TTPro stół zamiana v-slot na wałek liniowy

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
zbyszp
Postów w temacie: 3
Posty: 151
Rejestracja: 23 gru 2019, 07:41
Lokalizacja: Żuromin
Drukarka: Ender3, Sapphire Pro
x 16

TTPro stół zamiana v-slot na wałek liniowy

Post autor: zbyszp »

Zastanawiam się od pewnego czasu czy zamiana wózka v-slot stołu na wałki liniowe 8mm wpłynęła by pozytywnie na pracę drukarki.
Profil, który został by mi z prowadnicy wózka i drugi zamontowałbym przód/tył jak w Prusa fullbear i do nich zamontował wałki liniowe. Z mocowaniem stołu musiałbym sobie jakoś poradzić.
Na pracę v-slotów w Z i X nie mogę narzekać, ale wózek na Y podczas przesuwania stołu w jednym miejscu stawia większy opór niż w innym. Prawdopodobnie jest to spowodowane jakimś zużyciem w części, po której częściej się porusza (środek). Rolki zmieniam co jakiś czas gdy widzę zużycie, ale może z wałkiem liniowym praca stołu byłaby bardziej płynna?
Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem byłoby wstawienie liniowych HIWIN, ale nie chciałbym tyle inwestować, bo mam jeszcze inne hobby ;) Co myślicie, może ktoś działał coś takiego w Enderze, czy wałki/łożyska wymagają częstego serwisowania?
jakubperson
Postów w temacie: 2
Posty: 268
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: TTPro stół zamiana v-slot na wałek liniowy

Post autor: jakubperson »

A może coś takiego https://allegro.pl/oferta/prowadnica-li ... 8280212656? Ja przerobiłem u siebie Endera 5 w X i Y na te szyny i jest ekstra.
Awatar użytkownika
zbyszp
Postów w temacie: 3
Posty: 151
Rejestracja: 23 gru 2019, 07:41
Lokalizacja: Żuromin
Drukarka: Ender3, Sapphire Pro
x 16

Re: TTPro stół zamiana v-slot na wałek liniowy

Post autor: zbyszp »

Właśnie o tym pisałem, że wolałbym jakąś tańszą opcję. 2 sztuki na Y to już ponad 200zł - przeliczając ok. 2-3kg filamentu ;) No nic, zamówię może na ali i poczekam.
jakubperson
Postów w temacie: 2
Posty: 268
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: TTPro stół zamiana v-slot na wałek liniowy

Post autor: jakubperson »

To inaczej - jeśli wałki będą podobnie spasowane jak w takiej Prusie to będziesz zadowolony i prócz lekkiego smarowania co jakiś czas to nie trzeba z tym wiele robić. Kup tylko trochę lepsze niż najtańsze łożyska i będzie dobrze.
zbyszp
Holgin
Postów w temacie: 1
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: TTPro stół zamiana v-slot na wałek liniowy

Post autor: Holgin »

Jak łożyska na wałek 8mm to raczej Misumi, 18 zł sztuka. A prowadnice spokojnie można zamówić z ali, 60-80 zł sztuka, te z allegro to dokładnie te same szyny tylko z marżą.
Awatar użytkownika
zbyszp
Postów w temacie: 3
Posty: 151
Rejestracja: 23 gru 2019, 07:41
Lokalizacja: Żuromin
Drukarka: Ender3, Sapphire Pro
x 16

Re: TTPro stół zamiana v-slot na wałek liniowy

Post autor: zbyszp »

Zamówiłem właśnie z Ali 2 x mgn12c, jeśli nie zrobię osi Y to może zamontuje na X. Z thingi mod na oś Y ok. 2cm podwyższa stół, dlatego myślałem o okrągłych. Szukałem (może niezbyt dokładnie) wózka do stołu 235x235 z rozstawem śrub 20x20cm i montażem na walki, ale trudno znaleźć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”