Two Tress Sapphire Pro

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
mk77
Postów w temacie: 61
Posty: 102
Rejestracja: 28 sty 2021, 18:27
x 10

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: mk77 »

Po nasmarowaniu śruby już działa cichutko.
Jednak dziś podpiąłem drukarkę pod kompa i faktycznie m502 i m500 pomogło.
Jedyne co to muszę jeszcze poprawić wielkość stołu bo jest 210 na 210 i w osi Z 180. Da się to jakoś zmienić bez wgrywania Marlina?
Chciałem zrobić jeszcze kalibrację PID ale zakończyła się błędem zbyt wysoka temperatura.
Awatar użytkownika
azael
Postów w temacie: 35
Posty: 102
Rejestracja: 19 sty 2021, 12:00
Lokalizacja: Silesia
Drukarka: Voron 2.4r2
x 25

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: azael »

Mam wrażenie, że górna rama lub prowadnice liniowe drukarki są zwichrowane. Próbuję opanować pierwszą warstwę i nijak mi to nie wychodzi w 100%. Na powierzchni 30x30 jeden narożnik wygląda jakby dysza była za wysoko na odcinku ok 7 mm ("zakreskowany" trójkąt w tym narożniku), reszta powierzchni jest OK. Drukuję na szkle i sprawdziłem dwie tafle, które mam.
A może jest inny powód takiego drukowania?
skoVoronek 2.4
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 70
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: cyfron »

Po pierwsze prowadnice należy odkręcić, wózki wyczyścić, nasmarować i skręcić wszystko równo z kątownikiem w ręce. Stolik po nagraniu wybrzusza się na środku - rozwiązaniem jest ręczny mesh bed level, lub jak masz, to bl-touch. Kolejna sprawa, to paski XY powinny być równomiernie naciągnięte - u siebie wspomagałem się wydrukowanym wskaźnikiem naciągu.
Awatar użytkownika
azael
Postów w temacie: 35
Posty: 102
Rejestracja: 19 sty 2021, 12:00
Lokalizacja: Silesia
Drukarka: Voron 2.4r2
x 25

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: azael »

Wózki wyczyszczone i nasmarowane, składane z kątownikiem. Paski natomiast to kolejny temat, bo nie mam doświadczenia w takich napędach. Równomierny naciąć dotyczy każdego odcinka pomiędzy kolejnymi rolkami zębatymi dla każdej osi (dla X i dla Y)? Czy równomierne naciąg jedynie pomiędzy paskami poszczególnych osi, czyli taki sam dla X i taki sam dla Y?
Z którego wskaźnika korzystałeś? No i jak mocno powinny być napięte paski?

BTW, wydrukowany naciąg pasków mam taki sam jak Ty.
skoVoronek 2.4
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 70
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: cyfron »

Tutaj masz wątek:
viewtopic.php?f=70&t=7509
wydrukowałem ten pierwszy z HIPS (autor zaleca ABS). Najważniejsze aby paski osi X i Y miały identyczne napięcie, jeżeli chodzi o siłę to ustawiłem na wyczucie i wyszło mi w połowie skali w/w przyrządu.
mk77
Postów w temacie: 61
Posty: 102
Rejestracja: 28 sty 2021, 18:27
x 10

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: mk77 »

Jest możliwość za pomocą komend gcode albo jakiś inny sposób aby nadpisać rozmiar stołu który jest zaszyty w konfiguracji firmware? Oczywiście poza wgraniem nowego firmware?
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 70
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: cyfron »

Obawiam się, że trzeba na nowo kompilować.

Kusi mnie zrobić directa z takim leciutkim ekstruderem:
https://www.aliexpress.com/item/1005002029267359.html

... ale chyba poczekam aż drukarka trochę na siebie zarobi :)
mk77
Postów w temacie: 61
Posty: 102
Rejestracja: 28 sty 2021, 18:27
x 10

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: mk77 »

Ok dzięki, to narazie pobawię się tak jak jest. Te 2cm na osiach x i y mnie nie zbawią. Za jakiś czas na 100% wgram Marlina tylko chce się pobawić taka surowa drukarka aby mieć później punkt odniesienia.
Dziś będę bawić się z kalibracja PID która na początku kończy się niepowodzeniem z uwagi na zbyt wysoka temperaturę. Powalczę ręcznie zmniejszając P i zwiększając D i jak się poprawi to zrobię automatyczna kalibrację.
Chyba trafił mi się egzemplarz z jakimś fabrycznie trefnym konfigiem.
A sam pomysł z przejściem na direct to jak najbardziej ciekawy.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 70
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: cyfron »

Działasz na fabrycznym firmware od MKS? U mnie był zwalony termistor - może jakaś felerna seria poszła i u Ciebie to samo jest?
mk77
Postów w temacie: 61
Posty: 102
Rejestracja: 28 sty 2021, 18:27
x 10

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: mk77 »

Wszystko jak z fabryki.
Najpierw problemy z poruszaniem się w osi Z po przejechaniu głowicą w pozycję Home, nie można było ruszać osią Z, a jak nie zrobiłem tego Home to oś Y była ograniczona rozmiarem do połowy. Po wyłączeniu i włączeniu drukarki wszystko wracało z powrotem czyli można było jeździć góra dół stołem ale oś Y miała połowę zakresu. Trzeba było zrobić opcję Home ale po niej jak wchodziłem w opcje Move to był komunikat Z: -nan i nie dało się poruszać stołem. Poradziłem sobie z tym przy pomocy M502 i M500.
Następnie chciałem zrobić PID głowicy ale wywalał błąd że zbyt wysoka temperatura. Przy ustawieniu na 200 stopni potrafił się rozbujać do 230 a nawet 240. Wykres temeratury był ładny nie poszarpany więc z tego co przeczytałem w necie to termistor powinien być ok tylko może jest grałka 50W i trzeba ją nieco okiełznać albo fabrycznie ustawienia PID są złe i tak szaleje.
Sprawdzę dziś jakie mam wartości w PID i porównam to z jakimiś przykładowymi i spróbuję to ręczenie doprowadzić do takiego stanu aby dało się zrobić automatyczną kalibrację
Zablokowany

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”