Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: tomekr »

Mogę dodać, że na moje oko, to nitkowanie wynika ze słabego chłodzenia gardzieli/breakera (przerywacza). Albo za słaby wentylator, albo coś utknęło w kanale doprowadzającym powietrze, albo marna gardziel, albo duży luz i brak pasty przewodzącej ciepło do radiatora. Widzę wkręt, chyba mocujący gardziel, mam nadzieję, że nie gwintowaną gardziel. Żeby dobrze przechodziło ciepło z gardzieli do radiatora musi tam być dobra pasta termoprzewodząca i dobre pasowanie otworu z gardzielą.

Przy okazji mam problem z polską nazwą gardzieli czyli breakera - przerywacza, to takie moje swobodne tłumaczenie opisujące podstawową funkcję tego elementu. Ma on przerwać przepływ ciepła z bloku grzejnego do radiatora i na jak najkrótszym odcinku schłodzić filament. Gardziel mi tu jakoś nie pasuje, bo nie ujawnia najważniejszej funkcji tego elementu. Sporadycznie pojawia się nazwa "przerywacz", częściej "gardziel" co trochę kłóci się z wiedzą.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 24
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2664

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: Berg »

tomekr pisze: Montowałeś i używałeś tej śruby (TR5x2), że się tak autorytarnie wypowiadasz? Ja mam tą śrubę od 2 lat, przerzuciłem ze 20kg filamentu
Tak. Choć akurat nie jestem z tego specjalnie dumny. W ogóle śruby jednozwojowe nie są dobre do podpierania stołu. Za to jak wyżej wspomniano sprawdzają się w imadłach :D

Na forum przyjęło się bez tłumaczenia - "heatbrake"

PS, OT: Jednak zastanawiam się, czy będąc młodym ekonomistą trzeba wywołać hiperinflację w kraju by móc się potem "autorytatywnie" (raczej niż autorytarnie https://sjp.pwn.pl/ciekawostki/haslo/AU ... 31653.html ) wypowiadać, że to jest niedobre. Może trzeba. W końcu mamy erę pogardy dla autorytetów, erę płaskoziemców, antyszczepionkowców i rowerzystów. Einstein powiedział: wiedza jest niczym - wyobraźnia wszystkim. Może by tak wystarczyło, wyobrazić sobie, że inflacja jest zła albo posłuchać starszych uczonych i jednak nie próbować.
morf
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: tomekr »

Berg pisze: Tak. Choć akurat nie jestem z tego specjalnie dumny. W ogóle śruby jednozwojowe nie są dobre do podpierania stołu. Za to jak wyżej wspomniano sprawdzają się w imadłach :D
Ciekaw jestem, co nie pasowało w tej śrubie, ja naprawdę jestem zadowolony z tego rozwiązania. Owszem jest dosyć wiotka, ale o to chodzi i przy długości do 280-300mm wyboczenie nie grozi, nie zmieści mi się na stole kilkanaście kilogramów wydruku. Nakrętka nie może zbyt blisko podchodzić do silnika, bo przez luz zawsze się pojawi nieosiowość i dyndanie drugiego końca śruby, ale to dotyczy też i śrub TR8x2, czy TR8x4. Może nie pasuje Ci nakrętka z brązu, którą trzeba jednak od czasu do czasu zasilić kilkoma kroplami oleju maszynowego. Przy TR5x2 nakrętka z POM już się robi troszkę słaba i nie widziałem z tymi śrubami. Jeśli już sztywną śrubę to kulową np. 12x4, większa precyzja i całkowita bezobsługowość. No i na koniec, dobór tej śruby dotyczy drukarki Vertex k8400 z dosyć wiotkim prowadzeniem stołu, przy sztywniejszym mocowaniu stołu ta wiotkość śruby nie jest już tak istotna.

Oczywiście pytanie o nazewnictwo dotyczyło heatbreaker-a, breaker-a, przerywacza, gardzieli. To określenie tego samego elementu i chodziło mi o polską nazwę i próby ustalenia jak najlepiej tłumaczyć/nazwać określenie heatbteaker.
Awatar użytkownika
Szenszi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 35
Posty: 33
Rejestracja: 10 lis 2021, 23:23
Drukarka: Vertex k8400
x 3

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: Szenszi »

Berg pisze:Tak że 100% pozostałych forumowych posiadaczy tej drukarki (choć w sumie już nikt nie ma 100% oryginału) raportuje że się da :D
Ja nie twierdze że w ogóle się nie da. Twierdzę że na chwilę obecną u mnie zejście poniżej 4 to nie jest możliwe :D. A teraz do konkretów :)
tomekr pisze:Mogę dodać, że na moje oko, to nitkowanie wynika ze słabego chłodzenia gardzieli/breakera (przerywacza). Albo za słaby wentylator, albo coś utknęło w kanale doprowadzającym powietrze, albo marna gardziel, albo duży luz i brak pasty przewodzącej ciepło do radiatora. Widzę wkręt, chyba mocujący gardziel, mam nadzieję, że nie gwintowaną gardziel. Żeby dobrze przechodziło ciepło z gardzieli do radiatora musi tam być dobra pasta termoprzewodząca i dobre pasowanie otworu z gardzielą.
Ja używam najprostszych klonów E3d. Gardziel (heatbrake) to też tani zwykły klon wersja gwintowana z rurką ptfe w środku . Do chłodzenia używam chińskiej dmuchawy 5015. Raz już mnie zawiodła więc dziś zamówiłem nową sunone. Nigdy nie dawałem pasty do środka hotendu ale to co piszesz ma sens i dlatego dodam pastę. Teraz chciał bym jeszcze jedną rzecz skonsultować. Projekt uchwytu głowic od Berga wymaga wycięcia w radiatorach otworu. Z tego tytułu poziomowanie głowic odbywa się poprzez wysuwanie heatbreka i blokowanie go śrubką kontrującą. Czy to że śrubka będzie wysunięta bardziej nie spowoduje gorszej wymiany ciepła? Wydaje mi się że to może być jakiś problem. Dwa jak już Berg napisał ja mam nie usztywniony uchwyt rurki. To może powodować nadmierne ruszanie filamentu (luz) i problem z szybkim retractem. 3. Parametry ustawione w firmware. Tu chciał bym się zatrzymać na chwilę i spytać o waszą opinię. Moja drukarka to niby Vertex k8400. ale jedyne co mam wspólnego z tą drukarką to Mechanika choć już zmodyfikowana. Elektronika to RAMPS i mega. Jak wgrywałem firmware to zmodyfikowałem v2.0 o parametry z oryginalnego firmware od drukarki (Akceleracja jerk itd) i miałem problemy. Gdy np drukarka kończyła wydruk to przy oryginalnym end g-code drukarka wyła z bólu gdy wykonywała ruch. Parametr określający szybkość był za duży. To samo było np podczas Z Hop. Podczas odjazdu drukarka wyła i gubiła kroki. Parametry jak wspomniałem były ustawione zgodnie z oryginałem (używalem też oryginalnych silników pasków i całej mechaniki) a jednak drukarka wyła. Zastanawiam się czy to nie jest moze kwestia szybkości komunikacji płyty głownej? Moze parametry jakie wy macie u mnie są nie realne przez ograniczenie w elektronice?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 24
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2664

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: Berg »

W oryginalnych ustawieniach tam faktycznie była prędkość retrakcji 60. To bez sensu było.
Elektronika powinna dawać radę. Choć nie wiem co ty tam powłączałeś do Marlina. Np jak się włączy lin_advance, czy s-curve, to może nie dawać rady.
Kiedyś zauważyłem, że szybciej działa Repetier (była taka opcja quad_stepping, czy coś) od Marlina, na 8bitwej to też jakoś ratuje sytuację.
Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest Przejście na Klippera. Wymaga to jedynie 80zł za Raspberry Pi zero (najlepiej v2 jeśli już jest dostępne)


Jest też kwestia silników. W oryginale zasilacz był na trochę wyższe napięcie, czyli 15-17V co też dawało możliwość trochę szybszej pracy silników. (W mojej jest na 30V)

odnośnie pasty, to tak, był wątek tylko o tym. Upewnię się: pasta tylko od strony radiatora. Można też posmarować samą rurkę PTFE w górnej części.

śrubeczka blokująca gwint nie ma wpływu. Jest tak jak wspomniał Szenszi ułatwia ustawienia wysokości dyszy, dzięki niej można nie dokręcić łącznika do samego końca. Zazwyczaj jest to kwestia pozostawienia niedokręconego łącznika na ćwierć obrotu,
Oczywiście Ma sens tylko w konstrukcji z dwiema głowicami.

PS: kiedyś będzie kolejna wersja tej karetki, z unoszeniem niepracującej głowicy. Tylko proszę mi nie przypominać co pół roku ;)
Siwy
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: tomekr »

Szenszi pisze:.... Projekt uchwytu głowic od Berga wymaga wycięcia w radiatorach otworu. Z tego tytułu poziomowanie głowic odbywa się poprzez wysuwanie heatbreka i blokowanie go śrubką kontrującą. Czy to że śrubka będzie wysunięta bardziej nie spowoduje gorszej wymiany ciepła? Wydaje mi się że to może być jakiś problem....
Dalej nie jest jasne czy do regulacji wysunięcia głowicy wykręcasz deko heatbreaker-a, czy rozwierciłeś otwór w radiatorze i wysuwasz heatbreaker-a i blokujesz śrubą. Rozwiercenie radiatora i wsunięcie, a nie wkręcenie heatbreaker-a, to karygodny błąd dramatycznie redukujący przekazywanie ciepła do radiatora, a niestety podejrzewam tą głupotę. Owszem, jeśli heatbreaker jest blokowany jest przez śrubę to przekazywanie ciepła jest mniejsze niż gdy gwintowana śruba jest dokręcona i opiera się wzdłuż osi, a nie w poprzek, niweluje tą różnicę pasta termoprzewodąca.
Szenszi pisze: 3. Parametry ustawione w firmware. Tu chciał bym się zatrzymać na chwilę i spytać o waszą opinię. Moja drukarka to niby Vertex k8400. ale jedyne co mam wspólnego z tą drukarką to Mechanika choć już zmodyfikowana. Elektronika to RAMPS i mega. Jak wgrywałem firmware to zmodyfikowałem v2.0 o parametry z oryginalnego firmware od drukarki (Akceleracja jerk itd) i miałem problemy. Gdy np drukarka kończyła wydruk to przy oryginalnym end g-code drukarka wyła z bólu gdy wykonywała ruch. Parametr określający szybkość był za duży. To samo było np podczas Z Hop. Podczas odjazdu drukarka wyła i gubiła kroki. Parametry jak wspomniałem były ustawione zgodnie z oryginałem (używalem też oryginalnych silników pasków i całej mechaniki) a jednak drukarka wyła. Zastanawiam się czy to nie jest moze kwestia szybkości komunikacji płyty głownej? Moze parametry jakie wy macie u mnie są nie realne przez ograniczenie w elektronice?
Jeśli dalej masz stepstick na DVR8825, to wcale nie dziwne drżenia i wycie, może się jeszcze przycierać prowadnica iglidurowa, czy też na głowicy, albo śruba z nakrętką przy opuszczaniu stołu i wcale nie przy najszybszym ruchu. Kapnij po kropelce oliwy, nawet na te prowadnice z iglidurowymi łożyskami.

Jeśli chodzi o druk ze ścieżką grubości 0,06mm to zapomnij, chociażby ze względu na extruder, który musiałby chodzić na mikrokroku 1/128 lub drobniejszym, no i ten dyndający stół też nie pomaga.
Awatar użytkownika
Szenszi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 35
Posty: 33
Rejestracja: 10 lis 2021, 23:23
Drukarka: Vertex k8400
x 3

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: Szenszi »

Heatbrake jest nadal wkręcany do radiatora jedynie trochę plycej. Nie do końca. Aby się nie ruszał kontrowany jest śrubka m3.
Ekstrudery
Ekstrudery
Reasumując problem z nitkami.
1. Muszę wydrukować lepsze mocowanie rurki.
2. Poprawić chłodzenie +pasta.
3. Ustawić wartości firmware. Ma ktoś ochotę pomóc w tym temacie?
Co do ruchów. Odkąd mam śrubę tr8x4 to narazie wszystko fajnie hula.
Macie jeszcze jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
Szenszi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 35
Posty: 33
Rejestracja: 10 lis 2021, 23:23
Drukarka: Vertex k8400
x 3

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: Szenszi »

Ok Panowie. Widzę że chętnych na firmware nie ma :D
Po nasmarowaniu pasta heatbreaka duza poprawa. Zdjęcie poglądowe przed i po smarowaniu.
Porównanie
Porównanie
Dodatkowo test kolumnowy. Ustawienia retract 4 i speed 120. Nie mam nitek na przejściach a jedynie na zmianie warstw. Włączenie opcji retrakcji podczas zmiany warstw nie pomaga :eek:
Test
Test
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: kapi »

Szenszi pisze:1. Muszę wydrukować lepsze mocowanie rurki.
w TYM Temacie pisałem o złączkach do rurek PTFE które NIE SĄ takie same jak wszyscy używają.

ja je mam u siebie i poważnie - nie sprawiają problemu.

do zmiany firmware uzywałem albo Pronterface - ma fajny panel. albo RepetierHost - połączony z drukarką pozwala zmieniać wartości np. kroków.
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 24
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2664

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: Berg »

Skoro pomaga pasta, to wsadzenie mocnych wentylatorów i dobrej dyszy jeszcze pomoże.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”