Anycubic i3M- zamienniki szyb na stole

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
migcool
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 28
Rejestracja: 22 sty 2020, 08:13

Anycubic i3M- zamienniki szyb na stole

Post autor: migcool »

Witajcie Panowie, drukuję głównie materiałem ASA lub ABS, korzystam z Dimafix i zabudowanych szaf, mam dwie drukarki Anycubic i3M, w obu stoły wyglądają jak pole minowe, czy coś mogę robić źle i ewentualnie co dać na stół, aby to nie byłozbyt kosztowne? Gdzieś można kupić jakieś szkło, które nada się na stół do tej drukarki?

Jeszcze jedno pytanko, szyba trzyma się na takich "trzymaczach" bocznych ale chyba również na jakimś kleju? Z góry dziękuję za pomoc :smile2:
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Anycubic i3M- zamienniki szyb na stole

Post autor: Pjoter »

Ale co to znaczy że stół wygląda jak pole minowe?

Ja miałem Ai3M z 2017 i aby odkleić szybę od stołu musiałem użyć załączonej szpachelki. Między stołem aluminiowym a szybą była jakaś taśma. Później wszystko wyczyściłem acetonem i IPA. Nie miałem żadnych klipsów na szybę oryginalną. A wymianę polecam, można wtedy umyć szybę pod bieżącą wodą lub nanieść łatwiej środki adhezyjne. Kupiłem szybę od szklarza (4mm lustro szlifowane na wymiar heatbedu) i ją trzymałem czarnymi klipsami biurowymi.

Jeśli mam być szczery to niskiej jakości jest ten wpis. Pytania na koniec też nie rozumiem. Nie wiem czy aktualnie na stole masz szybę ori czy może czyste alu.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
migcool
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 28
Rejestracja: 22 sty 2020, 08:13

Re: Anycubic i3M- zamienniki szyb na stole

Post autor: migcool »

Ok, już poprawiam i precyzuję swoją wypowiedź :) Na początek załączę fotografię tego co się dzieje na szybie Ultrabase, powłoka seryjna oraz nawet część szkła potrafi pozostać na wydruku.
236672048_2936966246555078_2655536171930884639_n.jpg
Widać na załączonym zdjęciu również klipsy seryjne o które pytałem wcześniej, a których u Ciebie nie ma ;) Lustro o którym piszesz brzmi świetnie i na pewno taniej niż powłoka z oryginalną szybą od Anycubic :)
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Anycubic i3M- zamienniki szyb na stole

Post autor: Pjoter »

1) no ja się nigdy nie dogadałem z ultrabase - dosyć szybko wymieniłem na szybę i klej w sztyfcie, później jakiś c-stick w sprayu i później na klej DD (i przy nim zostałem.
2) jeśli wydruki odrywają ci kawałki szyby to znaczy że masz problem z adhezją - masz ją za dużą. Możliwe że musisz dawać więcej środka adhezyjnego. Dimafix w puszcze czy w sztyfcie? Ja polecam klej Devil Design w sztyfcie, można precyzyjnie aplikować. Raz na miesiąc czyszczę blachę sprężynową (bo mam blachy w obu drukarkach) pod bieżącą wodą i znowu aplikuję sztyft na całą blachę i w międzyczasie dodaję tylko gdy widzę że kleju ubywa np. na środku.
O ile się orientuję, szyby ultrabase są hartowane. Jeśli Ci zostają kawałki szyby na wydrukach to lada moment może ona pęknąć. Uważaj na to.
3) a próbowałeś zdjąć te klipsy i zdjąć szybę? Bo pytasz się czy pod spodem jest klej a widzę że to najłatwiej sprawdzić Tobie a nie nam :P
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anycubic i3M- zamienniki szyb na stole

Post autor: FlameRunner »

Zgadzam się z przedmówcą. Jeśli korzystasz z dobrego preparatu adhezyjnego, spokojnie możesz dać arkusz szkła float, takiego zwykłego, od zwykłego szklarza.
migcool
migcool
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 28
Rejestracja: 22 sty 2020, 08:13

Re: Anycubic i3M- zamienniki szyb na stole

Post autor: migcool »

Dziękuję za bardzo wyczerpującą wypowiedź.

2) Dimafix w aerozolu, swoją drogą psika na wszystko w koło ;) Nie ukrywam, przetestuję ten sztyft od DD, zawsze to mniej bałaganu w szafie (chyba, że zacznę demontować szybę i dopiero będę nanosił środek adhezyjny.
3) Pytanie powstało dlatego, że kiedyś kupiłem używany cały stolik grzewczy od i3,na nim szyba bez tych widocznych klipsów, a szyba trzyma się podstawy grzewczej jakby na całości była właśnie podklejona (Rozumiem, że na gorąco zdejmowałeś szybę ze stołu?)- Nie szarpałem się z tym, aby nie pękła mi ta szyba w rękach ;)

Nawiązując do tego odrywania kawałków szkła z wydrukiem, czy ten stan rzeczy może powodować zbyt nisko ustawiona pierwsza warstwa? Drukuje bardzo dużo elementów mechanicznych i często przymykam oko na pewne niedoskonałości druku z racji przeznaczenia produktu, niekiedy pojawi się "stopa słonia".
migcool
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 28
Rejestracja: 22 sty 2020, 08:13

Re: Anycubic i3M- zamienniki szyb na stole

Post autor: migcool »

FlameRunner pisze:Zgadzam się z przedmówcą. Jeśli korzystasz z dobrego preparatu adhezyjnego, spokojnie możesz dać arkusz szkła float, takiego zwykłego, od zwykłego szklarza.
Czy wtedy pod to szkło coś się daje, oprócz jakiegoś "trzymacza" mechanicznego (klipsa)?
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Anycubic i3M- zamienniki szyb na stole

Post autor: Pjoter »

Odkręciłem stół aby nie przekosić geometrii podczas usuwania szyby i na zimno podważałem szpachelką (uważałem na przewodu). Nie wiem czy to optymalny sposób, zrobiłem tak tylko raz i działało :D wyczyściłem stół alu z kleju (teraz jak myślę to nie miałem acetonu, tylko IPA aż nic się nie kleiło), położyłem na to szkło i przytwierdziłem klipsami biurowymi. Nic nie dawałem już między stół a szkło. Działało i chyba nadal działa bo czasem rozmawiam z kolegą który drukarkę kupił.

Adhezja pierwszej warstwy to kilka parametrów - ustawienie wysokości pierwszej warstwy to jeden z nich.
migcool
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
migcool
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 28
Rejestracja: 22 sty 2020, 08:13

Re: Anycubic i3M- zamienniki szyb na stole

Post autor: migcool »

Ok, to myślę, że temat wyczerpany, bardzo dziękuję Panowie za podpowiedzi, cieszę się, że sposoby okazały się całkiem proste i tanie :)
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 795
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Anycubic i3M- zamienniki szyb na stole

Post autor: majek »

Zastanów się jeszcze nad blachą sprężynową (na klipsy czy magnes) - to całkiem inna jakość:
- wyjmujesz blachę razem z detalami i nie przestawiasz nic w drukarce jak trzeba użyć czasem więcej siły, żeby oderwać wydruk
- wyginasz blachę i wydruki same odpadają, im większe tym łatwiej
- nie musisz czekać aż stół ostygnie - zdjęta blacha o wiele szybciej się studzi. Ja nawet nie wyłączam grzania stołu jak drukuje kilka rzeczy po sobie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”