Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
Szenszi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 35
Posty: 33
Rejestracja: 10 lis 2021, 23:23
Drukarka: Vertex k8400
x 3

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: Szenszi »

Panowie. Narazie chyba z retrakcją nic nie zrobię Więc zabieram się za następne bolączki a mianowicie stół i jego poziomowanie. Kwestia równości stołu zostanie sprawdzona na fabrycznych częściach uchwytach itd bo podejrzewam że klipsy mogą za mocno naciskać na szkło i stąd garb na środku a rogi od frontu w powietrzu. Stół mocowany jest tak jak na foto:
Stół
Stół
Klips
Klips
Teraz inna sprawa czy ktoś ma jakieś doświadczenie w sprawie czujników do poziomowania? Oglądałem dużo filmów porównań itd i jak narazie nie znalazłem czujnika który dał by mi 100% pewności że się sprawdzi. Indukcyjne mają problem ze szkłem. Pojemnościowe są czułe na temp wilgotność itd (tracą dokładność) oraz są duże. A mechaniczne jak bl touch są duże i nie jestem pewien czy dają jakąś wartość czy tylko sygnał że jest się na jakimś ustawionym poziomie. Wszyscy piszą regulować na kartkę ale ja osobiście nie lubię tej metody. Ta metoda jest dla mnie metodą na oko. Wołał bym mieć jakąś wartość coś powtarzalnego mierzalnego. Znalazłem coś takiego:
https://www.instructables.com/FS-Touch- ... ling-Tool/
ale to tylko na zimny stół i narzędzie ręczne ( jest też wersja z screenem oled) Ten mały przyżąd to już coś ale myślę że jak już coś robić to lepiej coś porządnego i automatycznego. Macie jakieś sprawdzone metody zintegrowane z drukarķa?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 24
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: Berg »

1. Nie montuj czujnika. Nie ma sensu czujnik do poziomowania szyby, która przecież ma być prosta. Trzeba znaleźć przyczynę.
2. Masz jakiś kawałek prostego wałka, profilu al. Przyłóż do szyby zapiętej klipsami i sprawdź, czy jest prosta w obu kierunkach.
Jeśli jest garb, tak jak twierdzisz, to będzie się wałek/profil kołysać - co nie.
3. Jeśli jest prosto, to znaczy, że karetka z głowicami w druku się skurczyła... i przyciąga wałki krzyżaka do siebie. Dolny wałek krzyżaka ugina się ciut w górę, górny w dół. W sumie karetka idzie trochę do góry. Obstawiam, że właśnie to jest problemem.
Rozebrać, przyglądnąć się dokładnie. Karetkę można odrobinę przeskalować w pionie

PS: Przy okazji podpowiem jak ładnie wycentrować dwie tulejki względem siebie. Wsadzić w nie wałek. JEśli ciężko chodzi, to wysunąć wałek ale nie do końca, podgrzać wałek trochę palnikiem i wsunąć rozgrzany w tulejki. Podgrzeje tulejki, tulejki roztopią plastik i się ułożą. Oczywiście wszystko z wyczuciem. Być może że problem opisany w pkt3 da się rozwiązać właśnie tą metodą :D Jednak i tak przed przystąpieniem do tego zadania bym wydrukował nową karetkę :D by nie było, że potem nie ma na czym :D

PS2: Ponieważ ciągle kombinowałem z różnymi wersjami karetki, tulejek, wałki alu od Igusa, węglowe a rozbieranie drukarki jest dość upierdliwe to w końcu zrobiłem mocowania krzyżaka tak, że się go odpina bez demontowania reszty - polecam.
Awatar użytkownika
Szenszi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 35
Posty: 33
Rejestracja: 10 lis 2021, 23:23
Drukarka: Vertex k8400
x 3

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: Szenszi »

Berg pisze:PS2: Ponieważ ciągle kombinowałem z różnymi wersjami karetki, tulejek, wałki alu od Igusa, węglowe a rozbieranie drukarki jest dość upierdliwe to w końcu zrobiłem mocowania krzyżaka tak, że się go odpina bez demontowania reszty - polecam.
Za pierwszym razem wydrukowałem tą opcję co piszesz ale nie mogłem dojść jak założyć uchwyty trzymające osie by całość się trzymała.i wydrukowane wersję starszą.

Czujnik to bardziej potrzebny mi bo nie podoba mi się metoda na czuja z kartka papieru. Ja wolę mieć odczyt a nie opór karteczki. Kiedyś robiłem to szczelinomierzem ale mi odradzano bo można uszkodzić dysze.
Każdy element stołu (osobno) jak był sprawdzany to wydaje się być prosty. Tylko po zlozeniu pojawią się problem. Bardziej to wygląda na prowadnice niż karetkę. Karetka raczej jest ok. Przynajmniej jak drukowałem to wszystko weszło gładko. Zero oporu na osiach. W weekend zdejmę stół grzewczy i założę wszystko jak w oryginale i zobaczę czy się problem powtarza. Jak problem zniknie tzn że to może zaciski są za mocne?
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: kapi »

Szczerze, to nie pamietam kiedy "dokladnie" poziomowalem szklo.
Mam na sprezynkach z drukowanymi klipsami.
Kiedys mi powiedzieli że pierwsza warstwa jest najwazniejsza i ją staram sie kontrolować.
Reszta sama leci ;)
co prawda mam alu karetke zrobioną, ale poszedl bym tropem kolegi @Berg.
Auto-Poziomowanie to kolejny mod, nad ktorym nie mial bym kontroli. No i nie wiem czy plyta vertexa to obsłuży.
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
Szenszi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 35
Posty: 33
Rejestracja: 10 lis 2021, 23:23
Drukarka: Vertex k8400
x 3

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: Szenszi »

kapi pisze:Szczerze, to nie pamietam kiedy "dokladnie" poziomowalem szklo.
Mam na sprezynkach z drukowanymi klipsami.
Kiedys mi powiedzieli że pierwsza warstwa jest najwazniejsza i ją staram sie kontrolować.
Reszta sama leci ;)
co prawda mam alu karetke zrobioną, ale poszedl bym tropem kolegi @Berg.
Auto-Poziomowanie to kolejny mod, nad ktorym nie mial bym kontroli. No i nie wiem czy plyta vertexa to obsłuży.
Zrobię sobie ten miernik siły. Rozwiązanie nieinwazyjne a części w większości mam. Jedynie muszę dokupić sam czujnik. Dla mnie stół powinien mieć 4 rogi regulowane i być na sprężynie. Jak możesz to cyknij zdjęcie swojego mocowania może też bym podobne zrobił. Co do płyty to u mnie to nie problem bo ja mam Rampsa. Jak czegoś brakuje to dorobię :) tak np zrobiłem z dodatkowym sterowaniem na stół. Teraz mam 2 kanały na grzałki 3 kanał na wentylator do wydruku i 4 na sterowanie stołu.
Muszę teraz dodać tmc2209 by były sterowalne ale to jak już będę wiedział że drukarka nie poleci przez okno :) choć ostatnio naprawdę jestem zadowolony z jakości.
Teraz główny problem to stół I parametry bo np słabo u mnie z drukowaniem supportów.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 24
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: Berg »

Mam 5 drukarek i auto level tylko w Prusie bo tam jest krzywy, pofalowany stół z blachy.
W reszcie nie pamiętam kiedy ostatnio ruszałem śrubki pod stołem. A ostatni raz, gdy to robiłem to bez kartki, po prostu jak widziałem że jest ciut są nisko, to ciut ruszyłem śrubką na oko i gites.
W HyperCube z kolei kiedyś miałem dwie szyby. Jedna była grubsza. Jak je zmieniałem to pamiętałem by tak o jeden obrót i trochę ruszyć każdą śrubkę. No chyba,. że nie pamiętałem to robiłem to w trakcie jak głowica już ryła szybę :p.
Podrukujesz chwilę i też zapomnisz o kartce i temacie poziomowania.
dragonn
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: kapi »

Szenszi pisze:Dla mnie stół powinien mieć 4 rogi regulowane i być na sprężynie. Jak możesz to cyknij zdjęcie swojego mocowania może też bym podobne zrobił.
Tak mam na czterech rogach
viewtopic.php?p=137706#p137706
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
Szenszi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 35
Posty: 33
Rejestracja: 10 lis 2021, 23:23
Drukarka: Vertex k8400
x 3

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: Szenszi »

Update. Zdemontowałem stół I wszystko osobno jest proste. Jak mam założone tylko szkło bez korka i heatbed to wszystko daje się wypoziomować (przednie rogi są delikatnie luzniejsze ale przy takim rozwiązaniu konstrukcyjnym myślę że z to norma)
Co do retract. Narazie nic nie dam rady zrobić. Po nowym roku zrobię przeróbki. Wymiana hotendow I rurek. Rurki capricorna + oplot stalowy i termokurczka. Ale jak pisałem to dopiero po nowym roku. Grudzień to ciężki czas finansowo :D na chwilę obecną kolejny model I test do oceny.
Marvin
Marvin
Marvi 2
Marvi 2
Marvin3
Marvin3
Marvi4
Marvi4
Mam dwa tmc2209 doradźcie założyć na x i y czy na jeden główny ekstruder i Z?
Załączniki
Marvin5
Marvin5
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 24
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: Berg »

Zdecydowania na x/y. Tylko uwaga, nie założyć odwrotnie, sprawdzić opis nóżek, nie sugerować się tym po której stronie jest podkówka od vref (wiem, że powtarzam to przy każdej okazji)

Jeśli jeszcze nie miałeś tmc2209 to to będzie ten najprzyjemniejszy moment upgrejdow :D

Rurkę capricon sobie możesz darować. Wystarczy zwykła rurka w oplocie.
Awatar użytkownika
Szenszi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 35
Posty: 33
Rejestracja: 10 lis 2021, 23:23
Drukarka: Vertex k8400
x 3

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: Szenszi »

Berg pisze:Rurkę capricon sobie możesz darować. Wystarczy zwykła rurka w oplocie.
Ale ta rurka ma delikatnie mniejsza średnicę wew i zredukowane tarcie (przynajmniej w opisie). Nie robi to różnicy?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”