[Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Michał_L
Postów w temacie: 10
Posty: 190
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

[Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

Post autor: Michał_L »

Podpowiedzcie proszę jak połączyć te trzy elementy. Czy moduł Wifi (oparty jak rozumiem na ESP8266) trzeba uprzednio zaprogramować? Jeśli tak to jakich narzędzi użyć (mam Arduino IDE i Platformio) i jak to fizycznie połączyć do programowania?
Widziałem instrukcje dla oryginalnego oprogramowania od Makerbase ale wolałbym Marlina...

Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
azael
Postów w temacie: 9
Posty: 102
Rejestracja: 19 sty 2021, 12:00
Lokalizacja: Silesia
Drukarka: Voron 2.4r2
x 26

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

Post autor: azael »

Nie chciało mi się Arduino szukać, więc zrobiłem to na około. Wgrałem stockowy soft w drukarkę za jego pomocą wgrałem ESP3D, potem marlina i śmiga.
Michał_L
skoVoronek 2.4
Michał_L
Postów w temacie: 10
Posty: 190
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

Post autor: Michał_L »

azael pisze:Wgrałem stockowy soft w drukarkę za jego pomocą wgrałem ESP3D.
Podpowiesz jak to się robi?
Awatar użytkownika
azael
Postów w temacie: 9
Posty: 102
Rejestracja: 19 sty 2021, 12:00
Lokalizacja: Silesia
Drukarka: Voron 2.4r2
x 26

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

Post autor: azael »

Ja nie masz Marlina tylko oryginalny soft, to kompilujesz sobie https://github.com/luc-github/ESP3D, zmieniasz nazwę pliku firmware.bin na MksWifi.bin, kopiujesz na kartę i ładujesz do drukarki, restart i wciąga się soft do modułu WiFi.
Jak masz marlina to najprościej przez Arduino w linku powyżej masz wszystko albo na YT jest od metra filmików. Ew. wgrywasz oryginalny soft, programujesz moduł i wracasz do Marlina.
Michał_L
skoVoronek 2.4
Michał_L
Postów w temacie: 10
Posty: 190
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

Post autor: Michał_L »

Bardzo dziękuję,
mam dwa dalsze pytania - czy nazwa MksWifi.bin jest obowiązkowa czy może być dowolna z rozszerzeniem .bin?
i drugie - mój moduł ma na obudowie ESP-12S, niestety wśród dostępnych w Arduino modułów takiego nie ma. Najbliższe są dwa ESP-12 i jeden ESP-12E, program kompiuje się dla wszystkich trzech. Który powinienem wybrać?
Michał_L
Postów w temacie: 10
Posty: 190
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

Post autor: Michał_L »

wgrałem oryginalny soft drukarki w wer 2. ESP3D ostatecznie skompilowałem dla "generic 8266" (taką sugestię znalazłem gdzieś w opisie programu), zmieniłem nazwę i skopiowałem do root karty SD. restart i na ekranie pojawia się splashscreen Makerbase, nie ma śladu informacji o updacie oprogramowania modułu WIFI.
przez menu wchodzę do ustawień WIFI i mam komunikat że trwa knfiguracja modułu. Po chwili mogę wybrać dostępną sieć i wpisać hasło dostępu. I tu pierwszy zonk - hasło do mojego access pointa jest dość długie, a firmware pozwala mi wpisać tylko około połowy. Tak się dzieje pod oryginalnym oprogramowaniem drukarki.
Wgrywam Marlina i w ustawieniach nie ma opcji wyboru sieci. Czy to oznacza ze Marlin skompilowany jest bez obsługi WIFI?
Z drugiej strony pojawiła się nowa sieć o nazwie MKSWIFIxxxx (xxxx to jakieś litery) w której dostępny jest host o adresie 192.168.4.1 serwujący taką stronę:
screen1.JPG
Kiedy próbuję przez tę stronę zrobić update firmware'u dostaję komunikat "file error". I tu się koończy zabawa...
Jakieś sugestie?

Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
azael
Postów w temacie: 9
Posty: 102
Rejestracja: 19 sty 2021, 12:00
Lokalizacja: Silesia
Drukarka: Voron 2.4r2
x 26

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

Post autor: azael »

Jaki masz dokładnie moduł WiFi?
Michał_L
skoVoronek 2.4
Michał_L
Postów w temacie: 10
Posty: 190
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

Post autor: Michał_L »

Kupowałem oryginalny. Od spodu napisane ma:

Makebase Robin WiFi v1.1 alo jakoś podobnie)

na tym metalowym dekielku przykrywającym kostki: ESP-12S

Ale chyba doszedłem co jest źle - zrobiłem błąd zmieniając nazwę skompilowanego pliku i w nazwie zabrakło mi jednej literki, nie zauważyłem a bootloader ignorował plik ze złą nazwą.
Wygląda, że operacja się udała teraz nie ma już tej poprzedniej sieci MKSWIFIxxxx, za to jest nowa ESP3D. Tak chyba powinno być.

Teraz pytanie - czy sieć można skonfigurować z poziomu Marlina? bo wygląa że domyśny adres koliduje z domowym ruterem. Jeśli nie, to będę musiał przekompilować firmware.
Awatar użytkownika
azael
Postów w temacie: 9
Posty: 102
Rejestracja: 19 sty 2021, 12:00
Lokalizacja: Silesia
Drukarka: Voron 2.4r2
x 26

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

Post autor: azael »

Podłącz się do sieci ESP3D i zmień konfigurację z poziomu www modułu. Marlin nie ma wpływu na konfigurację sieci.
Michał_L
skoVoronek 2.4
Michał_L
Postów w temacie: 10
Posty: 190
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

Post autor: Michał_L »

Uff, udało się. dla wszystkich, którzy ewentualnie będą mieli kłopoty z uruchomieniem modułuu WIFI powiem jedno - RTFM... gdybym czytał choć nieco uważniej, obyłoby się bez problemów...
Jeszcze raz dziękję Ci za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”