Two Tress Sapphire Pro

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
duniu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 13 kwie 2020, 12:52

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: duniu »

mk77 pisze:@duniu super robota.
Dziękuję za uznanie, miło słyszeć słowa pochwały.
azael pisze:Jak Ci się to ustrojstwo sprawuje?
Powiem tak, że różnie to bywa z powtarzalnością pomiarów robionych po sobie ale i tak uważam, że warto zastanowić się nad instalacją chociażby klona BL-touch.
Oczywiście jego montaż i tak nie zwalnia Cię z poziomowania stołu w tradycyjny sposób, on ma skompensować ewentualne nierówności stołu.
Jak miałem jeszcze zainstalowane szkło na stole to robiłem test pierwszej warstwy na kwadracie 100x100mm i na całej powierzchni warstwa była ok, może nie wszystkie linie były idealne ale nie było żadnych luk pomiędzy nimi. Podstawa to dobre ustawienie flowrate i zoffset na pierwszej warstwie.
Podczas druku ładnie widać jak oś Z pracuje dostosowując położenie stołu do tego co zmierzył BL-touch. Aktualnie mam ustawioną siatkę 4x4 czyli 16 punktów pomiarowych, a można w sumie ustawić ile się chce dla większej dokładności.

Problemem stołu w naszych drukarkach jest jego montaż tylko z jednej strony , przez co przy szybkich ruchach wpada on w wibracje co może prowadzić do rozkalibrowania wykonanego poziomowania. Widziałem na thingiverse model służący do usztywnienia stołu ale nie znalazłem tam opinii jakie efekty to daje czy tylko sztuka dla sztuki.
W klipperze jak dobrze widzę jest opcja kompensacji wibracji mechanicznych powstających w drukarce. Muszę doczytać czy działa to tak jak myślę i ewentualnie skonfigurować i sprawdzić co to zmieni.
Awatar użytkownika
azael
Postów w temacie: 35
Posty: 102
Rejestracja: 19 sty 2021, 12:00
Lokalizacja: Silesia
Drukarka: Voron 2.4r2
x 26

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: azael »

To usztywnienie stołu, o którym piszesz, zakłada, że masz łożyska stołu przykręcone do góry nogami. O mały włos nie zacząłem tego drukować. Zanosiłem się z rysowaniem swojej wersji, ale jak zwykle zabrakło czasu.
Myślałem również nad przykręceniem od spodu aluminiowych ceowników lub teowników, stół nam nie lata, więc mniej można przejmować się jego wagą.
Mam rozterkę kupować oryginał BL-Touch czy oszczędzić stówkę i wziąć klona :/

A ten cholerny kliper coraz bardziej mnie inspiruje...
skoVoronek 2.4
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 70
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: cyfron »

Nie wiem co wy macie z tymi stołami? Napiszę jak ja to zrobiłem u siebie:
założenia wstępne:
- skalibrowany ekstruder
- skalibrowany przepływ na filamentu, którego będziemy używali do weryfikacji poziomu stołu

poziomowanie:
- stół zamocowany na 3 sprężynach
- krańcówka Z zamontowana tak, aby dysza zatrzymywała się ok 1mm nad stołem (później wpisane to do konfiguracji)
- jak najdokładniejsze wypoziomowanie w 3 punktach dokładnie nad śrubami trzymającymi stół - wydruk 1 warstwy kwadratów 20x20mm dokładnie w punktach poziomowania, ewentualna korekta punktów i/lub Z-offset i tak do zadowalającego efektu
- szybka, niekoniecznie bardzo dokładna kalibracja siatki 3x3 z użyciem firmware
- wydruk 9 kwadratów j/w w punktach siatki, korekta na oko i od nowa aż do uzyskania zadowalających efektów

Raz ustawiona siatka trzyma mi miesiącami, nie muszę nic poprawiać. Całość idzie mi bardzo sprawnie, bo w klipperze siatkę edytuję bezpośrednio w pliku konfiguracyjnym, co jest mega wygodne. Kolejną zaletą klippera jest aproksymacja siatki, czyli fizycznie mierzycie 9 punktów a klipper liczy sobie dodatkowe punkty pośrednie. W praktyce wygląda to tak:
- punkty zmierzone
Zrzut ekranu z 2021-04-03 22-37-17.png
- siatka z aproksymacją:
Zrzut ekranu z 2021-04-03 22-38-06.png
w dniu dzisiejszym właśnie wymieniłem szkło na blachę z PEI, więc jestem świeżo po nowej kalibracji stołu :) W szufladzie zalega mi BL-Touch od trójkątnych i cały czas zastanawiam się czy go montować, skoro raz ustawiony stół działa :)
azael
Awatar użytkownika
azael
Postów w temacie: 35
Posty: 102
Rejestracja: 19 sty 2021, 12:00
Lokalizacja: Silesia
Drukarka: Voron 2.4r2
x 26

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: azael »

No to coś mamy ze stołami... :-/
Kalibracja trzyma się mi kilka dni. Po kalibracji lecę z wydrukami i jest wszystko OK, a za którymś razem patrze a wydruk rozsmarowany po szybie jak mucha na samochodzie, na dodatek nierównomiernie. Szybkie sprawdzenie poziomowania i okazuje się, że jest kupa.
Drukuję sporo płaskich elementów i porządna pierwsza warstwa jest dla mnie kluczowa. Szczególnie istotne jest to przy PET-G, przy idealnie ustawionym stole nie ciągną się mi gluty po wydruku.
skoVoronek 2.4
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 70
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: cyfron »

@duniu wibracje stołu o których piszesz wynikają z dużej sztywności osi XY (dzięki prowadnicom liniowym). Doświadczyłem tego przy obiektach dużych powierzchniowo, które wymagają wypełnienia. Z racji starych przyzwyczajeń i oszczędności czasu wybierałem grid (kratkę) jako wypełnienie. Po ok 5mm wysokości głowica waliła po wypełnieniu aż cały stół podskakiwał, zacząłem badać o co chodzi. Poczytałem trochę na stronie Prusy o wypełnieniach i ich wadach oraz zaletach i okazuje się, że wszystkie wypełnienia, które się krzyżują (między innymi grid) kumulują materiał na skrzyżowaniach, co powodowało uderzanie dyszy w ten nadmiar, jako że prowadnice liniowe są bardzo sztywne, to w wibracje wpadał właśnie stół. W poprzedniej drukarce Alfawise U30 nie zauważałem tego efektu, ponieważ te uderzenia wybierały rolki osi X i Y. Odkąd wybieram wypełnienia bezkolizyjne (gyroid, honeycom, lines) problem wibracji stołu ustąpił.
Wniosek taki, że ta drukarka jest na tyle sztywna i dokładna, że widać na niej każdy źle dobrany parametr :) W słabszych drukarkach chowa się to w luzach konstrukcji ;)
duniu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 13 kwie 2020, 12:52

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: duniu »

@cyfron masz rację z tym wypełnieniem "grid". Też często na nim najczęściej drukuje i jak czasami dysza przejedzie przez model po wypełnieniu to aż ciarki po plecach przechodzą. :D
Na pet-g zdarzało mi się nawet że dysza ciągnęła za sobą położony filament na krzyżujących się warstwach wypełnienia.
mk77
Postów w temacie: 61
Posty: 102
Rejestracja: 28 sty 2021, 18:27
x 10

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: mk77 »

Dziś podczas drukowania w zasadzie na samym początku drukarka rzuciła mi taki komunikat
TERMINAL RUNWAY: E1
PRINTER HALTED
Please Restart

Włączam drukowanie (petg) hotend na 230 i stół na 90
Osiąga zadaną temperaturę, rusza wydruk i w tym momencie zaczyna spadać temp hotendu do 220 stopni, później delikatnie wzrasta o jakiś 1-2 stopnie i wyskakuje ten błąd.

Padł termistor ?
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 70
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: cyfron »

Robiłeś PID Tuning?
mk77
mk77
Postów w temacie: 61
Posty: 102
Rejestracja: 28 sty 2021, 18:27
x 10

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: mk77 »

PID tuning był robiony kilka dni temu, i od tego czasu drukowałem tylko w PLA w temp około 200
Dziś też poszedł wydruk PLA na 195 stopni, drukował się około 1,5 godziny i zakończył się powodzeniem.
Po chwili załadowałem PETG i próbowałem chyba z 3 razy drukować i za każdym razem wykładał się z tym błędem na początku pierwszej warstwy.
Jutro zrobię jeszcze raz pit tuning.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 70
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: cyfron »

Zrób go dla wyższej temp. ale i tak wydaje mi się to dziwne. W mojej od nowości był walnięty termistor - robił zwarcie z obudową, założyłem nowy od trójkątnych i teraz zero problemów.

Edit: sprawdź czy grzałka lub termistor nie są luźne w bloku.
Zablokowany

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”