Zmorph + BLTouch

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
gwidon777
Postów w temacie: 18
Posty: 284
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Zmorph + BLTouch

Post autor: gwidon777 »

Chciałbym dołożyć BLTouch do mojego Zmorpha.
Znalazłem instrukcję jak to się robi w smoothieboard i wydawało mi się, że to będzie tak samo w Zmorphie ale kiedy zdjąłem wentylator z płyty głównej to się okazało, że wygląda to trochę inaczej.
Instrukcja:
http://smoothieware.org/zprobe#bltouch- ... ouch-probe
W sumie mogłem zrobić zdjęcie mojej płyty głównej. Ja mam Sunbeam 2.0.
Czy ktoś już może to robił i wie co i jak?
Jeśli nie da się dołożyć BLToucha do tej płytki to myślę nad wymianą na jakąś płytkę z Bigtreetech z TMC2209. W sumie fajnie byłoby mieć super cichego Zmorpha :)
Ps. Poziomowanie stołu Zmorpha to dla mnie droga przez mękę. Nie dość, że jest cholernie skomplikowane przez konstrukcję stołu to jeszcze muszę to robić znacznie częściej, niż w Enderze czy też Sunlu.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 1565
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 342

Re: Zmorph + BLTouch

Post autor: Jarewa »

No inaczej wygląda, ale też da radę, masz tam puste gniazdo z opisem pinów a w tej instrukcji pisze 1.23 or 2.4 or 3.25 or 3.26 pewnie ten 3.26 jest zgodny trzeba tylko wybrać w konfiguracji taj jak piszą dolutować kołek i powinno śmigać.
gwidon777
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Zmorph + BLTouch

Post autor: dziobu »

A korzystasz z drugiego ekstrudera? Bo jak nie to tam powinien być komplet PINów.
gwidon777 pisze:Ps. Poziomowanie stołu Zmorpha to dla mnie droga przez mękę. Nie dość, że jest cholernie skomplikowane przez konstrukcję stołu to jeszcze muszę to robić znacznie częściej, niż w Enderze czy też Sunlu.
Stół jest na 3 śrubach i twardych sprężynach. W zasadzie po ich ustawieniu nie trzeba robić NIC. Nie ma szans żeby to samo z siebie się porozkręcało.

Co Ty z tym robisz? Poziomowanie stołów pamiętam - w zeszłym roku, jak wymieniałem na nowe. I tyle...
gwidon777
gwidon777
Postów w temacie: 18
Posty: 284
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Zmorph + BLTouch

Post autor: gwidon777 »

dziobu pisze:A korzystasz z drugiego ekstrudera? Bo jak nie to tam powinien być komplet PINów.
Mam zamiar korzystać w przyszłości.
dziobu pisze:Co Ty z tym robisz? Poziomowanie stołów pamiętam - w zeszłym roku, jak wymieniałem na nowe. I tyle...
Kombinuję :) Poprawiam ekstruder. Miałem kilka błędów, które wynikały z wyrobionych kabli w ekstruderze a skoro już go rozebrałem to wsadziłem tam głowicę E3D :p. Kiedyś się pochwalę ale wcześniej chciałbym jeszcze dołożyć BLTouch a wogóle to się zastanawiam czy nie warto zamontować jakąś płytkę z obsługą TMC2209. Wiesz to jest teraz moja najgłośniejsza drukarka. W SunluS8 słychać głównie wentylator obudowy elektroniki a Ender jest w dodatkowej obudowie :) Wiem, że to może się wydawać błachy temat ta cała głośność drukarki i mnie też nie przeszkadzała dopóki nie kupiłem Prusy. kiedy doświadczyłem jak to cicho pracuje to chciałem mieć takie wszystkie drukarki. Teraz będę kupował Sunony Maglevy do wszystkich drukarek (chyba, że znajdę coś równie cichego ale tańszego) bo jak się wyciszy silniki to wentylatory zaczynają przeszkadzać.

Wracając do tematu:
Wymontowałem płytkę i wygląda tak:
20210904_185513.jpg
Za nic nie widzę tego pinu. Nie mogę też nigdzie znaleźć pinoutu dla tej płytki.
Jeśłi zdjęcie jest za mało wyraźne to mam jeszcze zdjęcia każdej ćwiartki mniej więcej.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 1565
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 342

Re: Zmorph + BLTouch

Post autor: Jarewa »

W kółeczku ci zaznaczyłem pin wtyki nr2

# Switch module for Bltouch control
switch.servo.enable true # Activate this new module
switch.servo.input_on_command M280 # Command to set PWM value
switch.servo.input_off_command M281 # Command to turn off switch
switch.servo.output_pin 3.26 # This must be a PWM pin, see smoothieware.org/pinout
switch.servo.output_type hwpwm # Hardware PWM, as software PWM is not adequate for servo/bltouch
switch.servo.pwm_period_ms 20 # 20ms period, or 50Hz
Załączniki
20210904_185513.jpg
gwidon777
gwidon777
Postów w temacie: 18
Posty: 284
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Zmorph + BLTouch

Post autor: gwidon777 »

Dzięki Ci dobry człowieku!
Ja nie widziałem tego pinu.
Jeszcze jedno pytanie:
czy dobrze rozumiem, że czarny kabel z dwupinowego złącza mam podłączyć gdzieś do GND? W sumie to jest mnóstwo pinów oznaczonych jako GND ale już wsadziłem płytkę na miejsce. Z pinout-u Smoothieboard wynika, że brązowy kabelek będzie podłączony do GND czy w takim razie mogę połączyć ze sobą brązowy kabelek ze złącza 3-pin i czarny kabelek ze złącza 2-pin?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 1565
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 342

Re: Zmorph + BLTouch

Post autor: Jarewa »

Tak możesz.. Jak już czytałeś tematy daj dobre kabelki do czujnika i kondensator przy czujniku tego już ta ci nie piszą...
gwidon777
gwidon777
Postów w temacie: 18
Posty: 284
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Zmorph + BLTouch

Post autor: gwidon777 »

Podłączyłem wszystko. Po włączeniu drukarki czujnik świeci na czerwono, pin 3 razy wysuwa się i chowa i narazie to tyle bo żadna komenda nie działa.
Jeśli dobrze rozumiem to te komendy powinny chować i wysuwać pin:
M280 P0 S90 ;stow probe pin.
M280 P0 S10 ;deploy probe pin.
ale nie działają.

Podpbnie jak:
M280 PS3.0

W configu wkleiłem to co podałeś wyżej plus:

leveling-strategy.rectangular-grid.enable true # The strategy must be enabled in the config, as well as the zprobe module.
leveling-strategy.rectangular-grid.x_size 215 # size of bed in the X axis
leveling-strategy.rectangular-grid.y_size 280 # size of bed in the Y axis
leveling-strategy.rectangular-grid.grid_x_size 7 # The size of the grid, for example, 7 causes a 7x7 grid with 49 points.
leveling-strategy.rectangular-grid.grid_y_size 9 # Must be an odd number.

leveling-strategy.rectangular-grid.do_home true
leveling-strategy.rectangular-grid.probe_offsets 6,51,3 # Optional probe offsets from the nozzle or tool head
leveling-strategy.rectangular-grid.save false # If the saved grid is to be loaded on boot then this must be set to true
leveling-strategy.rectangular-grid.initial_height 10 # will move to Z10 before the first probe
mm_per_line_segment 1 # necessary for cartesians using rectangular-grid
leveling-strategy.rectangular-grid.before_probe_gcode M280 # uncomment if you have a bltouch
leveling-strategy.rectangular-grid.after_probe_gcode M281 # uncomment if you have a bltouch
Jarewa pisze:Tak możesz.. Jak już czytałeś tematy daj dobre kabelki do czujnika i kondensator przy czujniku tego już ta ci nie piszą...
Jaki kondensator?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 1565
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 342

Re: Zmorph + BLTouch

Post autor: Jarewa »

Dla smoothieware są inne komendy przecie, w sumie sam zgłupiałem bo są dwie tabelki dl sprzętowego PWM

M280 S7.36
M280 S3.24
lub
M280 S7.0; Podnosimy igłę
M280 S3.0; Opuszczamy
gwidon777
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Zmorph + BLTouch

Post autor: dziobu »

To jeszcze detal - jaką masz wersje smoothieware w drukarce? Zmorph ma swoje customowe softy i najnowsze z nich -do tych modelu drukarek- nie są zbyt współczesne.
gwidon777
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”