U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 14
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

Post autor: TDI-CAD »

Wpadła na serwis dość leciwa drukarka U-Bot v2. Nie jest to mistrzostwo konstrukcji w drukarkach 3d, jednak może służyć jako wół roboczy dla szybkich sporych wydruków. Konstrukcja core XY, pole 250x250x500 (XYZ). Diagnoza spalona płyta główna. Dosłownie spalona. Dobrze, że użyty laminat z którego wykonana jest drukarka jest jako tako nie palny. Spalone dostrzętnie złącze grzania stołu. Jednak tu jest zagadka, którą nie bardzo mogę rozwiązać. Gniazdo stołu była podłączona przez przekaźnik 12V/40A. Rezystancja cewki przekaźnika to około 80Ohm. W żaden sposób nie powinno to doprowadzić do spalenia złącza. Nie bardzo wiem co mogło się stać. Sprawdziłem przekaźnik, działa poprawnie. Na wszelki wypadek zamienię go na zewnętrzy mosfet. Przy okazji podmienię archaiczny firmware. Pewnie będę miał kilka pytań....
ub_v2_3.jpg
ub_v2_2.jpg
ub_v2_1.jpg
Ostatnio zmieniony 02 maja 2021, 14:28 przez TDI-CAD, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

Post autor: Cosik »

Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Czy przewody były skręcone czy posiadały końcówki? Może poluzowała się któraś i zrobiły zwarcie?
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

Post autor: dziobu »

TDI-CAD pisze:Spalone dostrzętnie złącze grzania stołu. Jednak tu jest zagadka, którą nie bardzo mogę rozwiązać. Gniazdo stołu była podłączona przez przekaźnik 12V/40A. Rezystancja cewki przekaźnika to około 80Ohm. W żaden sposób nie powinno to doprowadzić do spalenia złącza. Nie bardzo wiem co mogło się stać.]
Tandetne złącze. Gdzieś w komentarzach do Flsuna (chyba jeszcze i3+, choć oba mają taką płyte) był zdjęcia takiej spalenizny.
Pin (zielonego złącza) który wchodzi w otwór zaraz nad PCB jest wygięty i połączony z blaszką która idzie potem tylną ścianą i do góry. To dolne wygięcie łatwo uszkodzić przy siłowaniu się ze złączem (jeśli podczas przykręcania przylutowanego złącza zielona oprawka się obraca, to właśnie ta blaszka pracuje mechanicznie). Z czasem pewnie się grzało, co spowodowało powolne spopielenie kurzu na laminacie i spalenie tego co widzisz.
A moc była bo na to gniazdo (zgodnie z dokumentacją) pozwalają puścić 30A.
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 14
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

Post autor: TDI-CAD »

Generalnie okablowanie w Ubocie jest porządnie zrobione, nie ma plątaniny. Co do gniazda to kurcze przy 80 omach przekaźnika i zasilaniu 12V to daje obciążenie gniazda na poziomie 0,15A (1,8W). To już grzałka głowicy bierze 40W. A wypalone było gniazdo grzania stołu. Może jakaś zwiecha przekaźnika? Może się chwilowo zgrzały styki, no nie wiem, gdybam..
Jest Marlin 2.0.8 to go skonfiguruje. Macie jakieś propozycje core XY co można by użyć jako konfiguracje wyjściową?
jakubperson
Postów w temacie: 1
Posty: 268
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

Post autor: jakubperson »

Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1515
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 323

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

Post autor: Jarewa »

TDI-CAD pisze: Spalone dostrzętnie złącze grzania stołu. Jednak tu jest zagadka, którą nie bardzo mogę rozwiązać. Gniazdo stołu była podłączona przez przekaźnik 12V/40A. Rezystancja cewki przekaźnika to około 80Ohm. W żaden sposób nie powinno to doprowadzić do spalenia złącza.

A ten przekaźnik to ktoś dokładał czy taki producent dał?? Nie znam się profesjonalnie ale dla mnie ten przekaźnik to "strzał w kolano" przecież płyta i to wyjście nie jest zabezpieczone na obciążenie indukcyjne i mimo małego prądu nikt nie pomyślał o tym że jest sprężenie zwrotne które uśmierci mosfet żeby chociaż dali przekaźnik z zabezpieczeniem ale to co pokazałaś "BLOW" nie ma zabezpieczenia.
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

Post autor: Mati »

Jeszcze śmieszniej byłoby jakby ktoś z tym przekaźnikiem próbował odpalić PIDa. Przy Bang-Bangu ma to nawet prawo działać (jakiś czas), pod warunkiem dania zaporowo diody w pobliżu cewki przekaźnika. Aczkolwiek jeśli to nie jest ponadprzeciętnie dużej mocy stół to nie bawiłbym się nawet w zewnętrzne mosfety/przekaźniki, bo i po co?
Edit: dopiero zauważyłem, że to jest 12V. To w takim razie może i ten zewnętrzny mosfet może mieć sens.
Berg
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 14
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

Post autor: TDI-CAD »

Co do przekaźnika to nie mam pewności, wygląda na oryginalnie zamontowany. Firmware oryginalnego nie mam. To co było to bardzo okrojony marlin. Wymiana na nowszy trochę tchnie nowości w drukarkę.
Pytanie takie:
Po aktualizacji firmware silniki mocno piszczą. Jeszcze nie regulowałem Vref ale takiego efektu nie było na oryginalnym firmware.....
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

Post autor: Berg »

Myślę, że coś w tym stylu się działo: strzelił MOSFET i zrobił zwarcie masa-5V, stopił wszystko wkoło wytopoiło cynę spod złączki, zaczęło tam iskrzec i paliło się dalej.

Ta elektronika coś żyje dalej?
Ja bym ją wymienił. Przy okazji na XY 2209.
Klient będzie zadowolony.
Szkoda czasu, nie wiadomo co tam jeszcze oberwało.

Przekaźnik raczej był oryginalnie. Conajmniej w jakims modelu. Coś mi się wydaje że nawet o nim gadałem przy okacji wizyt u producenta....
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 14
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: U-Bot v2 serwis po spalonej płycie - nowy firmware

Post autor: TDI-CAD »

Drukarka ogarnięta. Wymiana płyty nie była trudna, miałem akurat taką samą, to popularny model.
Na początku myślałem, że to nie możliwe aby bez obciążenia (przekaźnik pobierał 1,8W) mosfet dostał zwarcia. Ale, sam przekaźnik nie posiada diody do "gaszenia" pików jakie dostajemy z rozłączanej cewki. Samo sterowanie bang-bang idealnie wzbudzało cewkę. Długo to trwało ale w końcu wysadziło mofset w "powietrze". Co stało się dalej widać na wcześniejszych zdjęciach.
Przy okazji wgrałem i skonfigurowałem nowy marlin 2.0.8
I teraz pytanie, czy warto uaktywnić funkcję linear advance? Sam nie mam doświadczenia z tą metodą i nie wiem czy jednorazowe ustawienie parametru K będzie wystarczające? Użytkownik nie jest zbyt zaawansowany i nie wiem czy będzie miał ochotę pilnować tego parametru dla różnych materiałów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”