakrętkach. Źle naciągnięte paski. Zniszczone łożyska naciągające paski. Zatarte/przekrzywione prowadnice (lub łożyska w kółkach jak jeździsz po profilach). Lub np przekrzywiona konstrukcja która się przyciera co obrót śruby.

edit.
Jak masz jak to nagraj sobie filmik poklatkowy z wydruku takiej kostki. Czasem można ciekawe rzeczy zauważyć.
Jasnemocne
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 28 lip 2020, 14:54

Re: MK3S poziome pręgi

Post autor: Jasnemocne »

Poklatkowy w sensie timelaps czy slowmo? W co ewentualnie celować. Pattern osi Z jest widoczny tylko na tym jednym wydruku na pozostałych wygląda to dość chaotycznie Nie wiem czy mam jeszcze cierpliwość do niej :D Po mojemu wszystko jest tak jak powinno. Po rozebraniu łożyska ładnie idą po prowadnicy selftest bez problemu... Wydrukuje jeszcze uchwyty Z/X i jak to nie da efektu to chyba sprzedam w diabły. Ile za takiego cudaka można wołać?


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=X-3FvJcGLf0

Siedziałem wgapiałem się przez jakieś 8 minut i jakby normalnie.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: MK3S poziome pręgi

Post autor: dziobu »

Usiądź na spokojnie i zastanów się co chciałbyś zobaczyć na filmiku. A potem zobacz co nagrałeś i powiedz co na nim widać ;)

Postaw aparat PRZED drukarką, tak żeby było widać oś X. Odpal timelapse i sprawdź czy będzie widać nierówną jazdę. Coś musi być do kitu, bo jednak wzorek się pojawia.

A zupełnie swoją drogą - masz prowadzenie Z z obu stron? Spróbuj wydrukować kostki przy obu krawędziach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”