Oś Z w ogóle nie działa.

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
kurek96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 90
Rejestracja: 15 wrz 2019, 16:17
Lokalizacja: Warszawa
x 2

Oś Z w ogóle nie działa.

Post autor: kurek96 »

Mam płytkę SKR PRO v1.1 a na zetce dwa stepsticki TMC2208 i wczoraj zepsuła mi się oś Z. Podczas drukowania drukarka "zajęczała" i przestał chodzić ekstruder, ale reszta działała dalej tylko bez podawania filamentu. Zresetowałem maszynę i najpierw przestał poruszać się jeden silnik, po chwili drugi. Śruby chodzą lekko wiec nie zblokowały przez przekos. Stepsticki obydwa sprawdziłem czy działają na innych osiach, okazało się, że działaja.
Tak samo zrobiłem z silnikami, również są sprawne. Ale jak podłączę czy to inny stepstick czy inny silnik do Z to się nie kręci, ponadto mam ustawione włączanie wentylatora podczas działania silnika, przy poruszeniu każdą osią załącza się, a przy ruchu zetki stoi. Do czego mogło tu zajść, mam nadzieję tylko, że nie będę musiał wymieniać całej elektroniki :|
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Oś Z w ogóle nie działa.

Post autor: panWiadr0 »

Jaki stan pokazuje krańcówka w tej osi ?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Oś Z w ogóle nie działa.

Post autor: Berg »

stepy w trybie UART? M122 co mówi ?
kurek96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 90
Rejestracja: 15 wrz 2019, 16:17
Lokalizacja: Warszawa
x 2

Re: Oś Z w ogóle nie działa.

Post autor: kurek96 »

Mam je podłączone na standalone na 1/64 microsteps
kurek96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 90
Rejestracja: 15 wrz 2019, 16:17
Lokalizacja: Warszawa
x 2

Re: Oś Z w ogóle nie działa.

Post autor: kurek96 »

A krańcowki mam tylko na bazowanie nawet jak są triggered to Osie poruszają sie
kurek96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 90
Rejestracja: 15 wrz 2019, 16:17
Lokalizacja: Warszawa
x 2

Re: Oś Z w ogóle nie działa.

Post autor: kurek96 »

Dzisiaj dodatkowo poszperałem w oprogramowaniu, zmieniłem z podwójnych stepsticków Z na pojedynczy i kilka razy zmieniałem slot podłączenia sterownika i silnika. W slocie Z0, E1, E2 (oczywiście za każdym razem odpowiednio zdefiniowane w FW) silnik nie działał i wentylator chłodzący elektronikę również się nie załączał. Gdy na próbę wyjąłem stepstick osi X która działa normalnie i zadałem posuw to wentylator działał. Do tego przy homingu X i Y bazują się jak zawsze, a gdy przychodzi kolej na oś Z, drukarka stoi i nie ważne ile czekam to na ekranie nie wywala mi błędu "Homing failed". Po prostu drukarka nagle zaczęła olewać istnienie osi Z.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”