Sapphire Pro - problemy z modyfikacjami

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 7
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Sapphire Pro - problemy z modyfikacjami

Post autor: cyfron »

Jeżeli używa się 4 stepperów, to można wyciągnąć UART bez ruszania WIFI.
Awatar użytkownika
fifrak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 74
Rejestracja: 13 lis 2021, 19:01
Lokalizacja: Częstochowa
Drukarka: Sapphire Pro
x 1

Re: Sapphire Pro - problemy z modyfikacjami

Post autor: fifrak »

cyfron pisze:Jeżeli używa się 4 stepperów, to można wyciągnąć UART bez ruszania WIFI.
Jak tego dokonać?

Generalnie minęło trochę czasu odkąd pisałem, ale udało się mnie uruchomić w końcu drukarkę. Nawet puścić wydruki drobne na niej oraz OctoPrint.

Marlin 2.0.8 udało się mnie skompilować wraz TMC2209, BLTouch, Wi-Fi oraz PWC. Wstyd się przyznać, ale problemem kompilacji, właściwie jej wywalenia był średnik, a zasadniczo jego brak w jednej linijce kodu. No cóż tak to jest jak się nie jest programistą ;)
Oprócz tego ruszyła nowa dłuższa śruba Z z pom, która muszę skrócić bo ma kolizję z kablami od grzałki. Ponadto jednak zdecydowałem się na zakup extrudera od trianglelab v2.1 i od razu widać różnicę w jakości wykonania bebechów w porównaniu do stock'a.
OctoPrint działa bez zarzutu :D

Wydruki póki co te testowe się nie odklejają, ale to chyba głównie zasługa sprayu do włosów z Lidla na stole, stwierdziłem, że spróbuję, skoro i tak wszyscy stosują to rozwiązanie.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 7
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Sapphire Pro - problemy z modyfikacjami

Post autor: cyfron »

Do UART wykorzystujesz piny:
  • PA3
  • PA6
  • PA1
  • PB2
Awatar użytkownika
fifrak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 74
Rejestracja: 13 lis 2021, 19:01
Lokalizacja: Częstochowa
Drukarka: Sapphire Pro
x 1

Re: Sapphire Pro - problemy z modyfikacjami

Post autor: fifrak »

cyfron pisze:Do UART wykorzystujesz piny:
  • PA3
  • PA6
  • PA1
  • PB2
Ok, dzięki!

A słuchajcie w czym może być problem, że wydruki się mnie tak rozjeżdżają. Zdarzyło się mnie to zarówno na takich wysokich wydrukach, jak i na czymś niskim typu 3DBenchy... Mam na myśli przesunięcie w osi XY jako jeden problem, a jako drugi problem to te takie paproki na ściance bocznej.
20211212_162020.jpg
20211212_162027.jpg
20211212_162048.jpg
20211212_162103.jpg
20211212_162115.jpg
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 7
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Sapphire Pro - problemy z modyfikacjami

Post autor: cyfron »

Sie masz problem z drukarkom.

Paproki - popracuj na retrakcją i temperaturą druku
Przesunięcie warstw, możliwe przyczyny (wybierz sobie):
- niewłaściwy naciąg pasków
- za mały prąd na silnikach
- za szybki druk
- za duże przyspieszenia
- opory mechaniczne na prowadnicach
Adinfo
mobile4you
Postów w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 02 sty 2018, 10:37
Lokalizacja: Rzeszów/Zwierzyniec
Drukarka: Prusa Mini
x 42

Re: Sapphire Pro - problemy z modyfikacjami

Post autor: mobile4you »

fifrak pisze:
A słuchajcie w czym może być problem, że wydruki się mnie tak rozjeżdżają.
Może zrób wydruk kostki kalibracyjnej z forum.
Awatar użytkownika
fifrak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 74
Rejestracja: 13 lis 2021, 19:01
Lokalizacja: Częstochowa
Drukarka: Sapphire Pro
x 1

Re: Sapphire Pro - problemy z modyfikacjami

Post autor: fifrak »

mobile4you pisze:Może zrób wydruk kostki kalibracyjnej z forum.
Nie forumową, a tą XYZ z thingverse drukowałem i prawie idealna jest, statek 3DBenchy też jakoś nie ma co mu specjalnego zarzucić, aczkolwiek komin mu się w minute oderwał jak dziecko go dorwało, no i jest trochę nitkowania, ale to jak piszecie retrakcja do poprawy. Temperatura raczej jest poprawna bo wynika z wieży temperatur.
cyfron pisze:Paproki - popracuj na retrakcją i temperaturą druku
Przesunięcie warstw, możliwe przyczyny (wybierz sobie):
- niewłaściwy naciąg pasków
- za mały prąd na silnikach
- za szybki druk
- za duże przyspieszenia
- opory mechaniczne na prowadnicach
- oporów mechanicznych nie ma, mają eleganckie smarowanie bym powiedział, ale jeszcze jak coś to dołożę trochę smarowidła;
- za szybki druk / przyspieszenia - domyślne z CURA, prędkość 60m/s, przyspieszenie nie zmieniałem, chyba w marlinie dla tmc2209 domyślnie jest 3000mm/s2, to za dużo i lepiej zjechać w dół z wartościami?
- naciąg pasków no powiedzmy, że jak X jest mocno napiętą struną, tak Y, trochę brakuje do tego, ale nie jest to też jakiś luźny zwis, podciągnę go na ile się da;
- prąd na silnikach, na jakim poziomie powinien być? jaki powinien być poprawny? jak mam tmc2209 bez lutowania, bez uart, to jak mogę to wyregulować?
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 1
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Sapphire Pro - problemy z modyfikacjami

Post autor: czasnagli »

fifrak pisze: - naciąg pasków no powiedzmy, że jak X jest mocno napiętą struną, tak Y, trochę brakuje do tego, ale nie jest to też jakiś luźny zwis, podciągnę go na ile się da;
to jest kinematyka CoreXY, tutaj nie ma paska X i paska Y. Oba paski powinny być napięte z taką samą siłą, w innym wypadku będzie przekaszać przez co kwadraty będą kopnięte a w osi Y mogą wózki się blokować
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 7
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Sapphire Pro - problemy z modyfikacjami

Post autor: cyfron »

fifrak pisze: - oporów mechanicznych nie ma, mają eleganckie smarowanie bym powiedział, ale jeszcze jak coś to dołożę trochę smarowidła;
- za szybki druk / przyspieszenia - domyślne z CURA, prędkość 60m/s, przyspieszenie nie zmieniałem, chyba w marlinie dla tmc2209 domyślnie jest 3000mm/s2, to za dużo i lepiej zjechać w dół z wartościami?
- naciąg pasków no powiedzmy, że jak X jest mocno napiętą struną, tak Y, trochę brakuje do tego, ale nie jest to też jakiś luźny zwis, podciągnę go na ile się da;
- prąd na silnikach, na jakim poziomie powinien być? jaki powinien być poprawny? jak mam tmc2209 bez lutowania, bez uart, to jak mogę to wyregulować?
- nie tylko o smarowidło chodzi, jeżeli w osi Y prowadnice nie będą idealnie równoległe względem siebie, to w skrajnych pozycjach będą opory. Zdejmij paski i pojeździj karetką na wszystkie strony. U mnie musiałem poprawić po chińczyku ustawienie prowadnic, bo były krzywo.
- w core XY paski muszą być naciągnięte z taką samą siłą, jest to dosyć ważne
- jeżeli masz bez UART to regulujesz bezpośrednio na stepstickach napięcie Vref. W mojej Sapphire mam ustawiony prąd 0.9A, tyle że przez UART. Jak ustawić Vref dla TMC poszukaj w internetach, jest mnóstwo opisów.
Awatar użytkownika
fifrak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 74
Rejestracja: 13 lis 2021, 19:01
Lokalizacja: Częstochowa
Drukarka: Sapphire Pro
x 1

Re: Sapphire Pro - problemy z modyfikacjami

Post autor: fifrak »

cyfron pisze: - nie tylko o smarowidło chodzi, jeżeli w osi Y prowadnice nie będą idealnie równoległe względem siebie, to w skrajnych pozycjach będą opory. Zdejmij paski i pojeździj karetką na wszystkie strony. U mnie musiałem poprawić po chińczyku ustawienie prowadnic, bo były krzywo.
- w core XY paski muszą być naciągnięte z taką samą siłą, jest to dosyć ważne
- jeżeli masz bez UART to regulujesz bezpośrednio na stepstickach napięcie Vref. W mojej Sapphire mam ustawiony prąd 0.9A, tyle że przez UART. Jak ustawić Vref dla TMC poszukaj w internetach, jest mnóstwo opisów.
Ok, to sprawdzę jeszcze to w przyszłym tygodniu, aczkolwiek jak ją montowałem to jak dobrze pamiętam X i Y zasuwały bez żadnych oporów bo zwróciłem na to uwagę, że jak u chińczyka to całkiem nieźle te prowadnice wyszły.
Chociaż chyba będę musiał rozciąć paski, żeby to zrobić, ale z drugiej strony, i tak muszę poprawić sposób mocowania i naciągu pasków. Jest jakiś przez Ciebie dobry sprawdzony sposób, podobnie jak i pasek dobrej jakości?

A z tym UART to ja sobie tak myślę, że chyba tak czy inaczej wymienię płytę główną na V3, chociaż chwilowo jest niedostępna, a sam MKS mi napisał, że lada moment ma wyjść jej nową wersja V3.1 i w niej UART jest bez żadnej dłubaniu, więc to chyba będzie najlepsze rozwiązanie. Ewentualnie jak widzę MKS ma też zamiast TMC 2209 nowa wersję servo42c i tak się zastanawiam czy może nie pójść w tym kierunku..?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”