Sapphire Pro - problemy z modyfikacjami

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Sapphire Pro - problemy z modyfikacjami

Post autor: dziobu »

Albo gdzieś robisz błąd albo masz coś podpięte nieprawidłowo. TJ nie tyle nieprawidłowo co niezgodnie z kodem którego używasz.
Dotychczas miałeś Marlina 2* czy starszego?
Awatar użytkownika
fifrak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 74
Rejestracja: 13 lis 2021, 19:01
Lokalizacja: Częstochowa
Drukarka: Sapphire Pro
x 1

Re: Sapphire Pro - problemy z modyfikacjami

Post autor: fifrak »

Tak grzebię po starych plikach i katalogach, które mam i w sumie dogrzebałem się do tego https://github.com/inib/Marlin/tree/2.0 ... Pro-3.5TFT
I coś się mnie wydaje, że wcześniej miałem tą wersję i ona działała, w sumie jak ją teraz skompilowałem to też poszło wszystko. Wygląda to na Marlin'a 2.0.0.0. No, ale ta wersja chyba nie wspiera PWC.

Ogólnie to tak siedzę i analizuję ten kod pod sapphire pro i trochę nie bardzo czaję, dlaczego jest deaktywowany czujnik osi Z, jak jest włączony BLTouch, bo jak dobrze rozumiem opis i komentarze, to aktywując w ogóle BLtouch powinno się je podpiąć pod oś Z (co niby też jest zrobione), ale odnoszę wrażenie jakby chodziło o główną oś.

Jak tak sobie myślę, to jedynie chyba co mógłbym mieć, źle wpięte to chyba tylko te dwie wiązki sygnałowe łączące PWC z MB https://ae01.alicdn.com/kf/H857e88370ce ... 76597m.jpg ale nie sądzę, o jak to robiłem to się 10x upewniałem. Jutro otworzę puchę i to sprawdzę raz jeszcze i jak coś wrzucę fotkę.
Awatar użytkownika
fifrak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 74
Rejestracja: 13 lis 2021, 19:01
Lokalizacja: Częstochowa
Drukarka: Sapphire Pro
x 1

Re: Sapphire Pro - problemy z modyfikacjami

Post autor: fifrak »

Kabelków nie sprawdziłem jeszcze, ale zrobiłem inną rzecz, ściągnąłem i skompilowałem obraz Marlin'a 2.0.8 + deafult config dla sapphire pro, w którym na dzień dobry jedyną rzecz jaką zmieniłem, była aktywacja TMC2209
#define SPRO_TMC2209 // Enable for the TMC2209 driver version
Skompilowało się elegancko, po czym wgrałem w drukarkę, działa, w sensie nie ma kill'a mogę nią sterować, etc...
Teraz siadam do tematu ponownie, chcę zrobić dalszy tuning pod siebie, robię to małymi krokami, żeby nic się nie wywaliło mnie znów.
Poprawiam, rzeczy typu temp. stołu, dyszy, rozmiar stołu, parametry PID tuningu, czyli żadnej specjalnej filozofii.
A w kompilatorze 15min później wywala mnie mnóstwo błędów, które są z czapy, bo nawet nie związane ze zmianami, które wprowadziłem...

Kod: Zaznacz cały

In file included from Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/MarlinConfig.h:49:0,
                 from Marlin\src\HAL\STM32F1\HAL.cpp:30:
Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/SanityCheck.h:834:6: error: #error "FILAMENT_RUNOUT_SENSOR requires FIL_RUNOUT_PIN."
     #error "FILAMENT_RUNOUT_SENSOR requires FIL_RUNOUT_PIN."
      ^~~~~
Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/SanityCheck.h:881:6: error: #error "ADVANCED_PAUSE_FEATURE requires a supported LCD controller (or EMERGENCY_PARSER)."
     #error "ADVANCED_PAUSE_FEATURE requires a supported LCD controller (or EMERGENCY_PARSER)."
      ^~~~~
Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/SanityCheck.h:1565:6: error: #error "LCD_BED_LEVELING requires a programmable LCD controller."
     #error "LCD_BED_LEVELING requires a programmable LCD controller."
      ^~~~~
In file included from Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/MarlinConfig.h:49:0,
                 from Marlin\src\HAL\STM32F1\HAL_SPI.cpp:32:
Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/SanityCheck.h:834:6: error: #error "FILAMENT_RUNOUT_SENSOR requires FIL_RUNOUT_PIN."
     #error "FILAMENT_RUNOUT_SENSOR requires FIL_RUNOUT_PIN."
      ^~~~~
Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/SanityCheck.h:881:6: error: #error "ADVANCED_PAUSE_FEATURE requires a supported LCD controller (or EMERGENCY_PARSER)."
     #error "ADVANCED_PAUSE_FEATURE requires a supported LCD controller (or EMERGENCY_PARSER)."
      ^~~~~
Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/SanityCheck.h:1565:6: error: #error "LCD_BED_LEVELING requires a programmable LCD controller."
     #error "LCD_BED_LEVELING requires a programmable LCD controller."
      ^~~~~
In file included from Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/MarlinConfig.h:49:0,
                 from Marlin\src\HAL\STM32F1\MarlinSerial.cpp:25:
Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/SanityCheck.h:834:6: error: #error "FILAMENT_RUNOUT_SENSOR requires FIL_RUNOUT_PIN."
     #error "FILAMENT_RUNOUT_SENSOR requires FIL_RUNOUT_PIN."
      ^~~~~
Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/SanityCheck.h:881:6: error: #error "ADVANCED_PAUSE_FEATURE requires a supported LCD controller (or EMERGENCY_PARSER)."
     #error "ADVANCED_PAUSE_FEATURE requires a supported LCD controller (or EMERGENCY_PARSER)."
      ^~~~~
Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/SanityCheck.h:1565:6: error: #error "LCD_BED_LEVELING requires a programmable LCD controller."
     #error "LCD_BED_LEVELING requires a programmable LCD controller."
      ^~~~~
Compiling .pio\build\mks_robin_nano35\src\src\HAL\STM32F1\eeprom_flash.cpp.o
In file included from Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/MarlinConfig.h:49:0,
                 from Marlin\src\HAL\STM32F1\SPI.cpp:43:
Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/SanityCheck.h:834:6: error: #error "FILAMENT_RUNOUT_SENSOR requires FIL_RUNOUT_PIN."
     #error "FILAMENT_RUNOUT_SENSOR requires FIL_RUNOUT_PIN."
      ^~~~~
Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/SanityCheck.h:881:6: error: #error "ADVANCED_PAUSE_FEATURE requires a supported LCD controller (or EMERGENCY_PARSER)."
     #error "ADVANCED_PAUSE_FEATURE requires a supported LCD controller (or EMERGENCY_PARSER)."
      ^~~~~
Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/SanityCheck.h:1565:6: error: #error "LCD_BED_LEVELING requires a programmable LCD controller."
     #error "LCD_BED_LEVELING requires a programmable LCD controller."
      ^~~~~
In file included from Marlin\src\HAL\STM32F1\dogm\../../../inc/MarlinConfig.h:49:0,
                 from Marlin\src\HAL\STM32F1\dogm\u8g_com_stm32duino_swspi.cpp:21:
Marlin\src\HAL\STM32F1\dogm\../../../inc/SanityCheck.h:834:6: error: #error "FILAMENT_RUNOUT_SENSOR requires FIL_RUNOUT_PIN."
     #error "FILAMENT_RUNOUT_SENSOR requires FIL_RUNOUT_PIN."
      ^~~~~
Marlin\src\HAL\STM32F1\dogm\../../../inc/SanityCheck.h:881:6: error: #error "ADVANCED_PAUSE_FEATURE requires a supported LCD controller (or EMERGENCY_PARSER)."
     #error "ADVANCED_PAUSE_FEATURE requires a supported LCD controller (or EMERGENCY_PARSER)."
      ^~~~~
In file included from Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/MarlinConfig.h:49:0,
                 from Marlin\src\HAL\STM32F1\Servo.cpp:25:
Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/SanityCheck.h:834:6: error: #error "FILAMENT_RUNOUT_SENSOR requires FIL_RUNOUT_PIN."
     #error "FILAMENT_RUNOUT_SENSOR requires FIL_RUNOUT_PIN."
      ^~~~~
Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/SanityCheck.h:881:6: error: #error "ADVANCED_PAUSE_FEATURE requires a supported LCD controller (or EMERGENCY_PARSER)."
     #error "ADVANCED_PAUSE_FEATURE requires a supported LCD controller (or EMERGENCY_PARSER)."
      ^~~~~
Marlin\src\HAL\STM32F1\dogm\../../../inc/SanityCheck.h:1565:6: error: #error "LCD_BED_LEVELING requires a programmable LCD controller."
     #error "LCD_BED_LEVELING requires a programmable LCD controller."
      ^~~~~
Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/SanityCheck.h:1565:6: error: #error "LCD_BED_LEVELING requires a programmable LCD controller."
     #error "LCD_BED_LEVELING requires a programmable LCD controller."
      ^~~~~
*** [.pio\build\mks_robin_nano35\src\src\HAL\STM32F1\HAL.cpp.o] Error 1
In file included from Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/MarlinConfig.h:49:0,
                 from Marlin\src\HAL\STM32F1\eeprom_bl24cxx.cpp:29:
Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/SanityCheck.h:834:6: error: #error "FILAMENT_RUNOUT_SENSOR requires FIL_RUNOUT_PIN."
     #error "FILAMENT_RUNOUT_SENSOR requires FIL_RUNOUT_PIN."
      ^~~~~
Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/SanityCheck.h:881:6: error: #error "ADVANCED_PAUSE_FEATURE requires a supported LCD controller (or EMERGENCY_PARSER)."
     #error "ADVANCED_PAUSE_FEATURE requires a supported LCD controller (or EMERGENCY_PARSER)."
      ^~~~~
Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/SanityCheck.h:1565:6: error: #error "LCD_BED_LEVELING requires a programmable LCD controller."
     #error "LCD_BED_LEVELING requires a programmable LCD controller."
      ^~~~~
*** [.pio\build\mks_robin_nano35\src\src\HAL\STM32F1\MarlinSerial.cpp.o] Error 1
*** [.pio\build\mks_robin_nano35\src\src\HAL\STM32F1\HAL_SPI.cpp.o] Error 1
*** [.pio\build\mks_robin_nano35\src\src\HAL\STM32F1\dogm\u8g_com_stm32duino_swspi.cpp.o] Error 1
*** [.pio\build\mks_robin_nano35\src\src\HAL\STM32F1\SPI.cpp.o] Error 1
*** [.pio\build\mks_robin_nano35\src\src\HAL\STM32F1\Servo.cpp.o] Error 1
*** [.pio\build\mks_robin_nano35\src\src\HAL\STM32F1\eeprom_bl24cxx.cpp.o] Error 1
In file included from Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/MarlinConfig.h:49:0,
                 from Marlin\src\HAL\STM32F1\eeprom_flash.cpp:32:
Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/SanityCheck.h:834:6: error: #error "FILAMENT_RUNOUT_SENSOR requires FIL_RUNOUT_PIN."
     #error "FILAMENT_RUNOUT_SENSOR requires FIL_RUNOUT_PIN."
      ^~~~~
Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/SanityCheck.h:881:6: error: #error "ADVANCED_PAUSE_FEATURE requires a supported LCD controller (or EMERGENCY_PARSER)."
      ^~~~~
Marlin\src\HAL\STM32F1\../../inc/SanityCheck.h:1565:6: error: #error "LCD_BED_LEVELING requires a programmable LCD controller."
     #error "LCD_BED_LEVELING requires a programmable LCD controller."
      ^~~~~
*** [.pio\build\mks_robin_nano35\src\src\HAL\STM32F1\eeprom_flash.cpp.o] Error 1
Już nie czaję kompletnie o co chodzi, myślę sobie, ok, może robię to w starym katalogu, gdzie pierwotnie kompilowałem tego 2.0.8, utworzę nowy katalog i tam zrobię to samo na czysto, efekt taki sam :shout: :shout: :shout:
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 7
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Sapphire Pro - problemy z modyfikacjami

Post autor: cyfron »

Jaki typ ekranu i menu wybrałeś?
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 1
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Sapphire Pro - problemy z modyfikacjami

Post autor: konradsdev1 »

To są raptem trzy błędy tylko wyświetlone wiele razy.
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
fifrak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 74
Rejestracja: 13 lis 2021, 19:01
Lokalizacja: Częstochowa
Drukarka: Sapphire Pro
x 1

Re: Sapphire Pro - problemy z modyfikacjami

Post autor: fifrak »

Wyświetlacz, to ten klasyczny TFT35 do Nano V1.2. A menu Marlin'a to ColorUI.
Jak chciałem uruchomić GUI to wywaliło kompilację.

No dobrze, przy nastej próbie nowych katalogów na pulpicie udało się mi zrobić i z sukcesem wgrać bez kill'a obraz, w którym mam TMC2209_STANDALONE, własne parametry stołu, i temp. maks., BLTouch (aczkolwiek wyłączyłem go finalnie).
Próby włączenia wspomnianego wyżej GUI + modułu WLAN, a także sekcji PSU kończą się crashem kompilacji.
BLTouch w ogóle jak napisałem, musiałem wyłączyć, gdyż gdy był aktywny drukarka robiła homing dla XY, Z stała w miejscu, a igła czujnika tylko zasuwała góra dół, wtf..? :|

Tak jak wcześniej pisałem, sprawdziłem raz jeszcze kablologię PWC. Najbardziej się skupiłem tak naprawdę na 2x 3żyły do POWER OFF i DETECTION. I mam je zamienione miejscami -> poprawne wsadzenie wtyczek powoduje brak zasilania MB, a dokładniej mówiąc: najpierw włączam drukarkę z kabla (czyt. przełącznika koło gniazda), układ dostaje zasilanie, ale MB nie startuje, naciskam guzik POWER dołączony do PWC (btw. guzik jest na sprężynie, powraca do pierwotnej pozycji), MB dostaje zasilanie, ekran też, po czym gaśnie (gaśnie w momencie puszczenia przeze mnie guzika POWER). Przy odwrotnie podpiętych kablach wciskam guzik, puszczam go i startuje MB z systemem, mogę później wszystkim sterować. Także nie wiem, czy odwrotne podpięcie tych 2 wiązek powoduje poprawną pracę drukarki, czy też ze względu na kompilację Marlin'a, która teoretycznie nie ma aktywowanego PSU CONTROL, a już tym bardziej PWC (jak widzę, obsługa PWC jest od 2.0.9.2) mimo poprawnej kabelkologi system nie wstaje.
Osobiście wydaje się mnie, że odwrotna kabelkologia jest poprawną, a chińczyk się walnął jak to projektował...
Awatar użytkownika
fifrak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 74
Rejestracja: 13 lis 2021, 19:01
Lokalizacja: Częstochowa
Drukarka: Sapphire Pro
x 1

Re: Sapphire Pro - problemy z modyfikacjami

Post autor: fifrak »

Kompilacja Marlin'a chyba trochę mnie chwilowo przerasta, niby nic, bo na gotowym kodzie wprowadzenie zmian na to co realnie mam w drukarce jako hardware na podstawie poradników w necie to nie jest jakieś wielkie wyzwanie, ale jednak błędy, które mnie wywala, to jakieś nie porozumienie i doprowadza mnie do lekkiej frustracji.

W związku z tym pytanie, czy ktoś z Was używa najnowszego obecnie Marlin'a 2.0.9.2 zmodyfikowanego do Sapphire, który by uwzględniał TMC2209, BLTouch oraz PWC? Jak nie ze wszystkimi zmianami, to chociaż z ich częścią? I byłby w stanie się podzielić ze mną swoim obrazem, bądź też może mógłby ktoś z Was skompilować dla mnie obraz na podstawie plików, które podeślę?
Awatar użytkownika
fifrak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 74
Rejestracja: 13 lis 2021, 19:01
Lokalizacja: Częstochowa
Drukarka: Sapphire Pro
x 1

Re: Sapphire Pro - problemy z modyfikacjami

Post autor: fifrak »

Obejrzałem jeden i drugi poradnik, napisałem również do samego MKS na FB.
To jest ich odpowiedź:
You can use LVGL ui. The configuration of 3Dtouch is the same as that of other motherboards, except that the probe bin is different. Just enable it in the configuration for wifi.
https://github.com/makerbase-mks/MKS-Ro ... i/3D_TOUCH
https://github.com/makerbase-mks/MKS-Ro ... ki/MKS_PWC
Zasadniczo ostatnia wersja jaką kompiluję to jest to zrobione dokładnie wg. tego poradnika, który podałeś w ostatnim linku, aczkolwiek, on był robiony na starszej wersji Marlin'a i pewne rzeczy musiałem aktywować, wg. tego co jest w powyższym linku od MKS. Tak samo jest zrobione jeśli chodzi o BLTouch. No i niestety wklepuję to jak należy, a na koniec i tak nie kompiluje obrazu. Od rana dzisiaj przy tym znów siedzę i jestem nie powiem zdesperowany :shout: :shout: :shout:
Nie pisałem tego wcześniej natomiast samej kompilacji próbuję dokonać zarówno w PlatformIO, jak i Auto Build Marlin, no i oba narzędzia dają identyczny skutek.
Awatar użytkownika
JohnJames
Postów w temacie: 1
Posty: 111
Rejestracja: 28 sie 2020, 20:56
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Sapphire Pro
x 15

Re: Sapphire Pro - problemy z modyfikacjami

Post autor: JohnJames »

Te pliki konfiguracyjne sobie zobacz (tylko nie używaj "na pałę")
https://github.com/bkiziuk/Marlin/tree/bugfix-2.0.x
Jest tam:
TMC2209 z UARTem - UART podpięty jest pod złącze WiFi;
3Dtouch - robi jako Z-MIN;
Krańcówka mechaniczna w osi Z jest na Z-MAX;
MKS PWC;
ColorUI;
dodatkowy termometr.
Krańcówki są odwrócone na normalnie zwarte.
Więcej nie pamiętam :mrgreen:

Edit: klawisz MKS PWC trzeba przytrzymać wciśnięty dopóki nie wystartuje płyta i na pinie od podtrzymania nie pojawi się stan chyba H. Trzeba zobaczyć na schemacie PWC jakim stanem jest podtrzymywany przekaźnik.
Sapphire Pro - coś tam dłubię
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”