Two Tress Sapphire Pro

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 70
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Two Tress Sapphire Pro

Post autor: cyfron »

Kontynuacja wątku:
viewtopic.php?f=4&t=7378&start=50#p122529

Moje wrażenia:
- konstrukcja sztywna, w mojej wersji ustawienie silników zostało już poprawione - we wcześniejszych należało je przesunąć o 8mm na zewnątrz
- dzięki bardzo lekkiemu wózkowi szybka!!! - 100m/s przy PLA to żaden wyczyn dla niej, myślę że można szybciej ale trzeba ogarnąć temperatury dostosowane do takich prędkości.
- oś X drukuje się ładnie, oś Y wpada w lekkie wibracje co widać na wydruku - problemem jest mocowanie głowicy do wózka na jednej blaszce - jest na to prosty mod: https://www.thingiverse.com/thing:4076966
- długi bowden powoduje, że z kalibracji Linear Advance wyszło mi 0.75, co praktycznie czyni je bezużyteczne, bo wydruk koszmarnie zwalnia. Mody na directa są ale żeby nie tracić prędkości spróbuję zamontować ekstruder pionowo, centralnie nad wózkiem, wtedy bowden skróci się co najmniej o połowę. Jeżeli nie zda to egzaminu, to zdecyduję się na directa.
- chłodzenie to porażka i właśnie zaczynam to poprawiać. Na początek wymiana wentylatorka chłodzącego radiator z 3010 na 4020 (akurat wala mi się po szufladzie). Zamówiłem już turbiny 4020 i założę je w miejsce obecnych 4010. Patrząc na specyfikację jednych i drugich powinny dmuchać dużo lepiej.
- mocowanie pasków jest delikatnie mówiąc niewygodne, więc jestem właśnie w trakcie drukowania napinacza:
https://www.thingiverse.com/thing:3965545
- całkiem fajna płyta z wymiennymi strepstickami jest włożona, jedyne czego jej brakuje to fabryczny UART ale jeżeli ktoś bardzo potrzebuje, to w internetach są instrukcje jak można to ogarnąć "kabelkami".
- A4988 na ekstruderze zdecydowanie do wymiany, bo robi straszny hałas, na Z wg. upodobań. Osobiście zamówiłem LV8729 na E i Z, na XY są w miarę ciche TMC.

Etap doprowadzania do stanu zadowalającej jakości już się rozpoczął:
IMG_20210209_200942272.jpg
pierwsze przymiarki do montażu wiatraka 40mm, dodatkowa funkcja tego elementu to usztywnienie głowicy w celu zniwelowania wibracji przenoszonych w osi Y:
IMG_20210210_231041176.jpg
Awatar użytkownika
azael
Postów w temacie: 35
Posty: 97
Rejestracja: 19 sty 2021, 12:00
Lokalizacja: Silesia
Drukarka: Voron 2.4r2
x 21

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: azael »

Mam i ja, przyjechała do mnie moja pierwsza drukarka 3D.

Zapoznałem się z zawartością pudełka i rzuciły się mi w oczy suche jak pieprz łożyska osi Z. Niby zasmarowane czymś, ale przy przesuwaniu po prowadnicy nie czuć płynnej pracy, niby oporu nie ma ale jest coś nie tak. W komplecie przyjechał smar, wycisnąłem go i porównałem z posiadanym smarem teflonowym i wygląda mi na podobny. Po nasmarowaniu łożysk przesuwają się po prowadnicach płynnie. Zastanawiają mnie wózki prowadnic liniowych XY. O ile X przesuwa się płynnie, to Y chodzi z nierównomiernym oporem. Planuję wykręcić wózki, wypłukać i nasmarować. Mam jednak wrażenie, że oś Y może wymagać regulacji geometrii prowadnic.

@cyfron, czy mógłbyś wrzucić linka do turbin chłodzenia wydruku? Te oryginalne wyglądają jak zabawki z Lego Dupplo. :)
skoVoronek 2.4
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 5
Posty: 189
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 122

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: obrms »

azael pisze:to Y chodzi z nierównomiernym oporem. Planuję wykręcić wózki, wypłukać i nasmarować. Mam jednak wrażenie, że oś Y może wymagać regulacji geometrii prowadnic.
Y wymaga korekty geometrii prowadnic. Wymaga tez właściwego skręcenia drukarki. To które sugeruje instrukcja jest błędne i powoduje przekoszenie płyty górnej i klinowanie się wózków. Skręcając drukarkę, po włożeniu profili w podstawę, załap śruby, ale ich nie dokręcaj. Załóż górna płytę, dokręć do niej profile, i dopiero wtedy skręcaj dół. Dzieki temu unikniesz przekoszenia płyty.
azael
Awatar użytkownika
azael
Postów w temacie: 35
Posty: 97
Rejestracja: 19 sty 2021, 12:00
Lokalizacja: Silesia
Drukarka: Voron 2.4r2
x 21

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: azael »

Tego się obawiałem, dlatego nie skręcałem profili do podstawy, a płytę położyłem jedynie na profilach. Jednak Y chodzi tak se, trzeba się temu przyjrzeć.
skoVoronek 2.4
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 5
Posty: 189
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 122

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: obrms »

Na thingi masz szablony do ustawiania prowadnic, wystarczą po dwa na stronę.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 70
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: cyfron »

Też muszę poprawić oś Y, bo przy 0 chodzi jakby ciężej. Mógłby ktoś opisać jak dla jełopa jak poprawnie ustawić prowadnice dla osi Y?

@asael - jestem właśnie w trakcie projektowania całego, zmodyfikowanego chłodzenia, obecny etap do dopieszczanie drobiazgów w prototypie. Jak będzie wszystko gotowe, to podzielę się plikami wraz z instrukcją montażu. W międzyczasie możesz się zaopatrzyć w wiatrak 4020 lub 4010 do chłodzenia radiatora oraz w dwie turbiny 4020 do chłodzenia wydruku, śrubki M3 różnych długości. Z narzędzi wiertarka, miniszlifierka i gwintownik M3.

Póki co zamontuj sobie ten napinacz pasków:
https://www.thingiverse.com/thing:3965545

założyłem go jest rewelacyjny w porównaniu do patentu producenta.

Na zachętę wrzucę obecny wygląd mojej karetki:
IMG_20210218_232429831.jpg
IMG_20210218_232411404.jpg
Awatar użytkownika
azael
Postów w temacie: 35
Posty: 97
Rejestracja: 19 sty 2021, 12:00
Lokalizacja: Silesia
Drukarka: Voron 2.4r2
x 21

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: azael »

cyfron pisze:Też muszę poprawić oś Y, bo przy 0 chodzi jakby ciężej. Mógłby ktoś opisać jak dla jełopa jak poprawnie ustawić prowadnice dla osi Y?
@obrms pisał o tym: https://www.thingiverse.com/thing:4093432
Jako, że nie mam innej drukarki zrobię sobie szablon stolarsko i odmeszowałem stl'a:
Załączniki
Zrzut ekranu z 2021-02-19 13-39-52.png
Zrzut ekranu z 2021-02-19 13-39-52.png (7.93 KiB) Przejrzano 4847 razy
skoVoronek 2.4
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 70
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: cyfron »

azael pisze: Po nasmarowaniu łożysk przesuwają się po prowadnicach płynnie.
Rozkręcałeś wózki, czy tylko wepchnąłeś smar między prowadnicę a wózek?
Awatar użytkownika
azael
Postów w temacie: 35
Posty: 97
Rejestracja: 19 sty 2021, 12:00
Lokalizacja: Silesia
Drukarka: Voron 2.4r2
x 21

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: azael »

Za wózki jeszcze się nie zabrałem, smarowałem łożyska z osi Z. Nakładałem smar na kulki i kilkukrotnie je przesuwałem aż smar schował się w kieszonkach. Potem wytarłem nadmiar.
Wózki mam zamiar zrobić dzisiaj, ale rozbierać ich nie wiem czy jest sens, spróbuje płukać je w IPA i przesuwać kulki. Myślałem o jakimś rozpuszczalniku, ale nie wiem w jakim stanie będą tworzywa po takim zabiegu.
skoVoronek 2.4
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 70
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: cyfron »

Chińskie łożyska liniowe płukałem w benzynie ekstrakcyjnej, bo bardzo dobrze rozpuszczają wszelakie smary. Przed płukaniem prowadnic mam pewne opory. Swoje póki co nasmarowałem bez rozbierania.
Zablokowany

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”