Prusa i3 MK3 - luźne dywagacje ogólnorowojowe

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Prusa i3 MK3 - luźne dywagacje ogólnorowojowe

Post autor: dale »

Posiadam od niedawna drukarkę - jak w temacie - Prusę i3 MK3S+ - oryginalna, kupiona u Żaby. Z obecnych wydruków jestem b. zadowolony.
No ale jako że mam syndrom niespokojnych rąk, zacząłem czytać po sieci i wyszło mi że "można lepiej" bo i w tym cudzie ludzie coś poprawiają i teraz chciałbym porozmawiać z kimś, kto ma większą wiedzę i doświadczenie - co warto, a czego nie.

Docelowo chciałbym, przy obecnej jakości (albo i lepiej, jak się da...) poprawić prędkość wydruków. Poza tym, co jest równie istotne, bawi mnie też samo dłubanie - składanie i kombinowanie. To są założenia...

I teraz poproszę o podpowiedzi - co warto - na koszty nie zwracamy uwagi (w granicach rozsądku - tzn, żeby całość inwestycji nie przekroczyła kosztów drukarki lepszej klasy)

- czy warto zmieniać ramę - jeśli tak to czy rama do blackrog będzie docelową i zapewni maks. tego, co rama wnieść może choć nie wiem czy jest to niezbędne
- extruder - zależy mi na bezpośrednim typie - takim jak jest. Na pewno musi mieć czujnik filamentu. Czy jest na rynku coś lżejszego i lepszego?
- octoprint - fajnie, lecz niekoniecznie - od strony użytkowej przemawia do mnie możliwość bezpośredniego przesyłania modeli, możliwość podglądu przez kamerę, raczej nie będę nigdy na tyle zaawansowany by ingerować w parametry wydruku na takim poziomie, jako ten soft pozwala - chciałbym poruszać się po warstwie udostępnianej przez slicery.

Co jeszcze pozwoli mi zwiększyć prędkość, przy zachowaniu jakości?
W jaki sposób mogę sprawdzić maksymalną prędkość wydruku i czym ryzykuję (czy jest możliwość np. uszkodzenia sprzętu) ?
Pytania może banalne - dla Was, ale wolę uczuć się na cudzych doświadczeniach, od osób do których wiedzy mam zaufanie.


A może po prostu złożyć od podstaw jakąś konstrukcję? I czy istnieje jakiś ideał :)?
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 3
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Prusa i3 MK3 - luźne dywagacje ogólnorowojowe

Post autor: panWiadr0 »

Walka z prawami fizyki będzie długa i kosztowna. Może podaj najpierw jakie masz teraz prędkości i jakich oczekujesz.
dale
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: Prusa i3 MK3 - luźne dywagacje ogólnorowojowe

Post autor: dale »

panWiadr0 pisze:Walka z prawami fizyki będzie długa i kosztowna. Może podaj najpierw jakie masz teraz prędkości i jakich oczekujesz.
Na chwilę obecną mam prędkość standardową, taką jaką producent wskazał w ustawieniach drukarki i slicera - czasem funkcją tunningu zwiększałem prędkość z parametru "100" na "150" - nie wiem czy chodzi o % czy inną jednostkę - bez wpływu dla jakości.
Proszę o pomoc by wiedzieć o ile mogę zmienić i jak sprawdzić.
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 3
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Prusa i3 MK3 - luźne dywagacje ogólnorowojowe

Post autor: panWiadr0 »

dale pisze:
panWiadr0 pisze:Walka z prawami fizyki będzie długa i kosztowna. Może podaj najpierw jakie masz teraz prędkości i jakich oczekujesz.
Na chwilę obecną mam prędkość standardową, taką jaką producent wskazał w ustawieniach drukarki i slicera - czasem funkcją tunningu zwiększałem prędkość z parametru "100" na "150" - nie wiem czy chodzi o % czy inną jednostkę - bez wpływu dla jakości.
Proszę o pomoc by wiedzieć o ile mogę zmienić i jak sprawdzić.
Zanim zaczniesz cudować... zmień dyszę na 0.6mm. Czas druku spadnie o połowę, a na detalach jakoś specjalnie nie stracisz.
dale
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: Prusa i3 MK3 - luźne dywagacje ogólnorowojowe

Post autor: dale »

Jest to opcja - ze zmianą dyszy, ale osobiście wolał bym nie iść w tą stronę bo jest to też kompromis na linii jakość-szybkość.
Rozumiem że wraz ze wzrostem szybkości zmienia się pęd i bezwładność układu, ale wiem też że każdy układ można optymalizować i tą drogą chciałbym pójść do granic możliwości. Potem ewentualnie iść w stronę zwiększenia stabilności, jeśli wyjdzie że są słabe elementy konstrukcyjne.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3231
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1596

Re: Prusa i3 MK3 - luźne dywagacje ogólnorowojowe

Post autor: morf »

Jest przeciez cały Bear Project (polecam v2.1)
dale
Done is better than perfect.
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: Prusa i3 MK3 - luźne dywagacje ogólnorowojowe

Post autor: dale »

morf pisze:Jest przeciez cały Bear Project (polecam v2.1)
Rozumiem że jest to projekt samej ramy? No właśnie o nim myślałem - jeśli zaszła by potrzeba zwiększenia sztywności, bądź też jako podstawę pod nową konstrukcję.

ps. Admin powinien rozważyć zmianę wyświetlenia "zgłoś post" - zanim trafiłem w "odpowiedz z cytatem" dwa razy zgłosiłem... :(
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 3
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Prusa i3 MK3 - luźne dywagacje ogólnorowojowe

Post autor: panWiadr0 »

Bez redukcji masy ruchomej, sztywniejsza rama wniesie niewiele na samych detalach. Może drukarka stanie się trochę cichsza choć Prusa sama w sobie jest generalnie cicha.

Zrobisz mocniejszą ramę i zaczniesz szybciej targać stołem/karetką to wąskie paski 6mm zaczną być problemem i tak będziesz przerabiać przerabiać i przerabiać.. W końcu dojdziesz do ściany jaką jest po prostu konstrukcyjne ograniczenie układu kartezjańskiego.

Nie zniechęcam ale sam to przerabiałem przechodząc z Anety zbudowanej z gównolitu do spawanej ramy z 3mm stali nierdzewnej. Jeżeli upgrade ramy na profilach nie jest jakiś mega drogi to go zrób tylko nie spodziewaj się nie wiadomo czego.
Artu, dale
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: Prusa i3 MK3 - luźne dywagacje ogólnorowojowe

Post autor: dale »

No właśnie kwestia jak daleko ta ściana jest i ile można realnie ugrać. Bo gdzieś kompromis trzeba osiągnąć. I np. dla zwiększenia prędkości o 10% nie będę zmieniał pasków i kół, bo nie warto - zwłaszcza że żywotność silników na tym również ucierpi.
Ale jeśli było by możliwe, przy zachowaniu dotychczasowej jakości zejście z czasem np. o połowę to ja poproszę :)
jakubperson
Postów w temacie: 1
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Prusa i3 MK3 - luźne dywagacje ogólnorowojowe

Post autor: jakubperson »

Wypełnienie dajesz szerszą ścieżką (np. 0,65mm), do tego sporą prędkość ~100mm/s i przyśpieszenie ~1500mm/s. To samo dla zwartego wypełnienia.
Obrysy zostawiasz z fabrycznymi wartościami profilu. Samo to powinno dosyć przyzwoicie przyśpieszyć wydruk.
Potem możesz jeszcze sprawdzić czy grubsze wypełnienie możesz drukować bo oszczędzisz jeszcze trochę czasu itd. Czasami obrysy zwykłe możesz szybciej a tylko zewnętrzne puścić dosyć wolno. Wszystko kwestia jaki element i z czego drukujesz.
dale
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”