Zortrax M300 dokupić hotend v3 czy lepiej Micro Swiss?

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
zlp
Postów w temacie: 2
Posty: 84
Rejestracja: 22 sie 2020, 10:34
Drukarka: Zortax Bambu Anycubi
x 20
Kontakt:

Zortrax M300 dokupić hotend v3 czy lepiej Micro Swiss?

Post autor: zlp »

To mój pierwszy post na forum, więc pięknie wszystkich witam.
Dość sporo zaglądałem na to forum, ale nie na wszystko znalazłem odpowiedzi i postanowiłem się zarejestrować, aby zapytać.
Mam Zortax M300 bez plusa, z hotendem v2 i z Hepa Cover. Drukuję raczej amatorsko, chociaż pewnie ze 3000 godzin już strzeliło.
Widzę, że na forum polecacie zarówno hotend v3 i Micro Swiss. Jednak nigdzie nie znalazłem bezpośredniego porównania.
Mam zamiar nieco usprawnić swojego Zortaxa i wyposażyć go w lepszy hotend. Nie wiem, na który się zdecydować, ceny obu są akceptowalne.

No i drugie pytanie, które w razie pozytywnej odpowiedzi potrzebuje raczej osobnego wątku.
Czy można na Zortraxy wygenerować programy typu wieża temperatur i inne do kalibracji druku i skonwertować do Zcode?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zotrax M300 dokupić hotend v3 czy lepiej Micro Swiss?

Post autor: FlameRunner »

Nie wiem, czy ktokolwiek na forum ma porównanie.
Jeśli ktoś kupił Micro Swiss, to na ogół jest zadowolony i nie ma potrzeby sprawdzać zortraksowego v3.
Z kolei ja gdy zamontowałem Zortrax Hotend v3 do M200 stwierdziłem, że nie potrzebuję kupować Micro Swiss.

Może spójrzmy szerzej na sprawę: jaki(e) masz problem(y) ze swoim M300, że aż rozważasz wymianę drukarki?
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 2
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Zotrax M300 dokupić hotend v3 czy lepiej Micro Swiss?

Post autor: Julian »

Z tego co wiem jako sprzedawca.
Jeżeli chcesz PETG - to microswiss (tylko, że chyba nigdzie aktualnie w UE nie jest dostępny).
Jeżeli chcesz PLA i twardsze TPU (nie zawsze działają) to V3.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zotrax M300 dokupić hotend v3 czy lepiej Micro Swiss?

Post autor: FlameRunner »

Nie jestem przekonany, czy to takie proste, u mnie PET-G całkiem poprawnie się drukował na v3. ;)
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 1197
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 424

Re: Zotrax M300 dokupić hotend v3 czy lepiej Micro Swiss?

Post autor: emartinelli »

A u mnie PLA idzie idealnie na MicroSwiss :)
zlp
Postów w temacie: 2
Posty: 84
Rejestracja: 22 sie 2020, 10:34
Drukarka: Zortax Bambu Anycubi
x 20
Kontakt:

Re: Zotrax M300 dokupić hotend v3 czy lepiej Micro Swiss?

Post autor: zlp »

FlameRunner pisze: Może spójrzmy szerzej na sprawę: jaki(e) masz problem(y) ze swoim M300, że aż rozważasz wymianę drukarki?
Na przykład nie mogę w prosty sposób kalibrować filamentu. Sprawdzać w jakiej temperaturze druk jest najwytrzymalszy, optymalizować retrakcję, drukować bez raftu itp.
Zamknięty soft nie pozwala drukować wieży temperatur. A M300 już dawno nie jest rozwijana, więc to się nie zmieni, nawet z nowymi wersjami softu. A ogólnie drukarka śmiga, drukuje jak nowa, wymieniłem tylko blat, bo dostał przebicia i nie chciał się poziomować.
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 2
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Zotrax M300 dokupić hotend v3 czy lepiej Micro Swiss?

Post autor: Julian »

Czyli jednak niema reguły. Ostatnio spotkałem się z hotendem v3 który nie chciał drukować z PETG. Za to mieliśmy na serwisie m200 z MS i nie chciał drukować z PLA. Drukował ze wszystkich innych materiałów bez problemu - wymieniliśmy pcb ekstrudera i poszło ;-)
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Zotrax M300 dokupić hotend v3 czy lepiej Micro Swiss?

Post autor: McKee »

zlp pisze:Na przykład nie mogę w prosty sposób kalibrować filamentu. Sprawdzać w jakiej temperaturze druk jest najwytrzymalszy, optymalizować retrakcję, drukować bez raftu itp.
Zamknięty soft nie pozwala drukować wieży temperatur.
Ale naprawdę potrzebujesz tego wszystkiego?
Chcesz mieć dobre wydruki czy chcesz mieć mnóstwo czasu straconego na bezsensowne działania?
Zastanów się jakie masz wymaganie odnośnie drukarki, do czego i jak jej używasz, ile cię kosztuje wydruk i ile cię kosztuje Twój czas, i na koniec: w czym ci przeszkadza brak gwarancji, (jaki czas i koszt naprawy akceptujesz) ... itp, itd.

Możesz się podzielić z nami swoimi przemysleniami, ale bez tych informacji możemy sobie swobodnie dyskutować i do niczego nie dojdziemy, bo nawet nie mówimy tym samym językiem (inne potrzeby ma hobbysta z tanim chińczykiem, a inne przedsiebiorca drukujący 24/7/365 na 5 drukarkach na raz).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8945
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Zotrax M300 dokupić hotend v3 czy lepiej Micro Swiss?

Post autor: dziobu »

zlp pisze:A M300 już dawno nie jest rozwijana, więc to się nie zmieni, nawet z nowymi wersjami softu. A ogólnie drukarka śmiga, drukuje jak nowa, wymieniłem tylko blat, bo dostał przebicia i nie chciał się poziomować.
Co to ludzie mają z tym wiecznym rozwojem.
Za dobrze Ci? Za mało problemów? Wolisz grzebać czy drukować? :D Zortraxy od zawsze był sprzętem do pracy a nie zabawy. Może zamiast wymieniać M300 kup sobie jakąś drugą do grzebania (tak, od tego się zaczyna ;p).
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 1197
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 424

Re: Zotrax M300 dokupić hotend v3 czy lepiej Micro Swiss?

Post autor: emartinelli »

zlp pisze:A ogólnie drukarka śmiga, drukuje jak nowa...
Ale chyba o to właśnie chodzi w takich drukarkach i to jest ich zaleta. Ja bym się nie przejmował bo zmiana drukarki na nowszy model praktycznie nic nie da. Wymień hot end na V3 lub MicroSwiss a testy możesz robić w ramach oprogramowania Z-Suite, przecież możesz tam modyfikować i temperature i retrakcje i ustawiać swoje profile. Na upartego są też dostępne konwertery gcode na zcode ale w sumie jak drukarka drukuje jak nowa to nie wiem po co.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”