Zmorph + BLTouch

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
gwidon777
Postów w temacie: 18
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Zmorph + BLTouch

Post autor: gwidon777 »

Firmware: Smoothieware 2019.04.21.

Dobra komendy działają.
M280 S7.36
M280 S3.24
Nie wiem dlaczego wczoraj mi to nie działało. Pewnie późno było i coś pokręciłem.
Czyli według tabelki wszystko się zgadza. Pin się wysuwa i chowa i działa self test.
Teraz kolejny problem:
Wysuwam pin komendą M280 S3.24. Jeśli dobrze zrozumiałem to homing Z robi się komendą G30 tylko u mie to nie działa. Ośka idzie w dół ale się nie zatrzymuje - wgniata dyszę w stół. Na szczęście mam przycisk reset w Zmorphie :P Jak zrobię homing przez panel w Octoprint to idzie w dół i zatrzymuje się na sygnał z BLTouch i wszystko jest ok. Tylko później wpisuję G32, żeby ropoczął probing no i znów nie działa. Co robię źle?
gwidon777
Postów w temacie: 18
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Zmorph + BLTouch

Post autor: gwidon777 »

Ok. Przeanalizujmy wszystko od początku.
Jeśli dobrze wszystko zrozumiałem to najpierw podłączam BLTouch.
Wydaje mi się, że tą część zrobiłem dobrze skoro komendy wysuwania, chowania pinu i self test działają prawidłowo.
Czytałem, że czasem trzeba dodać kondensator przy czujniku ale nie wiem jaki. Jak objawia się to, że kondensator jest potrzebny?
To jeszcze do sprawdzenia.
Czytałem też, że zamiast kondensatora można dać porządne kable i wtedy nie trzeba kondensatora.
Mam takie podejrzenie, że coś zwaliłem w configu, więc przeanalizujmy ten temat.
Wybrałem config, który był od początku na karcie, ponieważ nie było w nim nic na temat BLTouch.
W tym configu znalazłem kilka wpisów na temat "Probe":

# Touch Probe
touchprobe_enable true # enables/disables the module the other config values are ignored if this is false
touchprobe_log_enable true # should the touches be logged
touchprobe_logfile_name /sd/probe.csv # location of the log file
touchprobe_log_rotate_mcode 0 # adds a spacer to the logfile if M[xxx] is issued
touchprobe_pin nc # selects the pin where the probe is connected
touchprobe_debounce_count 100 # reports a touch if the probe is active for this number of ticks (prevents false positives)

# Zprobe
zprobe.enable true # set to true to enable a zprobe
zprobe.probe_pin 1.24v # pin probe is attached to if NC remove the !, Azteeg X5 this is 1.29
zprobe.slow_feedrate 1 # mm/sec probe feed rate
zprobe.fast_feedrate 3 # move feedrate
zprobe.debounce_count 10 # set if noisy
zprobe.probe_radius 100 # where to probe, from center to probe points NB only needed for G32 on delta
zprobe.probe_height 5 # how much above bed to start probe NB only needed for G32 on delta

Do tego dodałem to co było na stronie, czyli:

# Switch module for Bltouch control
switch.servo.enable true # Activate this new module
switch.servo.input_on_command M280 # Command to set PWM value
switch.servo.input_off_command M281 # Command to turn off switch
switch.servo.output_pin 3.26 # This must be a PWM pin, see smoothieware.org/pinout
switch.servo.output_type hwpwm # Hardware PWM, as software PWM is not adequate for servo/bltouch
switch.servo.pwm_period_ms 20 # 20ms period, or 50Hz

Oraz:

leveling-strategy.rectangular-grid.enable true # The strategy must be enabled in the config, as well as the zprobe module.
leveling-strategy.rectangular-grid.x_size 215 # size of bed in the X axis
leveling-strategy.rectangular-grid.y_size 280 # size of bed in the Y axis
leveling-strategy.rectangular-grid.grid_x_size 7 # The size of the grid, for example, 7 causes a 7x7 grid with 49 points.
leveling-strategy.rectangular-grid.grid_y_size 9 # Must be an odd number.

leveling-strategy.rectangular-grid.do_home true
leveling-strategy.rectangular-grid.probe_offsets -6,51,0 # Optional probe offsets from the nozzle or tool head
leveling-strategy.rectangular-grid.save false # If the saved grid is to be loaded on boot then this must be set to true
leveling-strategy.rectangular-grid.initial_height 10 # will move to Z10 before the first probe
mm_per_line_segment 1 # necessary for cartesians using rectangular-grid
leveling-strategy.rectangular-grid.before_probe_gcode M280 # uncomment if you have a bltouch
leveling-strategy.rectangular-grid.after_probe_gcode M281 # uncomment if you have a bltouch

W tej konfiguracji, jak już pisałem działa wysuwanie i chowanie pinu za pomocą komend:
M280 S3.24 - wysunięcie pinu
M280 S7.36 - schowanie pinu
oraz
M280 S5.81 - alarm release & Touch Sw (mode M119)
M280 S8.9 - Self test 10 times
To działa bez problemu, natomiast kiedy wpiszę G30 to teoretycznie powinien wysunąć pin i zrobić home Z ale nie wysuwa pinu.
Nawet kiedy wysunę pin i wpiszę G30 to nie zatrzymuje się tylko wgniata stół.

Jeśli wysunę pin komendą i zrobię home Z z panelu Octoprint - Control (lub G29 Z0 w terminalu) to działa jak należy. Ale jak później wpiszę G32 to zaczyna "Probe the grid" ale już nie zatrzymuje się tak jakby BLTouch nie działał.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 1573
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: Zmorph + BLTouch

Post autor: Jarewa »

Kondensator jest przydatny wtedy jak czujnik wariuje, wywołanie czy test kiedy cewkę załącza jest duży pobór prądu ze względu na odległości i cienkie kable czujnik moze wejsć w tryb awarii z powodu spadku napięcia na nim. Kondensator niweluje ten spadek.

Najlepiej nagraj filmik żeby było widać cały czas bltouch
gwidon777
gwidon777
Postów w temacie: 18
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Zmorph + BLTouch

Post autor: gwidon777 »

Jeszcze jedno. Czy działanie BLtoucha może być zakłócone przez magnes?
Skoro jest tam elektromagnes w środku to może pole magnetyczne od znajdującego się blisko magnesu może zakłócić jej działanie.
Dajmy na to gdyby mocowanie BLTouch było na magnesy właśnie :P
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 1573
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: Zmorph + BLTouch

Post autor: Jarewa »

Nic ie piszesz o zachowaniu się światełka w nim.. A to ważne dlatego chciałem filmik
gwidon777
gwidon777
Postów w temacie: 18
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Zmorph + BLTouch

Post autor: gwidon777 »

Oczywiście wrzucę filmik ale właśnie dziś zacząłem go robić i nie chciał mi się pin podnieść. Przedtem działało a dziś nie, więc pomyślałem o tych magnesach. Odkręciłem czujnik od mocowania i w ręku działał poprawnie (chodzi o wysuwanie i chowanie pinu). Kiedy zbliżyłem czujnik do karetki w miejsce gdzie był wcześniej zamocowany (tam też są magnesy) to znów nie chciał się chować pin. Przeprojektuję mocowanie na śrubowe i zaraz biorę się za filmik.
gwidon777
Postów w temacie: 18
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Zmorph + BLTouch

Post autor: gwidon777 »

Udało mi się nagrać jak to działa i jak nie działa.
Przepraszam za słabą ostrość. W filmiku dodałem opisy komend, które wpisywałem. Nie zawsze opisy pojawiają się idealnie na czas :( Chyba mam kiepski komputer bo nie działa mi podgląd obrabanego filmu to znaczy działa ale strasznie przycina podczas odtwarzania.

https://youtu.be/xtajYiHvKdk

Jak widać pod koniec filmu podczas "zwykłego" homingu czujnik działa tzn. oś Z zatrzymuje się ale kiedy użyję G30, która powinna zrobić homing Z to oś idzie w dół bez względu na czujnik.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 1573
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: Zmorph + BLTouch

Post autor: Jarewa »

No i masz coś nie tak z czujnikiem. Nawet wchodzi w tryb awaryjny podczas homingu nie tak powinien zachowywać się czujnik podczas zadziałania powinno schować/przykleić igłę nawet jak ręcznie na końcu robisz, test przechodzi wiec albo spadki napięcia są albo uszkodzony czujnik. Zastosuj się do rad i umieść kondensator najbliżej czujnika 200-400uF.

Masz tu pierwszy lepszy filmik jak powinien sie zachowywać czujnik na końcu filmu..

https://www.youtube.com/watch?v=jqxlQkkt8cM
gwidon777
gwidon777
Postów w temacie: 18
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Zmorph + BLTouch

Post autor: gwidon777 »

Dzieki za zdiagnozowanie problemu. Jeszcze dla pewności: kondensator może być ceramiczny czy musi być elektrolityczny? Wlutowac go miedzy przewody zasilające (czerwony i brązowy)?

I jeszcze jedno. Sokor piszesz, że to problem z czujnikiem to może go poprostu odeślę do sprzedawcy. Nie po to kupowałem oryginał czujnik i dłuższy kabel (przynajmniej był tak opisany), żeby teraz kombinować. Tylko czy po wymianie nie okaże się, że problem pozostał.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 1573
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: Zmorph + BLTouch

Post autor: Jarewa »

A zrób jeszcze jeden test wysuń igłę kodem i zobacz czy jak dasz ręcznie to ja przyklei... Bez używania silników..

Kondensator ceramiczny raczej taki duzy nie dostaniesz... Nie musisz lutować dla testu włóż od tyłu wtyczki na złączu BLS
gwidon777
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”