3D LUME - grzanie stołu

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
iksk2
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 9
Rejestracja: 26 kwie 2021, 12:46

3D LUME - grzanie stołu

Post autor: iksk2 »

witam, mam drukarkę 3D LUME i kilka problemów:

Stół osiąga ledwo 55stopni.
Elektronika 12v. Po włączeniu drukarki i po włączeniu funkcji w marlinie przygotuj - rozgrzej stół PLA zasilacz na wyjściu podaje 12,1V natomiast na pinach od stołu mam 11,2v oraz na wyjściu z płytki sterującej także 11,2v.
zdjęcia:


1. Jakie napięcie powinno być podawane na stół ze sterownika?
2. Czy jest do w jakoś sposób konfigurowane softem ?

_____________________________________________

Stół jest krzywy i nie da się go skalibrowac, obecnie jest zamontowany 214mm MK2 lu MK2B. od spodu przyklejony jest termister, wydaje mi się, że w nieodpowiednim miejscu, bo na środku stołu w dziurze.

3. Jaki stół kupić? mk3 z aluminiową podstawą?
4. mam 4mm szybę montowaną na klipsy, czy jest sens robić z ceownika mocowanie po całej długości boków? czy nie ma to sensu dla nowego i prostego stołu. Obecnie w krzywym stole klipsy biurowe nie dociskają szyby.

_____________________________________________

Na wyświetlaczu pojawiają mi się krzaczki po jakimś czasie drukowania. Mam RepRap 3D LCD 2004 RAMPS 1.4

5. Jak zdiagnozować do jest uszkodzone, zasialacz / RAMPS/ lcd?

z góry dziękuję za wsparcie
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: 3D LUME - grzanie stołu

Post autor: japim »

Wymień przewody na grubsze. Najprościej (ale n ie najtrwalej) na grube głośnikowe :) Wieki temu miałem identyczny problem.

Ale trzeba uważać bo one nie są przystosowane do ciągłego przeginania.

Potem zamieniłem tylko tą zaginającą się część na 2 odcinki taśmy IDC 2 x 10 żył (10 na plus i 10 na minus) i od tamtej pory stół MK2 chodzi bez zająknięcia.
iksk2
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
iksk2
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 9
Rejestracja: 26 kwie 2021, 12:46

Re: 3D LUME - grzanie stołu

Post autor: iksk2 »

wymiana stołu też mnie czeka, bo jest krzywy i nie skalibruję go. MOŻE udało by się dogiąć obecny laminat do szyby ceownikami..ale to nie ma sensu
czy jesteś w stanie mi któryś polecić? mk3 ?, taki ze strefami grzania? (czy muszę coś grzebać w sofcie lub źródłach softu?)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: 3D LUME - grzanie stołu

Post autor: Berg »

1. czas też na zmianę elektroniki np BTT SKR 1.4 + steptiki tmc2209 (przynajmniej dwa, najlepiej cztery)
RAMPS nigdy nie nadawał się do grzania stołu, jest opisane jak go przerabiać ale w obecnych czasach to już nie ma sensu.

2. stół może być krzywy, ważne by szyba była prosta. Laminat jest cienki, więc nigdy nie będzie idealny. Za to się szybko nagrzewa. No chyba że tak jak u ciebie wolno :D. Jendak bez zmiany kabli i elektroniki aluminowy będzie jeszcze wolniej.

3. jeśli termistor jest w dziurze, to jest tam gdzie trzeba.

4. daj mocniejsze klipsy

5. Zasilacz możesz podkręcić do 13.5V

6. Stół możesz podkleić korkiem 2-4mm , np butaprenem zgodnie z instrukcją (budowlany klej do korka się nie nadaje)

PS: zrób zdjęcia tego, jak masz ten stół, szybę zamontowaną. To jest typowy stół, działa dobrze u tysiące osób.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2021, 14:14 przez Berg, łącznie zmieniany 1 raz.
iksk2
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 9
Rejestracja: 26 kwie 2021, 12:46

Re: 3D LUME - grzanie stołu

Post autor: iksk2 »

1. zalecasz wymianę elektroniki, bo ta jest zużyta, czy są na rynku porostu lepsze modele..? obecna płytka ładnie mieści się w ramie drukarki
2. dzięki, narazie odpuszczam upgrade stołu..
3. termistor pokazuje 20 stopni mniej niż termomert - rozumiem, że termistor do wymiany?
4. moze trudnow to uwieżyć, ale nie ma możliwości wypoziomowania szyby bez 'wyprostowania' laminatu stołu
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: 3D LUME - grzanie stołu

Post autor: Berg »

Ad1. Zalecam wymienić, bo ta ma znany problem z grzaniem stołu. Miałem tę drukarkę, nawet dwie. Po wymianie elektroniki i sterowników na X i Y drukarka będzie działać szybciej, ciszej, stół będzie grzać lepiej i wydruki będą ładniejsze.

Ad 3. Nie sądzę by był do wymiany. Ew. poprawa zamontowania. możliwe, że źle ustawiony typ termistora w sofcie.

Ad.4. Tak jak wcześniej pisałem miałem te drukarki, z tym samym stołem, Zrób zdjęcia.
iksk2
iksk2
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 9
Rejestracja: 26 kwie 2021, 12:46

Re: 3D LUME - grzanie stołu

Post autor: iksk2 »

zdjęcia regulacji : tu na zdjęciu widać dwa testowane rozwiązania, z użyciem sprężyny i bez sprężyny, na sztywno

https://i.ibb.co/CQ8kh6R/4.jpg
https://i.ibb.co/xj8Xzg1/5.jpg
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: 3D LUME - grzanie stołu

Post autor: Berg »

Po pierwsze. Zdjęcia uploadujemy na forum a nie dajemy zewnętrznych linków. (Trzeba kliknąć Pełen edytor i podgląd)

Rzuca mi się w oczy parę rzeczy:
1. Z tego co pamiętam to miejsca lutowania kabli powinno być z boku a nie z przodu. Kable powinny być możliwie krótkie.
2. Przy takim mocowani kabli jak widzę to najpewniej pracują na zginanie przy samych końcach, co zazwyczaj skutkuje ich przerwaniem
3. Sprężynki na paskach należy zdjąć.
4. zobacz, czy blacha jest prosta. Czy jak położysz szybę na tych metalowych uszkach, bez śrubek, to czy w miarę dotyka do wszystkich ?
5. lepiej nie ściskać sprężynek na zero.
6. Możesz też wypoziomować na trzech śrubach wstępnie a potem dopiero założyć czwartą. Inaczej jest możliwość, że wyginasz stół zamiast poziomować.
7. Daj więcej zdjęć, na razie jeszcze nie wiem o chodzi na tym drugim zdjęciu nie widzę żadnego mocowania. Nie widzę też jakoś specjalnie krzywego stołu
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2021, 14:29 przez Berg, łącznie zmieniany 1 raz.
iksk2
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 9
Rejestracja: 26 kwie 2021, 12:46

Re: 3D LUME - grzanie stołu

Post autor: iksk2 »

ad 1. czy po wymianie elektroniki hot end nie będzie wąskim gardłem tego sprzętu?

ad 4
zdjęcia regulacji : tu na zdjęciu widać dwa testowane rozwiązania, z użyciem sprężyny i bez sprężyny, na sztywno
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: 3D LUME - grzanie stołu

Post autor: Berg »

Na oko widać jak krzywo to masz poskładane.
Musisz wszystko przeglądnąć. Sprawdzić czy wałki Y pod stołem masz idealnie równolegle zamontowane. Np kładziesz na nich szybę.
Czy dobrze są zamontowane wałki Z, czy czasem Ci nie opada karetka pod ciężarem jak zbliża się do prawej krawędzi. Może Ci się wydawać, że to stół masz krzywy a to głowica opada..... Myślę że drukarka wymaga kompleksowego dopieszczenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”