Zmorph 2.0S - Upgrade

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
gwidon777
Postów w temacie: 19
Posty: 275
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Zmorph 2.0S - Upgrade

Post autor: gwidon777 »

TDI-CAD pisze:Taka duża dysza ze stali - średnio to widzę. Duży korpus dyszy z mosiądzu i sama końcówka ze stali hartowanej to chyba najlepsza opcja. Specjalnie nie robiłem dużego stożka na przejściówce, powinno pomóc w transferze ciepła.
Czy nie lepiej było by zrobić tą przejściówkę dużo krótszą? Może wystarczy, żeby za tą sześciokątną część złapał klucz.
gwidon777
Postów w temacie: 19
Posty: 275
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Zmorph 2.0S - Upgrade

Post autor: gwidon777 »

Nie wiem czy jest sens zakładać nowy wątek.
Ja tez stałem się posiadaczem Zmorph-a 2.0 z 2016 roku.
Moja sztuka ma kilka wad:
1. Ciężko chodzi karetka i do tego ma luz z jednej strony. Zamówiłem już nowe tulejki ślizgowe na igus.pl.
2. Luzy na prowadnicach liniowych stołu i tu mam problem. Myśłałem, żeby zamówić całe nowe prowadnice:
https://www.aliexpress.com/item/32806622073.html
Jeśli dobrze widzę to pasuje wszystko (MGN9) oprócz rozstawu śrub w wózku.
Nie chce mi się modyfikować podstawy stołu. Może da się kupić same wózki? Wydaje mi się, że wyrobiły się w nich ślizgi.
3. Stare, zniszczone lub kiepskiej jakości elementy drukowane. Nie mam pojęcia czy to tak wyglądało prosto z fabryki ale mój Ender z ABS-u drukuje w lepszej jakości, niż to co jest w moim Zmorphie.
Czy ma ktoś może STLe części plastikowych do Zmorpha? Na stronie producenta jest tylko kilka części a ja chciałbym wydrukować wszystkie nowe.
Chyba odezwę się do producenta może mi udostępnią.
4. Nie załącza się wentylator zasilacza. Nie wiem czy to normalne. Może akurat ten załącza się w razie potrzeby ale np. w Enderze działa cały czas. Sprawdziłem wiatraczek i działa - wygląda na to, że nie dostaje zasilania.
5. Wyświetlacz działa kiedy chce. Jednego dnia dzialał przykażdym włączeniu a kolejnego dnia nie działa. Nie wiem od czego to zależy.
No i jak się to kalibruje?
Ogólnie mam ochotę wywalić elektronikę i kupić jakiegoś porządnego "chińczyka" :)
Czy jest na forum ktoś kto zdołał podłączyć Octoprint do Zmorpha?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 17
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Zmorph 2.0S - Upgrade

Post autor: dziobu »

Nie wiem w jakim stanie było to co kupiłeś, ale te drukarki kupują specyficzni ludzie i często nie wiedzą jak z tego korzystać. Stąd dziwne problemy.
gwidon777 pisze:1. Ciężko chodzi karetka
Karetka w środku ma magnesy (do podpinania czujnika poziomowania). Może któryś odpadł i jeździ po prowadnicy.
gwidon777 pisze:2. Luzy na prowadnicach liniowych stołu
No z tym się nie spotkałem.
gwidon777 pisze:3. Stare, zniszczone lub kiepskiej jakości elementy drukowane. Nie mam pojęcia czy to tak wyglądało prosto z fabryki ale mój Ender z ABS-u drukuje w lepszej jakości, niż to co jest w moim Zmorphie.
Zmorph był stary jak Ender się pojawił.
Poza tym oni drukują to wszystko z ABSu, a u mnie część z tych plastików się rozpadła. Nie wiem co to za ABS, ale siurowy. Z tym że to tylko w jednej drukarce.
gwidon777 pisze:Czy ma ktoś może STLe części plastikowych do Zmorpha? Na stronie producenta jest tylko kilka części a ja chciałbym wydrukować wszystkie nowe.
Wszystkie powinny być na ich stronie. Ale mam swój zestaw. Jakby czegoś brakowało to pisz:
zmorph_2.0_stl.rar
(1.53 MiB) Pobrany 105 razy
VX_machine.zip
(17.4 MiB) Pobrany 110 razy
Thickpaste.zip
(2.13 MiB) Pobrany 96 razy
Single_3_00.zip
(254.45 KiB) Pobrany 96 razy
Single_1_75.zip
(330.78 KiB) Pobrany 101 razy
DualPRO.zip
(180.71 KiB) Pobrany 97 razy
gwidon777 pisze:4. Nie załącza się wentylator zasilacza.
OIDP w tych Deltach wentylator załącza się gdy potrzeba. Głupie, ale nie wiem :D Chyba tak jest bo jak teraz odpaliłem to wyje tylko głowica.
gwidon777 pisze:5. Wyświetlacz działa kiedy chce. Jednego dnia dzialał przykażdym włączeniu a kolejnego dnia nie działa. Nie wiem od czego to zależy.
Sprawdź tasiemkę. Albo go ktoś uwalił.
gwidon777 pisze:No i jak się to kalibruje?
Z boku masz kartę microSD. Reszta jest tu:
https://smoothieware.org
https://github.com/zmorph/Smoothieware-ZMorph-fork
gwidon777
Postów w temacie: 19
Posty: 275
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Zmorph 2.0S - Upgrade

Post autor: gwidon777 »

Dzięki dziobu za podpowiedzi.
Rozebrałem karetkę i się okazało, że faktycznie to wina magnesu. Obydwa magnesy są tak krzywo zamontowane, że jeden z nich zawadzał o kołnierz tulejki.
Magnesy wywaliłem - zamontuję je do nowej karetki, która już się drukuje.
A skoro jestem przy karetce to wielkie dzięki za STL-e. Nie znalazłem na stronie producenta pliku "zmorph_2.0_stl.rar" a tu jest chyba wszystko, czego potrzebuję.

Prowadnice stołu.
Nie wiem czy to normalne ale wózki chodzą na boki dość luźno. Podczas odkręcania wózka okazało się, że śrubki mocujące są nie dokręcone. W pozostałych wózkach było podobnie. Dokręciłem wózki lekko naciskając z boku, żeby zminimalizować luzy i jest znośnie.
Nie mam porównania bo w moich pozostałych drukarkach nie ma prowadnic liniowych ale w v-slotach nie mam takich luzów.

Wyświetlacz.
Nagrałem filmik jak macham wyświetlaczem trzymając za tasiemkę oraz samą tasiemką i nic się nie dzieje. To było w momencie, kiedy akurat wyświetlacz działał poprawnie, więc niestety to nie tasiemka :(
Dziś wyświetlacz działa cały czas. Może tak zostanie a jak nie to połączę się przez USB do kompa a wogóle to będę walczył z Octoprint.

I jeszcze raz dzięki za namiar na smoothieware.org. Sporo czytania przede mną ale myślę, że ogarnę nową płytkę.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 17
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Zmorph 2.0S - Upgrade

Post autor: dziobu »

gwidon777 pisze:Magnesy wywaliłem - zamontuję je do nowej karetki, która już się drukuje.
Magnesy wywal. Autopoziomowanie z dokładanym czujnikiem jest potrzebne jak dziura w moście.
gwidon777 pisze:A skoro jestem przy karetce to wielkie dzięki za STL-e. Nie znalazłem na stronie producenta pliku "zmorph_2.0_stl.rar" a tu jest chyba wszystko, czego potrzebuję.
Takiego pliku to nie będzie; nie pamiętam skąd to mam. Czy mi przysłali, czy było gdzieś... ale wszystko tak być powinno.
gwidon777 pisze:Nie wiem czy to normalne ale wózki chodzą na boki dość luźno. Podczas odkręcania wózka okazało się, że śrubki mocujące są nie dokręcone.
W żadnej nie mam luzów. Ani nie miałem problemów z ich dokręcaniem.

Pamiętaj że masz drukarkę używaną. Nie wiesz co robił z nią poprzedni właściciel - nie każdy potrafi w tym grzebać ;)
gwidon777 pisze:Wyświetlacz.
Może być walnięty (to LCD to jakieś mega to nie jest). U mnie któryś nie domaga, to może sobie go wymienię ale mi się nie chce.
Poza tym patrzyłeś od spodu? Może gdzieś z MB się tasiemka wysuwa.
gwidon777 pisze:I jeszcze raz dzięki za namiar na smoothieware.org. Sporo czytania przede mną ale myślę, że ogarnę nową płytkę.
To jest tak beznadziejnie proste że aż głupio.
Firmware masz jakie masz, możesz wrzucić nawet to ze strony smoothie. Konfig jest na karcie microSD. Zmieniając głowicę ja zmieniam kartę (to co oni dodali w menu to mi nie pasuje) - mam przedłużkę wyprowadzoną tak żeby była jakoś dostępna.



edit.
Nie wiem jaką masz wersję FW, ale tu masz moje:
firmware.rar
(225.04 KiB) Pobrany 105 razy
Bez rewelacji, ale działa i ma wszystko co (IMHO) jest potrzebne.
Tu moje konfigi do różnych głowic:
zmorph_konfig.rar
(42.33 KiB) Pobrany 94 razy
Czasem przy pierwszym home (i tylko wtedy) wywala mi "maxtemp" ale tak rzadko że nie chciało mi się sprawdzać dlaczego.
gwidon777
Postów w temacie: 19
Posty: 275
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Zmorph 2.0S - Upgrade

Post autor: gwidon777 »

dziobu pisze: Takiego pliku to nie będzie; nie pamiętam skąd to mam. Czy mi przysłali, czy było gdzieś... ale wszystko tak być powinno.
Jednak mam problem z STL-ami. Znalazłem tylko dolną część karetki ale tam jest jeszcze kilka innych.
Masz może Jakieś jeszcze pliki?

Wózki.
Kupiłem nowe :)
Ja tu szukam prowadnic liniowych za oceanem a tu jest polska strona, która sprzedaja dokładnie to czego mi trzeba i to w rozsądnej cenie.
https://www.igus.pl/product/930
Zakładam, że wyrobiły się części plastikowe wózków a nie prowadnice, które są chyba z aluminum (przynajmniej nowe tak są opisane).
W razie czego prowadnice też nie są jakieś drogie.
dziobu pisze: Może być walnięty (to LCD to jakieś mega to nie jest). U mnie któryś nie domaga, to może sobie go wymienię ale mi się nie chce.
Gdzie mogę kupić taki wyświetlacz?
dziobu pisze: Firmware masz jakie masz, możesz wrzucić nawet to ze strony smoothie. Konfig jest na karcie microSD. Zmieniając głowicę ja zmieniam kartę (to co oni dodali w menu to mi nie pasuje) - mam przedłużkę wyprowadzoną tak żeby była jakoś dostępna.
Firmware wgrane. Tu jest dużo prościej, niż w Malrinie.
Nie mogę znaleźć ustawień maksymalnych wartośći temperatur. Sprzedawca mówił mi, że można rozgrzać hotend do 280 stopni ale nie mogę tego sprawdzić. Niby powinno to być w pliku Config. Chyba.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 17
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Zmorph 2.0S - Upgrade

Post autor: dziobu »

gwidon777 pisze:Jednak mam problem z STL-ami. Znalazłem tylko dolną część karetki ale tam jest jeszcze kilka innych.
Masz może Jakieś jeszcze pliki?
To zobacz jeszcze tu:
zmorph_2.0_stl2.rar
(60.3 KiB) Pobrany 100 razy
Część rysowałem sam, także może musisz tu czy tam coś obciąć.
gwidon777 pisze:Zakładam, że wyrobiły się części plastikowe wózków a nie prowadnice
Ciekawe ile trzeba drukować żeby sie wyrobiły. Mnie się nie udało.
gwidon777 pisze:Gdzie mogę kupić taki wyświetlacz?
Pewnie w każdym sklepie z wyświetlaczami ;)
unisystem, tme, maritex, farnell, rs...
Nie pamiętam jaki tam typ jest (bo tego jest sporo i są kompatybilne) ale na portalu aukcyjnym też pewnie będą.
dziobu pisze:Nie mogę znaleźć ustawień maksymalnych wartośći temperatur. Sprzedawca mówił mi, że można rozgrzać hotend do 280 stopni ale nie mogę tego sprawdzić. Niby powinno to być w pliku Config. Chyba.
99.9% takich rzeczy jest w pliku.

"temperature_control.hotend.max_temp"

Jeśli to oryginalna głowica Zmorpha, to ustaw sobie max_temp na 255 ale nie przekraczaj 245. Jeśli sprzedawca na tym osiągał 280 stopni to masz rurkę do wymiany.
Druga sprawa - jak wymieniasz materiał to najpierw rozgrzej hotend, potem wypluj trochę plastiku (nic nie cofaj !!!) żeby przetopić zgrubienie które robi się poniżej rurki a dopiero potem wyciągnij filament. ZAWSZE.
Jest to o tyle istotne że wymiana rurki wymaga wprawy i jest upierdliwa.
gwidon777
Postów w temacie: 19
Posty: 275
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Zmorph 2.0S - Upgrade

Post autor: gwidon777 »

dziobu pisze: To zobacz jeszcze tu:
zmorph_2.0_stl2.rar
Część rysowałem sam, także może musisz tu czy tam coś obciąć.
Dzięki.
dziobu pisze: Ciekawe ile trzeba drukować żeby sie wyrobiły. Mnie się nie udało.
Może używał CNC?
dziobu pisze:Pewnie w każdym sklepie z wyświetlaczami ;)
:brawo:
dziobu pisze:Jeśli to oryginalna głowica Zmorpha, to ustaw sobie max_temp na 255 ale nie przekraczaj 245. Jeśli sprzedawca na tym osiągał 280 stopni to masz rurkę do wymiany.
Rurki wymieniłem przed pierwszym wydrukiem.
dziobu pisze:Druga sprawa - jak wymieniasz materiał to najpierw rozgrzej hotend, potem wypluj trochę plastiku (nic nie cofaj !!!) żeby przetopić zgrubienie które robi się poniżej rurki a dopiero potem wyciągnij filament. ZAWSZE.
Jest to o tyle istotne że wymiana rurki wymaga wprawy i jest upierdliwa.
Ok. Dzięki.

Pozdrawiam.

PS. Drukarka działa. Poszedł pierwszy wydruk i na twoich ustawieniach drukuje 3 razy szybciej, niż Edner 3 (prędkość druku 60 mm/s Zmorpf vs 40 mm/s Ender). Jakość wydruku nie jest najlepsza ale czekam na nowe tulejki i wózki no i muszę coś zrobić z dyszami bo mam tylko jakieś zużyte a nie chcę płacić 50 PLN za 1 dyszę.
gwidon777
Postów w temacie: 19
Posty: 275
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Zmorph 2.0S - Upgrade

Post autor: gwidon777 »

Zapomniałem napisać o stole. Stół jest krzywy! Poziomuję boki "na sztywno" - tak, że kartka chodzi z dużym oporem a na środku stołu kartka nie ma oporu wogóle. Zastanawiam się czy nie kupić lustra na ten stół tylko jak go potem poziomować...
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 17
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Zmorph 2.0S - Upgrade

Post autor: dziobu »

gwidon777 pisze:Może używał CNC?
Mam. Użyłem raz, może dwa. Szkoda mi było syfić drukarkę. Wrzeciono leży i sie kurzy a obok stoi frezarka.
gwidon777 pisze:PS. Drukarka działa. Poszedł pierwszy wydruk i na twoich ustawieniach drukuje 3 razy szybciej, niż Edner 3 (prędkość druku 60 mm/s Zmorpf vs 40 mm/s Ender). Jakość wydruku nie jest najlepsza ale czekam na nowe tulejki i wózki no i muszę coś zrobić z dyszami bo mam tylko jakieś zużyte a nie chcę płacić 50 PLN za 1 dyszę.
  1. ZmorpH.
  2. Przy normalnej pracy ona nie drukuje idealnie. Tj jest ładnie i akceptowalnie ale wydruki konkursowe to to nie są. Mnie interesowało głównie zachowanie wymiarów i wytrzymałość i pod to mam zarówno konfig jak i profile. Niemniej dyszę 0.2 mam na modelu 2.0 (starszym) i tam potrafi wyjść pięknie, więc się da.
    Nie wiem jak można te prowadnice spieprzyć, no ale domyślam się że niektórzy potrafią.
  3. Polecam wytwór forumowego kolegi: https://tdi-cad.pl/czesci/dysze/dysza_zmprph
    Tyle kosztuje dobra dysza. O czymś w stylu chińskiego zamiennika to nawet nie myśl; szkoda życia.
  4. I pamiętaj że wspominałem że ich głowice są najlepsze do materiałów typu ABS/ASA/HIPS. PLA/PET/TPU idą na nich średnio i czasem po prostu szkoda czasu i materiału. Jak chcesz to zacznij od razu od czegoś takiego: viewtopic.php?f=34&t=5197. Tylko ostrzegam - to wymaga wycięcia kawałka karetki (wszystko jest na zdjęciach; ja to robiłem bez rozkręcania niczego bo mi się nie chciało). Ale warto. Konfig do tych głowic już masz.
    (tylko zamiast E3D V6 rozważ np Mosquito)
gwidon777 pisze:Zapomniałem napisać o stole. Stół jest krzywy!
Cóż. Bywa. Stare stoły faktycznie miewali krzywe; moje chyba wszystkie był takie :D Nowe - te z tasiemką (od modelu SX) już są znacznie lepsze. U siebie zamówiłem i powymieniałem. Stare naprawiłem i leżą jako zapas.
Choć tak na prawdę wymieniłem je bo kable które idą w prowadnicy z czasem zaczynają się rozpadać. Zarówno te oryginalne jak i luźne żyły które tam wsadzałem na wymianę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”